אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הקר נ' יעקוסי ואח'

הקר נ' יעקוסי ואח'

תאריך פרסום : 13/08/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום הרצליה
3714-08-08
09/08/2013
בפני השופט:
ד"ר שאול אבינור

- נגד -
התובע:
אלכסנדר הקר
הנתבע:
1. ישראל יעקוסי
2. נתן קטלאן

פסק-דין

פסק דין

א.רקע כללי:

התובע הינו איש עסקים המתגורר בארה"ב. נתבע 1 הינו רואה חשבון בהכשרתו, אם כי אינו עובד במקצועו זה בשנים האחרונות. נתבע 2 נשוי לבתו של נתבע 1, ובתקופה הרלוואנטית לתובענה דנא עבד בחברת מנגו די. אס. פי. בע"מ (להלן – חברת מנגו). בין התובע לבין נתבע 1 התקיימה היכרות חברית ועסקית במשך למעלה מעשור שנים.

ביום 4.5.06 העביר התובע סך של 110,000 $ (ארה"ב), על פי בקשת נתבע 1, לחשבון הבנק של בתו של נתבע 1 בבנק הבינלאומי הראשון, חשבון בו היה נתבע 2 שותף, על שמו של נתבע 2 (להלן גם – ההעברה והחשבון הנעבר בבנק הבינלאומי, בהתאמה; ר' נספחים ב' ו-ג' לתצהיר התובע). ההעברה על שמו של נתבע 2 בוצעה בעקבות הידברות בעל-פה בין התובע לבין נתבע 1 ולמטרת רכישת מניות של חברת מנגו. נתבע 1 סיפר לתובע כי ממידע פנימי שקיבל מנתבע 2, שכאמור עבד בחברת מנגו, נודע לו שקיימת אפשרות לגרוף רווחים נאים באמצעות רכישה כאמור. התובע, כגרסתו, התפתה לדברי הכיבושין של נתבע 1 וביצע את ההעברה לצורך רכישת מניות של חברת מנגו.

אין מחלוקת כי בסופו של יום הנתבעים לא רכשו מניות של חברת מנגו בעבור התובע, ואף לא השיבו לו את סכום ההעברה. מכאן התובענה דנא, בה תובע התובע מהנתבעים את השבתו של סכום ההעברה, בצירוף ריבית והצמדה, ובסך הכל בסך של 628,905 ₪. התובענה החלה להישמע בפני כב' השופט צ' דותן ולאחר מכן הועברה למותב אחר. בסופו של דבר הראיות נשמעו לפניי. בשמיעת הראיות חלו עיכובים ניכרים בשל בעיות רפואיות של נתבע 1.

על פי גרסת נתבע 1, הגם שההעברה נועדה בתחילה לרכישת מניות של חברת מנגו כאמור, בדיעבד הוסכם בינו לבין התובע כי סכום ההעברה ישמש לכיסוי חוב עבר. במה דברים אמורים. ביום 15.5.97 נכרת הסכם בין חברת DeTekion Security Systems, Inc. ׁ(להלן – דיטקשן), לבין גוף ייעוץ/ייצוג בשם Milan International Trading (להלן – מילאן והסכם הייצוג, בהתאמה). התובע הינו סגן נשיא ושותף ב-15% ממניותיה של חברת דיטקשן, שעיקר פעילותה בייצור מערכות בטיחות (ר' בפרוטוקול, עמ' 15 שורה 15 ו-32), והנתבע הינו מנהלה של מילאן. לטענת נתבע 1, בסמוך לאחר ביצוע ההעברה הוברר לו כי במערך ההתחשבנות בינו לבין חברת דיטקשן הסתבר כי קיים חוב של חברת דיטקשן בשיעור סכום ההעברה ועל כן הוסכם בעל-פה בינו לבין התובע שסכום ההעברה יכסה חוב זה (להלן גם – "גרסת החוב").

ב.עיקר ראיות התובע וטיעוניו:

מטעם התובע העידו התובע עצמו ועו"ד רובננקו. על פי גרסת התובע, במחצית הראשונה של שנת 2006 ענייו אותו נתבע 1 בהשקעה במניותיה של חברת מנגו. נתבע 1 סיפר לתובע כי נודע לו מנתבע 2, אותו תיאר כבעל תפקיד בכיר בחברת מנגו, שלפעילותה העסקית של חברת מנגו "תהא תוך פרק זמן קצר ערך מוסף גבוה, וחברה זו תנפיק את מניותיה לציבור תוך עליית ערך מניותיה באופן ניכר" (ר' בסעיף 13 לתצהיר התובע).

את נתבע 2 פגש התובע בביתו של נתבע 1 ולאחר מכן אף הוזמן לחתונת נתבע 2 עם בתו של נתבע 1 (ר' בפרוטוקול, עמ' 18 שורה 8 ואילך). לגרסת התובע, ביוזמת נתבע 1 נערכה בתחילת שנת 2006 פגישה עסקית בינו לבין נתבע 2 ומר דניאל פלד, מנהל השיווק של חברת מנגו, במלון שרתון ברמת-גן (להלן – הפגישה המשולשת).

בפגישה המשולשת שוחח התובע עם נתבע 2 ומר פלד אודות האפשרות שיעזור לחברת מנגו לקדם את עסקיה בארה"ב. או אז יצא מר פלד לשיחת טלפון ונתבע 2 פנה לתובע ואמר לו כי אינו צריך לדאוג שכן הנתבעים "מקושרים היטב בחברת מנגו ובשל מידע פנימי שבידיעתו של קטלאן כעובד בכיר בחברה, אין ספק שכדאי לי לרכוש המניות..." (ר' בסעיף 15 לתצהיר התובע).

וכך תיאר התובע, במהלך חקירתו הנגדית, את חילופי הדברים בפגישה המשולשת:

ת.לא דובר שום דבר חוץ משיווק בין שלושתנו. אבל לא בין שלושתנו היה מקרה שמר פלד קיבל שיחת טלפון שהוא עזב לכמה דקות ואז שאלתי את מר קטלאן איך מסתדרים עם המניות והוא אמר שלא אדאג שהכל מסודר, השליטה בנושא זה בין מר יעקוסי והוא לבד מסודרת. משהו כזה.

ש.הם עשו את המניות. אמרנו שמטרת הפגישה לראות איך משווקים מוצרים?

ת.התחלת מהאמצע. אני קיבלתי טלפון מישראל שאמר לי שיש לו קשר רציני בחברת מנגו והוא יודע שהם יוצאים להנפקה תוך 3 חודשים בערך והוא יודע את זה ישירות כי החתן שלו עובד שם ואפשר לסדר כאן קבוצת משקיעים ולהרוויח כסף. קצת חששתי מזה הוא אמר לי שהחתן שלו מארגן את הקבוצה, הוא עובד בחברה, הם יודעים מה הם עושים, החברה תצא להנפקה, אלכס תשקיע איתנו בקבוצה 110,000 $ וכולנו נהנה מהרווחים אז גם לאחר מכן שקיבלתי את נספח ב' זה מובן גם מהמסמך הזה שביקשו ממני להעביר את הכסף לחשבון של קטלאן שהוא בתמונה ומארגן את כל הקבוצה של ההשקעה.

ש.בדיוק כשפלד יצא דיברת איתו על זה?

ת.אני לא יכול לדבר איתו על זה בפני פלד. הוא עובד אצל פלד. מי מודיע על כך שחברה שהוא עובד בה יוצאת להנפקה... (ר' בפרוטוקול, עמ' 18 שורה 32 ואילך).

בעקבות הדברים הנ"ל, ודברי כיבושין נוספים שהשמיע נתבע 1, התפתה התובע והעביר סכום של 110,000 $ לחשבון הנעבר בבנק הבינלאומי על שמו של נתבע 2 (ר' בסעיף 20 לתצהיר התובע). לדברי התובע, לצורך זה הוא אף "שבר" תכנית חסכון ועקב כך חויב בתשלום קנס.

לגרסת התובע, לאחר ביצוע ההעברה חזר נתבע 1 וטען באוזניו כי מועד ההנפקה קרב ובא, וכי התובע, כבעל מניות בחברת מנגו, יהא שותף לרווחים. כאשר פנה התובע לנתבע 1 כעבור מספר חודשים וביקש למכור את חלקו, שכן נזקק לכספו, השיב נתבע 1 כי באותה העת לא ניתן למכור את המניות ועל התובע להתאזר בסבלנות (ר' בסעיף 30 ואילך לתצהיר התובע).

לדברי התובע, בחודש פברואר 2008 נודע לו כי השליטה בחברת מנגו נמכרה לצד שלישי, אזי הבין כי ההנפקה המובטחת לא בוצעה ואף לא תבוצע. התובע פנה אפוא לנתבע 1 על מנת לברר מה עלה בגורל מניותיו. תחילה השיב נתבע 1 כי כולם הפסידו בעסקה 35%. ואולם, כשדרש התובע שיושבו לו האחוזים הנותרים "נשבר" נתבע 1, אמר כי הוא מתבייש במעשיו והודה כי שיקר לתובע ולא רכש בעבורו מניות של חברת מנגו. לאחר מספר ימים חזר בו נתבע 1 שוב והעלה גרסאות עובדתיות חדשות.

לבסוף, בעקבות מכתב דרישה שנשלח על ידי ב"כ התובע הומצאה – כך לטענת התובע – "גרסת החוב", תוך איומים לסבך את התובע עם הרשויות בארה"ב על רקע הסכם הייצוג (בעניין זה ר' גם בגרסת נתבע 1, בפסקה 18 שלהלן). לביסוס "גרסת החוב" צירף נתבע 1 חשבונית של מילאן, לפיה כביכול מילאן דרשה ביום 31.3.06 סכום של 110,000 $ מחברת דיטקשן בעבור תשלום מראש לחודשים ינואר עד מרץ 2006 (להלן – החשבונית שבמחלוקת). לטענת התובע, החשבונית שבמחלוקת הינה חשבונית מפוברקת ובהקשר זה צירף מכתב שנשלח למילאן על ידי מר ג'ימס וולש, נשיא חברת דיטקשן, המציין כי מדובר בחשבונית שאינה מחייבת את חברת דיטקשן שממילא לא תשלמה (ר' נספח י"ב לתצהיר התובע).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ