אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ס"ע 29358-01-12

החלטה בתיק ס"ע 29358-01-12

תאריך פרסום : 11/02/2013 | גרסת הדפסה
ס"ע
בית דין אזורי לעבודה באר שבע
29358-01-12
24/04/2012
בפני השופט:
יעל אנגלברג שהם

- נגד -
התובע:
שמירה ובטחון בע"מ
עו"ד אפרת דויטש ואח'
הנתבע:
יששכר אזרזר
עו"ד זהר יפת
החלטה

בפניי בקשה למשלוח הודעה לצד ג'.

1.         המשיב הגיש תביעה כנגד המבקשת. על פי כתב התביעה, עבד המשיב אצל המבקשת כמאבטח בבית החולים "ברזילי" באשקלון (להלן - " בית החולים") החל מיום 15.8.07.  לדברי המשיב, ביום 31.7.11 הסתיימה תקופת המכרז, בית החולים הוציא למבקשת צו הפסקת עבודה ומאותו מועד הופסק שיבוצו לעבודה בבית החולים.

בגין תקופת עבודתו בשירות המבקשת וסיומה, תובע המשיב זכויות שונות, ובהן פיצויי פיטורים וחלף הודעה מוקדמת. כן טוען המשיב כי נדרש להתייצב מדי יום, לפני תחילת המשמרת, לתדריך שנמשך כ-15 דקות ושבעבורן לא שולם לו שכר. בגין תדריכים אלה תובע הוא שכר עבודה.

2.         המבקשת הגישה כתב הגנה ובמקביל לו הגישה בקשה למשלוח הודעה לצד ג' - מדינת ישראל, משרד הבריאות - בית החולים (להלן - " צד ג'" ו" הבקשה" בהתאמה).

לדברי המבקשת, ביום 28.7.11 הודיע לה צד ג' על הפסקת ההתקשרות עמה לאלתר; עובדי המבקשת, ובהם המשיב, שוכנעו על ידי צד ג' להמשיך את עבודתם אצלו באמצעות חברה אחרת שזכתה במכרז; נציגי צד ג' מנעו מפגשים של המבקשת עם עובדיה על מנת להציע להם אפשרויות עבודה אחרות בשירותה; לבסוף נתאפשרה פגישה עם חלק מעובדי המבקשת, אלא שבשל הבטחות צד ג' בחרו אלה, והמשיב בהם, להתפטר ולסיים את עבודתם בשירותה; לאור התערבות צד ג' אף חתמו עובדי המבקשת על הסכם העסקה עם החברה החדשה עוד בטרם הסתיימה העסקתם בשירות המבקשת.

            המבקשת טוענת כי היה ותחויב במסגרת הליך זה בתשלום פיצויי פיטורים למשיב, על צד ג' לשאת בו, וזאת לאור נסיבות סיום ההתקשרות בינה לבינו ונוכח העובדה כי צד ג' הוא שהכשיל את המשך העסקת המשיב בשירותה וכן הכשיל את יכולתה לשבץ את המשיב לעבודה בתקופת ההודעה המוקדמת. כן טוענת המבקשת כי היה ותחויב לשלם למשיב שכר עבודה בגין שעות התדריך הנתבעות על ידו, הרי שעל צד ג' לשאת בו, כיוון שהתייצבות המשיב לתדריכים היתה בהוראתו, אף שהדבר לא צוין בהסכם שבינה לבין צד ג'.

            לדברי המבקשת, מטעמי יעילות הדיון וחסכון בזמן ובמשאבים, יש לדון בתביעה ובהודעה לצד ג' בכפיפה אחת ולהביא לכדי סיום את הסכסוך בין התובע, המבקשת וצד ג' במסגרת אותו הליך. כן טוענת המבקשת כי לבית הדין הסמכות לדון בהודעת צד ג' שעה שעילת ההודעה ועילת התביעה נובעות ממערכת עובדתית אחת.

3.         המשיב הודיע על התנגדותו לבקשה. לדבריו, הסכסוך בין המבקשת לצד ג' כלל אינו רלוונטי לעילות הנתבעות על ידו בתביעה שהגיש, וצירופו של צד ג' יביא לדחייה בבירור התובענה, לסרבול ההליך ועל כן - לפגיעה בו. המשיב טוען כי אמנם מדובר במסכת עובדתית אחת אולם מסכת זו מצמיחה עילות תביעה שונות. לדבריו, עילות הודעת צד ג' אינן קשורות ביחסי עובד מעביד אלא בעילות נזיקיות, שאין בית הדין מוסמך לדון בהן.

4.         המבקשת הגישה תשובה לתגובת המשיב. לדבריה, צד ג' גרם בהתנהלותו להפרת החוזה שבינה לבין המשיב וכן הורה לעובדיה להתייצב למשמרת רבע שעה לפני תחילתה אף שהדבר לא סוכם ביניהם, ועל כן יש לקבל את הבקשה, משטענות התובע מתייחסות לאירועים שבידיעת צד ג' ומכוח סעיף 62 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש]. המבקשת טוענת כי היא אמנם המעסיקה הפורמאלית אך לצד ג' מעורבות וזיקה מהותית ומכרעת לעבודתם של עובדי המבקשת, והמשיב בהם, ולסיום עבודתם בשירותה ועל כן הוא בעל דין דרוש.


הכרעה

5.         על פי ההלכות שהותוו בפסיקת בית הדין הארצי, שעה שבפני בית הדין מונחת בקשה להגשת הודעת צד ג', עליו לבחון, בין היתר, אם העילה שבבסיס ההודעה מצויה בסמכותו העניינית. בענייננו, לאור טענות המבקשת שלפיהן גרם צד ג' להפרת החוזה שבינה לבין המשיב, נראה כי העניין חוסה תחת סעיף 24(א)(1ב) לחוק בית הדין לעבודה, תשכ"ט-1969, הקובע את סמכות בית הדין האזורי לדון ב" תובענה שעילתה בסעיפים 29, 31, 62 או 63 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] בקשר לסכסוך עבודה", משסעיף 62 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] דן בעוולת גרם הפרת חוזה.

6.         כמו כן, הגם שבין המבקשת לבין צד ג' אין יחסי עובד-מעביד, ואף לא נטען - ולא עולה כך מהחומר המצוי בפניי - כי צד ג' הוא מעסיק במשותף של המשיב, הרי שעל פי הפסיקה -

" בבחינת העילה במובנה הרחב 'בית הדין מצרף צדדים שלישיים על מנת לברר את העילה שבפניו במלואה ולא לפצל את הדיון בין בתי משפט שונים. מנימוק זה מצרף בית הדין כצד לדיון לא פעם צד שלישי שאינו ביחסי עבודה, אינו עובד, מעביד, חליפו של מי מהם'... כך דרך כלל, כך גם עת המדובר בהודעה לצד שלישי שעילתה ביחסי עבודה. ככל שעניינים הקשורים למסגרת העבודה ויחסי העבודה תרמו 'תרומה נכבדה וחשובה' להיווצרותה של עילת התביעה בהודעת צד שלישי, די בכך כדי להקנות סמכות עניינית לבית הדין לעבודה... יש לאתר את גורמי הסכסוך השונים תוך בחינת השאלה האם לגורמים הקשורים ליחסי העבודה ומסגרת העבודה הייתה ההשפעה המכרעת להיווצרותה של עילת התביעה בהודעת צד שלישי. ודוק. אופי היחסים בין הנתבע לצד שלישי הוא שיקול חשוב אולם אין הוא השיקול היחיד, ויש לבחון אם לאור כלל המסכת העובדתית ונסיבות המקרה כפי שהן עולות מכתבי הטענות, ראויה הודעת צד שלישי להתברר בבית הדין לעבודה." (ע"ע (ארצי) 617/07 מדינת ישראל, משרד החינוך - אילנה ליטבק, ניתן ביום 23.10.08; בסעיפים 16-17 לפסק הדין; ההדגשה שלי - י.א.ש.).

            בענייננו, מטענות הצדדים עולה, לכאורה, כי צד ג' היה מעורב באופן כזה או אחר במתן הוראות לעובדי המבקשת, ובהם המשיב, בקשר לשעות עבודתם, במהלך תקופת עבודתם בשירות המבקשת, וכן כי השפיע על נסיבות סיום יחסי העבודה בין עובדי המבקשת, ובהם המשיב. אף המשיב טוען כי צד ג' הוא שהוציא למבקשת צו הפסקת עבודה ועל רקע זה הגיעו יחסי העבודה בינו לבין המבקשת לידי סיום (סעיף 18 לכתב התביעה). על רקע זה ובהצטרף לעילת התביעה מכח סעיף 62 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] המצויה בסמכות בית הדין על פי סעיף 24(א)(1ב) לחוק בית הדין לעבודה, תשכ"ט-1969, סבורה אני כי ראוי לבחון את ההודעה לצד ג' במסגרת הליך זה.

7.         לאור כל האמור, דין הבקשה להתקבל.

8.         המבקשת תעביר לצד ג' עותק מכתבי הטענות (שלה ושל המשיב), דרישה להגיש כתב הגנה וכן עותק החלטה זו, וזאת עד ליום 1.5.12.

9.         צד ג' יגיש כתב הגנה עד ליום 1.6.12.

10.        הדיון הקבוע ליום 10.5.12 - מבוטל .

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ