אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 53657-05-11

החלטה בתיק מ"ת 53657-05-11

תאריך פרסום : 03/01/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
53657-05-11
12/12/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
ווחיד אבו רקיק (עציר)
עו"ד דוד כץ
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד שירה חרל"פ
החלטה

1.         בפניי בקשה לעיון חוזר במסגרתה עותר ב"כ המבקש להורות על שחרורו לחלופת מעצר בדמות מעצר בית מלא, בדירה שכורה, ברחוב רמב"ן 46/4 בבאר שבע , (להלן: " כתובת החלופה"), בפיקוח הערבים רועי יפרח - חברו של המבקש, עטיה אבו עצא - גיסו של המבקש, וופא אבו עצא, נאיפה אבו עצא- אחיותיו של המבקש, אבו רקיק עזאת- קרוב משפחה של המבקש ( להלן: הערבים המפקחים) , וכן איזוק אלקטרוני, פיקוח מעצר של שירות המבחן לתקופה של חצי שנה . (להלן : " החלופה שנבחנה על ידי  שירות המבחן") .

2.         בדיון שהתקיים ביום 11.10.2012 בבקשה רביעית לפי סעיף 62 לחסד"פ- בבית המשפט העליון בבש"פ 7074/12 - נקבע :" אני מורה בשלב זה על הכנת תסקיר מעצר בעניינו של המשיב , ובמקביל יוחזר הדיון לשופט המעצרים בבית המשפט המחוזי, לבחינת אפשרות חלופת מעצר הולמת, והדוקה עבור המשיב בהתאם לתסקיר המעצר שיוגש. בכל מקרה המשיב לא ישוחרר טרם תישמע עדותן של שתי העדות הרלוונטיות לאישום של הדחה בחקירה עד להחלטתו של בית המשפט המחוזי ועד להחלטה אחרת יישאר המשיב במעצר".

3.         במסגרת הדיון שהתקיים בבית המשפט העליון בפני כב' השופט ס. ג'ובראן, נטען כי נקבעו שלושה מועדי הוכחות נוספים לסיום פרשת התביעה - 11.10.2012, 24.10.2012 , 30.10.2012.

4.         במעמד הדיון שהתקיים בפני ביום 04.11.2012, נמסר כי אחת מבין שתי העדות דהיינו, ע"ת 18 , סיימה להעיד בתאריך 30.10.2012. בעוד העדה השנייה ע"ת 19, לא התייצבה לדיון וצו ההבאה שהוצא כנגדה חודש, ונקבע מועד נוסף לשמיעת עדותה ליום 05.12.2012. גם למועד זה לה התייצבה, ושוב חודש צו ההבאה נגדה, ונקבע מועד נוסף לשמיעת עדותה ליום 20.12.2012.

5.         תסקיר שירות המבחן שהוגש בדיון מיום 04.11.2012, לא בא בהמלצה לשחרור המבקש הואיל והחלופה שנבחנה אין בה דמויות סמכותיות ומציבות גבולות ברורים עבור המבקש. יחד עם זאת, צין שירות המבחן, כי היה ותוצע חלופה אחרת משמעותית בדמות גברית, ניתן לבחון שוב באמצעות תסקיר את האפשרות לחלופה .

6.         בהחלטתי ביום 04.11.2012, ציינתי כי הואיל וטרם נשמעה עדותה של העדה השנייה, ובשים לב כי עתידה להישמע ב- 05.12.2012 ראוי שיוגש תסקיר משלים שייבחן חלופה בעלת מאפיינים זהים להשקפת שרות המבחן, לאחר המועד 05/12/12.

7.         בדיון היום הסתבר כי העדה השנייה (ע.ת. 19) לא התייצבה גם לדיון שנקבע ליום 05/12/12 ועל כן שוב חודש צו הבאה נגדה ונקבע להמשך דיון לסיום פרשת התביעה ליום 20/12/12.

8.         תסקיר משלים מיום 06/12/12 - במסגרתו נבחנו ערבים נוספים בדמות גברית - יפרח רועי בן 29, רווק, מבאר שבע. כיום מתגורר, לדבריו, במושב נועם, נמצא בתהליכים לקראת פתיחת סופרמרקט בבאר שבע, אותו ינהל אחיו. תיאר את המבקש כחבר שנים רבות. עוד תיאר כי קיימת הכרות בין הוריו של המבקש לבין אמו. הערב הביע בפני שרות המבחן רצון לסייע למבקש ולפקח עליו בכל שעות היממה.

            שרות המבחן מתרשם מנכונות הערב לסייע למבקש. עם זאת, השרות סבור כי מדובר בבחור צעיר אשר עסוק בבניית עסק עצמאי, אינו מודע למורכבות ועומק האחריות לתפקיד החלופה.

            בנוסף, בפני השרות התייצבו גיסו של המשיב, עטיה אבו עסא, בן 65, ורעייתו, נאיפה אבו עסא, בת 44 (מתגוררים באשקלון) וכן אחות נוספת של המבקש, וופא אבו עסא, בת 29, גרושה, אמה של וופא, בת 44, אלמנה, (מתגוררות בתל שבע) והביעו את נכונותם והסכמתם לשמש ערבים עבור המבקש ולפקח עליו ככל שיידרש.

            שרות המבחן מציין כי הערבים הציעו כי המבקש ישהה בדירה שכורה בבאר שבע בפיקוחו המלא של רועי, ובסיוע שלהם ולשם כך שכרו דירה ברחוב רמב"ן 46/4 עם קו בזק.

            שרות המבחן מציין כי בבואו לגבש עמדה לעניין החלופה המוצעת, מתלבטים הואיל ולמרות הנכונות של רועי והערבים הנוספים לסייע למבקש ולהוות עבורו חלופת מעצר, הם עדיין בספק באשר ליכולתה של חלופה מסוג זה להחזיק מעמד לאורך זמן. יחד עם זאת, מציין השרות כי היה ובית המשפט ישחרר לחלופה האמורה, ראוי שרועי יהיה הערב העיקרי וכן לעבות את החלופה באיזוק אלקטרוני וכן צו פיקוח לחצי שנה.

9.         ב"כ המשיבה במסגרת טיעוניו עתר לדחות את הבקשה לעיון חוזר ולהותיר את המבקש במעצר הן בשל המסוכנות העולה מהמעשים המיוחסים לו והן מעברו הפלילי המכביד הכולל עבירות גם בתחום האלימות. באשר לחלופה נטען כי גם שרות המבחן מסופק במידת יכולתה להחזיק לאורך זמן. עוד נטען, כי העובדה שהעדה השנייה טרם אותרה, ולא התייצבה למתן עדות, אין בה כדי לעמוד לטובת שחרורו של המבקש.

10.        בפני התייצב עוד ערב בשם אבו רקייק עזאת, בן 47, נשוי ואב לילדים, קרוב משפחה של המבקש, נעדר עבר פלילי, מתגורר בישוב תל שבע, עובד במועצה המקומית תל שבע כאיש אחזקה, הביע את הסכמתו ונכונותו לסייע בפיקוח על המבקש לאחר השעה 16:00, בכל יום. הערב ציין כי הוא מבין את המשמעות של אחריותו כערב. עוד ציין כי המבקש רוכש לו כבוד ומקשיב לו - יש לציין כי ערב זה לא נבחן על ידי שרות המבחן.

11.        עוד התייצבו בפני רועי יפרח שנבחן על ידי שרות המבחן ומסר בפני כי הוא מכיר את המבקש שנים רבות וגם ציין כי קיימת הכרות משפחתית בין ההורים. חזר בפני על רצונו והסכמתו לשמש ערב עיקרי עבור המבקש. עוד הדגיש כי כרגע הוא פנוי למשימת הפיקוח ואיננו עסוק במשימות אחרות.

12.        עוד התייצבו בפניי גיסו של המשיב, עטיה אבו עסא ורעייתו נאיפה ואחותו של המבקש וופא אבו עסא, כולם חזרו על רצונם ונכונותם לשמש ערבים ומפקחים עבור המבקש.

13.        התרשמותי מהערבים הייתה חיובית. מדובר באנשים נורמטיביים המבינים את משמעות אחריותם כערבים ומפקחים עבור המבקש. עוד התרשמתי מבני משפחתו שמתגייסים למענו ואף שכרו דירה למטרת החלופה בבאר שבע וצירפו חוזה שכירות כנדרש, עם קו בזק.

14.        באשר להתלבטות שרות המבחן, בעיקר ספקנותם באשר ליכולתה של חלופה מסוג זה להחזיק מעמד לאורך זמן, דומני שאינה מבוססת דיו. הרי הן הערב העיקרי, רועי יפרח והן גיסו של המבקש (בן 65), אחיותיו (בנות 29 ו - 44), טרחו והתייצבו הן בשרות המבחן והן בדיונים שהתקיימו בבית המשפט ואף שילמו ממיטב כספם לשכור דירה עבור החלופה. הדבר מעיד על נכונותם והתגייסותם הכנה לשמש חלופה הולמת. בעבר שרות המבחן הסתייג מהחלופה כי נעדרה דמויות גבריות. כיום, החלופה משולבת גם באיזוק אלקטרוני וגם בשלושה דמויות גבריות שלא נמצא פסול על ידי שרות המבחן בעניינם.

15.        עוד נתון שיש לציין כי, עדת התביעה מספר 19 לא התייצבה למועדים שזומנה אליהם כדין וגם צווי הבאה לא בוצעו ואף חודשו לבקשת המאשימה. דומני, שעובדה זו לא צריכה להיות לרועץ עבור המבקש. יתרה מכך, מדובר בעדה שמתגוררת באשקלון בעוד מקום החלופה המוצע, הינו בבאר שבע. עוד נטען על ידי ב"כ המבקש בפני כי לגופו של עניין הסכים להגשת עדותה ללא צורך בהתייצבותה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ