אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 41595-03-12

החלטה בתיק מ"ת 41595-03-12

תאריך פרסום : 25/02/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
41595-03-12
17/05/2012
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מסעד אליאס מסעד
הנתבע:
ג'האד אל עקבי (עציר)
עו"ד אלון ג'וליאן
החלטה

1.         זוהי בקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו, על רקע כתב אישום המייחס לו לכאורה עבירות של איומים, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, חבלה בכוונה מחמירה, חבלה במזיד לרכב, הסתייעות ברכב לביצוע פשע, עבירות מיום 10/3/12.   

2.         המשיב בעבר היה נשוי לוופא אל עקבי (להלן: "וופא"). בני הזוג התגרשו, וופא עברה להתגורר בבאר שבע. במועד הנ"ל, סמוך לשעה 17.40, הבחינה וופא במשיב שהוא נוהג ברכב מסוג "שברולט" (להלן:"הרכב") ומסתובב סמוך לדירתה. המשיב צעק לעברה שירצח אותה. וופא נבהלה, התקשרה למשטרה, ומשהגיעה ניידת משטרה למקום, המשיב עזב את המקום. בשלב זה הגיע למקום שחאדה אבן ברי (להלן: "המתלונן"), בעקבות פנייתה של וופא, ברכב מסוג "קיה" (להלן:"רכב הקיה"). המשיב חזר למקום ברכבו, ואיים על המתלונן באומרו: "אני ארצח אותך וגם את וופא וגם את יאסר". המתלונן התעלם מהמשיב והמשיך בנסיעה לכיוון רחוב יהודה הלוי. המשיב נסע אחריו והתנגש עם הרכב במכוון בצידו השמאלי של רכב המתלונן. שוב המתלונן ניסה לברוח מהמשיב, אולם המשיב המשיך ונסע אחריו, כשבאותה עת נסעו כלי רכב נוספים בכביש, כשהוא מנגח את רכבו של המתלונן שוב ושוב, בחלקו האחורי וכן ניסה לעקוף את רכב המתלונן מצד שמאל בכביש, והתנגש גם בצידו השמאלי של רכב המתלונן, כשכל העת המתלונן מנסה להתחמק מהמשיב.

מיד לאחר הצומת, עצר המתלונן את רכבו כשהמשיב אחריו, ובשל חששו מהמשיב, ברח המתלונן מרכבו והחל לצעוק לעבר עוברי אורח שיזעיקו את המשטרה, או אז המשיב ברח ברכבו מהמקום.

3.         בהעדר מחלוקת על קיומן של ראיות לכאורה וכן קיומה של עילת מעצר, נדחה הדיון לקבלת תסקיר שיבחן את רמת מסוכנותו של המשיב וכן מסוגלות החלופה להציב גבולות להתנהגותו.

4.         תסקיר כאמור התקבל, וממנו עולה, כי המשיב בן 40, גרוש ואב לשני ילדים, טרם מעצרו התגורר ביישוב חורה ועבד בתחום התקשורת, סיים 12 שנות לימוד, בעל תואר ראשון בספרות והיסטוריה.

            עוד עולה מהתסקיר, כי התחתן עם גרושתו דהיום בשנת 2006, לבני הזוג נולדו שני ילדים והתגוררו בעיר לוד, יחסי הזוגיות עלו על שרטון שבסופו של יום, הביאו לגירושין. עוד עולה מהתסקיר, כי על רקע הסלמה ביחסים, גרושתו פנתה לסיוע באמצעות חוקר פרטי (שחדה אבן ברי - להלן: "המתלונן").

            באשר לרמת הסיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות מציין השירות, כי המשיב נוטה לצמצם ולטשטש מידע אודות מערכת יחסיו עם גרושתו. עם זאת, בשנים האחרונות הצליח להימנע מפעילות שולית כפי שעולה מדבריו ומרישומו הפלילי. שקלול כל האלמנטים מצביע על רמת סיכון בהתנהגותו.

            עוד עולה מהתסקיר, כי השירות פנה לפקידת הסעד לסדרי דין שמטפלת בענייניו של המשיב וגרושתו, ולדבריה, קיים סכסוך גירושין מתמשך וקשה על רקע חלוקת רכוש, יחד עם זאת, תיארה את המשיב כאדם חיובי ותפקודו כאב תקין. כמו כן, תיארה את וופא כאישה מניפולטיבית, שתלטנית ובעלת סף תסכול נמוך.

            עוד עולה מהתסקיר, כי השירות נפגש עם המתלונן שהינו בן 53, עובד כחוקר פרטי, מתגורר במרכז הארץ - ביישוב כפר קאסם. לדבריו, וופא פנתה אליו לאיתור מקום עבודתו של המשיב לצורך תשלום מזונות. עוד מסר, כי הוא חש שנגרר לסכסוך שאין לו עניין אישי לטענתו. עוד לדבריו, חש כי המשיב מהווה עבורו סכנה.

            באשר לחלופה עולה, כי השירות נפגש עם אחיו הבכור של המשיב אלעוקבי סולימאן, שמתגורר בחורה, בן 45, נשוי ואב לילדים, וכן עם אחותו הינד - בת 32, רווקה, וכן עם אחותו שרה - בת 42, נשואה ואם לחמישה ילדים, שתיהן מתגוררות ביישוב חורה שבנגב.

            המשיב הציע, כי ישהה במעצר בית בחורה בבית אימו בפיקוח מלא של אחיו סולימאן ואחיותיו לסירוגין, בנוסף לאיזוק אלקטרוני.

            השירות מציין, כי מבלי להתעלם מנכונות הערבים להתגייס ולסייע למשיב, סבור, כי כל עוד מקור הסכסוך עומד בעינו, כל חלופה תתקשה לצמצם הסיכון לפריצת גבולות נוספים, ועל כן נמנעים מלבוא בהמלצה.

5.         על רקע האמור בתסקיר, עתר הסנגור לדחייה כדי להציג חלופה אחרת, מרוחקת ממקום מגוריה של גרושתו (באר-שבע) וכן מקום מגוריו של המתלונן (כפר קאסם), באזור ירוחם אשר תכלול פיקוח של אותם ערבים שנבחנו על ידי שירות המבחן וכן איזוק אלקטרוני.

6.         בפניי התייצבו אחיו הבכור של המשיב - סוליאן אל עקבי, אחותו הינד וכן אחותו שרה, והביעו את נכונותם והסכמתם לשמש ערבים ומפקחים עבור המשיב. התרשמותי הייתה חיובית מאוד. מדובר באנשים נורמטיביים המבינים את משמעות אחריותם כערבים וכמפקחים עבור המשיב. עוד התרשמתי מנכונותם לסייע למשיב ככל שניתן. כמו כן, התרשמתי כי יש ביכולתם של אחיו להציב גבולות להתנהגותו, בשים לב לגילם ומעמדם במשפחה.

7.         ב"כ המבקשת עתר להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים, שכן לשיטתו קיים יסוד סביר לחשש שהמשיב יסכן את ביטחון המתלוננים. חשש זה נלמד לטענת המבקשת מהתנהגות המשיב אשר הגיח את רכבו ברכב המתלונן ברחוב ציבורי בשעות היום, ולא היסס מלאיים ברצח על המתלוננים. עוד נטען, כי לחובת המשיב הרשעה אחת בעבירה של שוד בגינה ריצה מאסר של ארבע שנים בפועל - עבירה משנת 1998.

8.         לאחר ששמעתי את טיעוני ב"כ הצדדים, וכן עיינתי בתסקיר שגובש בעניינו של המשיב, וכן התרשמתי מהערבים שהתייצבו בפניי, וכן נבחנו על ידי שירות המבחן, שוכנעתי שיש בחלופה שהוצגה כדי להשיג את מטרת המעצר, דהיינו - לאיין את המסוכנות הלכאורית הנשקפת מהמשיב למתלוננים בפרט ולציבור בכלל, בשים לב, כי מדובר בחלופה מרוחקת גיאוגרפית מאזור מגוריהם של המתלוננים, כמו כן, כוללת פיקוח אנושי הכולל את שלושת אחיו הבוגרים של המשיב, שהותירו רושם חיובי כאנשים שמבינים את משמעות אחריותם כמפקחים וכערבים עבור המשיב, וכן כוללת פיקוח אלקטרוני.

9.         באשר לאמור בתסקיר שירות המבחן, כידוע, אין בית משפט מחויב לקבל את המלצת שירות המבחן באשר לערבים והמפקחים שנבחנו ונמצאו ראויים - אלא שרמת הסיכון לשיטת השירות מבוססת על כך ש כל עוד מקור הסכסוך עומד בעינו כל חלופה תתקשה לצמצם את הסיכון, ועל כן לא הומלץ על שחרור. שירות המבחן נמנע אפוא ממתן המלצה חיובית, לא בשל אופיו של המשיב, אלא בשל אופיו של הסכסוך. בהקשר זה כבר נפסק בעבר בבש"פ 6914/09, סהיבאן נ' מדינת ישראל, וכן בבש"פ 6593/05, מדיעם ראשיד נ' מדינת ישראל:

"ער אני לכך, ששירות המבחן הצביע על חשש לחידוש הסכסוך... על רקע העובדה כי לא גובש הסכם סולחה ביניהם. עם זאת, לא עולה כי המשיבים צפויים לגרום לחידוש הסכסוך עם המתלוננים... עוד נקבע כי למרחק הפיזי של החלופה יש משמעות כדי לצמצם את האפשרויות להישנות הסכסוך... גם כאשר ישנה חזקת מסוכנות יש צורך לבדוק חלופת מעצר. סיכון קיים לעולם, אך השאלה היא מה מידת ההסתברות למימוש סיכון."

10.        עוד יש לציין, כי לחובת המשיב הרשעה בודדת משנת 1998, בגין עבירת שוד שבגינה ריצה מאסר בן ארבע שנים, ומאז חלפו עשר שנים במהלכם לא היו הסתבכויות נוספות למשיב עם רשויות החוק, אלא המשיב הצליח להשתלב בלימודים אקדמאיים ובהמשך לעבוד בתחום התקשורת וכן לשאת אישה ולהיות אבא לשני ילדים, תוך ניהול אורח חיים נורמטיבי, עובר לאירועים נשוא כתב האישום דהיום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ