אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פר"ק 25351-01-12

החלטה בתיק פר"ק 25351-01-12

תאריך פרסום : 04/05/2014 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי מרכז לוד
25351-01-12
11/07/2013
בפני השופט:
בנימין ארנון

- נגד -
התובע:
1. התחנה המרכזית החדשה בתל - אביב בע"מ (בהקפאת הליכים)
2. החברה לניהול התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב 1988 בע"מ (בהקפאת הליכים)
3. ת.מ.ח.ת (1988) בע"מ (בהקפאת הליכים)
4. ובעניין:
5. רו"ח חיים קמיל ורו"ח עליזה שרון בתוקף תפקידם כנאמנים בהקפאת הליכים של החברות

עו"ד אוריאל זעירא וטלי פרי
הנתבע:
דן חברה לתחבורה ציבורית בע"מ
עו"ד אחיקם שמעוני ואורי פפרני
החלטה

מונחת לפני בקשה למתן הוראות מטעם רו"ח חיים קמיל ורו"ח עליזה שרון בתפקידם כנאמנים בהקפאת הליכים של חברת התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב בע"מ (להלן: " הנאמנים"), בגדרה מבקשים הנאמנים מבית המשפט כי יחייב את דן חברה לתחבורה ציבורית בע"מ (להלן: " דן"), לשלם לחברת התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב בע"מ (בהקפאת הליכים) (להלן: " החברה" או " התמחת") דמי שכירות בסך של 7,618,652 ש"ח - סכום אשר קוזז על ידי דן כנגד חובה של התמחת כלפיה.

I.            רקע עובדתי

1.       המבקשת, התמחת, הוקמה לצורך רכישת מניות חברה שבבעלותה חלקים ממבנה התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב, הידוע כחלקות 57-58 בגוש 6070 והמצוי ברח' לוינסקי 108 בתל-אביב (להלן: " התחנה המרכזית החדשה" או " התחנה").

2.       החברה לניהול התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב (בהקפאת הליכים) (להלן: " החברה לניהול") הוקמה על ידי התמחת לצורך ניהול התחנה, והיא חתומה על הסכמי ניהול עם מרבית בעלי הנכסים בתחנה.

3.       חברת ת.מ.ח.ת (1988) בע"מ (בהקפאת הליכים) (להלן: " תמחת 1988") הוקמה על ידי התמחת לצורך ביצוע רישום הזכויות לגבי נכסים בתחנה אשר לא נמכרו לרוכשי החנויות והינם שייכים לתמחת.

(לשם הנוחות התמחת, החברה לניהול ותמחת 1988 יכונו להלן, לשם הקיצור, " החברות").

4.       המשיבה, חברת דן, הינה מפעילת התחבורה הציבורית הגדולה באזור גוש דן.

5.       ביום 17.8.93 נפתחה התחנה המרכזית החדשה בת"א. כתוצאה מפתיחת התחנה נאלצה דן, לטענתה, לעזוב את מתחם התחנה המרכזית הישנה שבתל-אביב, בו עשתה שימוש ללא תמורה, ולהעתיק את פעילותה אל מבנה התחנה המרכזית החדשה. עוד באותו יום נחתם בין דן לבין התמחת חוזה שכירות לתקופה של 10 שנים שנמנו ממועד תחילת השימוש בנכס המושכר, הכולל אופציה להארכת החוזה ב- 10 שנים נוספות (להלן: " הסכם 1993") (הסכם זה צורף כנספח 1 לתגובת דן). לטענת דן דמי השכירות שנקבעו בחוזה זה הינם גבוהים ביותר.

6.       ביום 9.6.99 יצרה התמחת אגרת חוב על נכסיה לטובת בנק דיסקונט. ביום 17.6.99 נרשם שעבוד זה ברשם החברות כשעבוד מספר 21 (אגרת החוב ותעודת הרישום צורפו כנספח 18 לבקשה). המדובר בשעבוד קבוע ומשכון ראשון בדרגה על כל הרכוש, הזכויות והנכסים בקשר עם מקרקעי פרויקט התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב, לרבות זכויותיה העתידיות של התמחת עפ"י הסכמי השכירות (כמפורט בסעיף 1.3 לתוספת א' לאגרת החוב).

7.       ביום 14.6.99 חתמו דן והתמחת על חוזה שכירות נוסף בגדרו אימצו את האמור בהסכם 1993 (חוזה השכירות המקורי), בתוספת שינויים מסוימים (להלן: " הסכם יוני 1999"). הסכם יוני 1999 כלל, בין היתר, הגדלה משמעותית של דמי השכירות (סעיף 5) והענקת אופציה מדורגת לדן לרכישת עד 15% ממניות התמחת (סעיף 10) (הסכם זה צורף כנספח 2 לתגובת דן).

8.       באותו חודש (יוני 1999) חתמו הצדדים על הסכם נוסף לשכירת משרדים במתחם התחנה המרכזית החדשה בת"א, בשטח של 5,000 מ"ר, בתמורה להתחייבותה של דן לשלם לתמחת דמי שכירות שנתיים בסך של 1,725,000 ש"ח. לטענת דן, הסכם זה נערך על אף שלא היה לה צורך ממשי לשכור משרדים אלו.

9.       ביום 28.2.00 נרשם על נכסי החברה שיעבוד מס' 23 לזכות בעלי מניותיה - אמד החברה לפיתוח נכסי דלא ניידי ובהשתתפות בנכסים 1988 בע"מ, החברה לבניין ונכסים מישור החוף בע"מ, וחברת נכסים ייזום ופיתוח (נ.י.פ) בע"מ (להלן: " אמד 88", " מרל"ז" ו- " ניפ" בהתאמה). השעבוד נרשם בגין הסכם הלוואה שבמסגרתו הלוו בעלי המניות דאז לתמחת סך כולל של 25,577,254 ש"ח (להלן: " ההלוואה הראשונה") (הסכם זה צורף כנספח 1 לבקשה).

10.   לטענת דן, מעת לעת נחתמו בין דן לבין התמחת הסכמים לתשלומי מקדמות ולהעמדת אשראי לטווח קצר, וזאת בדרך של הקדמת דמי שכירות, תוך עשיית שימוש מעורבב בין תשלום דמי השכירות לבין השקעות והלוואות. כדוגמא לכך מציינת דן כי ביום 12.10.00 הקדימה לשלם לתמחת תשלומי דמי שכירות במיליוני ש"ח בגין שכירת המשרדים הנזכרים לעיל, וזאת על אף שבפועל משרדים אלו כלל לא נמסרו לחזקתה. לטענת דן, נקבע כי בתמורה להקדמת התשלום תעביר החברה לדן ריבית שנתית בשיעור מסוים.

11.   ביום 18.6.01 נחתמו שני הסכמים בין דן לבין התמחת, בגדרם בוטלו, ללא כל תמורה, האופציה להנפקת מניות בתמחת לדן, והסכם שכירת המשרדים, וכל זאת כנגד פיצוי בסך של 5,000,000 ש"ח אותו חויבה דן לשלם לתמחת.

12.   בהמשך נרשם על נכסי החברה לניהול שיעבוד מס' 5 לזכות אמד פיתוח נדל"ן (להלן: " אמד") בגין הלוואה מיום 8.1.02 על סך של 1,220,000 ש"ח אותה נטלה החברה לניהול מאמד (להלן: " ההלוואה השניה") (הסכם זה צורף כנספח 2 לבקשה). נקבע כי שיעבוד זה יחול לגבי חשבון בנק נפרד שתפתח החברה לניהול, כי בחשבון נפרד זה יופקדו צ'קים דחויים של לקוחות החברה לניהול, וכי הבנק יעביר לאמד, מדי שבוע, את תמורת הצ'קים הדחויים שנפרעו באותו שבוע.

13.   לטענת דן, המהלך של המעבר לתחנה המרכזית החדשה, בשילוב הירידה המתמדת במספר הנוסעים, גרר אותה למשבר פיננסי עמוק, שבעקבותיו ביצעה, החל משנת 2002, הליך הבראה ושינוי מבני, אשר הגיע לשיאו בשנת 2005, עת ביצעה שינוי עמוק במערך הניהולי שלה, שבעקבותיו החלה "לעלות על פסים של יציבות" (סעיף 36 בתגובת דן). כתוצאה מכך, החליטו מנהלי קבוצת דן שלא להיענות יותר לבקשות התחנה לקבלת אשראי, ערבויות, הלוואות וכו', עד לקבלת תוכנית עסקית ברורה שתצדיק את המשך מימון פעילותה של התמחת. דן טוענת כי על אף בקשתה זו טרם הוצגה לה תוכנית עסקית כאמור.

14.   לטענת דן, במהלך השנים השקיעה קבוצת דן בחברת התמח"ת סכומי עתק של למעלה מ- 450 מיליוני ש"ח (בשערוך להיום), בהתאם לפירוט הבא:

א.      השקעה בהון המניות, משנת 1993 ועד היום, בסך של כ- 65 מיליון ש"ח;

ב.      הלוואות בעלים, מעת לעת, בין במישרין ובין בדרך של הקדמת תשלומי דמי שכירות, בסך מצטבר של מיליוני ש"ח;

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ