אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 30104-12-11

החלטה בתיק מ"ת 30104-12-11

תאריך פרסום : 05/09/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
30104-12-11
17/01/2012
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עומר קאסם
החלטה

כנגד המשיב הוגש כתב אישום, ת"פ 30100-12-11, בו מואשם המשיב בעבירות קשר לפשע, החזקת נשק שלא כדין (2 עבירות), סחר בנשק שלא כדין (2 עבירות) ונשיאת והובלת נשק, הכל לפי חוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: " חוק העונשין"). ביחד עם כתב האישום הוגשה בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים. בקשה זו היא הבקשה שבפני.

על פי עובדות האישום הראשון לכתב האישום, המשיב ואדם אחר קשרו קשר למכור נשק לסוכן, הפועל בשליחות משטרת ישראל. בהמשך, בתאריך 9.6.11 שוחח האחר עם הסוכן מספר פעמים בטלפון וסוכם ביניהם כי האחר ימכור לסוכן אקדח תופי תמורת סך של 16,000 ש"ח. בהמשך אותו היום שוחחו המשיב והאחר עם הסוכן בטלפון והנחו אותו להגיע לעיר העתיקה בעכו לצורך ביצוע עסקת הנשק. בהמשך לאמור לעיל, בשעות הבוקר, הגיעו הסוכן ושוטר סמוי לעיר העתיקה בעכו ברכבם. הסוכן ירד מהרכב ופגש את המשיב. המשיב הוביל את הסוכן לבית בעיר העתיקה, בו שהה אותה עת אדם שזהותו אינה ידועה למאשימה. המשיב והאדם הנוסף הציגו בפני הסוכן אקדח תופי ומסרו את האקדח לסוכן. הסוכן מסר סך של 16,000 ש"ח לידי המשיב והמשיב מסר את הכספים לידי האדם הנוסף.

על פי עובדות האישום השני לכתב האישום, בתאריך 5.7.11 האדם האחר המתואר באישום הראשון פנה לסוכן והציע למכור לו אקדח שבכוחו להמית אדם תמורת סך של 17,000 ש"ח. בהמשך, בשעות הערב, נפגשו הסוכן, השוטר הסמוי והאחר וסוכם ביניהם כי ביום למחרת ימכור האחר לסמוי את האקדח תמורת סך של 16,000 ש"ח. המשיב והאחר קשרו קשר למכור לסוכן ולסמוי אקדח ברטה בקוטר 9 מ"מ ומחסנית. בתאריך 6.7.11 שוחחו הסוכן והשוטר הסמוי עם האחר בטלפון ובהמשך נפגש האחר עם השוטר הסמוי, כאשר האחר הגיע לפגישה באמצעות רכב מסוג סוזוקי וסוכם ביניהם כי המשיב ימסור לשוטר הסמוי את האקדח. בהמשך שוחח האחר עם הסוכן והשוטר מספר פעמים בטלפון ונקבע כי עסקת הנשק תתבצע בחיפה באותו היום. בהמשך התקשר המשיב לסמוי וקבע להפגש עימו בחיפה לצורך ביצוע עסקת הנשק. בתאריך 6.7.11 לאחר השעה 15.00 הגיע השוטר הסמוי באמצעות רכב לחיפה והמשיב נכנס לרכב והנחה את השוטר הסמוי לנסוע לרחוב עמק הזיתים בחיפה. שם מסר הסמוי למשיב סך של 16,000 ש"ח בגין עסקת הנשק והמשיב יצא מהרכב וחזר אליו כעבור מספר דקות. בהנחיית המשיב נסעו השוטר הסמוי והמשיב ליד תחנת דלק "מנטה" ברח' לבונטין 3 בחיפה, שם יצא המשיב מהרכב וחזר אליו כעבור מספר דקות עם האקדח והמחסנית.

לטענת המבקשת יש ראיות טובות לכאורה להוכחת אשמתו של המשיב, בין היתר, הודעות הסוכן הסמוי והשוטר הסמוי; זיהוי המשיב על ידי הסוכן והשוטר; הקלטות אודיו ווידאו המתעדות את ביצוע העסקאות; חוו"ד מעבדת נשק ושל קצין לגבי שני הנשקים; מחקרי תקשורת.

המבקשת טוענת כי עבירות הנשק מקימות עילת מעצר על פי סעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו - 1996 (להלן: " חוק המעצרים") ומהוות עבירות ביטחון וקיים יסוד סביר לחשש כי המשיב יסכן את בטחון הציבור. נטען כי קיים יסוד סביר לחשש ששחרור המשיב יביא לשיבוש הליכי משפט, התחמקות מהליכי שפיטה והשפעה על עדים. נטען כי המשיב עוסק בסחר בנשק למחייתו ומדובר באדם מסוכן שאין לשחררו. כן נטען כי למשיב עבר פלילי הכולל הרשעה משנת 2010, בין היתר בגין עבירה של קשירת קשר לפשע. נטען כי למשיב מאסר על תנאי בר הפעלה. 

ב"כ המשיב טוען כי האיש העיקרי שעימו הייתה כל ההתקשרות וסוכם על פרטי העסקה הוא האדם האחר ולא המשיב. נטען כי גם מהודעות הסוכן עולה כי המשיב היה לכל היותר מסייע ולא מבצע עיקרי. עוד נטען כי נפלו בחקירה מספר מחדלי חקירה. למשל, שלא נעשה חיפוש או פעולה מהותית לאיתור בעל הבית נשוא האישום הראשון. כמו כן, נטען כי בנוגע לאישום השני, למרות שמסירת הנשק נערכה בתחנת דלק, לא ביקשה המשטרה לקבל את קלטות מצלמות האבטחה של תחנת הדלק. נטען כי למשיב יש הרשעה קודמת אחת, משנת 2010, בגין התפרצות ואין לו עבר באותו סוג של עבירות המיוחסות לו בכתב האישום.

ראיות לכאורה ועילת מעצר

לאחר עיון בחומר החקירה ובטענות הצדדים, אני קובע כי קיימת תשתית ראייתית המבססת לכאורה סיכוי של ממש להוכחת עובדות כתב האישום, באופן שיקבע כי המשיב אכן ביצע את העבירות המיוחסות לו. העבירות המיוחסות למשיב הינן עבירות החזקה וסחר בנשק ולכן הן מקימות עילת מעצר בשל מסוכנותו של המשיב.

בתיק החקירה נמצאות הודעותיהם של הסוכן הסמוי והשוטר הסמוי, לפיהן ביום 9.6.11 הסוכן סיכם את פרטי העסקה טלפונית עם האחר. האחר הנחה את הסוכן להגיע לעיר העתיקה בעכו לצורך ביצוע העסקה וציין כי ישלח אדם מטעמו לצורך ביצוע העסקה. כשהגיעו הסוכן והשוטר למקום, התקשר המשיב לסוכן מהטלפון של האחר וקבע איתו את מקום המפגש. כעבור מספר דקות נפגש המשיב עם הסוכן והוביל אותו לבית, בו שהה אדם נוסף. האדם הנוסף והמשיב הציגו בפני הסוכן אקדח תופי. הסוכן מסר למשיב 16,000 ש"ח והמשיב מסר לסוכן את האקדח. קיימות הקלטות אודיו המתעדות את האירועים וזיהוי קולות המשיב על ידי הסוכן וכן קיימת חוו"ד מעבדת נשק לפיה הנשק פועל ובכוחו להמית אדם. בנוגע לאישום השני מוסרים הסוכן והשוטר בהודעותיהם כי ביום 5.7.11 פגשו את האחר שהציע למכור להם אקדח תמורת סך של 17,000 ש"ח וביום למחרת השוטר שוחח בטלפון עם האחר ולאחר מכן עם המשיב בנוגע למכירת האקדח. בהמשך נפגש המשיב עם השוטר, נכנס לרכב של השוטר ולאחר נסיעה קצרה (בעלת שתי עצירות) יצא מהרכב וחזר כעבור מספר דקות עם אקדח ברטה בקוטר 9 מ"מ ומחסנית, אשר מסר לשוטר הסמוי. השוטר הסמוי מסר למשיב סך של 16,000 ש"ח. ביצוע העסקה מתועד בוידאו והמשיב זוהה על ידי השוטר הסמוי. כן קיימת חוו"ד מעבדת נשק לפיה הנשק פועל ובכוחו להמית אדם.

המשיב מכחיש בחקירתו את המיוחס לו. טוען כי זה לא הוא שביצע את עסקאות הנשק וכי הוא אינו מופיע בהקלטה שהושמעה לו. טוען כי השוטר והסוכן טעו בזיהוי כאשר זיהו אותו במסדר תמונות. בחלק מחקירתו אינו משתף פעולה. מאשר בחקירתו כי חמודי חג'אב הוא בן אחותו ומאשר כי הוא וחמודי חג'אב הסתובבו ביחד הרבה אך טוען שמזה חודשים כבר לא מסתובבים ביחד.

קיימים בתיק מחקרי תקשורת המעידים על קשר טלפוני בין הסוכן למספר הטלפון של האדם האחר בימי העסקה ובימים סמוכים לה. כן קיימים מחקרי תקשורת המעידים על הקשר הטלפוני בין מספר הטלפון של האחר למספר הטלפון של המשיב בימי העסקה ומועדים סמוכים. קיים זיהוי של המשיב על ידי הסוכן והשוטר במסדר זיהוי תמונות. בוצע עימות בין הסוכן והשוטר למשיב. המשיב הכחיש את החשדות נגדו גם במהלך העימות.

יש במכלול הראיות המצויות בתיק החקירה, הכוללות את הודעות הסוכן והשוטר, ההקלטות וכן הראיות הנוספות בתיק, כמפורט לעיל, כדי לענות על דרישת הראיות לכאורה לעניין סעיף 21 לחוק המעצרים ולהביא למסקנה לפיה, לכאורה, המשיב ביצע את העבירות המיוחסות לו.

מדובר בעבירות החזקה וסחר בנשק לא חוקי, אשר בכוחו להמית אדם. על כן, בנסיבות העניין, ניתן לומר כי נשקפת מסוכנות מהמשיב והמשיב לא הפריך מסוכנות זו. מכאן שקמה גם עילת מעצר בעניינו של המשיב.

כלל הוא כי כאשר מדובר בעבירות הקשורות בהחזקת נשק וסחר בנשק, כאשר הנשק עלול לשמש לביצוע עבירות פליליות או לפגיעה בביטחון המדינה או בביטחון הציבור, נשקפת מן המבצעים סכנה המצדיקה מעצר עד תום ההליכים ורק במקרים חריגים ומיוחדים ניתן להשיג את מטרת המעצר על דרך של חלופה. ראו:

בש"פ 922/01 מוהנד עיראקי נ' מדינת ישראל, לא פורסם (18.2.01);

בש"פ 4920/02 נועם פדרמן נ' מדינת ישראל, לא פורסם (20.6.02);

בש"פ 8027/09 תאמר מירם נ' מדינת ישראל, לא פורסם (15.10.09).

בכל הנוגע לטענותיו של ב"כ המשיב בעניין מעורבותו והחלק שלו על פי הנטען, הרי שטענות אלו יבחנו בבוא העת על ידי המותב שידון בתיק העיקרי. ההלכה היא כי בשלב זה בית המשפט בוחן רק את הפוטנציאל ההוכחתי של חומר החקירה, ואין הוא קובע ממצאים מזכים או מרשיעים. ראו:

בש"פ 826/08 קיאל קשאש נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 14.2.08);

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ