אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 34910-05-13

החלטה בתיק מ"ת 34910-05-13

תאריך פרסום : 19/02/2014 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
34910-05-13
19/06/2013
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. כאמל סלימאן (עציר)
2. חאלד חסן (עציר)

החלטה

בפני בקשה למעצר עד תום ההליכים לפי סעיף 21(א) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה-מעצרים), התשנ"ו-1996.

נגד המשיבים, כאמל סולימאן (להלן - " משיב 1") וחאלד חסן (להלן - " משיב 2") הוגש כתב אישום המייחס להם עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע (לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין) והחזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית (לפי סעיף 7(א)+(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] + סעיף 29 לחוק העונשין).

על פי עובדות האישום, המשיבים - יחד עם שניים אחרים, ראמי יחיה וחאתם מגדוב - קשרו קשר להחזקת סם מסוכן מסוג הרואין ולהעבירו לאחר. לשם כך, נסעו המשיבים, ביום 5.5.13, מכפר יאסיף לכיוון שייח-דנון, כאשר משיב 1 נוהג ברכב, ואספו את ראמי בצומת הכניסה לשייח-דנון. לאחר מכן הם נסעו לכיוון תחנת הדלק "דלק" בכפר יאסיף כאשר הם מחזיקים כקילוגרם הרואין. שם, בתחנת הדלק, המתין להם חאתם ברכב סקודה המשמש כמונית. ראמי הניח את חבילת הסם בתא המטען של המונית, לבקשתו של חאתם, ונכנס והתיישב ליד חאתם ברכב. לאחר מכן נסעו המשיבים לכיוון כפר מכר, כאשר חאתם וראמי נוסעים בעקבותיהם במונית. אז הם נעצרו ע"י המשטרה.

בד בבד עם הגשת כתב האישום, הגישה המבקשת בקשה למעצרם של המשיבים עד לתום ההליכים.

המבקשת טענה כי בידיה ראיות לכאורה להוכחת אשמתם של המשיבים, הכוללות את הודעותיהם של חאתם וראמי, אשר הודו במעשיהם והפלילו את המשיבים; דו"חות השוטרים שעקבו אחר המשיבים ועצרו אותם; מחקרי תקשורת והודעותיהם של המשיבים, בהן שמרו על זכות השתיקה.


לעניין עילת המעצר, המבקשת טענה כי החזקת כמויות של סם בכמות המתוארת באישום מעידה על מסוכנות גבוהה ביותר. בנוסף, המבקשת הפנתה לעברם הפלילי העשיר של המשיבים, אשר מחדד ומעצים את מסוכנותם. המבקשת טענה, בנוסף, לקיומו של חשש לשיבוש הליכי משפט, לנוכח העובדה כי שותפיהם לעבירה, ראמי וחאתם, הם עדי תביעה בתיק. חשש זה מתחדד לנוכח הראיות המצביעות על כך שהוצע סכום כסף גדול לראמי וחאתם, לחזור בהם מעדותם נגד המשיבים. 

המשיבים טענו כי התשתית הראייתית הלכאורית נגדם היא חלשה. המשיבים הפנו לגרסתם, לפיה לא ידעו כי ראמי מחזיק בסמים. לטענתם כל מה שיש בתיק זו עדותו של ראמי, שהיא עדות מפוקפקת, ומדובר בעדות של אדם המעוניין להרחיק את עצמו מהסמים, והטלת האחריות על אחרים משרתת את מטרתו. לגבי שאר הראיות בתיק, טענו המשיבים שמדובר בראיות טכניות, שבהתאם לפסיקה אינן מצדיקות את מעצרם של המשיבים עד לתום ההליכים.

להשלמת התמונה יצוין כי נגד ראמי וחאתם הוגש כתב אישום נפרד, וכן בקשה נפרדת למעצר עד תום ההליכים. לעניין בקשת המעצר יצוין כי ראמי נעצר עד תום ההליכים, ואילו חאתם שוחרר למעצר בית.

דיון והכרעה

ראיות לכאורה

לאחר עיון בחומר הראיות, שוכנעתי כי התשתית הראייתית הלכאורית בתיק מספקת לצורך ביסוס סיכוי של ממש להוכחת עובדות כתב האישום בעניינם של שני המשיבים.

המסכת העובדתית נשענת בעיקר על עדותו של ראמי, השותף לעבירה, אשר נתן את גרסתו לאירועים. אקדים ואציין כי לא מצאתי ממש בטענת המשיבים שעדותו של ראמי היא מפוקפקת נוכח האינטרס שלו בצמצום חלקו בפרשה. ראשית, אין זה השלב המתאים לבחון את מהימנות העד ואמינות גרסתו. שנית, שוכנעתי כי קיימות ראיות טובות אשר תומכות בגרסתו של ראמי, אשר מספיקות לשלב זה של המעצר.

על פי גרסתו של ראמי, הוא קיבל טלפון ממשיב 1 שאמר לו שהוא צריך להעביר משהו לבאר שבע, יחד עם נהג מונית בשם חאתם מג'דוב, אותו ראמי הכיר מנסיעה משותפת לבאר שבע בה הביאו חבילת סמים. לטענתו של ראמי, משיב 1 הורה לו להמתין לו בכניסה לכפר שייח-דנון, נתן לו 500 ש"ח על מנת שימסור לחאתם, ואמר לו כי חאתם יודע את שאר הפרטים, ושהוא אמור להיות איתו במונית. בהגיעם לכפר יאסיף, לפני תחנת הדלק, הם עצרו במאפייה, ושם העביר משיב 2 את הסמים לתוך שקית, ומסר אותה לראמי. ראמי הגיע לנקודת המפגש, שם את השקית עם הסמים בתא המטען, ישב ליד הנהג ושניהם המשיכו בנסיעה.

גרסתו של ראמי נתמכת על ידי ראיות נוספות. כך למשל גרסתו של חאתם מתיישבת עם גרסתו של ראמי לפיה קיבל הוראות ממשיב 1, וכשהגיע ראמי לרכב הוא מסר לו 500 ש"ח. כמו כן, מחקרי התקשרות תומכים בגרסתם של ראמי וחאתם, לפיה קיבלו הוראות ממישב 1, זאת לנוכח העובדה כי לא היה קשר טלפוני בין ראמי לחאתם לפני כן. בנוסף מחקרי ההתקשרות מעידים על שיחות מרובות בין משיב 1 לחאתם, ראמי ולמשיב 2, כך שנראה שהוא היה החוליה המקשרת בין המעורבים.

בנוסף, התבצע מעקב אחרי המשיבים, ראמי וחאתם בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל, וקיים תיעוד של השוטרים אשר ביצעו את המעקב ותפסו את הסמים במונית, ובמקביל עצרו את הרכב בו נסעו המשיבים (ראו לעניין זה את דו"ח הפעולה של רפ"ק ניסים מואטי מיום 5.5.13).

עוד יצוין כי על פי עדותו של רמי וראיות נוספות בתיק, נראה כי הוצע לראמי סכום של 300,000 ש"ח על מנת שייקח את האחריות לפרשה על עצמו ויוציא את המשיבים מחוץ לתמונה [ראו את מזכרו של פקד רמי גלעד מיום 10.5.13 לפיו הוצע לראמי יחיא סכום של 300,000 ש"ח בתמורה להוצאת המשיבים מהתיק לחלוטין; ראו גם מזכר של רס"מ וסים רבאח ובו הקלטה של שיחה בין חאתם וראמי לפיה חאתם מתחנן בפני ראמי שייקח את התיק על עצמו ויוציא אותו, ואילו ראמי מספר לו שמוכנים לשלם לו הרבה כסף כדי שיוציא אותם (ככל הנראה הכוונה למשיבים -ר.ש.) מהתיק; ראו גם מזכר של פקד רמי גלעד, על השיחה שהייתה לו עם ראמי, שבא ראמי הציע מידע בתמורה שיקלו עליו,  וסיפר גם שהציעו לו סכום מכובד].

לאור כל האמור לעיל, ולנוכח הראיות התומכות בגרסתו של ראמי, סבורני כי קיים סיכוי ממשי להרשעת המשיבים. עוד אדגיש כי על אף שהמשיבים ענו על חלק מהשאלות שנשאלו ע"י החוקרים במהלך החקירה, נראה כי ברוב החקירות הם סירבו לשתף פעולה, מה שמחזק את הראיות נגדם [בש"פ 4667/12 אזולאי נ' מדינת ישראל, פסקה 8 להחלטה (פורסם בנבו, 28.6.12)].

עילת מעצר וחלופת מעצר

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ