אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 24665-02-11

החלטה בתיק מ"ת 24665-02-11

תאריך פרסום : 10/04/2011 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי נצרת
24665-02-11
22/03/2011
בפני השופט:
אברהם אברהם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
שריים אגבאריה (עציר)
החלטה

כתב אישום שהוגש נגד המשיב מתאר ארגון, שפעל למסחר בלתי חוקי בנשק, בראשו עמד באסל מוקטרן (" באסל"), וכיד ימינו שימש לו אחיו, איסלאם (" איסלאם"). אנשים רבים נטלו חלק בארגון זה ("חיילים" כלשון כתב האישום), ובתוכם המשיב. באסל קנה ומכר כלי נשק באמצעות חייליו, והפיצם לצדדים שלישיים.

על מנת להסתיר את פעילותם האסורה עשו חברי הארגון, בשיחות טלפון רבות שקיימו ביניהם, שימוש במילות קוד אלה ואחרות, כעין שפה פנימית שיצרו על מנת להסתיר את מעשיהם ולחמוק משלטונות האכיפה.

באסל ואחיו נעצרו, לאחר האזנת סתר רבת חודשים למכשירי הטלפון של באסל. יחד עמם נעצרו עשרות חשודים ובתוכם המשיב, שסופו של יום הואשמו בעבירות מגוונות של קשירת קשר לביצוע פשע ועבירות נשק למיניהן. עם הגשת כתבי האישום נתבקש מעצרם של הנאשמים, ובהם, כאמור, המשיב.

חלק הארי של הנאשמים הובא בפניי על מנת שאעצרם עד תום הליכים. חלקם בא לפני כב' השופט א' קולה בבית משפט זה, לאותה תכלית.

בין לבין הורשעו מקצת הנאשמים, לפי הודאתם, ודינם נגזר או עתיד להיגזר, במסגרת של הסדרי טיעון. חלקם נעצרו עד תום הליכים, בהחלטות שלי ושל כב' השופט א' קולה.

משום ריבוי הנאשמים מצאתי לאחד את הדיון בכל הבקשות, על מנת שתישמענה יחדיו, כך אוכל לשרטט תמונה מלאה של פעילות הארגון מתוך כלל חומר החקירה הנוגע לפרשה, לפי שפת הקוד בה שוחחו ביניהם המעורבים. טיעוני בעלי הדין החלו להישמע, אלא שמפאת ריבוי הנאשמים - טרם נשמעו כולם, ועניינם עתיד להישמע בקרוב. בחרתי, על כן, ליתן החלטות ככל שאוכל, בעניינם של הנאשמים שכבר נשמעו, עוד בטרם תישמענה הבקשות ביחס ליתר הנאשמים. מכל מקום, כלל החומר כולו מונח לעיוני, וממנו יכולתי לשרטט את תמונת המצב הצריכה לשם קבלת החלטה בעניינו של המשיב, לאחר שאת הטיעונים בעניינו כבר שמעתי.

מכאן לבקשת המעצר ותחילה אומר, כי המשיב מתכחש לקיומה של תשתית ראיה לכאורה, וטוען לכל הפחות לחולשה שלה, עד כי אין היא מבססת, לשיטתו, פוטנציאל להרשעה. על כן אפתח את החלטתי בדיון בשאלה זו.

אשר לקישורו של המשיב לשיחות עליהן נסמכת המבקשת, שיחות אלה נעשו משני מכשירי טלפון, האחד רשום (לפי רישומי חב' סלקום) בשמו של המשיב, והמכשיר השני משויך למשיב, מסקנה הנובעת משיחות שקיים המשיב עם באסל במכשיר הטלפון הראשון, כאשר המשיב מוסר לו, כי בידו מכשיר טלפון נוסף, ונותן לו את מספרו (המכשיר השני).

נוסף על כך יש לראות את חוות הדעת של אנשי יחידת השקלוט, המבססת היטב את זיהוי המשיב כאחד הדוברים בשיחות בהן עסקינן. לשלב זה של ההתדיינות די לי בכל אלה על מנת לזהות את המשיב כמי ששוחח עם באסל.

מכאן להוכחתן לכאורה של העבירות המיוחסות למשיב, ואלה מתבססות מתוך השיחות הרבות ששוחח עם באסל, כמו שיחות שעשה באסל עם אחרים המעורבים בפרשה. וגם כאן בחרתי שלא לפרוש את כל השיחות כולן, והריהן משתרעות על פני עמודים רבים. די לי בהוכחתן לכאורה של מקצת העבירות, על מנת לצוות על מעצרו של המשיב עד תום הליכים.

מתוך השיחות הרבות המצביעות על פעילות בלתי חוקית בנשק אפנה, לשם ההמחשה, לשיחה מיום 15.10.2010 בין באסל לרביע חוסין (מן המעורבים העומדים לדין בפרשה), שם מתעניין רביע הנ"ל במספר כלי נשק, ואומר לבאסל כי למשיב יש שתי מכוניות, והוא מעוניין במכונית. הוא מוסיף עוד ואומר, כי המשיב זקוק למילוי מנוע בדחיפות, ועוד 1004. בשיחה זו אנו נוכחים בשימוש במספר מילות קוד, החוזרות על עצמן בשלל השיחות שבין המעורבים השונים. מכונית, בעגה זו, משמשת במקום כלי נשק למינהו. 1004 ושאר מספרים דומים משמשים מילת קוד לכלי נשק מסוג פלוני. מילוי של מנוע משמעו חלקים פנימיים של כלי נשק. מכל מקום, בשיחה זו ניתן לראות עדות (של הדוברים) בדבר קיומם של כלי נשק וחלקי נשק אצל המשיב.

בשיחות מן הימים 2.11.2010, 4.11.2010 ו-11.11.2010 משוחחים המשיב ובאסל אודות קפיצים כלשהם, שמתוך ההקשר, ולאחר החלפת מילות הקוד במילים האמיתיות נהיר, כי מדובר בחלקים הצריכים לכלי נשק. נוסף על כך ניתן להיווכח בשיחות אלה בפעילותו של הארגון בכלל, כשהשניים מדברים על פלוני מחברי הארגון שנעצר, ושהוא צפוי לעונש קל כיוון שאין בעברו הרשעה בפלילים, ועוד כיוצא באלה תכני שיחה שאינם תמימים.

שיחה בה ניתן להיווכח, כי באסל והמשיב עוסקים בפעילות בלתי חוקית באורח כללי, ניתן לראות ביום 7.12.2010, בה משוחחים השניים אודות החשש מפני האזנות ותצפיות, מדברים אודות מעורב אחר, שנתפש, נעצר ושוחרר, ועוד כיוצא באלה מאפיינים בלתי כשרים לשיחה, גם אם אין בשיחה זו כדי לבסס עבירה, כשהיא לעצמה.

בשיחה מיום 8.12.2010 בין באסל למשיב שואל המשיב את באסל אם יש לו ברגים לקרבין (שמא הוא מחזיק כזה), ואחר כך אומר, שנתן 14-15 מחסניות מלאות, תמורת 180-190 ש"ח האחת, ללמדך על עבירה של החזקת נשק (מחסניות) וסחר בנשק (מכירת המחסניות).

וכך נמשכות השיחות, רבות מהן צובעות את פעילותו של הארגון בצבעים החשוכים המאפיינים את טיב הפעילות, ואחרות מבססות היטב עבירות למיניהן בנשק, דוגמת השיחה מיום 8.12.2010 אותה הזכרתי. בשיחות הללו גם נזכרים מעורבים אחרים העומדים היום לדין, כחברים באותו ארגון, כגון אכרם עיד, כפי שבשיחות של חברי ארגון אחרים עם באסל עולה שמו של המשיב, שיחות שלחלוטין אינן תמימות. נוסף על כך יש לראות את העובדה, כי בביתו של המשיב נתפש סך 106,000 ש"ח, סכום עתק שהמשיב לא יכול היה לספק להימצאו בביתו הסבר סביר. נוסף על כך נתפש בביתו מסמך, המכיל רישום של כלי נשק למינהו לפי שמות קוד וסכומי כסף לצידם, כדורים, חלקי נשק וכד', כמו גם שמותיהם של בני אדם וסכומי כסף לצידם, ללמדך על פעילות עניפה בה עסק המשיב בתחום המדובר.

סיכומה של סוגיה, שלל השיחות הללו שבידי התביעה, נוסף לראיות שנזכרו בפסקה הקודמת, מבססות היטב עבירות בנשק, גם אם לא לפי התיאור המדויק שבא בכתב האישום ביחס לכל אחד מהמאורעות.

משלכך הגעתי, כי אז קמה עילה למעצרו של המשיב. אנו מדברים על מי שהיה מן הפעילים המרכזיים בארגון, כפי שניתן להתרשם מן השיחות הרבות שעשה עם באסל אודות נשק, ומשיחות של באסל עם אחרים, בהם נזכר המשיב.

האם יש מקום לשחרורו של המשיב לחלופת מעצר? לפי טעמי, כמי שעסק בפעילות אסורה מול באסל, ראשו של ארגון שמנה עשרות חברים, שעסק בפעילות בלתי חוקית בנשק, וכמי שנתפשו בחצריו אקדח ומחסניות עם כדורים, מקומו מאחורי סורג ובריח עד כי יתברר משפטו, משאינני רואה חלופה, שתשיג את תכלית המעצר תוך פגיעה פחותה בחירותו. חומרתן של העבירות מתעצמת נוכח העובדה, כי הוא נטל חלק בארגון, שתמורת בצע כסף סחר בנשק והפיצו בקרב האוכלוסייה שלא כדין, תופעה שהיתה למכת הצפון בעת האחרונה. כלי נשק אלה מוצאים את דרכם, סופו של דבר, לידי מי שעושים בהם שימוש, לעיתים קרובות קטלני, כפי שהננו נוכחים במקרי הרצח הרבים עליהם אנו שומעים כמעט מידי יום במקומותינו.

חומרה נוספת יש לראות בתחכום הרב בו פעל הארגון, כשהוא מסווה את פעילותו, וחומק משלטונות האכיפה בשיחות מקודדות, ביצירת שפת קוד עקבית (כפי שעולה משלל השיחות בין כל חברי הארגון לבין באסל ואחיו איסלאם).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ