אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעה של בהאא עויסאת (תושב ג'אבל מוכבר) - ניסיון רצח בשכונת נוף ציון בפיגוע דקירה

הרשעה של בהאא עויסאת (תושב ג'אבל מוכבר) - ניסיון רצח בשכונת נוף ציון בפיגוע דקירה

תאריך פרסום : 30/03/2017 | גרסת הדפסה
תפ"ח
בית המשפט המחוזי ירושלים
12970-11-15
30/03/2017
בפני השופטים:
1. י' נועם - סגן הנשיא
2. ר' פרידמן-פלדמן ומ' בר-עם


- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים
הנאשם:
בהאא בן אברהים עויסאת (עציר)
עו"ד אברהים עפיף
הכרעת דין

 

 1. פתח דבר

  האישום

  1. הנאשם, שהִנו בן 22 ומתגורר בשכונת ג'אבל מוכבר בירושלים, הואשם בכתב-האישום בעבירת ניסיון לרצח – לפי סעיף 305(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן – החוק), ובעבירת החזקת סכין – לפי סעיף 186(א) לחוק. העבירות בוצעו, על-פי הנטען, על-רקע גל פיגועי הטרור הרצחניים והאלימים נגד אזרחים יהודים ונגד כוחות הביטחון, החל מסוף חודש ספטמבר 2015.

              להלן העובדות המיוחסות לנאשם בכתב-האישום. עובר ליום 23.10.15, ולאחר שצפה ב"פייסבוק" בסרטונים על "שאהידים", גמלה בלִבו של הנאשם החלטה ליטול חלק במאבק הלאומי והדתי על דרך של ביצוע פיגוע דקירה כלפי יהודים או שוטרים, במטרה להורגם ולהיות לשאהיד, בשכונת "נוף ציון" (להלן – השכונה) הסמוכה לשכונת ג'אבל מוכבר שבה הוא מתגורר. ביום 23.10.15 בשעה 7:30 נטל הנאשם ממטבח ביתו סכין באורך כ-12 ס"מ והסתיר אותה בשרוול הימני של המעיל שאותו לבש; זאת במטרה לעשות בה שימוש בפיגוע רצחני שבכוונתו היה לבצע. בדרכו לשכונה, עצר הנאשם ליד אבן גרניט, והשחיז באמצעותה את הסכין. לאחר מכן, המשיך בדרכו לשכונה, לשם הוצאתה אל הפועל של תכניתו הרצחנית. לכשהגיע לשכונה, תִצפת הנאשם על הכביש במטרה למצוא קורבן מזדמן, יהודי או שוטר ישראלי, כדי לדקור אותו בצווארו ולהורגו. בעת ובמקום האמורים עברו במקום כלי רכב ובהם שוטרים ואזרחים, והנאשם חכך בדעתו אם לדקור את נוסעי הרכבים למוות; אך לנוכח היותם בתוך כלי רכב, נמנע מלעשות כן. התנהגותו של הנאשם עוררה חשד, אשר בעקבותיו דיווחו אזרחים על הימצאותו בשכונה. צוות של שוטרי משמר הגבול (מג"ב), שהגיע למקום, ביקש מהנאשם להזדהות ולהבהיר מה מעשיו בשכונה. משטען הנאשם, כי אין בידו תעודה מזהה, וכי הוא "רק יושב" שם, ביקש ממנו השוטר אייל בן סימון להרים את ידיו ואת חולצתו, כדי לוודא שאין ברשותו נשק קר או חם. הנאשם הרים את ידו השמאלית בלבד. את ידו הימנית, שבה החזיק בתוך השרוול את הסכין, הצמיד אל הגדר שהייתה לצִדו. הדבר הגביר את חשדם של השוטרים אשר היו במקום. בשלב זה, גמלה בלבו של הנאשם ההחלטה לדקור את השוטר אייל בן סימון בצווארו ולהמיתו, אך עירנותם של השוטרים, אשר הבחינו בלהב הסכין אשר נראתה בקצה שרוולו של הנאשם, מנעה מהנאשם מלבצע את זממו. השוטרים, אשר תפסו את ידו השמאלית של הנאשם, הרחיקו את הסכין מידיו והשתלטו עליו. במעשיו המתוארים לעיל ניסה הנאשם, על-פי הנטען, לגרום שלא כדין למותו של אדם, והחזיק סכין מחוץ לתחום ביתו שלא למטרה כשרה; ומשכך, הואשם, כאמור, בעבירות ניסיון רצח והחזקת סכין.

   

  תמצית המחלוקת ומבט-על אודות ההליכים והראיות

  1. הנאשם מסר שלל גרסאות אודות מעשיו באירוע; ובסופו של יום הודה כי תכנן לבצע פיגוע דקירה, אך ציין כי לא התכוון להרוג, אלא לפצוע בלבד. בחקירותיו במשטרה הודה הנאשם, כי בכוונתו היה לבצע פיגוע טרור, שבמהלכו ידקור למוות יהודי, או שוטר ישראלי. יוער, כי במהלך ההליך המשפטי החליף הנאשם ייצוג שלוש פעמים. בתשובתו לאישום, בישיבת ההקראה הראשונה, עת יוצג הנאשם על-ידי עו"ד מוחמד מחמוד, הכחיש הנאשם את כל עובדות כתב-האישום; והוסיף וטען כי אמנם היה בזירה, אך לא נתפסה ברשותו סכין ולא התכוון לדקור איש. בהמשך, שוחרר עו"ד מוחמד מחמוד מייצוגו של הנאשם, ומונה לאחרון סנגור ציבורי, עו"ד אוסמה חלבי. לבקשתו של הסנגור נבדק הנאשם על-ידי הפסיכיאטר המחוזי, אשר קבע כי הנאשם כשיר לעמוד לדין ואחראי למעשים המיוחסים לו בכתב-האישום. בשיחתו עם הפסיכיאטר המחוזי הודה הנאשם במעשים המיוחסים לו בכתב-האישום, טען כי ביצע את המעשים הואיל וביקש להידמות לבן דודתו אשר ביצע את פיגוע הטרור הרצחני באוטובוס בארמון הנציב, וטען כי ביקש להיות "שאהיד" כמותו.

   

  1. במהלך שמיעת הראיות הגיעו הצדדים להסכמה דיונית, לפיה כל מוצגי התביעה יוגשו בהסכמה כתחליף לעדות בחקירה ראשית, בכפוף להשלמת עדויות של חלק מהעדים; ועל-רקע האמור, הוגש תיק מוצגים הכולל 22 מוצגים. מטעם המאשימה העידו חמישה שוטרים שהגיעו לזירת העבירה. בנוסף העידו שלושה חוקרי משטרה; שניים – שגבו את אמרות הנאשם, והשלישי – שביצע פעולות חקירה נוספות. עם תום פרשת התביעה ביקש הסניגור, עו"ד חלבי, לדחות את הדיון בכדי לבוא בדברים עם המאשימה, והדיון נדחה לשמיעת פרשת ההגנה למועד אחר. בין לבין, החליטו הנאשם ובני משפחתו שלא להיעזר בסנגוריה הציבורית, ושכרו את שירותיו של הסניגור דהיום, עו"ד אברהים עפיף. לבקשתו, ולשם לימוד החומר, נדחתה פרשת ההגנה בחודשיים, ובמסגרתה העיד הנאשם בלבד. במהלך עדותו הודה הנאשם, כי ביקש לבצע פיגוע דקירה; כי יצא לזירה במועד האירוע לשם מימוש תוכניתו; וכי ניסה לאתר יהודי או שוטר ישראלי כדי לדקור אותו. לדבריו, בה-בעת שהרים את ידיו לעבר השוטרים, כשהסכין מוטמנת בשרוולו, התחרט, והחליט שלא לבצע את הדקירה. בסיכומיו, עמד הסניגור על הגרסה האחרונה שהעלה הנאשם, וטען כי לא השתכללו במעשיו יסודות העבירה של ניסיון לרצח.  

   

   

  התשתית הראייתית

  ראיות התביעה

  1. על התנהלותו של הנאשם בזירת האירוע נשמעו עדויותיהם של השוטרים – רס"ר אייל בן סימון, סמ"ש אביתר אלקובי, השוטר קובי גפני, סמ"ר אביב שושן וסמל יהב מלכה. גרסתם הועלתה הן בעדויותיהם, והן באמרותיהם במשטרה שהוגשו בהסכמה כתחליף לעדות (ת/15-ת/20 ו-ת/22). בנוסף העידו החוקרים רס"ר עלא טפלא ורס"ר כמאל פאלח, אשר גבו את אִמרות הנאשם בחקירה המשטרתית, והחוקר אהוד בוסני שביצע פעולות חקירה. כן הוגשו בהסכמה מסמכים נוספים, ובכללם מוצגים (לרבות תצלומי הסכין – ת/10 ות/11) ותמונות שתיעדו את שלב מעצרו של הנאשם (ת/22)).

   

  1. רס"מ אייל בן סימון ציין בדו"ח הפעולה שכתב (ת/15), כי הבחין בנאשם, עת עמד ליד גדר מעל לגן משחקים בשכונה; כי ביקש מהנאשם תעודה מזהה, אך הלה טען שאין בידו תעודה כזו; וכי כאשר ביקש מהנאשם להרים את חולצתו, הבחין שידו הימנית מוחזקת בצורת אגוף וצמודה לגדר, דבר אשר עורר את חשדו. עוד ציין השוטר בן סימון בדו"ח שכתב, כי בעת שהגיע לכיוונו של הנאשם, תפס את ידו השמאלית וביקש ממנו להרים את ידו הימנית – הבחינו הוא והשוטר יהב מלכה, בתוך השרוול הימני, בלהב של סכין. לדבריו, הם צעקו: "סכין", ומיד תפסו את ידו הימנית של הנאשם בחזקה. גרסה דומה מסר העד בהודעתו במשטרה ת/22. בעדותו בבית-המשפט, חזר ותיאר אייל בן סימון את האירוע האמור. הוא הדגיש, כי ידו הימנית של הנאשם הייתה "מאוגרפת לאחור", וכי הלה "לא רצה לפתוח אותה". כן ציין, כי בכיוון שורש כף היד הבחין בלהב הסכין, שהייתה בכיוון האצבעות, ואף גרמה לחתך באזור שורש כף היד (עמ' 25-22). בנוסף, הצביע החוקר על הסכין שנתפסה כמוצג (הנחזית בתצלום ת/10). בחקירתו הנגדית נשאל העד, מדוע להערכתו הנאשם לא תקף את השוטרים, והשיב: "הוא ראה את כמות האבטחה שיש במקום, שזה חמישה שוטרים עם נשקים שלופים, שאני בעצמי הייתי מפחד לעשות איזה צעד כלשהו. אם הוא היה מנסה בסיטואציה כזו או אחרת, הוא היה מנוטרל בדרך אחרת" (עמ' 40). לדבריו, הנאשם אף התנגד למעצר, והשוטרים נאלצו להשתמש בכוח סביר על-מנת לאזקו. כן הבהיר, כי הוא והשוטר יהב היו הראשונים שראו את הסכין "מבצבצת מתחת לשרוול", ליד שורש כף היד, וקראו בקול: "סכין" (עמ' 55, 61). יוער, כי חלק מהמעצר תועד במצלמות של גוף אבטחה אזרחי (ת/22א), ונסיבות המעצר לא היו שנויות במחלוקת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ