אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 55299-09-11

החלטה בתיק מ"ת 55299-09-11

תאריך פרסום : 21/06/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
55299-09-11
13/11/2011
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. עומר אחמד (עציר)
2. חיר אחמד (עציר)
3. סעיד אחמד (עציר)

החלטה

העובדות הרלוונטיות פורטו בהחלטת בית המשפט מיום 10/10/11. כנגד המשיבים הוגש כתב אישום המייחס להם מספר עבירות. כנגד המשיבים 2 ו 3 ייחס כתב אישום עבירות של חטיפה לשם סחיטה, לפי סעיף 372 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: " החוק"); חטיפה לשם כליאה, לפי סעיף 371; סחיטה בכוח, לפי סעיף 427(א) סיפא; סחיטה באיומים, לפי סעיף 428 לחוק; כליאת שווא, לפי סעיף 377 לחוק; פציעה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 334+ 335(א)(1)+(2) לחוק; החזקת אגרופן וסכין, לפי סעיף 186 לחוק. כנגד המשיב 3 יחס כתב האישום, עבירה של סחיטה בכוח, לפי סעיף 427(א) סיפא לחוק; סחיטה באיומים, לפי סעיף 428 סיפא לחוק; כליאת שווא, לפי סעיף 377 לחוק.

המשיבים הינם אחים המתגוררים באעבלין. המתלונן הינו נגר במקצועו, תושב כפר מנדא. בכתב האישום נטען כי בתחילת 2011 הזמין המשיב 1, עבודת נגרות למטבח ביתו, מהמתלונן, ושילם לו חלק מהסכום בתשלומים דחויים. כעבור מספר חודשים התגלעה מחלוקת באשר לבצוע העבודות והנאשם 1 דרש מהמתלונן להחזיר לו כספים בגובה של  כ-20,000 ש"ח (להלן: " החוב"). ביום 3.9.11, הגיעו המשיבים 1 ו-2, לביתו של המתלונן בכפר מנדא וזאת על מנת לחטוף אותו ולסחוט אותו. המשיבים הציעו למתלונן, בתרמית, לבוא עימם לעשן נרגילה במנדא ולדבר על החוב הכספי. בהיותם ברכב, החלו המשיבים לנסוע לאעבלין. עת ששאלם המתלונן לאן לוקחים אותו אמרו לו המשיבים במרמה, שהולכים לעשן נרגילה באעבלין, אך בפועל לקחו המתלונן לחלקת אדמה מגודרת הנמצאת באעבלין ובה קונטינר, זאת בכוונה לכלוא המתלונן בקונטיינר ולסחוט אותו. בהגיעם לחלקת האדמה שלף המשיב 1 חפץ הנראה כאקדח ואיים באמצעותו על המתלונן שיצא הרכב, אך המתלונן פחד ולא יצא מהרכב. המשיבים הכניסו הרכב ובו המתלונן לתוך חלקת האדמה ושם תקף המשיב 1 את המתלונן בכך שנתן לו אגרוף במצחו באמצעות אגרופן ופצע אותו. המשיב 1 הוציא אזיקים, כפת המתלונן בידיו, הוציא אותו מהרכב והכניס אותו לקונטיינר שנמצא במקום. המשיבים איימו על המתלונן בכוונה להפחידו שהוא יישאר בקונטיינר עד שיביא כסף או רכב במקום הכסף. בהמשך, התקשרו המשיבים למשיב 3 והודיעו לו שהמתלונן בידם. כעבור זמן הגיע למקום המשיב 3 ואיים על המתלונן שיביא כסף או שיישאר כלוא בקונטיינר. כתוצאה מהאיומים של המשיבים, הסכים המתלונן להשיב להם הכסף. המתלונן הציע למשיבים שייתן להם רכב במקום הכסף, ממגרש המכוניות של עבד זערורה במנדא (להלן: " מגרש המכוניות"). המתלונן יצר קשר עם בעל המגרש, וביקש שייתן למשיבים רכב בשווי של 20,000 ש"ח. המשיב 3 ואדם נוסף הגיעו למגרש המכוניות במנדא ובקשו לקבל רכב כפי שסיכמו עם המתלונן, אך אחיו של בעל המגרש חשד במתרחש ולא נתן להם הרכב. בכל אותה עת נשאר המתלונן כלוא בקונטינר כאשר המשיבים 1+2 שומרים עליו. המשיב 3 התקשר למשיבים 1 ו-2 ממגרש המכוניות ומסר שאינו מקבל הרכב. המתלונן שוחח עם האח של בעל המגרש ובקש שיתנו למשיבים הרכב אך האח סירב לכך. לאחר שהמשיב 3 חזר לשטח בו הוחזק המתלונן הכלוא, אפשרו המשיבים למתלונן להתקשר לדוד שלו בשם נגיב כדי להסדיר החוב. המתלונן בקש מנגיב שילך למגרש המכוניות כדי להסדיר העניין, אך נגיב לא הלך למגרש אלא הלך לבית המשיבים באעבלין. המשיבים 1 ו-3, הלכו לביתם על מנת לדבר עם נגיב כדי לפתור בעיית החוב של המתלונן, בעת שהמשיב 2 המשיך לשמור על המתלונן בכלוא עת שסכין בידו. לאחר זמן מה, הגיע למקום בו הוחזק המתלונן המשיב 1, לקח המתלונן מהמקום והלך עמו לביתם של המשיבים, שם המתין לו נגיב. לאחר שהמתלונן הבטיח כי ישלם החוב, המשיבים שחררו אותו והוא עזב את המקום יחד עם דודו.  

בהחלטה מיום 10/10/11 נקבע כי קימות ראיות לכאורה שיש בהן כדי לבסס סיכוי של ממש להרשעת המשיבים במיוחס להם וכן כי קימות  עילות מעצר הן של מסוכנות והן של חשש להשפעה על עדים ושיבוש מהלכי משפט. עם זאת, ומטעמים שפורטו בהחלטה, סבר בית המשפט כי ניתן לשקול את שחרורם של המשיבים לחלופת מעצר בביתם, המרוחק מרחק סביר ממקום מגורי המתלונן, בכפוף לבחינת רמת מסוכנותם ע"י שירות המבחן. בית המשפט ציין בהחלטה כי ער הוא לכך שחלופת המעצר אינה מאיינת באופן מוחלט מסוכנות ואולם סבר כי ניתן יהיה לאיין את המסוכנות ברמה סבירה. עוד ציין בית המשפט בהחלטה כי יש להניח שחלוף הזמן מעת המעצר הראשוני ועד למתן החלטה לאחר שיושלם הליך הבחינה ע"י שירות המבחן יהווה גורם מרתיע בפני עצמו מפני הפרת תנאי השחרור.

מיקום חלופת המעצר - שירות המבחן הגיש לבית המשפט תסקירים בעניינם של כל אחד מהמשיבים. שירות המבחן ציין בתסקירו כי הוא רואה קושי בשחרורם לחלופה שהיא בית מגורים אחד בן שלוש דירות במובן זה שהדבר מאפשר לנאשמים לבוא במגע זה עם זה ולתאם עדויות. נתון זה נלקח בחשבון ואולם אינני רואה בו כגורם המונע את השחרור. המשיבים, שכאמור הם אחים, עצורים  ממילא ביחד. אין ספק כי במערכת יחסים זו קימת אפשרות של ממש כי יתאמו עדויות ודבר זה ילקח בחשבון עת יעידו ע"י המותב שישמע את העדויות. ואולם אינני סבור כי נתון זה צריך למנוע את שחרורם, מה גם שהמעצר לא ימנע את אותו התאום האפשרי של גרסאותיהם.

בכל הנוגע למפקחים שהוצעו - המשיבים הציעו כמפקחים שלושה גברים בגירים, את אחותם המבוגרת מהם וכן שתי נשים צעירות, נשותיהם של המשיבים 1 ו-3. יאמר כי כל המפקחים והמפקחות שהוצעו הם אנשים נורמטיביים. עם זאת אני רואה קושי בהטלת משימת הפיקוח על נשות המשיבים 1 ו- 3 בשים לב לגילן הצעיר, היותן מטופלות בתינוקות וכן בהתחשב ומערכת יחסי המרות והתלות במפוקחים.  לכן, וכפי שיובהר בהמשך, יוכלו הנשים הצעירות לשמש כמפקחות יחידות באופן מוגבל, רק בין השעות 19:00 - 07:00. בשעות היום הן יוכלו לשמש כמפקחות רק בתנאי שיהיה במקום בו ישהו המפוקחים, כפי שיפורט, מפקח נוסף מבין שאר המפקחים שהוצעו ושהתייצבו בפני ביום 10/10/11.

בכל הנוגע לאיזוק אלקטרוני - לאחר ששקלתי את מכלול הנתונים שבפני, בהתחשב בכך שהוצג לעיוני הסכם סולחה בין המתלונן ומשפחתו ובין המשיבים ומשפחתם, בהתחשב ברקע לסכסוך שענינו עסקי, ובהתחשב במפקחים שהתייצבו בפני, סבור אני כי ניתן להסתפק בפיקוח אנושי ואין צורך בפיקוח האלקטרוני. לעניין זה ער אני לסטייה מהמלצות שירות המבחן ואולם סבור אני כי יש בהסכם הסולחה, שלא היה בידיעת שירות המבחן, כדי להוות גורם שמאפשר את הסטייה מההמלצה שפורטה בתסקירים. אוסיף עוד כי מנגד, בשים לב לרקע לביצוע העבירה שענינו ויכוח כספי, בדעתי להתנות את השחרור בבטוחות כספיות משמעותיות שיפחיתו את התמריץ בהפרת תנאי השחרור כך שיהיה בכך כדי לחפות על העדר הפיקוח האלקטרוני.

שירות המבחן המליץ להעמיד את המשיבים בפיקוחו כך שיזומנו לפגישות אצל שירות המבחן. בדעתי לאמץ המלצה זו. 

בסיכומו של דבר אני מורה כדלקמן :

אשר על כן אני מאשר את חלופת המעצר המוצעת שכתובתה בביתם של המשיבים בכפר אעבלין. יצוין כי בית המשפחה כולל שלוש קומות כאשר כל אחד מהמשיבים מתגורר בדירתו שבקומה אחרת. המשיבים ישוחררו ממעצר וישהו במבנה הנ"ל כאשר בין השעות 19:00 - 07:00 ישהה כל אחד מהם בדירתו בפיקוח אחד מהמפקחים שאושרו. בין השעות 07:00 - 19:00 ישהו כל שלושת המשיבים בדירתו של המשיב 2 ביחד. בעת היותם בדירתו של המשיב 2 ישהה עימם אחד משלושת  המפקחים שאושרו או אחותם שאושרה כמפקחת, כאשר נשות המשיבים 1 ו-3 שאושרו כמפקחות יוכלו לסיע כמפקחות נוספות. בדרך זו ניתן יהיה להסתפק במפקח אחד לכל שלושת המפוקחים ולאפשר לנשים הצעירות של המשיבים 1 ו-3 להתפנות לטיפול בעניני הבית ובתינוקות של כל אחת מהן. כל מפקח/ת י/תחתום על התחיבות עצמית בגובה 10,000 ש"ח להבטחת התחיבותו לפקח על המשיבים ולדווח אם יצאו המשיבים את הבית ללא אישור. 

המשטרה  תהיה רשאית לערוך ביקורות בכתובת הנ"ל כדי לוודא שהמשיבים מצויים בדירה בכל עת בהתאם להנחיות בית המשפט.

נאסר על המשיבים לצאת את מתחם הבית למעט לצורך התיצבות בבית המשפט לכל דיון בעניינם ולצורך פגישות עם עורך דינם וכן לצורך הגעה לשירות המבחן במועדים שימסרו מראש לפרקליטות. כמו כן אני מתיר את יציאתם מדירת המשיב 2 בה ישהו בשעות היום כל יום בין השעות 09:00 - 10:00 ובית השעות 17:00 - 18:00 וזאת לצורך התאוררות כאשר בפרק זמן זה יותר להם לשהות בחצר הבית ואולם נאסר עליהם לצאת את חצר הבית והמתחם המשפחתי הנ"ל. בשעות היציאה מתחומי הדירה לצורך התאוררות וכן בעת יציאה מהמתחם המשפחתי לצורך נסיעה לשירות המבחן או למשרדו של בא כוחם  יהיו מלווים המשיבים לפחות בשנים מהמפקחים שאושרו. 

המשיבים יתחיבו להתייצב לכל דיון בעניינם. עוד יתחיבו כי גם בעת יציאה שתאושר כמפורט לעיל לא ייצאו מתחומי אעבלין (למעט לצורך הגעה לשירות המבחן או למשרדו של בא כוחם). בכל מקרה נאסר עליהם להגיע לכפר מנדא. עוד יתחייבו המשיבים להמנע מיצירת כל קשר עם עדי תביעה שאינם שוטרים.

ינתן צו לעיכוב יציאת המשיבים מהארץ. הצו יומצא למשטרת הגבולות בדואר והמצאתו לא תעכב את הליכי השחרור. 

להבטחת קיום חיוביהם יפקידו המשיבים בקופת בית המשפט סכום כולל של 30,000 ש"ח  במזומן. בנוסף יחתום כל משיב על התחיבות עצמית בגובה 60,000 ש"ח.  יובהר כי אם יפר מי מהמשיבים את תנאי השחרור, יהיה בכך עילה לחילוט כל הסכום שיופקד במזומן וכן את ההתחיבות האישית עליה חתם המשיב הרלוונטי. 

בכפוף להפקדת הבטוחות הכספיות והתחיבויות המפקחים ניתן יהיה להורות על שחרורם של המשיבים ממעצר. המשיבים ילוו מנקודת השחרור לחלופת המעצר ע"י שנים מהמפקחים שאושרו.

ניתנה היום, ט"ז חשון תשע"ב, 13 נובמבר 2011, במעמד הצדדים ובאי כוחם.

ר' שפירא, שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ