אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 24918-12-11

החלטה בתיק מ"ת 24918-12-11

תאריך פרסום : 10/09/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום באר שבע
24918-12-11
30/01/2012
בפני השופט:
דניאל בן טולילה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרידל אבי
הנתבע:
1. אברהים אבו סבילה
2. אחמד אבו כף
3. סלאמה אבו סבילה
4. חסן אבו כף

עו"ד אסתר בר ציון
עו"ד אבו עאבד סמיר
עו"ד אסתר בר ציון
עו"ד אבו עאבד סמיר
החלטה

בפניי בקשה להורות על מעצרם של המשיבים עד לתום ההליכים נגדם.

נגד המשיבים הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, גניבה בנסיבות מחמירות, היזק בזדון, השגת גבול פלילית, הפרעה לשוטר והחזקת מכשירי פריצה, כאשר בנוסף מיוחסות למשיב 2 עבירות של מעשי פזיזות ברשלנות והסתייעות ברכב לביצוע פשע. 

בתיק זה ישנה הסכמה לראיות לכאורה ולעילת מעצר והדיון בעניינם של המשיב נדחה מספר רב של פעמים, וזאת לצורך קבלת תסקירי מעצר, אשר יתנו דעתם לחלופות המוצעות ובקצירת העומר אציין, כי נכון להיום מונחים בפניי ארבעה תסקירי מעצר, שבכולם המלצה לשחרור לחלופה, כאשר ביחס למשיב 4 ישנה הסתייגות קלה. 

במהלך הדיון שבפניי, עתרו באי כוח המשיבים כי בית המשפט יקבל את המלצות שירות המבחן ופירטו ביחס לכל אחד ואחד מן המשיבים את הנסיבות שבגינן מן הראוי להורות על שחרור.

אשר למשיב 1, אליבא דבאת כוחו, המדובר בבחור צעיר, נעדר עבר פלילי, אשר רמת המסוכנות הנשקפת ממנו אינה מצוינת ככזו ברמה הגבוהה, ובצד דברים אלו התייחסות למפקחים, אשר הינם ראויים, נבחנו בקפידה, וכאשר מדובר באישום מורכב, שמורכב מעדי תביעה רבים, יש להורות על שחרורו. 

אשר למשיב 2, סבור ב"כ המשיב שנוכח כך שגם בעניינו המדובר באדם נטול עבר פלילי, יש בכך כדי ליתן אמון במשיב ומנגד, חלופה שנבחנה בקפידה, כך שיש גם בעניינו לאמץ ההמלצה.

אשר למשיב מס' 3 - באת כוח המשיב שבה וחזרה על טיעוניה, ככל שאלו נוגעים למשיב 1, תוך ציון העדר עבר פלילי, רמת מסוכנות שאינה ברף הגבוה, כאשר גם בעניינו, המדובר בחלופה שהתייצבה וגובשה לאחר שחלופות קודמות נפסלו גם כן.

אשר למשיב 4 - ב"כ המשיב מצביע כי מדובר באדם צעיר, כבן 24, אשתו בהריון, וכי בגין מעצרו עזבה את הבית. עוד זה מפנה על החשש שמא נוכחותו במעצר תדרדרו לשימוש בסמים ולכך שחוויית המעצר הינה קשה עבורו. חלופה זו נותנת מענה לריחוק הגיאוגרפי ונותנת פן שיקומי, נוכח ציון תסקיר שירות המבחן בדבר הצורך בפיקוח מעצר.

ב"כ המבקשת, מנגד, שם את עיקר יהבו על החומרה הנלמדת מביצוע המעשים, וזאת נוכח כך שהמשיבים פעלו בחבורה, תוך חלוקת תפקידים ברורה, תוך הסוואת רכבם כרכב משטרתי, והפגנת תעוזה. עוד זה מפנה לטיב הרכוש אותו ביקשו לגנוב, כאשר מדובר בקולטים סולאריים, אשר נכללים בגדרן של עבירות גניבה בנסיבות מיוחדות. 

ב"כ המבקשת סבור כי כשאלו הם פני הדברים וכשהמשיבים נוהגים בתעוזה כזו רבה, הרי שאין מקום לשקול שחרור לחלופה, בין אם זו בקרבת מקום ובין אם מרוחקת, ולחיזוק דבריו אף הציג פסיקה, אשר ממנה ניתן להקיש לענייננו.

ראשית, אציין כי צודק ב"כ המבקשת, כין אין המדובר בעבירת רכוש רגילה וכי עיון בכתב האישום מלמד, כי לדעת מותב זה, מתקיימים בנסיבותיו של כתב אישום זה אותן נסיבות אשר הוכרו בפסיקה, במסגרת בש"פ רוסלן פרנקל כמקימות עילת מעצר, הגם שעסקינן בעבירת רכוש יחידה. כאמור, מדובר בארבעה משיבים שחברו יחדיו, הצטיידו מבעוד מועד בכלי פריצה, כפפות, ברכב מתאים לצורך גניבת הרכוש וחלוקת תפקידים ברורה. כך גם בית המשפט רואה בחומרה את האופן שבו אלו ניסו להסוות את הגעתם אל המקום, על ידי כך ששמו על רכבם אורות מהבהבים, כחולים, באופן שניתן יהיה לסבור שמדובר בניידת משטרתית, ובצד דברים אלו ובהתווסף אליהם, את האופן שבו אלו נמלטו מן המקום בדרך רשלנית, תוך הסטת הרכב לצד ימין ושמאל, אגב המנוסה מן השוטרים.

להשלמת עילה זו אציין, כי גם ערך הגניבה והנזק שגרמו המשיבים הינו נכבד ומגיע לכדי 42,000 ש"ח במצטבר.

משקבעתי קיומה של עילת מעצר, יש לשאול האם קיימת בעניינם של משיבים אלו חלופת מעצר אשר תסכון, ולאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים, קראתי את התסקירים השונים וכן חומר נוסף שהגיע לעיוני, הגעתי לכלל מסקנה כי התשובה לכך הינה חיובית. 

ראשית, וביחס לכל המשיבים, אציין כי אכן מדובר במעשה חמור, המקים מסוכנות לביטחון הציבור ורכושו, אולם בשונה מאותו עמ"ת שמספרו 12494-10-11, אין לומר, על פני הדברים, כי המסוכנות בעניינם של המשיבים הינה כה גבוהה, עד כי אין מקום לשלוח לתסקיר ואף לשקול חלופה, כפי שבית המשפט היה סבור ביחס לאותו מקרה, כאשר אציין שבאותו עמ"ת נדון מקרה בו כנופיה חדרה לתוך בסיס צבאי, תוך הסוואת הרכב כרכב צבאי וחרף קיומה של שמירה במקום - נתון אשר יש בו, לכשעצמו, לאבחן מאותו מקרה.

נתון שני, אשר גם כן רלבנטי לארבעת המשיבים, עניינו בכך שלאף לא אחד מהם הרשעה קודמת, כאשר ביחס למשיבים 1 ו-3 אף לא הסתבכויות נוספות, כך שמדובר בנתון כבד משקל, שעה שעסקינן בארבעה משיבים שזה להם מעצרם הראשון, הממושך. 

עוד אציין כנתון כללי לגבי ארבעת המשיבים, את העובדה כי באף לא אחד מן התסקירים צוין כי רמת המסוכנות הנשקפת מהם הינה גבוהה ושירות המבחן נקט בלשון של הישנות להתנהגות פורצת גבולות, שכידוע, כאשר שירות המבחן סבור אחרת, הוא מציין זאת במפורש. 

עוד אציין, ביחס לכל ארבעת המשיבים, את העובדה שבעניינם, נתבקשו תסקירי מעצר וניתן לומר באופן כללי, כי כל החלופות הראשונות נפסלו, נוכח כך שלא היה בהן רכיב של הרחקה גיאוגרפית וכידוע, לנתון זה משקל מכריע עובר לצורך להשיב את המשיב לסביבה אשר מגנה את המעשים ומציבה גבול ערכי, אלא מול המעשים בהם חטאו כל המשיבים. 

כך גם אקדים ואציין, כי כאשר מדובר במשיבים ללא עבר פלילי, וכאשר בית המשפט סבור כי על פניו, ניתן לשקול שחרור לחלופה - הרי יש לתור אחר חלופה שכזו, גם אם בעניינם של משיבים אלו הדבר יתבצע במשך שלושה תסקירים שונים, לגבי כל אחד ואחד מהמשיבים. 

בצד דברים כלליים אלו, המובילים לשחרור לחלופה, אקדים ואציין, כי חלופה שכזו, עליה להיות, נוכח טיב המעשים שיוחסו למשיבים, מן המעלה הראשונה, מציבת גבולות, כוללת איזוק אלקטרוני, בצד ערבויות כספיות גבוהות, ולא בכדי כל החלופות הקודמות נפסלו, בין אם בשל קרבתן, בין אם בשל העדר יכולת להציב גבולות באופן מהותי ובין אם בשל כך שלא ניתן היה להתקין איזוק אלקטרוני. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ