אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרוש ואח' נ' אסא ואח'

הרוש ואח' נ' אסא ואח'

תאריך פרסום : 10/03/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
38299-06-11
04/03/2014
בפני השופט:
אלכסנדר רון

- נגד -
התובע:
1. סילבה שמעון הרוש
2. זויה הרוש

הנתבע:
1. אריה יהושע אסא
2. נירה אסא

פסק-דין

פסק דין

"High fences make good neighbours"

1.כללי

פסק דין בתביעה ותביעה שכנגד בסכסוך בין שכנים. במוקד הדיון בית דו-משפחתי שנבנה על ידי אחים (אוחיון – אלון) שעשו ביניהם הסכם שיתוף ובהמשך מכרו, כל אחד, את חלקו למשפחות נשוא הליך זה. מוקד המחלוקת בחלונות המשקיפים מקומת המרתף של דירת הרוש בנקודה המצויה למעשה, מתחת לבית אסא, לעבר חצר אסא. לצד מחלוקת זאת העלו הצדדים בתביעותיהם שתי טענות נוספות – האחת, נוגעת לגובה הגדר שבין שתי החצרות האחוריות; והשנייה נוגעת למובלעת בגדר שבין החצרות הקדמיות, בה אף שתולים שני עצים נאים. עם זאת, יוטעם, שסבורים, ככל הנראה, שני השכנים, שאלמלא המחלוקת המרכזית, לא היו יתר המחלוקות מהוות בסיס להליך משפטי. לבסוף פורטו טענות שמצביעות על התהום שנפערה בין הצדדים, מטענות לעגמת נפש ועד לשון הרע.

במהלך ההליך הגיע בית המשפט לכלל מסקנה שאין מנוס אלא לבקר בביתם של הצדדים, המצוי במעלה אדומים. פסיקת בית המשפט תתבסס על טענותיהם, בכללן גם טענות שנגזרות מדברים, שעל פי הנטען הובטחו או הוסכמו בשיחות קודמות בעניין זה, ועל הערכת בית המשפט את תמונת המצב בשטח תוך מתן דגש לזכויות הצדדים, לרבות זכותם לפרטיות.

2.חלונות דירת המרתף

א. אין חולקין שרכשו הרוש קומה תחתונה (מהסוג שמקובל לכנות בלע"ז – 'בייסמנט'), ששימשה את הבעלים הקודמים כאולם למשחק סקווש, והפכו אותה ל – 2 יחידות מגורים. מפלס זה, חלקו – מתחת לדירת אסא. בחדר המיטות, שמטבע הדברים, בהיבטי פרטיות, גלומה בו רגישות יתר, מצויים חלונות המשקיפים, פחות או יותר, למפלס החצר של אסא.

ב. ומכאן, חזית המחלוקת. כאמור בכתב התביעה (הראשוני), בסעיף 11, מתארים הרוש במילותיהם את תמונת המצב דלעיל: "בעקבות החלוקה, יוצא שחלונות אחת היחידות פונים לגינתם של התובעים, וחלונות היחידה השניה (להלן: "היחידה הנאטמת") פונים לגינתם של הנתבעים". המחלוקת מתייחסת, כמובן, לחלונות היחידה השניה וליבת המחלוקת בשאלה האם ראוי לחלונות אלה שיהיו מזכוכית שקופה או אטומה ("חלבית"). מחלוקת נלווית להנ"ל הטעונה הכרעה משלימה נוגעת לשאלה – החלונות שיותקנו על פי פסיקת בית המשפט, האם ניתן יהא לפותחם, למשל לצורך אוורור, אם לאו.

ג. קדמו להליכים דנן פעולות לא מוסכמות של הצדדים, בכללן, ניסיון מצד אסא להביא בעצמם את החלונות כדי אטימה באמצעות זכוכית חלבית, פעולות נגד מצד הרוש, מספר מהלכים נוספים, וזאת עד שהגענו למצב דהיום, כפי שראה אותו גם בית המשפט בפועל, וכדלהלן.

ד. עתה, זכוכיות החלונות שבמחלוקת – שקופים, ואולם, בקירוב אליו (סנטימטרים לא רבים; על פי הנטען – 14 ס"מ), בנו אסא כעין קיר ממתכת וזכוכית אטומה שייעודו הקניית פרטיות לאסא, כזו שאינה בנמצא, כטענתם, במצב הקיים. בנייה זו אינה בהיתר, וחשובה מכך, מנקודת המבט שבמרכזה סכסוך השכנים הנדון, העובדה, שיש בכך כדי לחסום, ואם לא לחסום, להכביד עד מאוד, על כניסת אור לדירת הרוש ועל האפשרות לאווררה. ביחס לטענות אלה, שימת לב גם לסעיף 48 לפקודת הנזיקין המצביע על כך שהפרעה לאור השמש נתפסת כעוולתית גם במישור הנזיקי. פירוט תמונת המצב וטענות הרוש מגולמים בסעיף 15 לתביעתם.

ה. לדיון בטענות אסא שני נדבכים. האחד, יסודו בעמדתי לאחר ביקור במקום ותוך מתן דגש לערך שמוצא אני בזכותו של כל שכן לפרטיות, מכאן, ולזכותו הסבירה של בעל דירה לאוורור מינימאלי, מכאן; והשני יסודו בטענת אסא אותה ביקש אף להוכיח ראייתית, כי, למעשה, נתנו בעבר הרוש את הסכמתם להתקנת זכוכיות אטומות. לנושא זה גם ממד פרשני: האם את התיבה "אטומה" המופיעה בחלק מהראיות (ראה, שלמשל, בסעיף 8 (א) להסכם אוחיון – אסא), יש לפרש בצמצום, היינו רק לגבי סוג הזכוכית, או גם מבחינת היכולת לפתוח את החלונות.

ו.תחילה למישור ההסכמי. לטענת אסא, מיום בו נפתח המשא ומתן לרכישת הבית, אבחנו הם את הבעיה, התנו את הרכישה בקבלת הבטחה מהרוש לאיטום החלונות, ורק לאחר שהיה בהבטחות אלה כדי להניח את דעתם, נחתם ההסכם מול משפחת אוחיון. ואכן, בפני בית המשפט ראיות מוצקות התומכות בטענתם, לפחות לגבי טיב הזכוכית, החל בעדויות שמקורן בעדים שאין להם עוד עניין בבית המריבה ודייריו, וכלה בנוסח ההסכם.

1.תחילה אציין את עדויות אסא עצמם, אך באשר לא עליהן מצאתי לנכון להשתית את מסקנותי, אלא על ראיות שנהנות מחזקת אובייקטיביות, ולפיכך משקלן רב שבעתיים, לא ארחיב במישור זה.

2.בפני בית המשפט התייצב גם מר שמעון אוחיון שמכר לאסא את ביתם. וכך כתב בסעיף 22 לתצהירו: "בסיכומה של הפגישה לעיל, הוסכם מפורשות על דעת כל הצדדים לרבות גב' הרוש, כי הפתחים הקיימים יוותרו (לא יבוטלו), אולם יהיו סגורים ולא ניתן יהיה לפתוח את החלון הקיים בהם, וכמו כן, הוסכם, כי תותקן בהם זכוכית חלבית על מנת שלא ניתן יהיה גם להשקיף דרכם החוצה לחצר הבית. כמו כן הוסכם, כי יותקנו סורגים באותם הפתחים" [הדגשות במקור – א.ר]. ניתן להעניק משקל לעדותו באשר אין לו ענין ממשי בתוצאות המשפט, ובחינת מעט המחזיק את המרובה אוסיף מדבריו בבית המשפט:

ש. במילים שלך, מה אמר על ידי מי לנושא החלונות?

ת. ה"ה אסא רצו לרכוש את הבית ורצו לוודא שעניין החלונות ברור. זימנו את הגברת הרוש היא באה והייתה אוירה נפלאה. הגברת אסא הציעה לסגור את החלונות בבלוקים דבר שמיד נפסל על ידי ה"ה הרוש אחר כך העלינו את הרעיון לזכוכיות חלביות היא הסכימה לזה ומשם התקדמנו" [שורה 21 לפרוטוקול, עמוד 34 עד שורה 2, עמוד 35 לפרוטוקול]

ובהמשך –

ש. אתה יכול לנסות להיזכר, יש פה חשיבות גדולה למילים, מה הגברת הרוש אמרה, התחייבה, הבטיחה, בנוגע לחלונות.

ת. בדברים מאוד פשוטים לא צריך לחשוב הרבה. הגברת אסא הציעה סגירה בבלוקים וגברת הרוש סירבה. רעיון אחר שהחלון יהיה קבוע סגור ולהחליף לזכוכית חלביות היא הסכימה. אסא הסכימו.

ש. מי הציע זכוכית חלבית?

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ