אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 4065-07-12

החלטה בתיק מ"ת 4065-07-12

תאריך פרסום : 31/07/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום באר שבע
4065-07-12
05/07/2012
בפני השופט:
דניאל בן טולילה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אסיף גיל
הנתבע:
אלכסיי גרוזבד
עו"ד כהן ליאור
עו"ד גילת וקסלר
החלטה

בפניי בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים נגדו. נגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש, איומים ונטילת נכסים לשם סחיטה.

על פי המתואר בכתב האישום, ביום 29.6.12 השתתפו המשיב והמתלונן בחתונה שהתקיימה בפאב "הקוקה" בבאר שבע. בסמוך לשעה 1:00 פנה המשיב למתלונן וביקש ממנו לשוחח מחוץ לפאב. השניים יצאו והמשיב נטל מן המתלונן את מכשיר הפלאפון שלו, תוך שאומר לו כי מכשיר הפלאפון לא יוחזר, עד אשר המתלונן יחזיר לו חוב כספי, שזה לטענתו חב לו. משביקש המתלונן מן המשיב להחזיר לו את המכשיר פלאפון, המשיב תקף אותו על ידי כך שחבט בו בסנטרו, הפילו ארצה, ובעודו שרוע על הרצפה, בעט בו בבטנו וגרם לו לחבלות בפניו. בתוך כך, איים המשיב על המתלונן, על ידי כך שהתרה בו כי במידה ויגיד את אשר אירע יעשה לו "בעיות". חברו של המתלונן, סרגיי, הבחין בנעשה, והמשיב תקף אותו על ידי כך שסטר לו על פניו. בהמשך למתואר לעיל, מששאל סרגיי את המשיב היכן המתלונן, המשיב החזיר לו את מכשיר הפלאפון ובתוך כך אמר לו שלא יתלונן במשטרה: "אחרת אני אזיין אותך ואת כל המשפחה", ובהמשך בעט בראשו של סרגיי, הפילו ארצה על משטח בטון וגרם לו לחבלה במצחו.

במהלך הדיון שנערך בפניי ביום 3.7.12, הסכימה ב"כ המשיב לקיומן של ראיות לכאורה, אולם לדבריה, התיאור בכתב האישום אינו משקף מהימנה את השתלשלות האירועים, כאשר בחינה מדוקדקת של האירוע תלמד כי אין המדובר בנסיבות חמורות, וכי ישנו כרסום של ממש בעוצמת הראיות אשר בהינתן חלופה ראויה יש בהן כדי להוביל למסקנה שניתן לשחרר המשיב לחלופת מעצר.

ב"כ המשיב מציינת כי שני עדי התביעה הינם חברים טובים אשר יש להניח ששתו כמות אלכוהול גדולה עובר לאירוע, נתון אשר יש בו כדי ליתן משקל נמוך לעדויותיהם, ולמצער לבחון עדויות אלו בזהירות רבה. מאידך, המשטרה לא ראתה לנכון לחקור את כל עדי הראייה אשר לכאורה היו במקום וכך גם לא עשתה מאמצים רבים, וזו בלשון המעטה, להפיק צילומים ממצלמות האבטחה.

עוג הוסיפה כי החבלות המתועדות בצילומים אינן מתיישבות עם תיאור האלימות אותו הם מוסרים, וכך גם אינן מתיישבות עם עדותו של העד סרגיי יזובסקי, אשר לדבריו ראה לכל היותר שריטות. למתלונן ולסרגיי עבר פלילי ואת טענת סרגיי לפיה המשיב החזיר לו את הטלפון, יש לדחות כבלתי מהימנה, כאשר יש להניח שזה מסר אותב על מנת להסביר את הימצאותו של הפלאפון ברשותו, ולהרחיק ממנו חשד למעורבות בגניבתו. אשר לחלופת המעצר, המדובר באימו וסבתו של המשיב, אשר שתיהן עובדות, ושימשו כחלופת מעצר לאחיו של המשיב. שתי החלופות נחקרו על ידי הצדדים, הביעו רצונן לשמש כחלופה עבור המשיב.

ב"כ המבקשת, מנגד, מטבעם של דברים, מבסס את האמור בכתב האישום על גרסאות עדי התביעה 1 ו- 2. מפנה לאלימות הקשה כפי שעולה מהתיאור של המתלונן וכן הצילומים, וכן לדברי המשיב עצמו אשר מודה בתקיפת המתלוננים, אם כי מצמצם את חלקו.

לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים ועברתי על חומר החקירה, הגעתי לכלל מסקנה כי יש בתיק ראיות לכאורה למיוחס למשיב, וכי אין בהסתייגויות אותן פירטה ב"כ המשיב כדי לפגום בעוצמתן של אלה. אציין כי מרבית הסתייגויותיה של ב"כ המשיב נוגעות לשאלות של מהימנות שכידוע בשלב בו אנו נמצאים, ביהמ"ש אינו נדרש להן, אלא אם כן על פני הדברים, ניתן להצביע על סתירות ופריכות מהותיות מה שאין בענייננו.

המשקל שיש לייחס לעדויות המתלוננים, בשים לב לכך, שלכאורה שתו, וכי לכאורה מיודדים אלה עם אלה, וכי המשקל שיש ליתן לגרסת סרגיי, לפיה המשיב החזיר לו את הטלפון, במובהק דינן להתברר במסגרת התיק העיקרי, כך גם ההכרעה בטענה האם החבלות על פני המתלוננים מתיישבות עם תיאור האלימות. מעבר לכך הרי שככל שהדבר נוגע למצלמות האבטחה, ישנו מזכר לפיו לא נמצאו במקום מצלמות. מעבר לאלה, יש לעיתן הדעת שהמשיב בניגוד להודעתו המשטרתית, בעימות מאשר את ההיכרות, עם המתלוננים, וכן חלקים ממעשי האלימות אשר מיוחסים לו:

"... אני רוצה להודות שאני נתתי לו סטירה שהוא שכב על הרצפה, ומדמם... לגבי סרגיי צ'צ'נקו מה שהוא אמר, אני תפסתי לו את הסנטר, ונתתי לו 2 סטירות, וגם על הטלפון, אני מודה שלקחתי בלי להסתכל, בשביל להתקשר כי לא הייתה לי סוללה בטלפון  להתקשר לאמא שלי..."

לציין כי 2 המתלוננים חוזרים על גרסתם הן בהודעותיהם המשטרתיות והן בעימות שנערך כאמור מול המשיב.

משקבעתי קיומן של ראיות לכאורה, קמה עילת מעצר ברורה ומוחשית בעניינו של המשיב. ראשית, אתייחס לעובדות כתב האישום, אשר מעידות על משיב אלים, אשר אינו מהסס מלהפעיל אלימות מתפרצת וברוטלית כלפי שני המתלוננים. כל זאת עושה המשיב על רקע הטלת מורא לשם השגת חוב לכאורי שזה טוען לו. צילומי החבלות על פניהם של המתלוננים מדברים בעד עצמם. המשיב כאמור מודה שהמשיך לתקוף את המתלונן, גם כאשר זה כבר היה שכוב על הרצפה ומדמם התנהלות המלמדת על מסוכנות לא מעטה.

האיומים אשר הפנה המשיב כלפי המתלוננים, היה והתלוננו או יספרו על האירוע, מקימים גם כן חשש לשיבוש הליכי משפט והפעלת לחץ על עדי התביעה, היה והמשיב ישוחרר. מעבר לכך, המדובר במי שחרף גילו הצעיר הורשע אך בשנת 28.5.12 במספר תיקים בבית משפט לנוער. עיון בגזר הדין מלמד כי במסגרת התיקים בהם הורשע המשיב ניתן למצוא עבירות של איומים כלפי שוטרים, עבירות אלימות בצוותא חדא, כאשר בחלק מן המקרים המשיב בועט ונוגח בשוטרים, ובתיק אחר, עושה שימוש בבקבוק. בית המשפט, בגזר הדין, מציין כי את מעשי האלימות המיוחסים לו המשיב ביצע פרק זמן קצר לאחר גזר הדין הקודם בעניינו. והנה כי כן, כך גם מעשי האלימות המיוחסים לו בתיק שלפנינו מבוצעים פרק זמן קצר ביותר לאחר שנגזר דינו על ידי כב' השופט אבו פריחה, אשר בין היתר, גזר על הנאשם 4 חודשי מאסר על תנאים שהינם ברי הפעלה בענייננו. לציין כי מעבר להרשעתו ביום 28.5.12, הרי לחובת המשיב רישום מיום 3.3.10 שגם עניינו עבירות של תקיפת שוטר, החזקת סכין ואיומים. אסיים פרק זה ביחס למסוכנות הנשקפת מן המשיב, ואציין כי כתב האישום לכשעצמו מלמד על מסוכנות רבה לא כל שכן בהצטרף להסתבכויותיו של המשיב עוד בהיותו קטין, וזאת בשבעה תיקים שונים.

נמצא אם כן כי מן המשיב, חרף גילו הצעיר, נשקפת מסוכנות לא מעטה, ועל רקע אלה אתייחס לחלופה בדמות אימו וסבתו של המשיב.

לאחר ששמעתי את החלופות המוצעות, לרבות העובדה כי האם שימשה בעבר כמפקחת עבור אחיו של המשיב, לא מצאתי את החלופה המוצעת כראויה וככזו שיש ביכולתה לצמצם את המסוכנות  הנשקפת ממנו.

המדובר, כאמור, באמו של המשיב ובסבתו.  אשר לאמו של המשיב,  מדובר ראשית במי שלחובתה הרשעה קודמת בגין עבירות של תקיפת שוטר. המדובר באם חד הורית, למשיב ולארבעת אחיו, אשר עובדת בבי"ח סורוקה במשמרות. די בנתונים אלו כדי להטיל ספק ביכולתה של האם לעמוד באופן אובייקטיבי במשימה אותה היא נוטלת, כאשר כאמור עליה להתנהל בטיפול בילדיה, ועבודתה, לצד משימת הפיקוח.

ר ב"כ המשיב טענה כי האם הוכיחה עצמה בעבר בעניין אחיו של המשיב, אשר שהה בתנאים מגבילים במשך תקופה ארוכה, תחת אחריותה, ללא הפרות. עיון בתסקיר בעניין אחיו של המשיב, (שניתן ביום  3.11.11 במסגרת מ"ת 1531-10-11), מעלה תמונה שונה, כאשר לפי דברי אחיו של המשיב  לקצינת המבחן , בעת שהיה תחת פיקוח האם, הפר את התנאים.  עוד מצוין כי מדובר במשפחה רב בעייתית, המוכרת לשירותי הרווחה, וזאת כפי שביהמ"ש התרשם בעצמו.  גם ביחס לסבתו של המשיב, התרשמותו של ביהמ"ש הינה כי זו לא תוכל לשמש גורם סמכותי, ומציב גבולות עבור המשיב כאשר לכך יש לצרף כי גם זו עובדת במשמרות באופן שיקשה עליה לפקח באופן רציף על המשיב.

בשים לב למסוכנות הגבוהה הנשקפת מן המשיב, ובשים לב לכך שהחלופה המוצעת לא נמצאה ראויה ע"י ביהמ"ש, הנני מורה על מעצרו של המשיב, עד לתום ההליכים נגדו.

ניתנה היום, י"ד תמוז תשע"ב, 05 יולי 2012, בנוכחות הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ