אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 55552-09-11

החלטה בתיק מ"ת 55552-09-11

תאריך פרסום : 10/06/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
55552-09-11
10/10/2011
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עלי סואעד (עציר)
החלטה

בפני בקשה למעצר הנאשם, עד תום ההליכים נגדו, בהתאם לסעיף 21(א) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה- מעצרים) התשנ"ו- 1996.  

כנגד הנאשם עלי סואעד (להלן: " המשיב") הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות,  לפי סעיף333+ 335(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז- 1977; וכן עבירה של הדחה בחקירה, לפי סעיף 245 (א) לחוק.

נטען בכתב האישום כי בלילה שבין 13.9.11- 14.9.11 נפגש המשיב ובן דודו חוסאם סואעד (להלן: " חוסאם") עם אלכסנדרה קורובקה (להלן: " סאשה") וחברתה יאנה. בתום בילוי משותף, בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר, הסיע המשיב את סאשה ויאנה במטרה להחזירן לביתן. בעת שהוריד המשיב את יאנה ליד ביתה, הבחין המשיב בידידה של סשה, אברהם חנו (להלן: " המתלונן") ובחברו אלישע, עומדים סמוך לביתה של יאנה. לאחר חילופי דברים בין המשיב למתלונן, המשיך המשיב בנסיעה לכיוון ביתה של סאשה והוריד אותה ליד ביתה. בדרכו חזרה מביתה של סאשה, ועת שהגיע המשיב לאזור כיכר נהריה הירוקה, הבחין המשיב פעם נוספת במתלונן ואלישע. אז עצר המשיב הרכב ויצא ממנו בריצה, תוך שהוא מקלל המתלונן. כשהגיע המשיב אל המתלונן, שלף המשיב חפץ חד בצבע כסף ודקר המתלונן בחזה קדמי מעל עצם החזה. אלישע, שהבחין במתרחש, דחף המשיב, אז המתלונן ואלישע פתחו בריצה על מנת לברוח מהמשיב. לאחר מרדף קצר ברכב אחרי המתלונן ואלישע, עזב המשיב את המקום. בשלב זה התקשר המתלונן להוריו, אשר הובילו אותו לבית החולים בנהריה. כתוצאה ממעשיו של המשיב נגרם למתלונן נקב בריאה השמאלית ופיאומוטורקס.

מיד לאחר אירוע הדקירה, התקשר המשיב ליאנה, סיפר לה שרב עם המשיב וביקש ממנה ש "אם ישאלו אותה אם הייתה עמו או ראתה אותו תגיד שלא", ובכך ניסה המשיב להניע אדם למסור הודעת שקר במסגרת חקירה על פי דין.

בד בבד עם הגשת כתב האישום, הוגשה בקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים נגדו. המבקשת, הגיש טיעוניה בכתב, הכוללים תמצית הראיות לכאורה כנגד המשיב, ובכללם הודעת המתלונן והודעת חברו אלישע, כך גם עימות בין המתלונן למשיב בו המתלונן מזהה המשיב בוודאות, וכן תיעוד רפואי המתעד פציעת המתלונן; הודעותיהן של ידידות המשיב סאשה ויאנה, והודעות המשיב הקושר עצמו בצורה מה לאירוע המתואר בכתב האישום. עיקרי הטיעון הבהירו בנוסף את עילות המעצר המצדיקות מעצר המשיב עד תום ההליכים מהן מסוכנות המשיב, החשש לשיבוש הליכי משפט, וכן הימלטות מהדין, ובה בעת גם היעדר הימצאותה של חלופת מעצר ראויה שתתאים במקרה של המשיב. 

בא כוח המשיב, הסכים לקיומן של ראיות לכאורה, אם כי הדגיש מוטיבים שיש בהן להשפיע על מידת המסוכנות העולה מהמשיב. בא כוח המשיב תיאר, כי מעשה הדקירה לא בא בחלל ריק אלא בא לאחר שהמתלונן התגרה במשיב וכן עקב ניסיון תקיפה קודם של המתלונן ואחרים למשיב.  לתמיכה בטיעוניו הפנה בא כוח המשיב להודעתו של חבר המתלונן, אלישע, אשר ממנה עולה, כי עת שהמתלונן הבחין במשיב הוא קילל אותו, ועת שהמשיב ירד מהאוטו, רץ המתלונן לעברו. ובהקשר זה טען המשיב, כי המתלונן רץ לעברו עם אלה. בא כוח המשיב, הפנה בנוסף להודעתה של אלכסנדרה [סאשה], מיום 15.9, ממנה עולה כי המתלונן ואחרים [בהתאם לטענה אחי המתלונן בשם מתן] רצו לעבר המשיב, במטרה להתקיפו. בא כוח המשיב מסר בנוסף, כי המתלונן אינו בן אדם תמים ולחובתו עבר פלילי באפיק עבירות האלימות, עת שידע זה, הגיע לסניגור לאחר שיצג בהזדמנות אחרת את המתלונן, ומכוח כך נחשף לעברו ולמידעים מודיעיניים שונים. בהתייחסות בא כוח המשיב, לפגיעה שנגרמה למתלונן, הוא הבהיר כי המדובר בפגיעה בודדת וקלה שלא הביאה לנזק, וכי בעקבות אותה פגיעה עזב המשיב את המקום. ככל שהדברים עניינם במשיב, נטען כי למשיב הרשעה קודמת של החזקת אגרופן והכשלת שוטר, ואין המדובר בעבר פלילי מכביד, בד בבד נטען כי המשיב מנהל אורח חיים נורמטיבי, הוא נשוי ואב לחמישה ילדים. ככל שהדברים עניינם בחשש משיבוש הליכי משפט, נטען כי אותה יאנה הבהירה כי אינה מוכנה לשקר. כך גם כי היה עימות עם המתלונן, מכאן כי פוחת החשש לשיבוש הליכי משפט. לנוכח האמור, הציע בא כוח המשיב לשחרר מרשו לחלופת מעצר בית מלא, בכפר יאסיף, בפיקוחם של אחיותיו, דודו ודודתו. לחלופין, בכפר עראבה בפיקוחם של דודיו.

דיון ומסקנות

ראיות לכאורה

כאמור, אין מחלוקת עקרונית לגבי קיומן של ראיות לכאורה להוכחת המיוחס למשיב במסגרת כתב האישום. כך גם אני סבור, ולאחר בחינת הראיות שהונחו בפניי, כי ישנן ראיות לכאורה בתיק, שיש בהן להצביע על אשמתו של המשיב, כמיוחס לו בכתב האישום. 

אין ספק כי באותו ערב נגרמו למתלונן פציעות, כמתואר בכתב האישום, כתוצאה מדקירה בחפץ חד [ראו דוח ניתוח ותעודה רפואית מסומן ז"ה; ראו תמונות המתעדות הפציעה מסומן נ"ב].

בהתאם להודעתו של המתלונן, ביום האירוע הוא בילה יחד עם חברו אלישע. לאחר אותו בילוי, ובעוד השניים מתהלכים לכיוון שכונת נהריה הירוקה, הוא הבחין ברכבו של המשיב, אשר מוכר למתלונן מחמת קשרו של המשיב עם בחורה בשם סאשה. לאחר זמן מה, הרכב עצר לידם, והמשיב שנהג ברכב ירד ממנו והחל לקלל את המתלונן וחברו אלישע. המתלונן הסתובב על מנת לברוח, אך המשיב החל לרוץ אחריו ודקר אותו. לאחר מכן חברו של המתלונן, אלישע, דחף המשיב ושניהם ברחו [ראו הודעת המתלונן מיום 15.9.11 מסומן 10].

לנוכח הימצאותה של תעודה המתעדת הפציעות, וזיהויו הברור של המשיב כמי שדקר, בידי המתלונן, הרי שבכך די לקיומן של ראיות לכאורה. שכן בשלב זה, אין להעמיק בחקר האמת ובירור שאלת חפותו או אשמתו של המשיב על-פי חומר הראיות הלכאוריות שיש בתיק. אין לבחון את מהימנותן של העדויות והראיות, אלא שזוהי מלאכתה של הערכאה השיפוטית שבפניה עתיד המשיב ליתן את הדין. בית המשפט, בשלב זה, עסוק בבחינת הפוטנציאל הראייתי שיצא אל הפועל בעתיד, בסיומו של הליך משפטי. השוו לדוגמא:

בש"פ 826/08 קיאל קשאש נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, ניתן ביום 14.2.08);

בש"פ 868/08 חוסיין אשכור נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, ניתן ביום 17.2.08);

בש"פ 10307/07 מדינת ישראל נ' אסף לוזון ואח' (טרם פורסם, ניתן ביום 6.12.07);

בש"פ 9585/07 אסעד שיבלי נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, ניתן ביום 28.11.07).

ואולם, בצד גרסה זו של המתלונן, עומדת גרסת המשיב לאירוע, לפיה לאחר שהוא הוריד את יאנה ליד ביתה, ניגשו אליו המתלונן ושניים אחרים עם מקלות בידיים, קיללו אותו ואמרו לו לעצור הרכב. בהמשך לאחר שהוריד את סאשה הוא ראה המתלונן בשנית והמתלונן רצה לזרוק אבן על הרכב, אם כי המשיב ברח מהמקום [ראו הודעתו מיום 14.9.11 מסומן 6]. יצויין כי המשיב הכחיש כי הוא ירד מהרכב ודקר את המתלונן, אם כי טענה זו של המשיב אינה דרה בכפיפה אחת עם הראיות האוביקטיביות המלמדות על פציעת המתלונן בחפץ חד. מעבר לכך, ובעת שעומת המשיב עם גרסת חברו, חוסאם, אשר אישר כי המשיב ירד מהרכב ותקפו אותו, החליט המשיב לשמור על זכות השתיקה ולא להגיב לטענה זו, דבר שיש גם בו ללמד על טיב גרסתו [ראו הודעת המשיב מיום 26.9.11 מסומן 28]. עם זאת אין להתעלם מטענת המשיב, לפיה הוא הותקף על ידי המתלונן ואחרים טרם מעשה הדקירה.

גרסת המשיב, לפיה טרם מעשי הדקירה, הוא הותקף בידי המתלונן ואחרים, קיבלה חיזוק מה, מהודעת חוסאם (חבר המשיב), אשר מסר, כי עת שהורידו את יאנה, תקפו אותם שני בחורים אך הם ברחו, וכי בהמשך לאחר שהורידו את סאשה, שוב פגשו שני בחורים שרצו לכיוון שלהם. בהמשך, המשיב ירד מהרכב והשניים תקפו אותו [ראו הודעת חוסאם מיום 25.9.11 מסומן 25].

גם בהודעתה של סאשה, נמצאה אינדקציה לכך שטרם מעשה הדקירה, הייתה התגרות כלשהיא מצדו של המתלונן, כך סאשה מסרה, כי בעת שהם הורידו את יאנה בביתה, היא ראתה המתלונן עם אחיו, באים לכיוון הרכב של המשיב. בשלב זה סאשה צעקה למשיב שיברח משום שאחרת "יהיה סתם בלאגן" [הודעת סאשה מיום 15.9.11 מסומן 9].

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ