אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 49199-05-12

החלטה בתיק מ"ת 49199-05-12

תאריך פרסום : 15/07/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
49199-05-12
31/01/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה שופט

- נגד -
התובע:
עבד אלחכים אבו סמור (עציר)
עו"ד - אסתר בר ציון
הנתבע:
מדינת ישראל - פמ"ד
עו"ד מסעד אליאס מסעד
החלטה

1.         זוהי בקשה לעיון חוזר במסגרתה עותר המבקש להורות על שחרורו לחלופת מעצר בדמות מעצר בית מלא בדירה שכורה בעיר תל-אביב, ברחוב תות 4 (להלן: " כתובת החלופה"), וזאת תחת פיקוחם המלא והמתמיד של הערבים מנסור אבו סמיר, רסמי אבו רקייק, (להלן: "הערבים המפקחים") בנוסף לפיקוח אלקטרוני וכן צו פיקוח מעצר של שירות המבחן לתקופה של חצי שנה (להלן: "הבקשה").

2.         לשיטת ב"כ המבקש מתקיימות נסיבות חדשות המצדיקות היעתרות לבקשה שתמציתן:

ראשית - חלוף זמן ניכר מיום הגשת כתב האישום ועד היום חלפו קרוב לתשעה חודשים וטרם החלה שמיעת הראיות בתיק העיקרי, כאשר הסיבה לשיהוי ההליכים אינה תלויה במבקש. שנית - שירות המבחן בחן את החלופה ומצא אותה ראויה, הן מבחינת הריחוק הגיאוגרפי והן ביחס לאיכות וטיב הערבים שנבחנו כערבים המסוגלים לשמש חלופה ראויה עבור המבקש, וכן להציב גבולות להתנהגותו. שלישית - שותפו של המבקש לכתב האישום שוחרר בהסכמה. רביעית - נערכה סולחה בין משפחות המעורבים ואת דבר קיומה אישר ראש השבט מר אלעתאיקה דיף אללא, הן בפני בית המשפט והן בפני שירות המבחן. חמישית - האירוע התרחש בחודש מאי 2012, ומאז חלף זמן ניכר ללא תלונה מצד כלשהו, דבר שמעיד על כרסום בעילת המעצר. שישית - שירות המבחן אף שוחח עם המתלוננים, והאחרונים הביעו את הסכמתם לשחרור המבקש, וטענו, כי אין להם כל חשש מפניו, גם אם ישוחרר לחלופה בעיר רהט.


3.         ב"כ המשיבה מנגד סבור, שיש להותיר את המבקש במעצר, בשל רמת המסוכנות הגבוהה הנשקפת ממנו והקושי לתת אמון במבקש על רקע עברו הפלילי הכולל הרשעה בעבירה של הפרת הוראה חוקית. באשר לעובדת קיום הסולחה, נטען, כי אין בה כדי לכרסם ברמת המסוכנות הנשקפת מהמבקש. באשר לחלוף הזמן הניכר נטען, כי חלק מהדחיות נתבקשו על ידי ההגנה. באשר לערבים נטען, כי יתקשו להחזיק מעמד לאורך תקופה ארוכה.

4.         תסקיר שירות המבחן מיום 11.07.2012 - אני למד על התסקיר מהחלטת הנשיא מיום 17.07.2012, כי המסקנה הייתה שלילית, הואיל ושירות המבחן התרשם מרמת סיכון גבוהה שקשורה למאפייני אישיותו של המבקש וקושי להציב גבולות פנימיים וחיצוניים להתנהגותו - בסופו של יום, לא מצא כבוד הנשיא, כי תיתכן בעניינו של המבקש חלופת מעצר שיהא בה כדי להשיג את מטרת המעצר.

5.         תסקיר מיום 23.01.2013, שנתבקש במסגרת הבקשה לעיון חוזר

במסגרת התסקיר נדרש שירות המבחן לבחון חלופה חדשה בדמות מעצר בית בדירה שנשכרה למטרה זו בעיר תל-אביב בפיקוח שני ערבים, וכן לאשר את דבר קיומה של הסולחה לאחר שישוחחו עם המתלוננים.

שירות המבחן מאשר, כי הוצג בפניהם הסכם סולחה בין שתי המשפחות. כמו כן, שירות המבחן שוחח עם המתלוננים, שציינו, כי מבחינתם הם לא נוטרים כל טינה כלפי המבקש ומשפחתו ואף מעוניינים בשחרורו. כמו כן, אינם חוששים מפניו גם אם ישוחרר לכתובת מגוריו ברהט.

עוד מצא שירות המבחן לשוחח עם הנכבדים שערכו את טקס הסולחה, שאישרו את דבר קיומה וכן אישרו, כי חלף זמן ניכר ולא אירעה שום בעייתיות בין שתי המשפחות.

שירות המבחן מתרשם, כי בשל חלוף הזמן וכן הסולחה שנרקמה בין הצדדים, נתונים אלו הפחיתו את המתיחות בין המשפחות.

באשר לערבים - מנסור אבו סאמר ורמסי אבו רקייק, התרשם השירות מאנשים נורמטיביים, בוגרים, אחראיים, המסוגלים לשמש חלופת מעצר עבור המבקש ולפקח עליו ככל שיידרש.

באשר לרמת המסוכנות - מציין השירות, כי קיימת רמת סיכון בהתנהגותו. יחד עם זאת, סבור השירות, כי יש מקום לשקול מחדש שחרורו בערובה לחלופה שהוצגה, מאחר ומצאו אותה הולמת בשל המרחק המשמעותי מהמתלוננים, עריכת הסולחה, תקופת המעצר הממושכת בה נתון המבקש, לצד פיקוח מעצר ואיזוק אלקטרוני ואיסור יצירת קשר עם המתלוננים.

עוד מהתסקיר אני למד, כי המבקש בעל דפוסי אישיות נגררת וסף גירוי נמוך המנהל אורח חיים שולי, מתקשה להציב לעצמו גבולות חיצוניים ופנימיים, ריצה בעברו שלושה מאסרים. כמו כן, בעבר שהה בחלופת מעצר בבית הוריו והוא הפר את התנאים המגבילים, תוך ביצוע עבירה נוספת.

6.         בדיון שהתקיים בפניי, התייצבו הערבים - מנסור אבו סאמר, אחיו של המבקש, תושב רהט, בן 34, נשוי ואב לילדים, עשה שירות צבאי מלא, בעבר שימש ערב וחלופה עבור המבקש ולא היו הפרות, הביע את נכונותו והסכמתו לשמש חלופת מעצר עבור המבקש. לדבריו, הוא מסכים לעבור לגור עם המבקש בדירה השכורה בתל-אביב ולפקח עליו. כן התייצב בפני רסמי אבו רקייק, תושב תל-שבע, נשוי ואב לילדים, והביע בפני את נכונותו והסכמתו לשמש מפקח עבור המבקש.

7.         התרשמותי מהערבים שנבחנו על ידי שירות המבחן הייתה חיובית. מדובר באנשים בוגרים, נורמטיביים, המבינים את אחריותם כערבים וכמפקחים עבור המבקש. כמו כן, התרשמתי מיכולתם להציב גבולות להתנהגותו של המבקש, וזאת בהתחשב בטיב מערכת היחסים הן בין המבקש לבין אחיו הערב לבין המבקש וחבר המשפחה הערב - רסמי אבו רקייק.

8.         באשר למיקום החלופה - מדובר בחלופה במרכז הארץ - בעיר תל-אביב, כוללת פיקוח אנושי ואלקטרוני, כך שהיא נמצאת במרחק גיאוגרפי משמעותי ממקום מגורי המתלוננים ברהט. לצד זאת, יצוין, והדבר אף אושר על ידי שירות המבחן, כי נערכה סולחה בין המשפחות המעורבות. נתונים אלו יש בהם כדי לצמצם מאוד את רמת המסוכנות הנשקפת מהמבקש, הן נוכח המעשה עצמו והן נוכח עברו הפלילי. (לעניין המשקל שיש לייחס לסולחה מפנה לבש"פ 6194/10 מדינת ישראל נ' הימן אבו סבית)

9.         לצד כל האמור לעיל, מצטרפים נימוקי הבקשה המפורטים בטיעוני ב"כ המבקש כמצוין בסעיף 2 לעיל.

10.        על רקע המתואר לעיל, ולאחר שהקשבתי לטיעוני ב"כ הצדדים ועיינתי בתסקירים שגובשו בעניינו של המבקש וכן בהחלטות עמיתיי, כבוד השופט אינפלד מיום 20.06.2012 וכן כבוד הנשיא אלון מיום 12.07.2012, הגעתי לכלל מסקנה, שיש בחלופה שהוצגה כדי להשיג את מטרות המעצר, ודין הבקשה להתקבל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ