אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעה ברצח על רקע כבוד המשפחה

הרשעה ברצח על רקע כבוד המשפחה

תאריך פרסום : 30/03/2011 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי ירושלים
658-09
30/03/2011
בפני השופט:
1. יעקב צבן סגן נשיאה
2. מרים מזרחי
3. רפי כרמל


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שלומית בן יצחק
הנתבע:
נביל אבו חדיר
עו"ד אריאל עטרי
הכרעת דין

השופט י' צבן:

1.         העבירה המיוחסת לנאשם היא רצח לפי סעיף 300(א)(2) לחוק העונשין. הנאשם הינו אחיה של תגריד דיאב, ילידת 1967. לתגריד נולדו שלושה ילדים, תחריר ילידת 1984; רשאד יליד 1986 וויסאם יליד 1987. עד 1994 התגורר הנאשם בבית הוריו בשכונת שועפט בירושלים.

בכתב האישום נטען, כי סמוך ליום 20.7.1994 החליט הנאשם להמית את תגריד משום שסבר כי התנהגותה פגעה בכבוד המשפחה. ביום 20.7.1994 יצאה תגריד מכפר עקב לירושלים עם שלושת ילדיה ואליהם נלווה גיסה, חאלד, יליד 1981, כדי לקבל קצבת ביטוח לאומי ולבלות עם הילדים. בשעות הצהריים הסתובבו תגריד והילדים ברחוב צאלח א-דין, היו בבנק, אחר-כך במסעדה, עשו קניות ובחלק מהזמן הזה עקב הנאשם אחר תגריד וילדיה. בשעה 14:45 בתחנת האוטובוסים בדרך שכם מול שער שכם בירושלים, כאשר תגריד וילדיה ביקשו לעלות לאוטובוס, הגיח הנאשם, תפס את תגריד ודקר אותה 23 דקירות באמצעות סכין - שבריה בכל חלקי גופה בכוונה לגרום למותה. כתוצאה מהדקירות תגריד ( להלן - המנוחה) איבדה דם ונפטרה.

2.         בתשובתו, כפר הנאשם בעובדות כתב האישום, טען כי היה במקום אחר, בבית אחותו עביר בשכונת שועפט. עם זאת, הודה כי המנוחה נפטרה כתוצאה מדקירות במקום ובמועד המצוינים בכתב האישום.

רקע דיוני ועובדתי

3.         למשפחת אבו חדיר נולדו ארבעה בנים: עזיז הבכור יליד 1952, עיזאת (המכונה וליד), מחמד ונביל, הוא הנאשם, יליד 1970. כמו כן נולדו ארבע בנות: פתחיה, פטמה, תגריד (המנוחה) ועביר.

בזמן הרלוונטי, 20.7.1994, עיזאת היה בכלא, מחמד גר בארה"ב ואילו האח הבכור עזיז והאח הצעיר, הנאשם, התגוררו בשועפט.

4.         תגריד, המנוחה, נישאה לעבד אל-חכים דיאב וכאמור נולדו להם שלושה ילדים. עבד אל-חכים היה בזמנו עבריין, ביצע מעשי שוד, השתמש בסמים ונדון בשנת 1990 ל-6.5 שנות מאסר. ב-20.7.1994 היה אסיר עבודה בכלא מעשיהו ומשך כל אותו יום עבד בבנין בפתח תקווה תחת פיקוח (ת/31, ת/32, ת/57, ת/58).

5.         בשל מאסרו של בעלה, עברה המנוחה להתגורר עם ילדיה בבית הוריה בשועפט.

בתחילת 1994 התקיים הליך גירושין בין תגריד לבין עבד אל-חכים דיאב. לאחר הגירושין התבקשה המנוחה על-ידי בני משפחתה שלה (אבו חדיר) למסור את ילדיה לחינוך בבית משפחת דיאב ולהיוותר בלעדיהם אצל משפחתה ככל הנראה תוך כוונה כי תינשא לאחר. המנוחה לא הסכימה ובתחילת יולי 1994 לקחה את ילדיה והעתיקה מגוריה לבית הורי בעלה, משפחת דיאב בכפר עקב. בשלב זה ניסו הורי בני הזוג להגיע להסכם נישואין מחודש אך הדבר לא צלח (ראה אמרתה של פטמה אבו חדיר - ת/87).

אין חולק כי מעשה זה של המנוחה, שעברה לגור בבית משפחת דיאב, היה לצנינים בעיני משפחת אבו חדיר, שכן הם התייחסו לבעל, לשעבר, כאל נרקומן ושודד (עדות הנאשם - עמ' 412-413 לפרוטוקול).

6.         ביום 20.7.1994 נסעה המנוחה עם שלושת ילדיה וגיסה, חאלד דיאב, מכפר עקב למרכז ירושלים. החמישה נכנסו לבנק הפועלים ברחוב צאלח א-דין, שם קיבלה המנוחה קצבה חודשית מביטוח לאומי (ת/51-ת/53), אחר-כך קנו בגדים בתוככי העיר העתיקה, אכלו במסעדה, ביקרו בחנות ממתקי (חלוויאת) ג'עפר ופנו לכיוון תחנת האוטובוסים על-מנת לנסוע בחזרה לכפר עקב. בהגיעם לדרך שכם 3, במדרכה ליד פתח המנזר, הגיח מבין האוטובוסים אדם, התנפל על המנוחה ודקרה 23 דקירות שגרמו לאובדן דם ומוות (ת/21). הדוקר השאיר את הסכין ליד הגופה, עזב המקום רגלית ולאחר מכן נכנס לרכב שנסע מהמקום.

7.         אין חולק כי המנוחה נרצחה. המחלוקת הינה על זהות הרוצח.

8.         הרצח בוצע בשעות אחר-הצהריים במקום מרכזי והומה אדם, לעיני ילדיה הקטנים של המנוחה, גיסה חאלד וכן שני אנשים שנקלעו במקרה למקום - האחים נביל וחוסיין סעו.

כל אלה מסרו אמרות במשטרה בימים 20.7.1994-24.

9.         מספר ימים לאחר 20.7.1994 עזב הנאשם את מקום מגוריו בשועפט ועבר לגור בבית לחם, תחילה עבד בגננות ולאחר מכן למד באוניברסיטה והחל לעבוד כמורה. לירושלים לא חזר.

חוקרי המשטרה חיפשו הנאשם בביתו כבר ביום 20.7.1994 בשעות הערב ולא מצאוהו (ת/33). באותה עת הובא אחיו של הנאשם, עזיז אבו חדיר, לחקירה במשטרה. בימים הבאים נעשו ניסיונות נוספים לאתר את הנאשם, ללא הצלחה. תמונתו הופצה בין השוטרים, נעשו חיפושים נוספים בביתו, היו פניות לרשות הפלסטינית, הכל ללא הצלחה (ת/35, ת/37, ת/38-ת/43, ת/46, ת/48, ת/50). הנאשם הוכרז עבריין נמלט, ולאחר שנים רבות, ביום 2.11.2009 כוח משימה של המשטרה איתרו בבית לחם והביאו לבית המעצר בירושלים. בשלב זה חודשה החקירה ונגבו אמרות גם מאותם עדים שמסרו אמרות במשטרה בשנת 1994.

10.       כאשר ילדי המנוחה, רשאד וויסאם, הגיעו לגיל 15-16, יזם בן דודם סעיד (בנה של פטמה) מפגש בינם לבין הנאשם במסעדה בבית לחם. רשאד וויסאם העידו כי במפגש דיברו על הרצח, שמעו מפי הנאשם כי עשה את מעשה הרצח כיוון שאמא ואבא שלהם מלשינים, עובדים עם השב"כ ואמם זנתה. הנאשם העיד כי במפגש לא דיברו כלל על אירוע הרצח.

11.       בבית המשפט העידו ששת עדי הראיה לרצח וכן אבי הילדים עבד אל-חכים דיאב ושלושת אחיו. כמו כן העידה פטמה אבו חדיר, אחותו של הנאשם ושורה של שוטרים שחקרו התיק בשנות ה-90 ובשנת 2009 כאשר החקירה חודשה. מטעם ההגנה העיד הנאשם ובן אחותו - סעיד אבו חדיר. עביר, אחות הנאשם, אשר לפי התשובה לכתב האישום היה הנאשם בביתה בעת הרצח, לא העידה.

הסכין שנמצאה ליד הגופה נבדקה על-ידי איש מז"פ ביום 21.7.1994 ובמזכר שרשם ציין, כי אין אפשרות לבדוק טביעת אצבע כיוון שהסכין מחוספסת (ת/7). על הסכין נמצא דם של המנוחה (ת/19 - דו"ח ענת גסט מהמכון לרפואה משפטית). הסכין הועברה בזמנו למחסן המוצגים המשטרתי וכאשר חודשה החקירה היא לא נמצאה חרף ניסיונות חוזרים ונשנים (ראה ת/22, ת/24-ת/27). כמו כן, אבדו ונעלמו מתוך המשטרה תמונות הזירה שצולמו ביום האירוע ודיווחים מתוך האזנות סתר שנעשו בזמנו. תיקי הרווחה של ילדי המנוחה בוערו עקב חלוף הזמן ובמכון לרפואה משפטית הושמדו הדגימות שנאספו בתיק זה (ובתיקים אחרים - עקב החלטה מנהלית).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ