אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הכרעת דין לנאשם שגרם בירי להריגת אם ובנה שנסעו ברכבם הפרטי בצומת סורדא

הכרעת דין לנאשם שגרם בירי להריגת אם ובנה שנסעו ברכבם הפרטי בצומת סורדא

תאריך פרסום : 07/07/2008 | גרסת הדפסה
ת
בית הדין הצבאי המחוזי י ה ו ד ה
3742-06
24/06/2008
בפני השופט:
1. אב"ד: רס"ן דליה קאופמן
2. רס"ן אמיר דהאן
3. ס"ן שרון ריבלין - אחאי


- נגד -
התובע:
תביעה הצבאית
עו"ד סרן אביבה לואיס
הנתבע:
אבראהים צאלח מוצטפא עלקם ת.ז 951710508/שב"ס -נוכח
עו"ד אבראהים אלעארג' בשמו של עו"ד פיראס סבאח- נוכח
הכרעת דין

כב' השופטת רס"ן שרון ריבלין אחאי

כללי

ביום 11/12/96, נסעו בני משפחת צור -  שני הורים וחמשת ילדיהם ברכבם הפרטי. עת הגיעו לצומת סורדא נפתחה לעברם אש מנשק אוטומטי מתוך רכב שעמד בצומת. כתוצאה מהירי מצאו את מותם אם המשפחה איטה צור ז"ל ובנה אפרים צור ז"ל ונפצעו אב המשפחה, יואל ושתי בנותיו, תמר ואביטל.

כתב האישום מייחס לנאשם שתי עבירות של גרימת מוות בכוונה, בגין גרימת מותם של אפרים ואיטה צור ז"ל, עבירה של ניסיון לגרימת מוות בכוונה בגין הירי לעבר יתר בני המשפחה וכן עבירות של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי חוקית ושל החזקת אמל"ח.

על פי המיוחס לנאשם בכתב האישום, במחצית השנייה של חודש נובמבר 1996, הגיע הנאשם לבניין המכונה בפי הנאשם "אל בריד", שם נפגש עם אברהים מסעד אליאס האני (להלן - "אברהים"), שהגיע למקום במטרה לברך פעיל ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין אשר שב לאזור מחו"ל. במהלך המפגש, שוחחו ביניהם הנאשם, אברהים ואדם נוסף, אשר הציג עצמו כאמין אבו סנינה. מאוחר יותר הוברר לנאשם כי שמו האמיתי של אותו אדם הוא ע"א נאצר קייסי (להלן ע"א נאצר). במהלך הפגישה אמר ע"א נאצר לנאשם ולאברהים כי הוא מעוניין לדבר עמם בעניין מסוים. לשם כך סוכם בין השלושה על פגישה נוספת.

כעבור מספר ימים נפגשו השלושה בבית אברהים. ע"א נאצר הציע לנאשם ולאברהים גיוס לחוליה צבאית של ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין, במטרה לבצע פיגועים כנגד מטרות ישראליות. השניים הסכימו וכעבור שבועיים נפגשו שוב בבית איברהים. לפגישה הגיע ע"א נאצר חמוש בנשק מסוג רוס"ר גליל (להלן - "הגליל") ו - 2 מחסניות, אחת עם 20 כדורים ואחת ריקה. במהלך הפגישה אמר ע"א נאצר לנאשם ולאברהים כי שלושתם יבצעו פיגוע בצומת סורדא וביקש מהם להשיג רכב לצורך הפיגוע. השניים הסבירו לו כי אין באפשרותם להשיג רכב וסוכם כי ע"א נאצר ישיג את הרכב. הגליל נשאר ברשות אברהים.

כעבור יומיים, הגיע ע"א נאצר לבית אברהים ברכב מסוג סובארו בצבע כסף, אשר מספר לוחיות הרישוי המקוריות שלו הוא 7754687, ואשר נגנב מתושב מעלה אדומים ביום 3/12/96 (להלן - "הרכב"), כשהוא נושא עמו נשק מסוג רוס"ר קלאצ'ניקוב (להלן - "הקאלצ'ניקוב") ומחסנית המכילה 17 כדורים לנשק. ע"א נאצר אימן את איברהים ואת הנאשם בשימוש בכלי הנשק, לשם ביצוע הפיגוע. לאחר האימון יצאו שלושתם לאזור המתוכנן לביצוע הפיגוע במטרה לאסוף מידע לקראת הפיגוע המתוכנן. אברהים נהג ברכב. לידו ישב ע"א נאצר כשהוא חמוש בגליל. הנאשם ישב במושב האחורי כשהוא חמוש בקלצ'ניקוב. הם נסעו בכביש ביר - זית רמאללה, העובר דרך צומת סורדא והבחינו כי דרך צומת זה עוברים ישראלים רבים. הנאשם וחבריו נסעו הלוך ושוב לאורך הכביש, תוך שהם עורכים תצפיות כהכנה לפיגוע המתוכנן וכאשר הגיעו באחת הפעמים לצומת סורדא, הציע ע"א נאצר לנאשם ולאברהים לבצע מייד את הפיגוע לעבר רכב ישראלי ולא להמתין למועד אחר. הנאשם ואברהים סירבו להצעה בטענה כי הסיור נועד לאסוף מידע ולא לביצוע הפיגוע. לאחר האמור חזרו השלושה לבתיהם, כאשר כלי הנשק נשארו ברשות אברהים.

כעבור מספר ימים, ביום 11/12/96, בשעות אחר הצהריים, הגיע ע"א נאצר לביתו של אברהים ברכב הנ"ל ושם הציע לנאשם ולאברהים לצאת לבצע את הפיגוע המתוכנן. השניים הסכימו. השלושה יצאו לבצע את הפיגוע ברכב הנ"ל. אברהים הביא עמו תיק בו היו 2 כלי הנשק הנ"ל. אברהים נהג ברכב כשהוא חבוש בכובע קסקט שחור. לידו ישב ע"א נאצר כשהוא חמוש בגליל ובמושב האחורי ישב הנאשם, שהיה חמוש בקלצ'ניקוב.

כשהגיעו הנאשם וחבריו לאזור ביר- זית, בכניסה לסורדא, ביצע אברהים סיבוב פרסה והגיע לצומת סורדא. סמוך לשעה 17:00 פנה אברהים שמאלה לכיוון בית אל. השלושה הבחינו ברכב ישראלי מסוג סובארו שבו נהגה אמונה אלון מתקרב לצומת. כשעצר רכבה של אמונה אלון בצומת ע"א נאצר ביקש לרדת מהרכב ולבצע את הפיגוע לעברה, אולם אברהים הבחין כי ברכב נוהגת אישה ונמצא אתה ילד וביקש מחבריו שלא יירו.

מספר דקות לאחר מכן, בשעה 17:10, פנה אברהים פניית פרסה לכיוון דולב. השלושה הבחינו ברכב מסוג פולקסווגן גולף סטיישן, בו נסעה משפחת צור מתקרב לצומת. משעצר רכבה של משפחת צור בצומת, עצר אברהים אף הוא את הרכב בצומת, כאשר חזיתו מופנית לכיוון רמאללה והמרחק בינו ובין רכבם של בני משפחת צור הוא כ - 7 מטרים. אז ירו ע"א נאצר והנאשם בנשקיהם בירי אוטומטי לכיוון רכבם של בני משפחת צור והמשיכו לירות עד אשר אזלה תחמושת נשקיהם. כתוצאה מהירי מצאו את מותם איטה צור ז"ל ובנה אפרים צור ז"ל ונפצעו יואל, תמר ואביטל.

לפני סיום הירי, החל אברהים בנסיעה במטרה להימלט מהמקום.

כאשר הגיעו הנאשם וחבריו לבית אברהים, שמעו בחדשות כי בפיגוע אותו ביצעו נהרגו אישה ובנה ובעלה של האישה נפצע. לאחר מכן הסליק אברהים את כלי הנשק ששימשו לביצוע הפיגוע באדמה בסמוך לביתו. משסיים, נסעו אברהים וע"א נאצר ברכב למזבלה ברמאללה, שם הציתו את הרכב באמצעות שימוש בדלק.

בנוסף הואשם הנאשם, כי מאז חודש נובמבר 96 ועד ליום מעצרו , החזיק ברשותו אקדח בקוטר 9 מ"מ ללא היתר.

מהלך הדיון

הנאשם כפר בכל המיוחס לו בכתב האישום.

במסגרת פרשת התביעה העידו עד תביעה מס' 7 אברהים האני וכן גובה אמרתו, רס"ר יצחק יעקובוף. כן העידו  גובה אמרת הנאשם, רס"ר אבי עקיבא. בנוסף העיד רס"מ יעקב ברזני, אשר ערך את דוחו"ת שחזור האירוע. בתום העדויות הנ"ל הוגשו לבית המשפט הודאת הנאשם במשטרה מיום8/6/06 (ת/23) וכן אמרתו המשטרתית של ע"ת מס' 7 מיום 8/6/06 (ת/26) וכן דוחו"ת שחזור (ת/24 ות/25).

כל חומר הראיות הנוסף המפורט בכתב האישום, הכולל קלטת שחזור, דוחו"ת ומזכרים משטרתיים, תצלומים ושרטוטים, חוות דעת מז"פ, תעודות פטירה וכיו"ב וכן הודעותיהן המשטרתיות של עדי תביעה נוספים, הוגשו כולם בהסכמת ההגנה.

במסגרת פרשת ההגנה העיד הנאשם להגנתו.

אסקור תחילה את העולה מחומר הראיות המוסכם. לאחר מכן תסקרנה העדויות שנשמעו בפני בית המשפט והראיות שהוגשו באמצעות עדים אלו. בהמשך אדון בטענות הצדדים ואכריע בהן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ