אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 60753-01-12

החלטה בתיק מ"ת 60753-01-12

תאריך פרסום : 10/02/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום באר שבע
60753-01-12
18/04/2012
בפני השופט:
דניאל בן טולילה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אסיף גיל
הנתבע:
מקסים איונוב (עציר) - בעצמו
עו"ד שחאדה אבו מדיעם
החלטה

זוהי בקשה לעיון חוזר בהחלטת המעצר של המשיב. ברקע הדברים אציין כי נגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של חבלה ופציעה על-ידי שניים ויותר. אחר שהתייחסתי לשאלת הראיות לכאורה והוגשו בעניינו של המשיב חוות דעת פסיכיאטרית וכן תסקיר מעצר, הוריתי ביום 23.2.12 על מעצרו של המשיב עד תם ההליכים נגדו.

לא אחזור על כל האמור בהחלטותיי הקודמות והפירוט שבהן, אולם אציין כי החלטת המעצר בוססה נוכח חומרת מעשי המשיב, בהצטרף להסתבכויותיו הפליליות הקודמות והתרשמות שירות המבחן כפי שבית-המשפט התרשם כי מדובר במי שנשקפת ממנו רמת סיכון גבוהה.

בסופה של החלטה זו, בצד הוראת המעצר ציינתי כי נוכח גילו של המשיב אשר הינו כבן 18.5, וכן תוך התייחסות למאפייניו הנפשיים, לא סתמתי הגולל על הצגת חלופה נוספת, ומכאן הבקשה לעיון חוזר.

כאמור, כיום חלופת המעצר המוצעת הינה שהמשיב ישהה בחלופת מעצר ב"פונדק 101" (כושי רימון), וזאת בפיקוח של אופיר גבולי ובנו של כושי רימון, דניאל רימון. הואיל ומדובר במעין חלופה מוסדית, אשר שהותו של המשיב במקום אינה מבוססת על היכרות מוקדמת בין המפקחים לבין מי ששוהה במקום, ביקשתי כי יוגש תסקיר מעצר אשר ייתן דעתו למקום, ולאפשרותו לשמש כחלופת מעצר עבור המשיב שבפניי.

תסקיר שכזה מונח כיום בפני בית-המשפט, ובסופו של דבר שירות המבחן סבור כי אין בחלופה המוצעת מענה הולם למשיב ולמסוכנות הנשקפת ממנו. במהלך הדיון שנערך בפניי סבור ב"כ המשיב כי חרף האמור בתסקיר יש מקום להורות על שחרורו של המשיב לחלופה זו. ב"כ המשיב מציין כי כחוט השני בהתייחסות שירות המבחן מצוין כי מעצרו יכול להביא להעמקת מעורבותו הפלילית ולנסיגה במצבו הנפשי - נתון כבד משקל שיש לקחתו עובר לשאלת שחרורו לחלופה. עוד מוסיף ב"כ המשיב ולגופם של דברים, כי נדמה ששירות המבחן בחר לפסול החלופה תוך שביסס המלצה זו בפרמטרים שאינם רלבנטיים ו/או אינם מעוגנים במציאות.

כך הפנה ב"כ המשיב לעובדה שלמיטב ידיעתו אין נגישות לתחבורה ציבורית למקום, ובשים לב לכך שמדובר בחלופה בעיבורה של הערבה הרי שיש בכך כדי ליתן מענה לריחוק הגיאוגראפי. עוד ציין כי ממילא יהיה זה בלתי סביר להניח כי המשיב יעלה על אוטובוס ויעשה את כל הדרך לבאר-שבע על-מנת לפגוע במתלוננים. כך, סוגית האלכוהול אינה שונה מכל חלופת מעצר אחרת שגם ב"מעצר בית" אין יכולת אמיתית לדעת האם מצוי אלכוהול במקום אם לאו, כאשר נציג המקום התחייב כי לא נעשה שימוש באלכוהול על-ידי המצויים במקום.

אשר לרמת הפיקוח, קביעה זו של שירות המבחן נעשתה מבלי ששוחחו עם המפקח הנוסף אשר הינו בנו של הבעלים של המקום, והעתק מכתב ממנו הועבר לעיונו של בית-המשפט.

המשיב הוסיף בעצמו מספר מילים וציין כי שוחח אתמול, 17.4.12, עם קצינת המבחן, וזו מסרה לו כי פונדק כושי רימון אינו מקום מתאים עבורו, אולם תפעל להחזרתו לפיקוח משפחתו בבאר-שבע.

מנגד, ב"כ המבקשת סבור כי לאחר שבית-המשפט הורה על מעצרו של המשיב ופירט בפירוט את המסוכנות הנשקפת ממנו הרי שאין בחלופה המוצעת לשנות את תמונת הדברים. המדובר בהמלצה שלילית במובהק של שירות המבחן, אשר על-מנת לסטות ממנה יש להראות נסיבות חריגות, ולא כל שכן בשעה שמיוחסות למשיב עבירות חמורות.

לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים וקראתי את החלטותיי הקודמות והתסקירים השונים, לרבות חוות הדעת הפסיכיאטרית שהוגשה בעניינו של המשיב, לא מצאתי בחלופה המוצעת ככזו שיש בה ליתן מענה למסוכנות הנשקפת מן המשיב.

כאמור, המדובר בחלופה שהינה מעין חלופה מוסדית, ומשכך יש ליתן הדעת לתנאים במקום, רמת הפיקוח, הפעילות הנעשית במקום וכן כל נתון רלבנטי שעל בית-המשפט לשקול עובר לשחרור. הליך שכזה נעשה כדבר שבשגרה בנוגע לאשפוזיות כאלה ואחרות שגם כן מציעות עצמן כחלופה, או מעונות או ישיבות אשר מעת לעת מוצגות כחלופות מעצר בפני בית-המשפט.

כנתון ראשון אקדים ואציין כי כאמור, המפקח העיקרי, כפי שהעיד בפניי ביום 4.4.12, אינו מכיר את המשיב, ומעבר לכך גם לא מודע לעברו הפלילי או למאפייניו הייחודיים, בפרט בנוגע למשיב שבפניי, ככל שהדבר נוגע לרקע הנפשי בעניינו.

אכן המקום מצוי כברת דרך רחוקה מהעיר באר-שבע. לזכור כי אין המדובר במתחם סגור עם פיקוח על מי שנכנס ויוצא אותו. המקום, לדברי המפקח אופיר גבולי, פתוח 24 שעות, וכידוע - תיירים ומטיילים עוצרים במקום בכל שעות היום בואכה העיר אילת או חזרה ממנה.

גם אם מקום זה מרוחק מהמתלוננים, בעניינו של משיב זה יש לזכור כי כאמור תקיפתם של אלה לא היתה על רקע סכסוך קודם, כך שהמסוכנות כפי העולה מהתנהגותו של המשיב אינה אך כלפי אותם מתלוננים אלא נובעת מהתנהגותו האימפולסיבית, וחוסר יכולת בהצבת גבולות, כפי שעולה מהתסקירים ומחוות הדעת הפסיכיאטרית. נמצא אם כן כי העובדה שהמשיב נמצא במקום פתוח אליו מגיעים אנשים רבים ומגוונים, יש בה כדי להעמידם בסיכון.

גם אם המקום מרוחק, עדיין זה מצוי במרחק של כשעתיים נסיעה מערים גדולות, על רקע רמת פיקוח שאינה מיטבית, כפי שעולה מן התסקיר, הרי גם ריחוק גיאוגראפי זה הוא לכשעצמו אין בו די.

מעבר לכך, לרמת הפיקוח אשר כפי שעולה מן התסקיר אינה גבוהה השפעה גם על נגישותו של המשיב לאלכוהול אשר נמכר במקום, וכאשר לכאורה מעשים המיוחסים למשיב בוצעו לאחר שזה שתה וודקה, יש לכך גם כן משקל בפסילתה של החלופה המוצעת.

בשים לב לאמור לעיל לא מצאתי בחלופה המוצעת ככזו שיש בה כדי להביא לסטייה מן ההלכה כי מי שעושה שימוש בחפץ חד לפציעת חברו דינו להיעצר עד תם ההליכים, וכך גם לא מצאתי נימוקים כבדי משקל לסטות מהמלצה שלילית של שירות המבחן.

לאור זאת, העיון החוזר נדחה.

עותק החלטה זו יועבר לידי שירות המבחן, אשר ייתן דעתו לדברי המשיב לפיהם נמסר לו כי בצד פסילת חלופה זו יפעלו להחזרתו לפיקוח ההורים, ובמידה וימצא לנכון, יגיש התייחסותו לבית-המשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ