אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תיק חקירת סיבות מוות 27773-09-09

החלטה בתיק תיק חקירת סיבות מוות 27773-09-09

תאריך פרסום : 09/01/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
27773-09-09
16/06/2013
בפני השופט:
זאיד פלאח

- נגד -
התובע:
1. . פלונית (אם המנוחה)
2. פלוני (אח המנוחה)

עו"ד אילן קיסרי
הנתבע:
1. מדינת ישראל
2. פרופ' מיכאל פוירובסקי
3. ד"ר איילה שיינקמן

עו"ד רות בלום-דוד ואח'
  1. החלטה זו דנה בשאלה אם להורות לפרקליטות להגיש כתב אישום, בעבירה של גרימת מוות ברשלנות, נגד ד"ר איילה שיינקמן, ששימשה בזמן הרלבנטי לאירוע נשוא החלטה זו כמנהלת בית החולים הפסיכיאטרי טירת הכרמל (להלן: "בי"ח טירה"), ונגד פרופ' מיכאל פוירובסקי, שכיהן כסגנה.
  2. ביום 28.8.2009 קיפחה המנוחה ק.נ. את חייה עת התאבדה בתלייה בזמן שהותה באשפוז בבית החולים הפסיכיאטרי טירת הכרמל (להלן: "בי"ח טירה"). בעקבות מותה הטראגי, הוגשה ביום 30.9.09 ע"י המבקשים בקשה לפי סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות, התשי"ח-1958 (להלן: "חוק החס"מ"), ולאחר דיונים רבים, בהם נשמעו עדים והוגשו ראיות, ולאחר ביקור במקום שערכתי בבית חולים טירה ביום 19.7.10, ניתנה על ידי ביום 9.9.12 החלטה בבקשת החס"מ (להלן: "החלטת החס"מ).
  3. בהחלטת החס"מ הגעתי למסקנה, לפיה המשיבים פעלו כנדרש בכל הקשור לכת ולאבחנה המבדלת (סעיף 22 להחלטה), וכי בעניין הערכת המסוכנות של המנוחה, הצוות הרפואי פעל לפי מיטב ניסיונו ותפקודו, ולא עלה חשש לרשלנות (סעיף 33 להחלטה). כך גם בנוגע ליתר הסוגיות הקשורות בטיפול הרפואי והתרופתי, הכפלת מינון תרופות הציפרלקס, יציאת המנוחה לחופשות, ועדת שולקין, רשומות רפואיות חסרות והתנהגות בי"ח טירה לאחר האירוע - בכל הנ"ל הגעתי למסקנה לפיה לא קמה רשלנות עד כדי ביצוע עבירה פלילית מטעם מי מעובדי ביה"ח, גם אם אלה טעו בשיקול דעתם בעניינים מסוימים (סעיף 48 להחלטה). יחד עם זאת, מסקנתי בהחלטת החס"מ היתה, כי המשיב 2, ששימש בזמן הרלבנטי להתאבדות כסגן מנהלת בית החולים ומנהל מחלקה 8, והמשיבה 3, ששימשה באותו זמן כמנהלת בית החולים, הפרו את חובת הזהירות המוטלת עליהם בנוגע להגעת המנוחה לזירת ההתאבדות והשימוש שעשתה בסדין ובשולחן שהיה במקום (סעיף 41 להחלטה), וכי לכאורה נעברה על ידם עבירה של גרם מוות ברשלנות, וכלשון החלטתי:

"65. סוף דבר, הגעתי למסקנה לפיה לכאורה נעברה עבירה של גרם מוות ברשלנות על ידי מנהלת בי"ח טירה, ד"ר שינקמן, וסגנה, פרופ' פוירובסקי.

66.  בטרם מתן החלטה לצו אישום, אני מאפשר לשני הרופאים הנ"ל להשמיע את טענותיהם ולהביא את ראיותיהם בפניי."

  1. קביעתי הנ"ל התבססה, בין היתר, על הממצאים הבאים, כפי שכתבתי בהחלטת החס"מ:

"41. מכל הנכתב לעיל לא שוכנעתי, שד"ר שיקמן ו/או פרופ' פוירובסקי התרשלו עד כדי ביצוע עבירה פלילית, זאת למעט השלכת הסיכון להתאבדות על הגעת המנוחה לזירת ההתאבדות, והשימוש שעשתה בסדין ובשולחן שהיה במקום, כפי שיפורט בהמשך"

"56. ... אינני מקבל את הסבריה של ד"ר שינקמן, לפיהם לא ניתן להוציא את כל האמצעים העלולים לשמש מטופלים לשם התאבדות - מקום ששימש בעבר להתאבדות מטופל, הופך למקום המועד לפורענות, מבחינה זו, שהוא הופך למקום עם פוטנציאל להתאבדות, על כן קמה חובה להרחיק מאותה "זירה" כל חפץ העלול לסייע למטופלים להתאבד במקום, ובמיוחד חפצים ששימשו בעבר להתאבדות. שולחן המוצב מתחת לצינור מים ושבעבר התאבד שם מטופל, מהווה כלי שבאמצעותו ניתן להתאבד "

"58. ... אין בידי לקבל את ניסיונותיה של ד"ר שינקמן להתנער מאחריות בנוגע למפגעים בתחום בית החולים - היה על ד"ר שינקמן, כמנהלת בית החולים בזמן ההתאבדות, לוודא הרחקת השולחן מהמקום שבו התאבד אדם בעבר, בכדי למנוע הישנות המקרה בעתיד, ומשלא עשתה כן - רובצת על כתפיה האחריות לכך"

"60. גם פרופ' פוירובסקי אישר כי ידוע לו שהיה מקרה תלייה באותו מקום ... "

"61. ד"ר שינקמן, מנהלת בי"ח טירה בזמן הרלבנטי, ופרופ' פוירובסקי, סגנה דאז, ומנהל מחלקה 8 שם אושפזה המנוחה, לא מצאו לנכון לנטרל את המסוכנות הנשקפת למטופלים אובדניים מהחזקת סדין מחוץ למחלקה ומהימצאות שולחן בזירה ששימשה בעבר אחרים להתאבד. הם לא דאגו להנחות את צוות הביטחון לתצפת במצלמות מעקב על אזורים בהם קיימת סכנת התאבדות, ואף לפטרל שם לעיתים קרובות יותר, שמא יגיע מטופל נוסף וינסה להתאבד שם. היה על ד"ר שינקמן ועל פרופ' פוירובסקי, לדאוג להוצאת השולחן שסייע בעבר למטופל להתאבד באותה זירה, וכן שימש את המנוחה בהתאבדותה, ומשלא עשו כן, ולא נקטו באמצעים סבירים בכדי להימנע מהתאבדות נוספת וזהה לזו שהתרחשה בעבר, הם הפרו את חובת הזהירות הרובצת עליהם"

"64. המנהלת וסגנה ידעו אודות ניסיון ההתאבדות הקודם של המנוחה ואודות המסוכנות הנשקפת ממנה להתאבדות נוספת, והם ידעו ששלוש שנים לפני התאבדותה התאבד באותו מקום, או בסמוך לכך, אדם אחר, ובנסיבות דומות. על כן, היה עליהם לצפות את האפשרות כי המנוחה תנסה להתאבד שוב, והיה עליהם לצפות, שייתכן והיא תתאבד במקום שבעבר הלא רחוק התאבד בו אדם אחר".

  1.  בהסתמך על סעיף 32 לחוק החס"מ, וכפי שקבעתי בהחלטת החס"מ מיום 9.9.12, אפשרתי למשיבים להשמיע את טענותיהם ולהביא את ראיותיהם בפניי, בטרם מתן צו אישום.
  2. בתגובת ב"כ המשיבים להחלטת החס"מ מיום 9.9.12, שהוגשה בכתב וסומנה מש/2, ניתנה התייחסות, בין היתר, לקורות חייהם של המשיבים, לתיאור בית חולים טירה, על האוכלוסייה בה הוא מטפל, ועל מחלקותיו, וצורף תרשים המתאר את שטח בית החולים. במסגרת הבאת ראיות המשיבים, ערכתי ביום 9.4.13 ביקור שני בבית חולים טירה, יחד עם המבקשים וב"כ הצדדים, והכל כמתועד בפרוטוקול מאותו היום. לאחר אותו ביקור הגישו ב"כ הצדדים את סיכומיהם, הן בכתב והן בע"פ.
  1. ב"כ המבקשים הדגיש את העובדה שהמשיבים הם אלה החולשים על הראיות ועל הזירה, וכי אלה חשפו את שרצו, בהתאם לאינטרס שלהם. ב"כ המשיבים הסתמכה בסיכומיה על מספר הנחות יסוד: הראשונה - דיכאון ומעשי אובדנות נובעים ממחלה ביולוגית/הפרעה מוחית Bi Polar effective Disorder, וכי לרפואה המודרנית יש כלים להתמודד עם דיכאון, אולם אין לרפואה מענה למנגנון במוח, שגורם לאדם לבצע מעשה של אובדנות, וכי המנוחה שמה קץ לחייה בשל מחלתה (דבריו של המשיב 2 בפרוטוקול מיום 11.10.11 עמודים 358-359); הנחת יסוד שניה - ההתייחסות אל חצר בית החולים היא כהתייחסות לעולם האמיתי, זה שמחוץ לכותלי בית החולים. ב"כ המשיבים הפנו למסמך כד', שצורף למש/2, בו קובעים ד"ר יהודה ברוך, בשם פורום מנהלי בתי החולים הפסיכיאטרים, ופרופ' משה קוטלר, בשם איגוד הפסיכיאטריה בישראל, כי (סעיף 21 למסמך כד') :

" עצם ההחלטה, אשר בית המשפט מקבל כראויה, להעביר את החולה מחלקה הסגור של המחלקה לחלקה הפתוח, מהווה אישור גם ליציאה לשטח בית החולים, שכן זוהי מהותה העיקרית של המחלקה הפתוחה " .

הנחת היסוד השלישית - בהחלטה מיום 9.9.12 נקבע כי אין רשלנות בהעברת המנוחה למחלקה הפתוחה, ו ההנחה הרביעית - המנוחה שהתה מיום 20.8.09 עד לבוקר יום האירוע בבית אמה בחופשה, ובמסגרת אותה חופשה יצאה למסיבה ללא כל ליווי, ו החמישית - המנוחה ומשפחתה לא שיתפו את הצוות הרפואי במצבה הנפשי בזמן אמת, וההנחה השישית - תכליתו של בי"ח פסיכיאטרי הוא להחזיר את המטופל למסלול חיים נורמטיבי, באופן שיוכל לשוב ולהשתלב בחברה. לפי ההנחה השביעית נטען, כי החולה הפסיכיאטרי שאינו פסיכוטי, אחראי למעשיו ולתוצאותיהם.

8.       בהחלטת החס"מ מיום 9.9.12, קבעתי כי הטעם העיקרי שהביא אותי למסקנה לפיה מצאתי שיש יסוד להגשת צו אישום כנגד המשיבים 2-3 נעוץ בכך שהמנוחה התאבדה באותו מקום ובאותו האופן בו התרחשה התאבדות כשלוש שנים קודם לכן. לשם בירור עניין זה, יצאתי לביקור במקום בשנית בבית חולים טירה, לשם בירור מקום ההתאבדות משנת 2006, ולבדוק אם מדובר באותו מקום בו התאבדה המנוחה. הבירור הסתמך בעיקר על חומר ראיות נוסף שהגיע לעיוני מתיק החקירה בעניין ההתאבדות משנת 2006, שכלל תצלומים מזירת האירוע.

  1. מאחר ובהחלטתי מיום 9.9.12 הגעתי למסקנה לפיה לא התקיימה סיבה רפואית שתצדיק את שינוי סטטוס האשפוז של המנוחה ואף לא לצוות על הגבלתה לתחומי המחלקה הסגורה, אזי הימצאותה בחצר ובזירת האירוע בשעות אחר הצהרים, ללא ליווי או פיקוח, אינה מקימה בפני עצמה התרשלות מצידם של המשיבים, וההחלטה מיום 9.9.12 כרכה את הימצאות המנוחה בזירה, עם התאבדות שארעה כשלוש שנים לפני כן באותו מקום ובאותה שיטה - דבר שהוכח בשלב הנוכחי כלא נכון.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ