אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 24372-11-11

החלטה בתיק מ"ת 24372-11-11

תאריך פרסום : 05/09/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום ירושלים
24372-11-11
16/01/2012
בפני השופט:
--

- נגד -
התובע:
באסם נתשה
עו"ד עדי זגורי
הנתבע:
1. באסם נתשה
2. חאתם תמימי
3. סעיד תמימי

עו"ד ריאד סוואעד
עו"ד ואסים דכוואר
עו"ד עבד עסלי
החלטה

           הרקע

1.      בהמשך להחלטת ביהמ"ש המחוזי מיום 5.12.11 לפיה הוסכם כי לאחר שיוגשו תסקירים בהם יתייחס  שירות המבחן לחלופות מעצר של המשיבים, יתקיים דיון בחלופות המעצר, קיימתי דיון כאמור ביום 10.1.12, ולאחר שעיינתי בתסקירים ושמעתי את טענות הצדדים, להלן הכרעתי:

           המשיב 1

2.      המשיב 1 מציע חלופת מעצר בבית אחיו האני באשקלון, בפיקוח שני אחיו האני ומג'די נתשה.

התסקיר

3.      מהתסקיר עולה כי המשיב 1 תושב מחנה פליטים שועפט, התגורר עד מעצרו לסירוגין בין מחנה הפליטים שועפט לבין מקום מגורי אחיו האני באשקלון  יחד עם עאח מג'די, אך במשך 3 שנים לא גילה תפקוד תעסוקתי יציב, וניהל אורח חיים חסר גבולות הכולל מעורבות חוזרת עם החוק. במפגש עם שירות המבחן, הוא השליך את חוסר תפקודו התקין על בעיותיו הרפואיות ברגליו ובגבו, דיווח על התחברותו והתערבבות עם גורמים שוליים, קושי בצייתנות לגורמים ממסדיים וסמכותיים, והתקשה לגלות אחריות על בחירותיו והסתבכותו החוזרת עם החוק. שירות המבחן ציין כי ניכר שמזה שנים הוא שרוי בתהליך הידרדרות מתמשך של מעורבות עם החוק, מתקשה  לגלות תפקוד תקין ויציב ולקחת אחריות על הסתבכותו החוזרת עם החוק, ומרבה לעסוק בהשלכות והכחשת הבעייתיות על גורמים חיצוניים שאינם בשליטתו. שירות המבחן  התרשם כי התנהגותו מאופיינת בפריצת גבולות וצורך במימוש עצמי ועצמאי בדרכים שאינן נורמטיביות , והעריך כי קיימת בהתנהגותו רמת סיכון שיש בה להצביע על מעורבות חוזרת ועוברת חוק .

4.      באשר לתפקיד הפיקוח אותו מציעים האחים, ציין שירות המבחן כי לא ברור אף ברמה הטכנית, איך האחים נערכים על מנת לבצע את תפקיד הפיקוח, והעריך כי האחים מגוייסים לחלופת המוצעת, רק מתוך מחוייבותם המשפחתית למשיב, אך נראה כי יתקשו להתמודד עם מצבים קונפליקטואליים, הצפויים להתעורר מול באסם, בהם יידרשו להציב בפניו גבולות סמכותיים ברורים, וייתכן כי מצבים כאלה אף יעוררו חלקים תוקפניים ואלימים ביניהם.

לפיכך התקשה שירות המבחן להמליץ על שחרור המשיב לחלופת המעצר המוצעת.

דיון

5.      גם אם נכונה טענת ב"כ המשיב 1 כי הפרדת המשיב 1 מהמשיבים האחרים ע"י הרחקתו לעיר אחרת מפחיתה ממסוכנותו בשל פירוק הקשר עמם, לא עולה מהתסקיר ומעברו של המשיב כי יש בהרחקה זו כדי להפחית ממסוכנותו, שאינה רק מוגבלת לעיר ירושלים, או לקשריו עם המשיבים 2-3. הגם שלמשיב 1 אין הרשעות קודמות בעבירות כלפי רכב (כלמשיבים 2-3), הרי שעברו הפלילי כולל הרשעה משנת 06 בעבירת גניבה בגינה נדון לחודשיים מאסר בעבודות שירות, הרשעה משנת 07 בעבירה של תקיפת שוטר והרשעה משנת 09 בעבירות השתתפות בהתפרעות ואיומים, ומכך ניתן ללמוד כי אין לו מורא חוק, קיים קושי להשתלט עליו, ואין לו מורא אפילו משוטרים, וכל זאת כשמהתסקיר עולה כי גם אחיו שהוצעו המפקחים, נעצרו כמעורבים בעבירות והאח מג'די אף שוחרר בתנאים מגבילים בגין מעורבות בעבירת תקיפת שוטר.

6.      יתירה מכך, המבקשת הבהירה בדיון כי למאג'די (שלא הגיע לדיון) יש הרשעה קודמת מ-07' בעבירת תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו, בגינה נדון למאסר על תנאי, התחייבות ופיצוי. ולהאני, יש הרשעות קודמות, כשהאחרונה משנת 2011 בהסעת תושב זר, השנייה בעבירה של העסקת תושב זר, השלישית מ-05' בגין עבירת התפרצות למגורים שבוצעה ב-2001, והרשעה מ-03' בגין עבירה של אי מניעת פשע.

7.      בנסיבות אלה הרושם העולה הוא כי מפקחים שהוצעו אינם מתאימים וראויים לפקח על המשיב 1, מה עוד ששירות המבחן התרשם כי התנהגות המשיב 1 מאופיינת בפריצת גבולות, צורך במימוש עצמי בדרכים שאינן נורמטיביות, ורמת סיכון שיש בה להצביע על מעורבות חוזרת ועוברת חוק. התסקיר מעלה התנהגות בעייתית של המשיב, באשר לדפוסי התנהגותו ובאשר לקושי בקבלת סמכות וצייתנות, הוא אינו לוקח אחריות על התנהגותו ומעשיו, ואחיו בעלי עבר פלילי, אינם מתאימים לשמש כמפקחים עליו.

8.      בנסיבות אלה, לאחר עיון במכלול הפרטים בתסקיר, דברי שירות המבחן כי לא ברור עד כמה האחים ערוכים ברמה הטכנית לפקח על המשיב, עליה הביע הסניגור תרעומת, מכוונים להבהיר את התרשמות שירות המבחן כי האחים הביעו נכונות לפקח מן השפה אל החוץ בלבד, כשבלטה המעמסה עליהם כמטרד במילוי תפקיד זה, ואין הם מתאימים להיות מפקחים, כשמעבר לכך, גם ברמה הטכנית לא ברור כיצד יפקחו, אלא שמאחר לא עברו את מחסום ההתאמה המהותית לשמש מפקחים, לא נדרשת בדיקה פרטנית לגבי ביצוע הפיקוח ברמה הטכנית.

9.      בנסיבות אלה ולאור המלצות שירות המבחן, ובהעדר נימוק המצדיק סטייה מהמלצת התסקיר, ולפיכך לאור חיזוק מסקנות התסקיר בעברם הפלילי של המשיב ואחיו, אני דוחה את חלופת המעצר של המשיב 1.

המשיב 2

10.  המשיב 2 מציע כחלופת מעצר את בית סבתו בבית חנינה במזרח ירושלים בפיקוח הוריו וסבתו

התסקיר

11.  המשיב 2 כבן 21, רווק תושב העיר העתיק בירושלים המתגורר לסירוגין בבית הוריו ובבית סבתו. בולטת חוסר יציבותו במגוריו ומכאן גם העדר גורמי סמכות עקביים והצבת גבולות ברורים למצבו. המשיב 2 מעורב בפלילים מגיל צעיר בעקר בעבירות בתחום הנהיגה ללא רשיון ועבירות רכב. במקביל להליך זה הוא הופנה לשירות המבחן גם לצורך הגשת תסקיר בת.פ. 29078-10-10 בבימ"ש השלום בת"א בעבירת גניבת רכב מיום 12.10.10 הקבוע ליום 18.1.12. מהתסקיר עולים מגעיו עם גורמים שוליים, חיפוש אחר ריגושים, התנהגות אימפולסיבית ופורצת גבולות. שירות המבחן התרשם כי נסיבות גדילתו והתפתחותו במרחק מדמויות הוריו, השפיעו על התפתחותו הבלתי בשלה, הידרדרותו ומעורבותו פורצת הגבולות עם החוק, המצביעים על סיכון למעורבות חוזרת בעבירות.

12.  המשיב ביטא רצון לשינוי התנהגות חיובי, הפחתת סיכון ונזקקות להעזר בגורמי טיפול כדוגמת שירות המבחן, והביע נכונות לשהות בחלופת מעצר בית בבית סבתו. ההורים והסבתא הציעו עצמם כמפקחים. הסבתא כבת 57, עקרת בית המתגוררת עם בעלה בבית חנינא, ביטאה רצון לסייע למשיב בחלופת מעצר בביתה, בעזרת הוריו. שירות המבחן התרשם כי לאור היחשפות המפקחים המוצעים לבעיותיו והסתבכויותיו החוזרות של המשיב 2 עם החוק, החזרת הסמכות ההורית של הורי המשיב עתה בהדרגתיות, יכולה להוות חלופת מעצר סבירה, והמליץ על חלופה זו גם לאור התרשמותו ממצוקת המשיב כבחור צעיר השרוי בתהליך הידרדרות, ונזקקות טיפולית. כן המליץ גם על העמדתו בפיקוח שירות המבחן למשך 6 חודשים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ