אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעת נאשם בתקיפת שוטר ואיומים עליו וזיכויו מהתפרצות וגניבה בגין טעות אפשרית בזיהוי וודאי של קצין משטרה

הרשעת נאשם בתקיפת שוטר ואיומים עליו וזיכויו מהתפרצות וגניבה בגין טעות אפשרית בזיהוי וודאי של קצין משטרה

תאריך פרסום : 10/11/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חיפה
16682-04-13
07/11/2013
בפני השופט:
זאיד פלאח

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יואב בליקוב גילל
עו"ד פ. בריק
עו"ד ש. סיוון
הכרעת דין

בפתח הכרעת הדין הנני מודיע כי החלטתי לזכות את הנאשם מעבירות ההתפרצות והגניבה, וזאת מחמת הספק, ולהרשיעו בעבירות של תקיפת שוטר ואיומים עליו.

כתב האישום

  1. כתב האישום שהוגש בעניינו של הנאשם מייחס לו ביצוע העבירות הבאות: התפרצות למגורים/תפילה לשם ביצוע עבירה - עבירה על סעיף 406 (ב) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן:"חוק העונשין"); גניבה - עבירה על סעיף 384 לחוק העונשין; תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו - עבירה על סעיף 273 לחוק העונשין, ואיומים - עבירה על סעיף 192 לאותו חוק.
  1. בעובדות כתב האישום נטען, כי בתאריך 3.4.13, בין השעות 12:30 ל-15:00, התפרץ הנאשם לדירת הזוג רובינסקי, שברח' יד לבנים 158 בחיפה, באופן שטיפס לעבר מסתור הכביסה, עקר את סורג החלון, חדר אל הדירה, וגנב מתוכה מסך/טלוויזיה פלסמה של חברת LG (להלן: "המסך" ו/או "הפלסמה"). הנאשם, כך נטען בכתב האישום, הניח את המסך בתוך מחסן שבקומת המחסנים של הבניין הסמוך שמספרו 156, ועזב את המקום בכדי לשוב אליו. המסך אותר ע"י השוטרים, שערכו תצפית לעבר קומת המחסנים, בכדי לתפוס את הגנב, ואכן בסמוך לשעה 23:00 חזר הנאשם לקומת המחסנים הנ"ל, והוא נצפה ע"י השוטרים נכנס ויוצא מקומת המחסנים, מסתכל לצדדים, עוטה על ידיו כפפות, נכנס למחסן בו הונח המסך ויוצא ממנו כשהוא מחזיק בו. משהבחין בשוטרים הרצים לעברו, השליך הנאשם את המסך לעבר הרצפה, ונמלט מהמקום. הנאשם נעצר למחרת בבוקר, בבית אמו, הובא לתחנת המשטרה בחיפה, שם תקף את הקצין ג'ואי צ'יונג, באופן שנגח בו ופגע בפניו, דבר שגרם לשוטר לנפיחות ולחתך בשפה התחתונה. במעמד זה החל הנאשם להשתולל, הקצין ג'ואי ניסה לאחוז בו על מנת לרסנו והשניים נפלו תוך שהנאשם מקלל. בהמשך, איים הנאשם על השוטר באופן שאמר לו: "אל תדאג נפגש בחוץ", בכוונה להפחידו.
  1.  ביום 6.5.13 כפר הנאשם בעובדות כתב האישום - בנוגע לפריצה טען שלא היה מעורב בה כלל, ובנוגע לתקיפת השוטר - טען שהוא זה אשר הותקף.

בירור האשמה - עדים וראיות

4.       מטעם המאשימה העידו הקצין ג'ואי, שהיה העד המרכזי, ולמעשה העד היחיד שזיהה את הנאשם בשלב הגעתו לקומת המחסנים והחזקת המסך עד לבריחתו; עוד העידו מטעם המאשימה הבלשים יחיאל אלול וחן מלכא, והוגשו 43 מוצגים, שסומנו ת/1 עד ת/43.

5.       מטעם הנאשם העידו הנאשם עצמו, חברו יעקב ליבסון, ד"ר לאה יגר - שערכה והגישה חוות דעת בסוגיית הזיהוי, והוגשו 11 מוצגים, שסומנו נ/1 עד נ/11, כולל חוות דעת של השירות המטאורולוגי, בנוגע למצב הירח והעננים בליל האירוע.

6.       באי-כוח הצדדים הגישו סיכומים בכתב, והשלימו את סיכומיהם בעל-פה, כאשר את עיקר יהביהם הפנו באי-כוח הנאשם לסוגיית הזיהוי של מרשם בליל האירוע, ובנוגע לעבירת תקיפת השוטר - הפנו לפסיקה של בית משפט זה, ולפסיקת בתי משפט אחרים, לפיה בוטלו כתבי אישום שעה שהוגשו תלונות ע"י נאשמים כנגד שוטרים למח"ש, והתלונות לא טופלו כראוי.

7.       בתום הסיכומים נערך ביקור בזירת האירועים, בהשתתפות השופט וצוותו, הנאשם כשהוא מלווה ע"י לוחמי יחידת נחשון, באי-כוח הצדדים, הקצין ג'ואי, הבלש חן ושוטרי סיור. במסגרת הביקור במקום עלו כל המשתתפים בסיור, לגג שממנו בוצעה התצפית לעבר קומת המחסנים, והקצין ג'ואי הסביר את מהלך התצפית, כולל זיהוי הנאשם על ידו, ובריחתו מהמקום. לדברי הקצין, הוא זיהה את הנאשם בעת עלייתו דרך היער לעבר קומת המחסנים, כאשר הזיהוי הסופי התרחש בעת השתהות הנאשם בקומת המחסנים. הקצין הוסיף, שאמנם אין תאורה במקום, אך הייתה, למיטב זכרונו, תאורת ירח, חלקית או מלאה, וכן תאורה מהבניינים הסמוכים, שהאירו לעבר קומת המחסנים.  בהמשך הביקור במקום, יצאנו מהבניין לאזור המפריד בין בניין התצפית והבניין שבתחתיתו ממוקמת קומת המחסנים, ושם נראו החלונות של הבניין ממול, שהאירו את זירת האירועים לגרסת הקצין ג'ואי - המדובר בחלונות קטנים וסגורים במרביתם, וכן בחלונות סגורים של חדרי כביסה. הרושם העולה מאותם חלונות, שהיו היחידים שיכלו להאיר לעבר קומת המחסנים, שגם אם יצאו מהם עלומות אור, הרי שאלה לא יכלו להאיר את השטח שבו הסתובב הנאשם אלא בתאורה חלקית וחלשה. עיון בחוות הדעת המטאורולוגית מעלה, שבשעות שבהם זוהה הנאשם ע"י הקצין, לא היה ירח כלל בשמים, וזה זרח מספר שעות לאחר מכן, ובנוסף - השמים החלו להתכסות בעננות חלקית, כך שגם תאורת גרמי השמים האחרים לא הייתה מלאה. במצב דברים זה מגיע אני למסקנה, שהתאורה בזירת האירועים, שבה זוהה הנאשם ע"י הקצין, הייתה חלשה. בנוסף - המרחק מהגג שממנו בוצעה התצפית לעבר קומת המחסנים הוערך ע"י הקצין ג'ואי והבלש מלכא כ-20-30 מטר קו אווירי, ומרחק זה, בשילוב תאורה חלשה, מקשים על זיהוי וודאי של אדם העובר במקום בשעות לילה, ועובדה היא, שבלש נוסף שהיה עם הקצין ג'ואי בעמדת התצפית, לא יכול היה לזהות את הנאשם כמי שהיה מעורב באירועים. הייתי מצפה שייערך לאותו בלש מסדר זיהוי חי או לפחות - מסדר זיהוי תמונות, בכדי לנסות ולזהות את האדם שנטען כי הוא הנאשם, בייחוד כאשר בעמדת התצפית היו שני אנשים - הבלש והקצין, והנאשם זוהה רק ע"י הקצין, שאף היה לו מידע מוקדם לפיו הנאשם הוא זה אשר אמור להגיע לזירת האירועים ולקחת את המסך שנגנב קודם לכן. במצב דברים זה, יש לבחון את סוגיית הזיהוי באופן יסודי ומעמיק.

8.       עיקר טענת באי-כוח הנאשם מתבססת על העדר הוודאות בזיהוי הנאשם ע"י הקצין ג'ואי, ועל העדר ראיות בנוגע לשותפותו בהתפרצות שאירעה קודם לכן, על כן ביקשו לזכות את הנאשם מאותן עבירות. בנוגע לעבירות האלימות כלפי הקצין ג'ואי, ואשר נעברו בתחנת המשטרה, נטען שיש לזכות את הנאשם גם מעבירות אלו, מאחר והנאשם הגיש כנגד ג'ואי תלונה במח"ש, בשל תקיפתו ע"י הקצין, והתלונה נסגרה מבלי לפתוח כלל בהליך חקירה כלשהו.

9.       מנגד, טענו באי-כוח המאשימה, שיש להרשיע את הנאשם בכל העבירות שיוחסו לו - בנוגע לעבירות ההתפרצות, נטען שהנאשם זוהה בוודאות ע"י קצין הבילוש כמי שהגיע לקומת המחסנים ואסף את המסך, ומתוקף חזקה תכופה ביקשו לקבוע שמי שהגיע לאסוף את שלל הגניבה, היה מעורב בגניבה עצמה. בנוסף - ביקשו להרשיע את הנאשם גם בעבירות כלפי הקצין ג'ואי, מהטעם שעדותו של הקצין נשמעה בבית המשפט, וביקשו ליתן לאותה עדות מהימנות מלאה.

10.   הדיון בעבירות המיוחסות לנאשם יתחלק לשניים: תחילה אדון בעבירות ההתפרצות והגניבה, כשעיקר הדיון יתרכז בסוגיית הזיהוי של עד ראיה יחיד, ולאחר מכן - אדון בעבירות תקיפת השוטר והאיומים עליו, כשעיקר הדיון יתרכז במשמעות סגירת תיק תלונת הנאשם נגד ג'ואי ע"י מח"ש מבלי לפתוח בהליך חקירה. בטרם אכנס לדיון הנ"ל, אקיים דיון בגרסת הנאשם.

גרסת הנאשם ועד ההגנה מטעמו

11.   הנאשם סיפר בחקירתו הראשית את מהלך האירועים ביום האירוע, 3.4.13, וכדבריו (פרוטוקול מיום 15.9.13 מעמ' 22 שורה 8 עד עמ' 23 שורה 3):

"ת.          ... קמתי בשעה 9 בבוקר  ויום לפני קבעתי ראיון עבודה כנציג מכירות בהוט באותו יום. קבעתי ראיון עבודה לשעה 10:30 בבוקר.  ... היה צריך לנסוע איתי ליבסון לעבודה, לא היה לי כסף לנסיעות והייתי צריך לנסוע איתו. הוא היה  צריך גם לקבל עבודה והיינו צריכים לנסוע ביחד, התקשרתי אליו והוא לא ענה לי.  ... עליתי אליו הביתה, זה היה בסביבות 10 או 10:20 והוא נכנס למקלחת.  ... סיים להתקלח ולהתארגן, זה היה 10:30, 10:40 ופספסתי את הראיון.  ... התקשרתי לראיון ואמרתי שאני מאחר. אמרו לי אל תבוא ביום הזה אלא ביום אחר. עלינו להדר. עשינו קניות.  הגענו להדר בסביבות 11:30 משהו כזה. הלכנו לאכול שווארמה. נכנסנו לחנות נעליים והוא קנה לעצמו נעליים. טיילנו עוד קצת בהדר. משם נכנסנו למשביר... הוא נדלק על איזה בגד והיה חסר לו 100 שקל.. החלטנו לחזור אליו הביתה ולקחת כסף. .. יצאנו מהמשביר והלכנו אליו הביתה.  הוא לקח השלמה לבגד שרצה לקנות וחזרנו למשביר בפעם שנייה.

ש.            באיזה שעה עזבתם את הדר וחזרתם?

ת.            לפי מה שזכור לי זה היה בבוקר בסביבות  השעה 12:30 משהו כזה. ירדנו אליו הביתה, הוא לקח כסף, חזרנו למשביר והוא קנה את הבגד שלו.

...

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ