אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פש"ר 39991-02-11

החלטה בתיק פש"ר 39991-02-11

תאריך פרסום : 15/07/2013 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
39991-02-11
31/01/2013
בפני השופט:
ורדה אלשיך - סגנית נשיאה

- נגד -
התובע:
עו"ד יניב אינסל
עו"ד בתפקידו כנאמן עזבון המנוח אפרים מעברי ז"ל
הנתבע:
1. דוד עברי
2. כונס נכסים רשמי תל אביב

עו"ד יצחק שמלה
עו"ד אורי ולרשטיין
החלטה

מונחת בפני מחלוקת, אשר מקורה בבקשת הנאמן לעזבון החייב המנוח מר אפריים מעברי ז"ל, להמשיך בהליכי רישום של חלקים ממקרקעין הרשומים כיום על שם אביו של המנוח, מר ישראל מעברי ז"ל. זאת, בין היתר בהסתמך על תצהיר עליו חתם אבי החייב עוד בשנת 1987 (!!) לפיו העביר את הנכסים דנן לבנו (החייב), המגובה בדיווח כדין לרשויות המס . המשיב, שהוא אחיו של החייב, מתנגד ומעלה מסכת טיעונים שעיקרם הינו כי אבי החייב לא היה אלא "איש קש" אליו הועברו לכאורה המקרקעין, אשר בפועל שייכים לו.

לאחר שעיינתי בבקשה, בתגובות לה ובצרופותיהם, עולה כי אמנם אין ספק כי העניין שבפני קשור לסכסוך משפחתי ארוך שנגלע וניטש במלוא עוזו מזה שנים, בין היתר בין המשיב לחייב, הוא אחיו המנוח; במסגרת זו, העלו שני הצדדים טענות קשות זה כנגד זה (שוודאי לא הבקשה שבפני היא המקום להכריע בהן) בדבר ניצול לרעה של מחלות הוריהם, התנהגות של "צייד ירושות" ועוד כהנה וכהנה האשמות קשות.
אלא, שעיון מושכל בכתבי הטענות מלמד כי צודק הנאמן בטענתו כי דווקא הסכסוך שבפני הינו פשוט מאד מבחינה עובדתית, ואינו דורש כל הוכחת עובדות חדשות למעשה הוא נגזר במידה רבה מהכלל הבסיסי שאינו מתיר שימוש בטענות בעל-פה כנגד מסמכים בכתב.

במה אמורים דברים?

אין ולא יכול להיות ספק, כי אבי החייב חתם, כבר בשנת 1987, על מסמכים לפיהם העביר את הקרקע נשוא המחלוקת לחייב, וכן דיווח על ההעברה לרשויות המס.

המשיב מעלה בעניין זה שלל טענות שספק אם יש להן אחיזה בדין - בין השאר, "התיישנות ושיהוי", אשר ספק אם ניתן לטעון אותן בעניין העברה קניינית גרידא שכבר נעשתה לכאורה, מה גם שממילא היו הדברים נתונים מזה שנים לדיונים משפטיים שונים - ואף זאת, אינו עולה בקנה אחד עם טענה להתיישנות, וזאת בלשון המעטה.


זאת ועוד; כאשר עניין לנו בהעברת מקרקעין, יגעתי ולא מצאתי מה רבותא יש בטענה כי הדבר "לא גולה למשיב" במועד. שמא, סבר הוא כי אביו המנוח, עוד בתקופה בה היה לכאורה כשיר, היה זקוק לאישורו או חב לו חובות גילוי משפטיות (להבדיל מטענה לחוב הנובע ממנהג או מוסר), טרם שהוא מעביר מנכסיו כראות עיניו?
די אם אוסיף כי אם לא די באמור לעיל, ובכך כי התנהלו בין הצדדים זה מכבר הליכים, שלא עלה בידי המשיב להוכיח כי הניבו פסק-דין ממשי לטובתו, הרי בעניין דומה כי "הפוסל במומו פוסל"; ודווקא המשיב נראה כמי שהחתים את אבי המנוח על צוואה אצל עורך-דינו, שנים לאחר מכן (המייצג אותו אף בהליך הנוכחי), וזאת מקום בו לכאורה , ובהתאם למסמכים הרפואיים שצורפו, ספק גדול אם היה אבי החייב כשיר לחתום עליהם באותו שלב.

טוען המשיב, כי פסק-דין שניתן בבית המשפט למשפחה, קובע כממצא שיפוטי שאביו אכן פעל כ"איש קש"; עיינתי בפסק-הדין דלעיל אשר - וזאת ראוי לציין - המשיב לא טרח לצרפו, ודווקא הנאמן הוא שעשה כן, ולא מצאתי בו כל קביעה כזו מצד כב' השופטת דהן. אכן, תביעה שהוגשה כנגד המשיב בטענה כי הונה את אביו המנוח ואת אחיו, ורשם על שמו חלקים מהחלקה שבבעלות האב, נדחתה, ואף זאת אך ורק מהטעם כי התובעים לא הצליחו להרים את נטל הראיה באורח מספק. אולם קביעה שיפוטית בכל הנוגע לכך כי האב היה איש קש, ולא מוסמך להעביר לבנו אפריים (החייב) חלקים מן הקרקע הרשומים בבעלותו (להבדיל ממה שנרשם על שם המשיב) - איין;

אין לי אלא להצר על כך כי המשיב ניסה כוחו בסוג טענות שכזה, אשר יתכן והוא גובל - ואני זהירה בלשוני - בנסיון להטעות את בית המשפט.

זאת ועוד; מקום בו קיימים מסמכים המוכיחים העברת בעלות לכאורית, ספק גדול אם די בהצהרות כאלו ואחרות של מנהלת עזבון לשעבר בהליך אחר, המעידות לכל היותר כי חשבה שהעזבון נטול נכסים, בכדי לאיין את הכתוב דלעיל. בלא צורך להכריע בדבר, אעיר; אף אם היה מוכח כי המנוח עצמו הצהיר בעבר הצהרה מפורשת כזו, אין זה בטוח כלל ועיקר שדי היה בכך כדי לאיין מסמכים; בוודאי שלא די בציטוט בודד, אשר יתכן אף יתכן כי הקשרו שונה.

סוף דבר ; הסוגיה הרלוונטית העומדת בפני, הינה סוגיה פשוטה ונוגעת לכוחם של מסמכי העברת בעלות כתובים, המלווים בדיווח לרשויות המס, ואשר צודק הנאמן בטענתו כי הם מקנים לעזבון המנוח - מקבל ההעברה - את הזכות להשלים את הליכי הרישום על שמו; הא ותו-לא.

לא אוכל לקבל, במלוא הכבוד הראוי, שלל טענות בעל-פה, וודאי לא טענות "איש קש", המועלות לאחר שנים ארוכות , כנגד מנוח אשר אינו יכול עוד לבוא ולהסביר את מעשיו. עניין לנו, אם כן, בישום ברור של הכלל שנועד למנוע העלאת טיעונים בעל-פה כנגד מסמכים בכתב; ובמלוא הזהירות הראויה אוסיף, כי יתכן אף יתכן כי בדיוק למקרים שכאלו נועד אותו כלל.
זאת ועוד; אם אכן בוצעה העברה משפטית בשנת 1987, הרי וודאי שהמשיב אינו יכול לשנות עניין זה בהבל פה, ואף לא בצוואה נטענת שהוכנה עשור שנים לאחר שההעברה נעשתה, וזאת אף בלא להתייחס לטענות כבדות המשקל כנגד כשירותו של אבי החייב באותה עת מאוחרת, שנים ספורות לפני מותו.

יוצא אם כן, כי דין הבקשה להתקבל. זאת למצער, במובן שזכותו של הנאמן להסתמך על המסמכים המשפטיים הקיימים, אשר אין כל פסק-דין השולל את תוקפם, ולהשלים את הליכי העברת הבעלות.

אם קיימות למשיב טענות כנגד חבות כזו או אחרת של עזבון החייב כלפיו לעשות או להמנע מעסקה, הרי במקרה הטוב ביותר, הן עשויות להביא להגשת תביעת חוב - אם טרם חלף המועד לכך, או לחלופין יוכחו נסיבות המצדיקות מתן הארכת מועד לפי סעיף 71(ב) לפקודת פשיטת הרגל; אף במצב זה, יוטל לפתחו של המשיב נטל ראיה אשר אינו קל להרמה, וזאת בלשון המעטה.

סוף דבר, הבקשה מתקבלת. בנסיבות המקרה, ישא המשיב בהוצאות הנאמן ובשכר-טרחת עו"ד בסך 35,000 ש"ח ובהוצאות ושכ"ט ב"כ הכנ"ר בסך 15,000 ש"ח הסכומים ישאו הצמדה וריבית כדין מהיום ועד ליום התשלום בפועל.

ניתנה היום,  כ' שבט תשע"ג, 31 ינואר 2013, בהעדר הצדדים.     

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ