אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 19781-07-12

החלטה בתיק מ"ת 19781-07-12

תאריך פרסום : 28/08/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
19781-07-12
27/08/2012
בפני השופט:
אריאל חזק

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ניר ישראל
עו"ד לירון וקנין
הנתבע:
אברהם אוסקר - (עציר)
עו"ד בני נהרי
עו"ד שוש חיון
החלטה

מדובר בבקשה למעצר המשיב עד תום הליכים, וזאת לאחר שהוגש כנגדו כתב אישום המייחס לו בין היתר עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, והוצאת חשבוניות הנחזות לחשבוניות מס מבלי שעשה או שהתחייב לבצע עסקה וזאת במטרה להתחמק מתשלום מע"מ.

בכתב האישום שהוגש כנגד המשיב וכנגד האחרים, צוין בין היתר כי המשיב היה בתקופה הרלבנטית הבעלים של חברות אוסקר אנרגיה בע"מ (להלן: "חב' אוסקר אנרגיה") וחברת אוסקר אברהם בע"מ, שהייתה בעלת רישיון יצרן עפ"י חוק הבלו.

כן צוין בכתב האישום, כי בעקבות שלילת רישיון יצרן הדלק של חברת יניב חברה לאנרגיה ישראל בע"מ (להלן: "יניב אנרגיה"), פעל בעליה של אותה חברה-מר יניב קנרש (המשיב 1) לרכישת דלק מבתי הזיקוק ביחד עם המשיב, באמצעות חברת אוסקר אנרגיה.

בנוסף צוין בכתב האישום כי במסגרת עסקאות רכישת הדלק, ובמטרה להתחמק מתשלום המס החל בגין עסקאות הדלק, קשר המשיב ביחד עם הנאשמים האחרים קשר להוצאת חשבוניות פיקטיביות לחב' אוסקר אנרגיה, אותן ניכו בדיווחי חב' אוסקר אנרגיה לרשויות המס ובכך הקטינו את תשלומי המס אותם חבה חב' אוסקר אנרגיה, שהמשיב הינו כאמור בעליה.

עוד צוין בכתב האישום בין היתר כי הנאשמים פעלו ברוח הקשר האמור, במטרה להביא לכך שהמשיב וכן מר קנרש וחב' אוסקר אנרגיה יתחמקו מתשלומי מס ובמסגרת זה הוציאו מר קנרש וחב' יניב אנרגיה חשבוניות מס לחברות שבבעלות המשיב בסך כולל של כ-127 מיליון ש"ח, כאשר המע"מ הנובע מהם הינו כ-17 מיליון ש"ח וזאת מבלי שנעשתה כל עסקה בגין החשבוניות. בעשותו כך פעל המשיב ביחד עם האחרים לקבלת חשבוניות פיקטיביות על שם חב' יניב אנרגיה ולרישומן בספרי הנה"ח של חב' אוסקר אנרגיה כתשומות בכזב ולניכויים שלא כדין בדיווחיה התקופתיים של חב' אוסקר אנרגיה, ובכך התחמקו מתשלום מע"מ בשיעור של כ-17 מיליון ש"ח.

עבירות נוספות שצוינו בכתב האישום והמתייחסות לקשר האמור, יחסו למשיב התחמקות מתשלום מס נוסף בשיעור של 12 מיליון ש"ח, באמצעות הוצאת חשבוניות שלא בוצעה בגינן כל עסקה וכן התחמקות מתשלום מע"מ בסכומים נוספים בשיעורים של למעלה מ-100 מיליון ש"ח.

טענות הצדדים

בבקשת המבקשת ובמהלך הדיון מיום 16.8.12 נטען ע"י ב"כ המבקשת, כי לאחר שנשלל רישיונה של חברת יניב אנרגיה, שנוהלה ע"י מר קנרש, לרכוש דלק מבתי הזיקוק, התקשרו מר קנרש וחברת יניב אנרגיה, עם חברת אוסקר אנרגיה ועם המשיב לביצוע עסקאות רחבות היקף, שבמסגרתן התחמקו מתשלומי מע"מ ומס הכנסה, והלבינו הון בסך כולל של מאות מיליוני ש"ח. לטענת המבקשת, המשיבים פעלו לביצוע תוכניתם בין היתר, בדרך של הוצאת חשבוניות מס פיקטיביות בסך של 735,113,246 ש"ח, כאשר סכום המע"מ הנובע מחשבוניות אלה עומד על 101,394,931 ש"ח. המשיבים רשמו החשבוניות הפיקטיביות כאמור בחברת אוסקר אנרגיה, בה שלטו המשיבים, וניכו החשבוניות הפיקטיביות בדיווחיה התקופתיים של אותה חברה לרשות המס, במטרה להתחמק מתשלום מס. לשיטת המבקשת, התחמק המשיב ביחד עם האחרים, מתשלום מס, בשיעור של 101,394,391 ש"ח.

באי כח המשיב מצידם טענו במהלך הדיונים, בין היתר, כי באירועים הנדונים בפנינו אכן בוצעו עבירות מס בהיקפים ניכרים באמצעות הוצאת חשבוניות פיקטיביות אך לדבריהם מדובר ב"עוקץ" שביצע מר יניב קנרש תוך גריפת כל רווחי העסקאות לכיסו, וזאת מבלי שהמשיב עצמו היה שותף לעסקאות ותוך ניצול תמימותו של המשיב. לדברי ב"כ המשיב, לא ניתן יהיה להוכיח את חלקו של המשיב במערכת ההונאה האמורה בין היתר מאחר שהמדינה לא יכלה להצביע על סכום כלשהו שהגיע למשיב.

לטענת באי כח המשיב, המשיב בעצמו לא ניהל את חברת אוסקר אנרגיה שבאמצעותה בוצעו העסקאות, ומנהלה בפועל של חברת אוסקר אנרגיה היה מר שלומי אטיאס, שלא דיווח למשיב על הקנוניה שנרקמה ע"י המשיב 1. עוד ציינו ב"כ המשיב כי במהלך העסקאות התייעץ המשיב עם יועצי מס ורואה חשבון שהתירו העסקאות.

לדברי באי כח המשיב, מי שהיה אמור לשלם את המע"מ בגין עסקאות מכירת הדלק ע"י חב' אוסקר אנרגיה היה מר קנרש והוא היה זה  שגרף לכיסו את סכומי המע"מ שלא שולם. לדבריהם, מר קנרש היה זה שזכה גם בסכומי כסף ניכרים באמצעות רכישת דלק במחיר מוזל. עוד ציינו באי כח המשיב, שהמשיב לא היה ער לקיומן של חשבוניות פיקטיביות.

טענות נוספות שטענו ב"כ המשיב היו לכך שגם אם ימצא שקיימות ראיות לכאורה לעניין ביצוע העבירות, הרי שמאחר ומדובר בעבירות רכוש ומאחר והמשיב הינו חסר כל הרשעות קודמות, לא ניתן יהיה להורות על מעצרו. לטענת ב"כ המשיב, אין להורות על מעצר המשיב, וזאת גם מחשש לאפליה בינו לבין מעורב נוסף בפרשה - מר מורגנשטרן - ששוחרר מן המעצר בהוראת בימ"ש המחוזי בתל אביב. כן טענו לחשש לאפליה בין המשיב ובין מנהלה בפועל של חב' אוסקר אנרגיה - מר שלומי אטיאס- שבפועל היה זה שהיה מצוי בכל פרטי העסקאות בניגוד למשיב עצמו, שהיה אמנם בעליה של חברת אוסקר אנרגיה אך לא היה בקיא בפרטי העסקאות עם מר קנרש ועם חב' יניב אנרגיה.

לאחר ששמעתי הצדדים, אני קובע כדלקמן

בפתח הדברים יצוין, כי מדובר בפרשה סבוכה, העוסקת לכאורה בהעלמת מס במיליוני שקלים, ומטבע הדברים יתייחס ביהמ"ש בעת הדיון במעצרו של המשיב עד תום ההליכים אך ורק לליבת העסקאות המרכזיות בהן עוסקת הפרשה הנדונה.

החשבוניות הפיקטיביות

כפי שצוין לעיל, לא היתה מחלוקת בין הצדדים על כך שבמסגרת הפרשה הנדונה רכשה חברת אוסקר אנרגיה החל מחודש ינואר 2011 דלקים מחב' יניב אנרגיה ומכרה דלקים בהיקף של מיליוני שקלים ליניב אנרגיה ולחברות אחרות שהיו בבעלות המשיב 1 או בבעלות מר דוד מורגנשטרן, וביניהן חברת דבי אנרגיה בע"מ. כמו כן לא היתה מחלוקת על כך שבמסגרת העסקאות האמורות, הוצאו ע"י החברות האחרות לחברת אוסקר אנרגיה חשבוניות פיקטיביות בשיעור של מאות מיליוני שקלים בגין עסקאות שבפועל לא בוצעו.

בחקירתו של המשיב, הודה המשיב לכל הפחות בכך שבשנת העבודה 2011 רכשה חב' אוסקר אנרגיה ממר יניב קנרש - ומחברות שבבעלותו דלקים בשווי של כ-52 מיליון ש"ח. כאשר הוצגה למשיב כרטסת שנערכה בחברת אוסקר אנרגיה בכל הנוגע להתקשרות עם חברת דבי אנרגיה והובלה בע"מ שבה צוינה רכישת דלקים בשיעור של כ- 285,071,163 ש"ח מאותה חברה, וכרטסת המתייחסת לרכישת דלקים מחברת יניב אנרגיה בשיעורים של 169,275,530 ש"ח, 130,554,317 ש"ח (חקירת המשיב 2 מ-21.6.12 ש' 60,62, 82-83, 109-110, ש' 154), ציין המשיב כי חברת אוסקר אנרגיה בע"מ לא רכשה דלקים בסכומים האמורים וסכומי הרכישה של חברת אוסקר אנרגיה בע"מ מהחברות האמורות עמד על סך מקסימלי של כ-52 מיליון ש"ח בלבד (ש' 112,114). כן הודה המשיב כי בפועל החשבוניות שהוצאו מעבר לסך של 52 מיליון ש"ח הינן חשבוניות שלא בוצעו בגינן כל עסקאות והן חשבוניות פיקטיביות שנועדו להונות את רשויות המס (חקירת המשיב מיום 21.6.12 ש' 304, 308).

מתוך האמור לעיל עולה, כי בפועל הודה המשיב כי במסגרת העסקאות בין חברת אוסקר אנרגיה שבבעלותו לבין החברות הקשורות למר קנרש, קיבלה חברת אוסקר אנרגיה שבבעלותו חשבוניות פיקטיביות בשיעור של כ- 532,000,000 ש"ח לפחות, בגין עסקאות שלא בוצעו בפועל.

יצוין, כי המשיב טען כי לא ידע על קיומן של אותן חשבוניות, ולכך יתייחס ביהמ"ש בהמשך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ