אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הראל ואח' נ' רן ואח'

הראל ואח' נ' רן ואח'

תאריך פרסום : 16/09/2013 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות חדרה
19601-12-12
08/09/2013
בפני השופט:
רקפת סגל מוהר

- נגד -
התובע:
עזרא הראל
הנתבע:
איתן רןדרור נחושתן
פסק-דין

פסק דין

רקע

1.בתקופה הרלבנטית לתביעה זו, ביקש הנתבע לשכור בית מגורים באזור פרדס חנה.

2.ביום 6.9.12 נחתם בין הנתבע לתובע "טופס קבלת שירותי תיווך" (להלן: "הטופס"), על פיו הציע התובע לנתבע לשכור את בית משפחת הורביץ, ברח' תרפ"ט בפרדס חנה (להלן: "הבית") תמורת דמי שכירות חודשיים של 3,800 ₪. בחתימתו על טופס זה, התחייב הנתבע, בין השאר, כי במידה והעסקה תצא אל הפועל, הוא ישלם לתובע עמלה בסכום השווה לדמי שכירות של חודש אחד וכי העסקה תיחתם "אך ורק בנוכחות נציג ממשרד "הראל תיווך".

טענות התובע

3.התובע טוען כי בתום סיור מקיף שהוא ערך עם הנתבע בבית אשר שופץ באותה עת, ובחצרו הגדולה, אמר לו הנתבע כי בית זה אינו מתאים לצרכיו וכי מחיר השכירות גבוה מדי עבורו. בשלב זה אמר הוא לנתבע שאם יסכים להתגמש ולשכור את הבית, שלאחר השיפוץ ייראה בוודאי טוב יותר, הוא ינסה לשכנע את בעל הבית להפחית מדמי השכירות. הנתבע השיב כי ישקול את ההצעה ויחזור אליו עם תשובה.

4.בהמשך, כך לגרסת התובע, הוא התקשר אל הנתבע אשר ביקש שיחפש עבורו בית אחר ואילו הוא המשיך וניסה לשכנעו שכדאי לו לשכור את הבית המוצע. גם הפעם אמר לו הנתבע כי ישקול את ההצעה וישיב לו לאחר שיתייעץ על כך עם אשתו.

בהקשר זה חשוב לציין כי בעדותו בבית המשפט, הוסיף התובע על טיעוניו בכתב התביעה ואמר כי לאחר הפעם הראשונה בה אמר לו התובע שדמי השכירות גבוהים מדי עבורו, הוא שוחח עם בעל הבית אשר הסכים להפחיתם לסכום של 3,600 ש"ח. לשאלתי, האם גילה עובדה זו לנתבע, השיב לי התובע בשלילה והסביר: "אני לא יכול כל יום להתקשר".

5.לגרסת התובע, מאז שיחתו השניה עם הנתבע, לא חזר אליו האחרון עם תשובה כלשהי וביום 5.11.12, במהלך שיחה בינו לבין אחותו של בעל הבית, הוא הופתע לגלות כי הנתבע שכר את הבית, באמצעות מתווך אחר. התובע טוען כי בשיחה שקיים עם הנתבע לאחר מכן, אישר האחרון עובדה זו, סיפר שהמתווך האחר הסביר לו כי העובדה שהוא כבר ראה את הבית באמצעותו, איננה מחייבת אותו לשלם לו ואמר כי את דמי תיווך העסקה הוא שילם לאותו מתווך אחר.

6.התובע הטוען להיותו "הגורם היעיל" בהיווצרות העסקה, שכן הוא היה הראשון שהראה לנתבע את הבית, סבור כי הנתבע פעל כלפיו בחוסר יושר, שהרי לו היה חוזר אליו ואומר לו שהוא מעוניין לשכור את הבית, היה "מסדיר זאת מיד עבורו". תחת זאת, כך לטענת התובע, בחר הנתבע להסתיר ממנו הן את עובדת פנייתו את המתווך האחר והן את החלטתו לשכור את הבית בסופו של דבר והוא עשה כן בניגוד מוחלט להתחייבותו כלפיו בהסכם.

טענות הנתבע ומקבל הודעת צד ג'

7.הנתבע מאשר כי חתם על הטופס, אך טוען כי התובע החתימו על טופס זה "באמצע הרחוב", כשהוא דוחק בו לעשות כן, מבלי שהיתה לו אפשרות של ממש לקרוא ולהבין את כל פרטיו. עוד מאשר הנתבע כי התובע אכן לקח אותו לסיור בבית, שהיה אז באמצעו של שיפוץ, אך טוען כי לאחר שאמר לו שדמי שכירות של 3,800 ₪ הינם גבוהים מדי עבורו, לא חזר אליו התובע עם הצעה כלשהי אחרת.

8.טענת ההגנה העיקרית של הנתבע מפני תביעת התובע היא שבשלב בו הוא פגש במתווך האחר – מר דרור נחושתן וזה הציע לו לראות בית שיוכל להתאים לצרכיו, הוא לא העלה על דעתו כי מדובר באותו בית. כשהסתבר לו הדבר, סיפר לנחושתן על הקשר שלו עם התובע בנוגע לבית זה, לרבות העובדה שהתובע החתימו על הטופס. בתגובה לכך אמר לו מר נחושתן כי "לא חשוב כמה מתווכים מראים לו את אותו בית או על מה הוא חתם, אלא חשוב מי פעל בצורה יעילה לסגירת העיסקה ואין לו מה לדאוג".

הנתבע סיפר כי מר נחושתן הפגיש אותו עם בעל הבית ואז הסתבר שהוא דורש דמי שכירות בסכום של 3,600 ₪ בלבד. לטענת הנתבע, התובע לא הפגיש ביו לבין בעל הבית, טען כי דמי השכירות גבוהים יותר, הציג עצמו בפניו כמי שפועל בשליחות בעל הבית בעוד הוא לא באמת עשה כן, החתים אותו על הטופס מבלי להותיר בידיו העתק ולמעשה לא מילא את תפקידו בעיסקה זו כמתווך, באופן המזכה אותו בתשלום דמי תיווך כלשהם.

בעדותו בבית המשפט הכחיש הנתבע את טענת התובע לפיה אמר בשעתו שהבית איננו נראה לו וחזר ואמר: "לא דברתי עם התובע שיחה נוספת לאחר שראינו את הבית וגם אשתי אומרת שהוא לא דיבר איתה אחרי שראינו את הבית. הוא לא הציע לנו להוריד מחיר, הוא לא דיבר עם בעל הבית ולא קידם, ולא חזר אלינו בכלל".

9.במקביל ולנוכח העובדה שהוא כבר שילם דמי תיווך מלאים למר נחושתן, הגיש הנתבע כנגד מר נחושתן הודעת צד ג', אשר במסגרתה הוא מבקש "שבית המשפט יחליט למי מגיעים דמי התיווך" ואם יוחלט כי התשלום מגיע לתובע, כי אז מבקש הוא להורות על העברת דמי התיווך אותם שילם כאמור למר נחושתן, לידי התובע.

10.מר נחושתן, המאשר את גרסת הנתבע, טוען בכתב ההגנה שהוגש מטעמו כי בשיחה שלו עם הנתבע הוא הופתע לגלות שהנתונים שנמסרו לו על ידי התובע אינם נכונים – הן אלה הנוגעים לגובה דמי השכירות והן אלה הקשורים במידת התאמת הבית לצרכיו.

מר נחושתן מבקש לדחות את הודעת צד ג' שהגיש כנגדו הנתבע ומסתמך לעניין זה על הוראות חוק המתווכים אשר לטענתו קובע כי "גורם יעיל" אמור למסור נתונים מדויקים ולבצע את שאר המטלות הנדרשות ולגרום לעסקה לצאת אל הפועל וכי אין די ב"להיות הראשון שהראה את הנכס".

גרסת בעל הבית

11. מר נעם הורביץ, בעל הבית אשר זומן לעדות מטעם התובע, אמר בעדותו בבית המשפט כי הוא כלל לא פנה אל מתווך וכי שני המתווכים – התובע ומר נחושתן, פנו אליו בעקבות שלט שהוא שם על גדר הבית. לטענת בעל הבית, פנה אליו התובע פעם אחת בה הוא ביקש ממנו רשות להראות את הבית שהיה אז בשיפוץ וכי למיטב זכרונו, פרט לטלפון הזה, לא היו ביניהם שיחות נוספות. בתשובה לשאלתי, הבהיר בעל הבית כי מחיר השכירות עמד מלכתחילה על 3,600 ₪ ולא על 3,800 ש"ח. גם בתמליל שיחה בין בעל הבית לבין התובע, אותו צרף התובע לכתב התביעה, נשמע בעל הבית אומר: "אמרתי לך שאני מבקש לא פחות מ- 3,600 ₪ אבל שקודם יהיה רציני ונראה מי הוא, יהיה על מה לדבר".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ