אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעה למסיע המתאבד בפיגוע ההתאבדות ההמוני בשוק חדרה

הרשעה למסיע המתאבד בפיגוע ההתאבדות ההמוני בשוק חדרה

תאריך פרסום : 18/10/2007 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי חיפה
2084-05
17/10/2007
בפני השופט:
1. שושנה שטמר [אב"ד]
2. יעל וילנר
3. דיאנה סלע


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שיינהרט
הנתבע:
פיכרי בן זוהיר מנצור
עו"ד זועבי-פאהום וופא
הכרעת דין

השופטת יעל וילנר:

מבוא

1.         ביום 26.10.05, בשעה 15:40 לערך, אירע פיגוע התאבדות (להלן - "הפיגוע") בשוק בחדרה אשר כתוצאה ממנו נרצחו 6 אזרחים ישראלים - מיכאל קויפמן ז"ל, פרחיה מכלוף ז"ל, ג'מיל קעאדן ז"ל, סביחה נסים ז"ל, יעקב רחמני ז"ל ו פולייס גניה ז"ל. עשרות אזרחים נוספים נפצעו. המחבל שפוצץ את עצמו בשוק הינו חסן אבו זיאד (להלן: " המחבל המתאבד"), אשר נכנס לישראל בליווי של מחמד קשוע תושב הרשות הפלסטינית (להלן: "( המחבל המלווה" או " קשוע"; ושניהם יחד " המחבלים"). המחבלים היו מצוידים במטען שהכיל חומר נפץ וכדוריות מתכת אשר הוחבאו בתוך תיק גב שחור אותו נשא המחבל המתאבד. השניים נסעו במוניות שונות מטול כרם ועד לג'ת שבשטחי ישראל. בג'ת, אסף אותם הנאשם ברכבו והסיעם לשוק בחדרה. שם, ירד המחבל המתאבד מהרכב ולאחר שהמתין זמן מה, ביצע את הפיגוע הרצחני. לאחר ירידת המחבל המתאבד מהרכב, הסיע הנאשם את קשוע חזרה לג'ת, ומשם המשיך קשוע בכוחות עצמו לשטחי הרשות הפלסטינית.    

כתב האישום

2.         כנגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו 6 עבירות של סיוע לרצח, ועשרות עבירות של סיוע לניסיון לרצח (עבירות לפי סעיפים 300 (א) (2), 305 (1) בצירוף סעיף 31 לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: " החוק"). כן מייחס כתב האישום לנאשם עשרות עבירות של סיוע לגרימת חבלה בכוונה מחמירה (עבירה לפי סעיף 329 (1) + (3) + (6) בצירוף סעיף 31 לחוק, וכן עבירות של סיוע לאויב במלחמה (עבירה לפי סעיף 99 לחוק), ועבירה לפי סעיף 12א (ג) (1) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב - 1952.

3.         על פי האמור בכתב האישום, הכיר הנאשם את קשוע בשנת 2003, בעת שקשוע עבד בריצוף אצל דודו של הנאשם, ומאותה שנה ואילך נהג הנאשם להסיע ברכבו את קשוע ותושבים נוספים של אזור יהודה ושומרון בתוך שטח ישראל, על אף שידע כי הינם תושבי שטחים השוהים בישראל שלא כדין, ותמורת תשלום כספי מיוחד.

עוד לפי כתב האישום, במועד בלתי ידוע בשלהי חודש אוקטובר 2005 פנה אל קשוע נידאל אבו סעדה (להלן: " נידאל"), שהינו פעיל בארגון המחבלים הג'יהאד האיסלאמי וביקש ממנו כי ייקח חלק בהוצאת פיגוע התאבדות בחדרה, בדרך של ליווי המחבל המתאבד לחדרה, וזאת בשל כך שקשוע הכיר את אזור ג'ת בו עבד בעבר. קשוע הסכים לבקשת נידאל וימים ספורים טרם יום הפיגוע (26.10.05) התקשר לטלפון הנייד של הנאשם, מסר לו כי בכוונתו לנסוע לחדרה בימים הקרובים וביקש את הסכמת הנאשם להסיעו. הנאשם מסר לקשוע כי יוכל להסיעו לחדרה, כבקשתו.

            בהמשך, בבוקר יום 26.10.05, נפגש קשוע עם נידאל ופעילים נוספים של הג'יהאד האיסלאמי, ביניהם המחבל המתאבד, וזאת לשם הובלת המחבל המתאבד לחדרה, לצורך ביצוע פיגוע התאבדות. המחבל המתאבד צויד במטען אשר הכיל חומר נפץ וכדוריות מתכת ואשר הוחבא בתיק גב שחור, וזאת במטרה לפוצץ את המטען בחדרה ולהוביל למותם ופציעתם של אנשים רבים ככל האפשר. קשוע והמחבל המתאבד נסעו במוניות שונות עד שהגיעו בסביבות השעה 13:00 לג'ת שבשטח ישראל, שם הסתתרו בבית נטוש סמוך לאולמי פיירוז. קשוע התקשר לנאשם וביקש שיאסוף אותו מרחוב 18 בג'ת ויסיעו לחדרה.

            על פי האמור בכתב האישום, הנאשם הגיע אל הבית הנטוש ושאל את קשוע והמחבל המתאבד מה בכוונתם לעשות בחדרה, וקשוע הבהיר לו כי 'הצעיר רוצה לצפות לאלוהיו'. הנאשם ביקש להבין היכן בדיוק הצעיר מבקש להתאחד עם אלוהיו, וקשוע מסר לו כי הדבר אמור להתרחש בשוק בחדרה. בתגובה, מסר הנאשם כי ישנם מחסומים רבים בדרך אבל הוא יסתדר. המחבלים עלו לרכבו של הנאשם כאשר המחבל המתאבד נושא את תיק הגב השחור, וקשוע אוחז בשקית ניילון צהובה.  

            עוד לפי כתב האישום, הנאשם הבין כי המחבל המתאבד עומד לבצע פיגוע המוני בחדרה, ולמרות זאת הסכים להסיעו לחדרה תוך שהוא מוודא את אי תפיסתו של המחבל במהלך הדרך. הנאשם הסיע את המחבלים לחדרה בדרך עפר מג'ת לבקה אל גרביה, שם סטה לתוך חצר פרטית על מנת להתחמק מג'יפ משטרתי שעמד על אם הדרך, הוריד את המחבלים והורה להם לקפוץ מעל גדר וללכת רגלית עד למקום מפגש מסויים בבקה אל גרבייה, וכך למנוע את לכידתם על ידי כוחות הביטחון. המחבלים עשו כפי שייעץ להם הנאשם, הלכו רגלית בדרך שאינה גלויה לעין השוטרים עד למקום המפגש בו חברו לנאשם ועלו פעם נוספת לרכבו. בהמשך, הוריד הנאשם את המחבלים בתחנת דלק ביציאה מבקה אל גרביה, ונסע לבדו בכביש המוביל לחדרה על מנת לבדוק אם הדרך המתוכננת פנויה ממחסומים של כוחות הביטחון; רק לאחר שהנאשם ראה כי הדרך עתידה להיות פנויה ממחסומים, הוא חזר לתחנת הדלק ואסף את המחבלים מתוך מטרה להסיעם ליעד הפיגוע.

משעלו המחבלים לרכבו של הנאשם, שאל הנאשם את קשוע אם המטען מצוי בשקית צהובה ובתשובה הבהיר לו קשוע כי מטען חומר הנפץ טמון בתיק השחור הנמצא עמם. הנאשם הוביל את המחבלים לכניסה האחורית של השוק, והסביר למחבל המתאבד כיצד להיכנס רגלית לתוככי השוק. עוד לפי כתב האישום, קשוע ביקש מהמחבל המתאבד להמתין 15 דקות לפני שהוא מפוצץ את עצמו על מנת לאפשר לקשוע ולנאשם להסתלק מן המקום. לאחר מכן, ירד המחבל המתאבד מרכבו של הנאשם, נכנס רגלית לשוק בחדרה ובסביבות השעה 15:42 פוצץ עצמו בתוך קהל. קשוע נותר ברכבו של הנאשם אשר הסיע אותו חזרה לג'ת, מקום ממנו יוכל קשוע להמלט לשטחי הרשות הפלסטינית.

4.         על פי כתב האישום, הבין הנאשם למן תחילת הנסיעה, וביתר שאת במהלכה, כי המחבל המתאבד עומד לבצע פיגוע התאבדות המוני בחדרה אשר כתוצאה ממנו יירצחו וייפגעו אנשים רבים, וחרף זאת הסכים להסיע את המחבל אל עבר יעד הפיגוע בכדי לסייע לביצוע הפיגוע. כמו-כן, סייע הנאשם לקשוע להימלט חזרה לכיוון הרשות הפלסטינית לאחר הורדת המחבל המתאבד לשוק בחדרה.

5.         הנאשם כפר תחילה בכל עובדות כתב האישום ואולם בשלב כלשהו בחקירתו וכן במהלך המשפט, הודה כי הסיע את המחבלים, אם כי טען כי לא ידע שהם מחבלים ולא ידע כי המחבל המתאבד בדרכו לבצע פיגוע.

6.         התביעה הסתמכה על הודעותיו של קשוע בשב"כ ובמשטרה; התנהגות הנאשם עצמו לפני ולאחר הפיגוע; פלטי שיחות טלפון; זכד"ים; עדות בני משפחתו של הנאשם וכן עדות חוקרי שב"כ ומשטרה.

7.         מטעם ההגנה העידו, הנאשם, אימו ואביו, טועאמה גיהאד אשר העיד על התנהגות הנאשם עת הסיע אותו ללא היתר כניסה לישראל, וכן נחקרו חוקרי שב"כ ומשטרה.

תמצית הכרעת הדין

8.         לאחר שהונחו כל הראיות בפנינו, שוכנעתי מעבר לספק סביר כי יש להרשיע את הנאשם בכל העבירות המיוחסות לו בכתב האישום.

            הוכח בפנינו כי הנאשם הסיע את קשוע והמחבל המתאבד לשוק בחדרה; היה מודע לכך שהמחבל נושא באמתחתו מטען נפץ וכי הוא בדרכו לבצע פיגוע בשוק בחדרה. אף על  פי כן, בחר הנאשם להסיעו למקום הפיגוע, זאת לאחר שנקט בפעולות שונות במהלך הנסיעה כדי לוודא את הגעתו הבטוחה של המחבל המתאבד לשוק בחדרה; הוכח כי לאחר הורדת המחבל המתאבד, הסיע הנאשם את המחבל המלווה - קשוע, בחזרה לג'ת וסייע לו בכך להמלט חזרה לשטחי הרשות הפלסטינית.

התביעה, כפי שנראה להלן, מבססת את "המסה הקריטית" של ראיותיה על אמרותיו המפלילות של קשוע כנגד הנאשם; אימרות אלה, המהוות את עמוד התווך של ראיות התביעה, נמצאו על ידי כמהימנות והעדפתי אותן על פני עדותו של קשוע בבית המשפט. לאימרות אלה חברו ראיות נוספות המהוות  'דבר לחיזוק'.

9.         להגנת הנאשם לא מצאתי כל יסוד; הנאשם הותיר רושם בלתי מהימן. מצאתי כי גירסאותיו, על צורותיהן השונות, אינן מהימנות, אינן הגיוניות, סותרות האחת את השניה, ואינן מתיישבות עם הודעותיו של קשוע, אשר כאמור, בחרתי ליתן להן את מלוא כובד המשקל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ