אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעת חברה העוסקת בחיתוך אבן שיש בעבירות של השלכת פסולת ברבים, אי קיום צו ניקיוי ועוד

הרשעת חברה העוסקת בחיתוך אבן שיש בעבירות של השלכת פסולת ברבים, אי קיום צו ניקיוי ועוד

תאריך פרסום : 03/04/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום בירושלים
4902-07
31/03/2011
בפני השופט:
יצחק מילנוב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גיורא עדתו
הנתבע:
1. יאס ובנו תעשיות אבן ושיש בע"מ
2. יאס מיקי

עו"ד שמואל קספר
הכרעת דין

1.         כתב האישום

הנאשמת 1 היא חברה פרטית העוסקת בחיתוך אבן שיש במפעל השיש שבבעלותה, הנמצא בכניסה ליישוב נוקדים, שבתחום המועצה האזורית גוש עציון (להלן: המפעל). הנתבע 2  הוא, על פי הנטען, מנהלו בפועל של המפעל.

בכתב האישום (המתוקן) מיום 30/11/08 הואשמו הנאשמים בעבירה של השלכת פסולת ברשות הרבים,  עבירה לפי  סעיפים 2, 13, 15 לחוק שמירת הנקיון, התשמ"ד-1984 (להלן: חוק שמירת הנקיון) וכן בעבירה של אי קיום צו ניקוי, עבירה לפי סעיפים 13(ב)(5), 13ב, 15 לחוק שמירת הנקיון ולפי צו  בדבר ניהול המועצות המקומיות (יהודה ושומרון)(מס 892) , התשמ"א-1981 , בכך ש" בתאריכים שונים במהלך השנים 2005, 2006, 2007 נמצאה פסולת בנין   בכמויות גדולות הכוללת בין היתר ערימות גדולות של שברי פסולת שיש מפוזר על פני שטח נרחב , של מספר דונמים, בשטח פתוח ברשות הרבים בסמוך למפעל השיש, אשר מקורן במפעל השיש ובוצה לבנה הכוללת שאריות ניסור השיש וסיד. כן נמצאו שפכי תשטיפים אשר זרמו על פני שטח של מספר דונמים ממפעל השיש לואדי המתנקז לנחל אם א-ציצן " (ס' 3 לכתב-האישום). על פי הנטען בכתב האישום "המפגעים האמורים תועדו בימים 09/02/05, 28/02/05, 14/07/05, 09/11/05 04/07/06, 22/08/06,26/10/06", וצו הניקוי במסגרתו נדרשו הנאשמים להסיר לאלתר את המפגעים נמסר לנאשמים (יחד עם התראה בדבר ניהול עסק ללא רשיון) ביום 18/07/06, אך " הנאשמים לא נעתרו  להתראה ולא לצו הנקיון, ובמקום לפנות את הפסולת והבוצה, קברו חלק ממנה בכך שסללו דרך המובילה למפעל השיש מעל לפסולת הבנין האמורה" (ס' 4-5 לכתב האישום).

בנוסף הואשמו הנאשמים בעבירה של ניהול עסק ללא רשיו ן עסק, עבירה לפי סעיפים 4, 14, 15 לחוק רישוי עסקים, התשכ"ח -1968 (להלן: חוק רישוי עסקים) ולפי סעיף 1 ופריטים 10.7 א' לצו רישוי עסקים (עסקים טעוני רישוי), התשנ"ה-1995 ולצו בדבר ניהול המועצות המקומיות (יהודה ושומרון) (מס 892), התשמ"א-1981, יחד עם פרק ט1 לתקנון המועצות המקומיות (יהודה ושומרון), התשמ"א-1981.

2.         טענות הנאשמים

בתשובתם לכתב האישום הודו הנאשמים, כי למפעל השיש אין  רשיון עסק  כדין, אך טענו, כי הנאשמת 1, באמצעות מנהלה ובעל המניות היחיד שלה, נג'אח יאס (אביו של הנאשם 2) , "ביקשה יותר מפעם אחת מהמועצה האזורית גוש עציון לתת את הרשיון, אך במשך כל השנים המועצה סירבה לתת תשובה חיובית או שלילית לבקשה" (ע' 7 ש' 11-14).  עוד טענו הנאשמים בהקשר זה, כי המועצה האזורית גוש עציון  איננה מקיימת את הוראות החוק בענין נגישות המפעל לנכים, ובכך היא מונעת  מבעל המפעל, נג'אח יאס, שהינו נכה המרותק לכיסא גלגלים  גישה  למפעלו שלו,  עובדה אשר מקימה להם לטענתם הגנה בחוק. 

עוד טענו הנאשמים, כי  הנאשם 2 איננו מנהל בפועל של המפעל, אלא עובד  (במשכורת) בלבד  בעסק המשפחתי, וכי מנהלו היחיד של המפעל הוא אביו של הנאשם 2, נג'אח יאס, הרשום  ברשם החברות כמנהלה של הנאשמת ואף משמש כמורשה חתימה מטעמה. משכך, מדגישים הנאשמים, אין מקום להטלת אחריות אישית על הנאשם 2 בגין העבירות המיוחסות לנאשמת 1 בכתב האישום  (ככל שהנאשמת 1 תורשע בעבירות אלו).

לענין ההפרות הסביבתיות המיוחסות לנאשמת 1 בכתב האישום, טוענים הנאשמים, כי מעולם לא קיבלו צו ניקוי בצירוף התראה בדבר ניהול העסק ללא רשיון, וכי מסמכים אלו נשלחו ככל הנראה לחברת י.  מזרחי תעשיות שיש ואבן בע"מ (להלן: חברת י. מזרחי) שהיתה  הבעלים הקודם של המפעל. לדברי הנאשמים, שברי השיש  המתוארים בכתב האישום אינם בכלל בגדר "פסולת", שכן הם מיועדים למכירה, כחלק מעיסוקו הרגיל של המפעל בחיתוך ובשיווק אבני שיש, והם מוערמים בתוך שטח המפעל  (ולא ב"רשות הרבים") עד לפינויים ומכירתם. בדומה, טוענים הנאשמים בנוגע ל" בוצה" הלבנה, שנמצאה זורמת כביכול מחוץ לשטח המפעל - כי אין המדובר ב"פסולת",  וכי השטח אליו זלגה הבוצה איננו בגדר "רשות הרבים". כך או כך, טוענים הנאשמים, כי בעקבות פניותיהם של פקחי איכות הסביבה , נוקתה  "הפסולת" הנ"ל ואף הותקנו בשטח המפעל בריכות מחזור ומתקן "סילו"  (מתקן המפריד את המים מהסיד), ועל כן  לא היה מקום, למעשה, להעמידם לדין בגין העבירות נושא כתב האישום דנן.

עוד טוענים הנאשמים, כי החקירה בעניינם נוהלה ברשלנות רבתי, ואופיינה בשרשרת של מחדלי חקירה  חמורים, אשר  רק בגינם יש לזכותם מכל אשמה.  מחדלים אלו - טוענים הנאשמים-  כוללים : התמקדות החקירה משך תקופה ארוכה בחברת י. מזרחי , למרות שזו לא מחזיקה במפעל מזה שנים, תוך ייחוס  מחדליה של חברה זו לנאשמת 1 בדיעבד ; אי  המצאת צו ניקוי והתראה  לנאשמת 1 עצמה;  אי זימונו של נג'אח יאס, המנהל היחיד ובעל המניות הבלעדי של הנאשמת 1 לחקירה;  אי עריכת שימוע לנאשמים ;  אי עריכת בדיקה בדבר הסרת המפגעים, טרם הגשת כתב האישום דנן.

ולבסוף טוענים הנאשמים, כי  עומדת להם הגנה מן הצדק בשל אכיפה בררנית,  שמאחוריה עמד  מניע  ספציפי וברור -  הוא רצונו של היישוב נוקדים (בלחציו של אביגדור ליברמן, יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, המתגורר ביישוב נוקדים)  להעתיק את המפעל למקום אחר, כדי להקים שכונת מגורים תחתיו.  בענין זה טוענים הנאשמים לאפליה, בכך שהם הועמדו לדין בגין השלכת פסולת, בעוד שהיישוב נוקדים  עצמו, אשר סלל כביש גישה מהכניסה ליישוב ועד שער המפעל,  תוך שהוא מכסה את ערימות ה"פסולת" של המפעל בעפר - לא הועמד לדין בגין כך, מאחר והוא זה שעמד מלכתחילה מאחורי ההליכים שהובילו להגשת כתב האישום דנן, אשר נועדו כאמור להביא לפינויו של המפעל משטח היישוב.

3.         דיון והכרעה

3.1       השלכת פסולת  ברשות הרבים

3.1.1    השלכה, פסולת, פסולת בנין

סעיף 2 לחוק שמירת הנקיון קובע:

" לא ישליך אדם פסולת, פסולת בנין או גרוטות רכב ברשות הרבים או מרשות הרבים לרשות  היחיד, ולא ילכלך את רשות הרבים".

בסעיף 1 לחוק הוגדרו המונחים "השלכה "  -  "לרבות זריקה, שפיכה, נטישה, השארה או גרם לכלוך באופן אחר", "פסולת "- "לרבות שיירי מזון, קליפות, ניירות, בקבוקים, תיבות, קופסאות, קרטונים, אריזות למיניהן, גרוטאות, פסדים, צמיגים, גזם, גזרי עץ, קרשים, סמרטוטים, בדלי סיגריות, אשפה מכל סוג וכן כל דבר אחר העלול לגרום אי נקיון או אי סדר, למעט פסולת בנין וגרוטות רכב", ומיום 9.6.1997

תיקון מס' 4

  "פסולת" - לרבות שיירי מזון, קליפות, ניירות, בקבוקים, תיבות, קופסאות, קרטונים, אריזות למיניהן, גרוטאות, פסדים, צמיגים, גזם, גזרי עץ, קרשים, סמרטוטים, בדלי סיגריות, אשפה מכל סוג וכן כל דבר אחר העלול לגרום אי נקיון או אי סדר, למעט פסולת בנין וגרוטות רכב;"פסולת בנין" - " חמרים ושיירי חמרים המשמשים לבניה, או שמשתמשים בהם בקשר לעבודות בניה, לרבות ערימות אדמה וחלקי הריסות של מבנים".

מיום 9.6.1997

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ