אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעת אם בהפרת הוראה חוקית בכך שלא החזירה את בנה החטוף לאב

הרשעת אם בהפרת הוראה חוקית בכך שלא החזירה את בנה החטוף לאב

תאריך פרסום : 20/06/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8150-08
27/04/2011
בפני השופט:
יורם צלקובניק

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אליזבט אברהם
הנתבע:
פלונית
עו"ד ציון אמיר
עו"ד גיא שמר
הכרעת דין

רקע

1.         הנאשמת, אזרחית ישראל, יהודיה, שגדלה והתגוררה בצרפת, והמתלונן, פלוני, אזרח בלגי, נוצרי, נישאו בצרפת בשנת 1998, והתגוררו באזור בריסל, בלגיה. לנאשמת ולמתלונן (להלן, גם: "האם" או "האב"), בן משותף, מ' ס', יליד 18.1.99 (להלן: "הקטין"; "הילד").

בשנת 2002 הגישה הנאשמת תביעת גירושין בבלגיה, ובחודש אוקטובר 2004 נרשמו בבלגיה כגרושים. במסגרת הליכי הגירושין נקבע על ידי בית המשפט בבריסל, ביום 30.7.2002 כי הקטין יוחזק במשמורת האם, ונקבעו סידורי ביקור בין המתלונן לקטין. בהחלטה מיום 23.1.2004 ניתנה לאם רשות להעתיק מגוריה מבלגיה לצרפת, ונקבעו הסדרי ביקור ומפגשים עם האב, אשר המשיך להתגורר בבלגיה. בחודש מרס 2004 עברה הנאשמת להתגורר בצרפת, עם הקטין. המתלונן ערער על החלטת בית המשפט, וביום 22.11.05 החליט בית המשפט לערעורים בבריסל, כי החל מתאריך 3.1.2006 המשמורת על הקטין תהיה בידי המתלונן, וקבע הסדרי ראיה בין הקטין ובין הנאשמת, ותשלומי מזונות. נקבע בנוסף כי על כל צד להודיע לחברו, על כוונתו לנסוע עם הקטין מחוץ לצרפת או לבלגיה.

ביום 21.12.2005 הגישה הנאשמת בצרפת תביעה למשמורת על הקטין. בתאריך 4.1.06 נסעה הנאשמת יחד עם הקטין לישראל, והתגוררה עימו ב***. ביום 7.2.2006 התקיים דיון בבית המשפט בצרפת בתביעתה של האם למשמורת, בנוכחות הקטין והאם בלבד. בתום הדיון חזרו הנאשמת והקטין לישראל, ומאז הם שוהים בישראל. ביום 7.3.2006 דחה בית המשפט בצרפת את תביעתה של הנאשמת למשמורת, וקבע כי פסק הדין שניתן על ידי ערכאת הערעור הבלגית שריר וקיים, והינו בר אכיפה בצרפת.

2.        ביום 18.12.2006 הגיש האב תביעה בישראל להחזרת הקטין למשמורתו בבלגיה, וזאת בהסתמך על חוק אמנת האג (החזרת ילדים חטופים) תשנ"א- 1991. (להלן: "חוק אמנת האג"). דיונים הנוגעים לתביעת האב התנהלו בבית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע (תמש 3450/07); בית המשפט המחוזי בבאר שבע (עמ 121/07; עמ 104/08) ובית המשפט העליון (בע"מ 5579/07; בע"מ 9114/07; בע"מ 1858/08; בג"ץ 5952/08).

לאחר גלגולים דיוניים שונים, קבע בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע ביום 9.1.2008 (על ידי ס. הנשיא כתוארו אז, כב' השופט אסולין), במסגרת תמ"ש 3450/07, כי על האם להחזיר לאלתר את הקטין לידי האב, בישראל, לשם העברתו לבלגיה על ידי האב. עוד קבעה ההחלטה כי - 

"אם תודיע האם... בכתב כי מסכימה היא ללוות את הקטין לבלגיה ובלבד שהודעה זו תנתן תוך 5 ימים מהיום...יחול האמור להלן: 1. להודעתה של האם כאמור יצורף כתב הסכמתה לכך שעם הגיעה של האם עם הקטין לבלגיה ימשיך הקטין להיות במשמורתה הזמנית בבריסל והאב יפגוש את הקטין בכל יום לפרק זמן שלא יפחת משעתיים. כל זאת עד אשר ידון בית המשפט המוסמך בבלגיה בשאלת משמורת הקטין והסדרי ביקוריו על פי נסיבותיו ומצבו של הקטין כיום. 2. האב ימציא לאם או לידי בא כוחה החלטת בית המשפט המוסמך בבלגיה המאשרת הסכמת האב והאם לאמור בס"ק  1 דלעיל.3. האב ימציא לאם או לידי בא כוחה החלטת התובעת המחוזית בבריסל לפיה לא ינקטו כנגדה בבלגיה הליכים פליליים או חקירה בשל כל אשר נעשה על ידה בנוגע לקטין עד היום. להחלטת התובעת המחוזית כאמור

תצורף הצהרתו והתחייבותו של האב לפיה הוא מתחייב שלא ליזום הליכים פליליים כנגד המשיבה בגין מה שנעשה על ידה עד היום בנוגע לקטין. 4. לאחר המצאת האמור בס"ק 2 ו- 3 דלעיל, ישוב הקטין לבלגיה בליווית האם והאב, או נציג מטעמו. חזרתו של הקטין תהא בטיסה וזאת תוך 21 יום מהיום בו ימציא האב את אשר עליו להמציא כאמור בס"ק 2 ו- 3 דלעיל." 

ערעור שהגישה הנאשמת לבית המשפט המחוזי בבאר שבע במסגרת עמ 104/08 נדחה ברוב דעות, בהחלטה מיום 20.2.2008 (על ידי ס.הנשיא דאז, כב' השופט הנדל, וכב' השופטת צפת, כנגד דעתו החולקת של כב' השופט ביתן).   

בבקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בעמ 104/08, שנדונה כערעור, דחה בית המשפט העליון ביום 8.4.2008, במסגרת בע"מ 1855/08, את הערעור כנגד החלטת בית המשפט המחוזי, והורה על החזרת הילד לאביו לבלגיה, בהתאם לתנאים שקבע בית משפט לענייני משפחה. נקבע (מפי כב' השופטת פרוקצ'יה), כי-  

"בענייננו, לאור קביעות הערכאות קמא בכל ההליכים, ולאור הכרעת בית משפט זה בבע"מ 5579/07, אין עוד חולק כי חוק אמנת האג חל על נסיבות הבאתו של הקטין לישראל בידי אמו. כן אין עוד מחלוקת על כך כי לאב נתונות זכויות משמורת ביחס לילד, על-פי צווים שניתנו כדין הן בבלגיה והן בצרפת. על-פי האמנה, מתקיימים כאן התנאים הבסיסיים המחייבים את החזרתו של הילד לאלתר לאב המשמורן בבלגיה..."

             עוד נקבע (ברוב דעות) כי הקטין יוחזר לבלגיה לא יאוחר מיום 1.6.2008 -

" כאשר במהלך תקופה זו ניתן יהיה להספיק לבצע את כל ההכנות המשמעותיות לקראת המעבר, בהתאם לתכנית מקצועית שתגובש על-ידי רשויות הסעד ובפיקוחו של בית-המשפט לענייני משפחה. וחשוב ביותר הוא, כי בפרק זמן זה ילמד הקטין על מאפייני הסביבה אליה הוא מועבר וייפגש עם אביו לשם חידוש הקשר ביניהם ופעולות ליצירת שיתוף פעולה אף של האם בנוגע לחידוש הקשר בין הקטין לאב ובחינת הצטרפותה של האם לנסיעת הקטין לבלגיה, אף לשלב ההסתגלות הראשונית. במידה והאם תסכים להצטרף לחזרתו של הקטין לבלגיה, ולו לשלב ההסתגלות הראשונית, יתחייב האב להמציא עד למועד החזרה, משמע עד ליום 1.6.08, אישור משלטונות התביעה בבלגיה ובצרפת על כך, שהאם לא תועמד לדין על-ידם בגין חטיפת הקטין או בקשר לכך וכן האב יגיש לבית-המשפט לענייני משפחה התחייבות שלא ליזום בעצמו הליכים משפטיים כנגד האם בגין חטיפת הקטין או בקשר לכך, ויחולו התנאים שנקבעו על-ידי בית-המשפט לענייני משפחה בתמ"ש 3450/07" (חוות דעתו של כב' השופט ג'ובראן).

ביום 21.5.2008 התקיים דיון נוסף במסגרת בעמ 1855/08, נוכח בקשת האם לדחות את מועד ההחזרה למשך פרק זמן של 60 ימים נוספים, נוכח כך ש"נערך מפגש בודד בלבד להכנתו של הקטין למעבר לבלגיה, בו סירב הקטין לשתף פעולה עם גורמי הרווחה...", וכי הקטין טרם נפגש עם אביו האמור להגיע לישראל רק בימים הקרובים.

         בהחלטת בית המשפט העליון, נקבע כי נוכח האמור -

"ובפרט על רקע עמדתנו באשר לצורך בביצוען של פעולות הכנה משמעותיות ואינטנסיביות לקראת המעבר לשם הגנה על שלומו הפיזי והנפשי של הקטין ולשם חידוש הקשר שלו עם (האב) בטרם החזרתו... מועד החזרתו של הקטין לבלגיה יידחה עד ליום 15.6.08".

עוד צויין כי "ככל שהמבקשת אכן תתלווה אל הקטין לבלגיה וככל שהמשיב יעמוד בהתחייבותו להמציא עד למועד ההחזרה האמור אישור משלטונות התביעה בבלגיה ובצרפת על כך שהמבקשת לא תועמד על-ידם לדין וכן התחייבות שלא ליזום בעצמו הליכים משפטיים נגדה, יחולו התנאים שנקבעו בסעיף 17(ו)(1) עד (5) לפסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה בתמ"ש 3450/07 מיום 9.1.08.

          לבסוף צויין, "כי לא תתאפשר דחייה נוספת של המועד האמור."

ביום 10.6.2008 התקיים דיון בבית המשפטי לענייני משפחה באשדוד במסגרת תמש 3450/07 (ס. נשיא, כב' השופטת גולן שרית), בו צויין כי לקראת הדיון המציא ב"כ האב מכתבים מפרקליטות מחוז בריסל ומחוז ננטר בצרפת. על פי האישור הצרפתי- "התביעה לא תהסס להתחשב בתביעותיה, בכל נתון חדש שיאפשר להיווכח שהעבירה שבגינה נתבעה לדין, באה לסיומה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ