אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 10994-09-10

החלטה בתיק מ"ת 10994-09-10

תאריך פרסום : 30/08/2011 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי נצרת
10994-09-10
26/08/2011
בפני השופט:
יונתן אברהם

- נגד -
התובע:
כארם באסם חמודה
עו"ד דוד יפתח
הנתבע:
מדינת ישראל
החלטה

בפניי בקשה לעיון חוזר בהחלטת בית משפט זה (כב' הנשיא ד. חשין), אשר הורתה על מעצרו של המבקש עד תום ההליכים נגדו.

רקע

כנגד המבקש ושניים אחרים הוגש כתב אישום הכולל 2 אישומים והמייחס להם, בין היתר, עבירה של רצח (המיוחסת למבקש דנן ולנאשם כרם חמודה שיקרא להלן: "כרם") לפי ס' 300 (א) 29 + 2 (ב) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: "החוק"), עבירה של סיוע לאחר מעשה פשע (המיוחסת לנאשם חמזי חמודה שיקרא להלן: "חמזי") לפי ס' 261 (1) לחוק, עבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש בנסיבות מחמירות לפי ס' 382 + 380 (א) לחוק, ועבירות נוספות של קשירת קשר לביצוע פשע לפי ס' 499 (1) לחוק, תקיפה בנסיבות מחמירות לפי ס' 382 + 379 (א) לחוק, תקיפה שגרמה חבלה בנסיבות מחמירות לפי ס' 380 + 382 (א) לחוק, החזקת נשק שלא כדין לפי ס' 144 (א) לחוק, נשיאת נשק שלא כדין לפי ס' 144 (ב) לחוק, חבלה במזיד לרכב לפי 413 ה' לחוק, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה לפי ס' 332 (3) + (5) לחוק וכן שיבוש מהלכי משפט לפי ס' 244 לחוק.

האישום הראשון מתייחס לאירוע מיום 18/08/10 והוא מפרט תנועות גנאי שהתקיימו בין חמזי לבין עבדאללה ועלי שתווי. כן מפרט האישום איום מצד המבקש כלפי עלי הנ"ל, אשר קדמו לאירוע שיפורט להלן.

בסמוך לשעה 12.47 באותו יום, נסעו המבקש, חמזי וכרם ברכבו של כרם לבית העסק לבלוני חמצן השייך לעימאד שתווי, דודו של עלי הנ"ל באזור המוסכים בנצרת, לא רחוק מהאטליז של חמזי. הם נכנסו לעסק והיכו את עימאד שתווי בכל חלקי גופו. בנוסף כרם נטל מפתח שבדי והיכה בו את עימאד. לעימאד נגרמו חבלות בגפו, בפניו וכן נשברו משקפי הראיה שלו.

האישום השני מתאר אירוע שאירע בהמשך לאירוע נשוא האישום הראשון ובו נאמר כי המבקש, חמזי וכרם שבו יחד לאטליז וציפו להגעתם של בני משפחת שתווי ואכן בסמוך לשעה 13.28 הגיע למקום רכב גולף, נהוג על ידי מוסטפא אסעיפאן (להלן: "המנוח") המשייך למשפחת שתווי שלצידו יושב בנו נידאל. עם הגעת הרכב מול האטליז יצא המבקש מן האטליז, פתח את דלת הרכב והחל לתקוף את נידאל בידיו ולנסות לחנוק אותו. במקביל יצא כרם מבית עסק בצידו השני של הרחוב, שלף אקדח וניגש אל מכונית הגולף. בתוך כך יצא המנוח מן הרכב ופנה לכיוון אחורי הרכב. כרם כיוון את האקדח לעברו וירה יריה אחת. לאחר מכן הקיף את הרכב מצדו הקדמי ונעמד ליד המבקש אשר המשיך בתקיפת נידאל, כיוון את האקדח פעם נוספת לעבר המנוח וירה בו פעמיים נוספות מטווח של מטרים ספורים במטרה להמיתו. אחת היריות פגעה בירכו הימנית של המנוח והוא נפל מאחורי הרכב הגולף על הכביש. במהלך הירי המשיך המבקש לתקוף את נידאל היושב ברכב, תוך שהוא מונע ממנו לעזור למנוח ומנסה לגרור אותו מחוץ לרכב. חמזי, שעל פי הנטען באישום, היה שותף להחלטה לתקוף את משפחת שתווי, עמד במרחק לא רב וצפה בנעשה ולאחר נפילת המנוח התקרב חמזי אל הגולף ותקף גם הוא את נידאל, תוך שכרם יורה פעם נוספת ופוגע בגולף. בשלב מסוים הצליח נידאל לעבור למושב הנהג וברח מהמקום עם הרכב כשהוא מותיר את המנוח במקום. לאחר מכן ניגשו המבקש וחמזי אל המנוח, הרימו אותו באמצעות אנשים נוספים וגררו אותו בגסות על בטחו, שפלג גופו התחתון משתפשף באספלט והטילו אותו לצד הכביש מבלי לנסות להגיש לו עזרה רפואית מיידית. בהמשך הרימו אותו פעם נוספת ונשאו אותו לצד אחר של הרחוב והכניסו אותו לרכב של מאן דהו אשר הסיע אותו לבית חולים בעיר. המנוח נפטר כתוצאה מהירי בירכו ואף נגרמו לו שפשופים וחבלות בגופו כתוצאה מגרירתו על הכביש.

לאחר האירועים הנ"ל ובטרם הגיעו כוחות המשטרה למקום, החליפו כרם והמבקש את החולצות שלבשו וחמזי עזב את המקום.

בהגיע המשטרה, יצא המבקש מהאטליז כשבידו סכין ואקדח והחל להימלט. שוטר החל במרדף אחריו ובמהלך המרדף השליך המבקש את הסכין. בהמשך העלים את האקדח וזה לא נמצא עד היום.

בד בבד עם הגשת כתב האישום, הוגשה בקשה למעצרם של המבקש ויתר הנאשמים עד תום ההליכים נגדם.

בהחלטתו מיום 12/10/10 הורה כב' הנשיא חשין על מעצרו של המבקש דנן עד תום ההליכים נגדו וכן הורה באותה החלטה שנגעה לחמזי כי יוגש תסקיר מעצר בעניינו, תוך שנקבע כי חלקו של חמזי קטן ביחס לשני האחרים ונדמה כי הוא שואב את כוחו מעצם היותו חלק מן הקבוצה. עוד נקבע כי אינו דומיננטי אך רואה עצמו כחלק מהקבוצה ומכאן מסוכנותו.

בחלוף 9 חודשים מן המועד הנ"ל, ומשלא נסתיים משפטם של המבקש וכן של כרם, הוגשה על ידי המדינה בקשה להארכת מעצרם לבית המשפט העליון לתקופה של 90 ימים נוספים.

בהחלטה שניתנה על ידי כב' הש' מלצר מיום 21/07/11, הוא קיבל את הבקשה, זאת לאחר שבחן הן את קצב התקדמות הדיונים, הן את מסוכנות המבקש דנן וזו של כרם, לגביהם קבע כי:

"הינה משמעותית ועל כן מטה את הכף לעבר השארתם ... במעצר. העבירות המיוחסות למשיבים פה הינן חמורות ואכזריות ביותר והובילו למותו של אדם ולפגיעה באחר. הנני סבור שמסוכנות המשיבים - כפי שעולה מחומרת העבירות, ומהנטען לגבי החשש לשיבוש הליכי משפט מצידם - איננה מאפשר, בשלב זה, את שחרורם לחלופת מעצר".

באותו שלב הוצעה לגבי המבקש חלופת מעצר מרוחקת מאזור הסכסוך ולגביה קבע כב' הש' מלצר כי אין ביכולתה להתמודד עם הסיכון הפוטנציאלי הרלוונטי. כמו כן הביא כב' הש' מלצר מתוך תסקיר המבחן שנערך לגבי חלופה זו הנוגע לאי התאמת המפקחים המוצעים.

בסופה של החלטה, האריך כב' הש' מלצר את המעצר ב- 90 יום, זאת החל מ- 07/06/11 ובסיפא להחלטתו ציין:

"לשם הבהרה אציין כי אין בהחלטתי זו כדי למנוע בעתיד בחינה של חלופת מעצר אחרת (ככל שזו תוצג בפני בית המשפט המחוזי הנכבד) לגבי המשיב 2 (הוא המבקש בבקשה דנן - י.א.) , אשר תנסה להתמודד עם הסיכונים שפורטו לעיל לגביו".

טיעוני המבקש

במסגרת הבקשה לעיון חוזר נטען כי על פי החלטת בית המשפט העליון הנ"ל, במידה שיציע המבקש חלופת מעצר מתאימה, אזי על בית המשפט המחוזי לבחון אותה.

עוד נטען כי המבקש שוהה במעצר מ- 18/08/10, היינו כמעט כשנה וכי המעצר הממושך משפיע על רוחו וגורם לו לטראומה קשה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ