אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 31722-11-12

החלטה בתיק מ"ת 31722-11-12

תאריך פרסום : 14/04/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
31722-11-12
14/01/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - פמ"ד
עו"ד מסעד אליאס מסעד
הנתבע:
משה זנה (עצור) - בעצמו
עו"ד טל ארד בשמו של עו"ד סיימון
החלטה

1.         בפניי בקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו, על רקע כתב אישום המייחס לו ביצוע עבירות של מעשה סדום, ניסיון למעשה סדום, מעשה מגונה.

2.         מעובדות כתב האישום עולה כי ביום 5/11/12, הגיע ע.א. קטין (להלן: "המתלונן"), לביתו של המשיב עמו יש לו היכרות שטחית מוקדמת, על מנת לעבוד בגינה שבביתו, וזאת לבקשת המשיב. לאחר שהחל הקטין לעבוד בגינת הבית, התקרב המשיב אל המתלונן, הפשיל את מכנסיו של המתלונן והחדיר את אצבעותיו אל פי הטבעת של המתלונן תוך שאמר למתלונן כי איבר מינו של המתלונן גדול. לאחר מכן, חשף המשיב את איבר מינו והתקרב לישבנו של המתלונן על מנת להחדיר את איבר מינו לפי הטבעת של המתלונן. המתלונן הרים את מכנסיו בכוח, התיישב ואמר למשיב, כי אמו אינה מסכימה לו לקיים מגע מיני עם בנים. המשיב ניסה לשכנע את המתלונן לפסק את רגליו, תוך שאמר לו, כי הוא רוצה להחדיר את איבר מינו לפי הטבעת של המתלונן רק "קצת". תוך כדי כך חיכך המשיב את איבר מינו בגופו של המתלונן מספר פעמים. כעבור זמן קצר המתלונן הפסיק את עבודתו בגינה וביקש מהמשיב את שכרו. המשיב אמר למתלונן, כי הוא רוצה לספר לו דבר מה, ואמר לו כי בעבר היה מגיע אליו ילד בגילו של המתלונן למקלחת שבבית והמשיב היה "עושה אותו". תוך כדי כך הפשיל המשיב בשנית את מכנסיו של המתלונן, חשף את איבר מינו של המתלונן, מצץ אותו תוך שהוא אומר למתלונן שהוא נהנה מזה. לאחר מכן יצא המתלונן מביתו של המשיב.

3.         ב"כ המשיב הסכים לקיומן של ראיות לכאורה אולם טען, כי קיים כרסום ממשי בתשתית הראייתית המצדיק בחינת חלופת מעצר. לשיטתו, עולה ספק באמינותו ומהימנותו של המתלונן, בשים לב לכך, כי יום לאחר המקרה, המתלונן חזר לביתו של המשיב. עוד הפנה ב"כ המשיב לחקירת המתלונן, על ידי חוקרת הילדים, במסגרתה לא נקבעה רמת מהימנות המתלונן. עוד נטען, כי לעדותו של המתלונן יש צורך בתוספת ראייתית מסוג סיוע, החסרה בתיק. לגישתו, העובדה כי המתלונן סיפר לאמו בתחנת המשטרה לשם מה הוא הגיע לשם, אינה עולה כדי סיוע, שכן הפסיקה מדברת על סיוע כאירוע ספונטני, וזהו אינו המקרה. על כן עתר לבחון חלופת מעצר בעניינו של המשיב באמצעות תסקיר שירות מבחן.

4.         ב"כ המבקשת מנגד, סבור, כי לא קיים כרסום בתשתית הראייתית ועתר להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו. באשר למהימנות המתלונן, ב"כ המבקשת הפנה לחוות בדעת, ממנה עולה, כי חוקרת הילדים התרשמה שמדובר במי שחווה את האירועים. באשר לתוספת הראייתית מסוג סיוע, ב"כ המבקשת טען כי הסיוע הוא במצבו הנפשי של המתלונן, תוך שהפנה לעדות אמו של הקטין וכן לחקירת המתלונן.          
באשר לעילת המעצר, נטען כי אופי העבירות מקים עילת מעצר סטטוטורית, וכי מסוכנותו של המשיב מתעצמת נוכח עברו הפלילי הכולל הרשעות רבות בתחום הסמים והאלימות.

5.         בדיון שנערך בפניי ביום 6/12/12, בהתאם למצוות המחוקק בסעיף 21 ב לחסד"פ ולבקשת הסנגור, הורתי על קבלת תסקיר מעצר אשר יבחן את רמת המסוכנות של המשיב וכן מסוגלות חלופה להציב גבולות להתנהגותו.

6.         תסקיר שירות המבחן מיום 18/12/12

            מהתסקיר עולה, כי המשיב בן 54, רווק, משנת 2006 אינו עובד על רקע מצב בריאותי (מחלת ריאות), עובר למעצרו התגורר עם אחותו הצעירה, שלדבריו, סובלת מבעיות נפשיות. הוריו נפטרו לפני מספר שנים, המשפחה מנתה תשעה ילדים, אך שתיים מאחיותיו נפטרו בילדותן, מקיים קשר טוב עם אחיו ואחיותיו. עוד לדבריו, סיים 8 שנות לימוד מאחר והפסיק לימודיו על מנת לעבוד ולסייע בפרנסת המשפחה, ושירת בצבא. 

            התרשמות השירות מהמשיב - השירות התרשם, כי המשיב התקשה לאורך חייו לקיים אורח חיים יציב תוך התמדה במסגרות תעסוקה ומערכות יחסים, כאשר בעברו רקע התמכרותי לסמים. עוד התרשם השירות, כי המשיב מרוכז בעצמו, ברצונותיו ובסיפוק צרכיו, תוך שהוא מתקשה ביצירת קשרים חברתיים ואינטימיים ובראיית צרכיו של האחר בסביבתו. עוד התרשם השירות, כי המשיב נוקט בצורה מכוונת בערפול אודות עברו, בעיקר אודות התפתחותו המינית ונוטה להציג מידע לא עקבי, אודות קשריו המשפחתיים והחברתיים, מרוכז במצבו הבריאותי, בתדמיתו החיצונית, תוך שהוא מתקשה לבחון חלקים מכשילים בהתנהלותו, כפי שבא לידי ביטוי בין היתר בהתייחסותו המטשטשת והשטחית לעברו הפלילי וניסיונו להציגו כאירועים בודדים, אשר אינו קשור אליהם.

            רמת מסוכנות - השירות סבור כי לאור מאפייני אישיותו של המשיב, חומרת העבירות המיוחסות לו, עברו הפלילי, הקושי בגילוי אמפתיה לסביבתו, קושי לעמוד בגבולות חיצוניים ולהציב לעצמו גבולות פנימיים, ושמירת התנאים לאורך זמן, יש בהם כדי להצביע על קיומה של רמת סיכון לחזרה על התנהגות פורצת גבולות. 

            חלופת מעצר - המשיב לא הציג בפני השירות כל חלופת מעצר. מסר, כי ברצונו להשתחרר לביתו מאחר ועליו לטפל באחותו החולה, והציע כי האחות וחבר נוסף יפקחו עליו, כאשר לא מדובר בפיקוח מלא וצמוד. שירות המבחן התרשם כי המשיב אינו מבין את משמעות חלופת המעצר.

לסיכום,  לאור רמת הסיכון ובהעדר חלופה, שירות המבחן לא בא בהמלצה לשחררו של המשיב לחלופת מעצר.

7.         בדיון שהתקיים בפניי ביום 23/12/12, נעתרתי לבקשת ב"כ המשיב והורתי על קבלת תסקיר משלים שייבחן חלופת מעצר בדמות מעצר בית בבית אחיו של המשיב בפיקוח ארבעה מאחיו, תוך שהובהר כי אין בעצם שליחת המשיב לקבלת תסקיר, כדי להעיד על התוצאה שתתקבל בסופו של יום.

            תסקיר כאמור הוגש, ממנו עולה, כי שירות המבחן שוחח עם אמו של המתלונן, קטין כבן- 13, מתגורר עם אמו בבאר שבע, סובל ממחלת אפילפסיה. לדבריה, לאחר הגשת התלונה חלו שינויים התנהגותיים ותפקודיים משמעותיים במתלונן, הבאים לידי ביטוי בקשיים בשינה, חרדות ועוד. עוד תיארה בפני השירות חשש כבד שלה ושל הקטין מאפשרות שחרורו של המשיב בתחומי העיר באר שבע. עוד מסרה, כי אביו של המשיב אינו יודע על התלונה שהגיש המתלונן בשל חששם מתגובה חריפה שלו. לדבריה, במידה והמשיב ישוחרר לחלופה בבאר שבע, תשתף את אביו של המתלונן. השירות התרשם כי לאם המתלונן כלים מוגבלים להתמודד עם המצוקה של המתלונן, אך מנסה לסייע לו ולהוות גורם מגן עבורו.

            שירות המבחן נפגש עם איציק - אחיו של המשיב, אחיותיו - חנה שמעוני וחגית כהן, וחברו של המשיב - רפי חזן. בני המשפחה תארו קשר טוב וקרוב עם המשיב, נקטו בעמדה מגוננת כלפיו. הציעו כי המשיב יחזור להתגורר בביתו, יחד עם אחותם הסובלת ממחלת נפש, כאשר הוא נתון לאיזוק אלקטרוני. עוד מסרו, כי אין באפשרותם להציע חלופת מעצר מחוץ לבאר שבע. שירות המבחן סבור, כי אין בחלופה כדי לתת מענה לרמת הסיכון הנשקפת מהמשיב שכן המדובר בחלופה ללא פיקוח אנושי צמוד, הנמצאת בקרבה גאוגרפית למתלונן. חלופה נוספת שנבחנה הינה בדמות מעצר בית בבאר שבע בפיקוחם של מסעוד אלמקיס ומוריס סבג, אשר ניהלו עד לאחרונה במקום החלופה אשפוזית ללא האישורים הנדרשים בחוק, כאשר כעת שוהים במקום שישה אנשים חלקם בעלי רקע התמכרותי. מסעוד מסר, כי הוא מכיר את המשיב מאחר ומתגוררים באותה שכונה. שירות המבחן מצא, כי גם חלופה זו אינה נותנת מענה הולם.

            לסיכום, שירות המבחן לא בא בהמלצה לשחרר את המשיב לחלופות המעצר שהוצעו. 

8.         ב"כ המשיב עתר לשחרר את המשיב לחלופת מעצר חרף האמור בתסקיר שירות המבחן, שלטעמו יש בה כדי לאיין את המסוכנות הנשקפת מהמשיב, ולהשיג את מטרת המעצר. עוד נטען, כי לא קיים יסוד לחשש של שיבוש הליכי משפט, שכן המתלונן אינו עד במשפט, אלא חוקרת הילדים.

9.         ב"כ המבקשת מנגד עתר להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו, בשים לב לאמור בתסקיר שירות המבחן באשר למסוכנות הנשקפת מהמשיב, ועל כך כי אין בחלופות שהוצעו ונבחנו כדי לאיין מסוכנות זו. עוד הפנה ב"כ המבקשת לתסקיר שירות המבחן, לפיו ישנו חשש, כי שחרור המשיב לחלופת מעצר יהא בו כדי להשפיע על מצבו הנפשי של המתלונן, בשים לב לאמור בתסקיר ביחס למצבו הנפשי של המתלונן (סובל מקשיי שינה וחרדות).

דיון והכרעה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ