אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 42979-12-11

החלטה בתיק מ"ת 42979-12-11

תאריך פרסום : 06/09/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי נצרת
42979-12-11
19/01/2012
בפני השופט:
אברהם אברהם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. פאדי היאג'נה
2. עבאס היאג'נה

החלטה

[המשיב 1]

האישום

1.         נגד המשיבים הוגש כתב אישום, וזו תמציתו:

            בחצות ליל 19.12.2011 נסעו המשיבים בכפר כנא, כשהמשיב 1 נוהג במכונית. המשיב 1 עקף מכונית משטרה (סמויה) בפראות ובלם באופן פתאומי, דבר שאילץ את נהג המכונית המשטרתית לבלום בלימת חירום. השוטרים הפעילו צופר, וכרזו למשיב 1 כי יעצור, אלא שזה הגביר את מהירותו והמשיך בנסיעה פרועה, כשהוא נוסע מצד לצד וגולש לנתיב הנגדי, בניסיון להסיט את המכונית המשטרתית מן הדרך. סופו של דבר עלה בידי השוטרים לעקוף את המכונית ולעוצרה. אחד השוטרים, עמרי ריבין, ניגש למכונית, שאז האיץ המשיב 1 לעברו, וזה נאלץ לקפוץ הצידה על מנת להימנע מפגיעת המכונית. המשיבים המשיכו במנוסתם, והשוטרים אחריהם. המשיבים עקפו מכוניות ונסעו בנתיב נגדי, כשהם מאלצים נהגי מכוניות אחרות לסטות מן הדרך. בתוך כך נסעו המשיבים בכיכר כלשהי, בניגוד לכיוון התנועה. בשלב כלשהו הם נעלמו עם מכוניתם בתוך כפר כנא, שאז הזעיקו השוטרים תגבורת, לשם חיפוש אחר השניים. סופו של דבר נסתיים המרדף בלכידתם של המשיבים במחסום משטרה. משביקש השוטר עמרי ריבין לעצור את המשיב 1, התנגד האחרון למעצר, נאבק בשוטר והשניים נפלו ארצה. גם המשיב 2 התנגד למעצר, כשהוא נאבק בשוטרים שביקשו לעוצרו, נגח באחד מהם וקילל את השוטרים כולם כשהוא מפנה אליהם איומים. נוסף על כך, בדרך לתחנת המשטרה, בהיותם בניידת, המשיך המשיב 2 וקילל את השוטר עמרי ריבין ואיים עליו. לכל המעללים הללו נוספה סכין, שנמצאה בחיפוש שנעשה במכוניתם של המשיבים, סכין שאורך להבה 10.5 ס"מ.

2.         משום כל אלה הואשמו המשיבים ב חבלה בכוונה מחמירה וסיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה. המשיב 1 הואשם, בנוסף, בעבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו. המשיב 2 הואשם ב תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, ניסיון לתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, איומים, ו העלבת עובד ציבור.

ראיות לכאורה

3.         עם הגשת כתב האישום ביקשה המאשימה לעצור את המשיבים עד תום משפטם. היא סבורה, כי מתקיימת תשתית ראיה לכאורה להוכחת האישום. לעמדה זו הסכים סניגורו של המשיב 1 במהלך הדיון, ולכן אין לי להידרש לכך, והנחתי תהא, כי מתקיימת תשתית שכזו.

            במאמר מוסגר אציין, כי עניינו של המשיב 2 כבר נסתיים בהחלטה לעוצרו עד תום משפטו, לאחר שבחנתי את חומר הראיה ומצאתי, כי מתקיימת תשתית ראיה לכאורה להוכחת האישום, ונוכח קיומה של עילה למעצר משום המסוכנות. נוכח הנסיבות הסובבות את המשיב 2 בחרתי שלא לשחררו למעצר בית, משסברתי כי אין בתנאי שחרור אלה להשיג את תכלית המעצר. עם זאת הותרתי בידו להציע חלופה, שתכלול שהייה בהוסטל לגמילה מסמים ואלכוהול במעון סגור. על ההבחנה בין שני המשיבים, ככל הנוגע לאפשרות לשחרר את המשיב 1 למעצר בית, אתן את דעתי בהמשך. מכל מקום, ככל הנוגע לקיומה של תשתית ראיה לכאורה, נוסף להסכמת הסניגור כי מתקיימת תשתית ראיה לכאורה, הרי שאם מצאתי שזו קיימת ביחס למשיב 2, מקל וחומר היא מתקיימת ביחס למשיב 1.

תסקיר מעצר

4.         לבקשת הסניגור הכין שירות המבחן תסקיר מעצר, שתיאר את המשיב 1 כאדם, שחי עד כה חיים נורמטיביים, הוא נשוי ואב לתינוקת (אשתו הרה), העובד לפרנסת משפחתו במאפיה של אביו. אשתו עובדת כיועצת בבית ספר תיכון. הוא בן למשפחה נורמטיבית, כאשר אביו ואחיו עובדים כולם. עברו הפלילי כולל הרשעה אחת בעבירה של הסעת שב"ח, בגינה עשה מאסר בעבודת שירות (נוסף על הסתבכות כלשהי בקטטה בהיותו נער).

5.         קצינת המבחן התרשמה מן המשיב 1 כאדם המגלה אחריות כלפי בני משפחתו וכל הסובבים אותו. הוא גדל בסביבה נורמטיבית, וחרף אותה הסתבכות בהיותו קטין הצליח לשמור על יציבות תעסוקתית ומשפחתית. הוא מבין את חומרת המעשים המיוחסים לו, אף כי הוא כופר בהם (לטענתו הוא שהותקף בידי השוטרים). שירות המבחן סבור, כי אם ישוחרר לחלופה, הוא יקפיד על תנאי השחרור. קצינת המבחן בדיעה, כי החלופה שהוצעה, משמע מעצר בית בביתו שלו, בפיקוחם של אשתו ואמו, עשויה להשיג את תכלית המעצר. לטלעמה צפוי המשיב 1 לכבד את תנאי השחרור בערובה, וכך תפחת ההסתברות להישנות מעשי עבירה מצידו. מכאן באה המלצת שירות המבחן לשחרורו של המשיב 1 בתנאי מעצר בית בביתו ובפיקוחן של אשתו ואמו. השירות ממליץ ליתן צו פיקוח במסגרת שירות המבחן, במטרה לסייע למשיב 1 לעבד את חוויית המעצר, ולערוך התבוננות פנימית על מנת להבין מה הביאו לעבור את העבירה שלכאורה עבר.

עילת מעצר

6.         המבקשת סבורה, כי מתקיימת עילה למעצרו של המשיב 1, משום מסוכנותו, מסוכנות הנלמדת מחומרת העבירות המיוחסות לו. לטעמה לא ניתן להתמודד עם מסוכנות זו בכל חלופה שהיא, משמע יש להותירו, לטעמה, מאחורי סורג ובריח עד תום משפטו. אשר לחלופה המומלצת על ידי שירות המבחן טוענת המבקשת, כי אין היא ראויה, משום שפיקוח על ידי האם והאשה אינו עשוי להיות אפקטיבי.

            הסניגור מבקש לשכנע, בתורו, כי ניתן להתמודד עם מסוכנותו של המשיב 1 בחלופה המוצעת.

7.         כשם שקבעתי בהחלטה המתייחסת למשיב 2, מתקיימת עילה למעצרו של המשיב 1, משום הסכנה הנשקפת ממנו לשלום הציבור אם ישוחרר. סכנה זו נגזרת מחומרת המעשים המיוחסים לו, והדברים מכוונים הן לחלק הנוגע לנהיגתו הפרועה, והן להתנהגותו האלימה כלפי השוטרים. דברים שאמרתי על המשיב 2 אודות הסכנה שבנהיגה הפרועה בכביש יפים לעניינו של המשיב 1 וביתר שאת, שהרי היה זה הוא שנהג את המכונית בה נסעו השניים. ואשר להתנהגותו כלפים השוטרים, זו כללה התנגדות פעילה למעצר, שהביאה לנפילתו ולנפילת השוטר יחדיו ארצה, כשהשניים ממשיכים ומתגוששים. כל אלה מלמדים על מי שאין בלבו יראה מפני החוק ואוכפיו, ואפשר שישוב על מעשיו אם ישוחרר, ומכאן העילה לעוצרו.

חלופה למעצר

8.         אף שמתקיימת עילה למעצרו של המשיב 1 עד תום הליכים, שומה עלינו לבחון קיומה של חלופה למעצר, כזו שתשיג את תכליתו, תוך פגיעה פחותה בחירותו. כאמור, שירות המבחן בחן את המשיב 1 וסביבתו, כמו גם את החלופה המוצעת למעצר, ומצא להמליץ כשם שהמליץ. אני סבור, כי המלצה זו של שירות המבחן יש לקבל, וכאן עליי לומר דברים אחדים, המבחינים בין שני המשיבים. אף שלכאורה חומרת מעשיו של המשיב 2 פחותה מזו של המשיב 1, משום שהאחרון הוא שנהג במכונית, מעשה העבירה הנוגע להשתוללות בכביש מיוחס לשניהם באותה מידה, כשותפים לדבר עבירה, מכאן שחומרת המעשה מיוחסת לשניהם. נסיבותיו של המשיב 2, עם זאת, שונות לגמרי מאלו של המשיב 1. המשיב 2 הינו בעל עבר פלילי העשיר בהרשעות בעבירות למיניהן, ובכלל זה עבירות אלימות, כאשר בעבירה האחרונה הוא הורשע אך לפני חודשים אחדים, ונכלא למשך 10 חדשים בגין אלימות שהפגין כלפי אשתו. שירות המבחן, שהמליץ שלא לשחררו למעצר בית, התרשם ממנו כמי שהתנהגותו מתאפיינת בפריצת גבולות, אדם בעל סף תסכול נמוך, שאימץ לעצמו, עם השנים, דפוסי התנהגות התמכרותיים ועברייניים, וכל אלה מבססים חשש לשלום הציבור אם ישוחרר. על כל אלה הוסיף שירות המבחן, כי השימוש שעושה המשיב 2 בסמים ובאלכוהול מגדיל עוד יותר את הסיכוי כי יעבור עבירות, אם רק ישוחרר.

9.         כל הפגמים הללו אינם מתקיימים אצל המשיב 1, שכאמור חי חיים נורמטיביים לגמרי, להוציא מעידה אחת (הסעת שב"ח, ועליה ניתן להוסיף את הקטטה בה היה מעורב כקטין). אין הוא מכור לסמים או לאלכוהול. שירות המבחן התרשם, כאמור, כי אם ישוחרר למעצר בית, הוא צפוי להקפיד על עמידה בתנאי השחרור בערובה, כשם שעשה בעבר, בעת שהואשם בהסעת שב"ח. אני סבור, משום כל אלה, כי ניתן לאיין את מסוכנותו על ידי שחרורו בתנאי מעצר מחמירים, שיכללו מעצר בית מלא בפיקוח.

10.        אשר לחלופה, אכן, כדברי ב"כ המבקשת, פיקוח שייעשה בידי קרובי המשפחה שלו, משמע אמו ואשתו, אפשר ואינו האפקטיבי ביותר האפשרי, אלא שזהו טיבם של המפקחים דרך כלל, שאין הם כי אם בני משפחה, דרך כלל הקרובים ביותר לנאשם, שהרי מיהו שיסכים לשהות במחיצתו של הנאשם משך כל שעות היממה, כאילו היה הוא עצמו עצור במעצר בית, אם לא בני משפחתו הקרובים לו ביותר? מכל מקום אני סבור, כשם שסבר שירות המבחן, כי כשם שהקפיד המשיב 1 בעבר על עמידה בתנאי השחרור המחמירים, כך יעשה גם כעת, ובכך יהא כדי להתמודד עם המסוכנות עליה עמדתי למעלה.

סוף דבר

11.        נוכח כל הטעמים הללו שהטעמתי הנני מורה על שחרורו של המשיב 1 בתנאים הבאים, שיחולו עד תום משפטו:

א.         המשיב 1 ישהה במעצר בית מלא בביתו שבכפר כנא. אין הוא רשאי לצאת את פתח הבית, גם לא לחצר הבית, משך כל שעות היממה, כי אם לשם הגעה לבית המשפט, על מנת ליטול חלק בדיונים שיתקיימו במשפט בו עסקינן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ