אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 10759-04-12

החלטה בתיק מ"ת 10759-04-12

תאריך פרסום : 21/02/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום פתח תקווה
10759-04-12
08/05/2012
בפני השופט:
ניצה מימון שעשוע

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
תמיר נמני (עציר)
עו"ד אפיק חכמון
החלטה

בפני בקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים.

כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו ולשתי חברות שבניהולו ובשליטתו (להלן: החברות) מסכת עבירות על חוק מע"מ ופקודת מס הכנסה.

המשיב מואשם בכך שבמשך כארבע שנים, 2008-2011, קיבל מאחר, ויקטור אלימלך (הנאשם בכתב אישום נפרד, להלן: אלימלך) 150 חשבוניות מס פיקטיביות, וכלל אותן בספרי הנה"ח של החברות, במטרה להקטין את חבותן של החברות במס הכנסה ומע"מ. סכום המס שממנו התחמקו החברות שלא כדין מגיע לכ-7.5 מליון ש"ח.

המשיב מואשם ב-59 עבירות של ניכוי מס תשומות ללא מסמך כדין בכוונה להתחמק מתשלום מס לפי סעיף 117(ב)(5) לחוק מע"מ, שתי עבירות של ניהול פנקסי חשבונות כוזבים לפי סעיף 117(ב)(6) לחוק מע"מ, 3 עבירות של השמטת הכנסות לפי סעיף 220(1) לפקודת מס הכנסה, 6 עבירות של ניהול פנקסי חשבונות כוזבים לפי סעיף 220(4) לפקודת מס הכנסה, ו-6 עבירות של שימוש במרמה ותחבולה כדי להתחמק ממס לפי סעיף 220(5) לפקודה. כן הואשם בעבירה של שיבוש הליכי משפט לפי סעיף 244 לחה"ע.

כתב האישום מונה 88 עדי תביעה, רובם חוקרי משטרה, מס הכנסה ומע"מ, ו-21 מהם אזרחים.

המשיב נעצר לצרכי החקירה ביום 13.3.12 ומאז ועד להגשת כתב האישום ביום 5.4.12 היה נתון במעצר. במועד הגשת כתב האישום הוארך המעצר לצורך הגשת תסקיר מעצר שיבחן חלופות מעצר הולמות.

בשלב זה אין מחלוקת לגבי קיום ראיות לכאורה לגבי האישומים המיוחסים למשיב, שכן ב"כ המשיב טרם הספיקה לעבור על חומר החקירה הכולל היקף גדול של מסמכים, הודעות, חשבוניות וספרי הנה"ח, לרבות תמלילי הקלטות.

עילות המעצר הנטענות בבקשה הינן חשש לשיבוש הליכי המשפט, וזאת לנוכח האישום בשיבוש הליכי משפט, וכן סיכון לרכוש הציבור, לנוכח ההיקף הכספי הגדול, ההתמשכות והשיטתיות של  ההתחמקות ממסים ע"י שימוש בחשבוניות פיקטיביות, המהווה גזילת הקופה הציבורית.

המבקשת מציינת בבקשה, כי כנגד המשיב כבר תלוי ועומד בבית המשפט תיק קודם של עבירות רבות על חוק מע"מ, בין השנים 2006-2008, גם שם בגין ניכוי מס באמצעות חשבוניות פיקטיביות שאת חלקן קיבל מאלימלך. בעוד התיק הנ"ל מתנהל, המשיך המשיב לבצע את אותן העבירות, ובהיקף גדול. הדבר מלמד על כך שאין עליו מורא הדין. על כך מעידה גם העובדה, כי אחת החברות הנאשמות בכתב האישום הנוכחי הוקמה ונרשמה על שם גיסו של המשיב, כדי להסתיר את שליטתו של המשיב בחברה.

המבקשת טוענת כי הרצידיביזם, השיטתיות, ההיקף הכספי הגדול והנזק הנגרם לקופה הציבורית עקב ביצוע העבירות, מקימים עילת מעצר לפי פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון, לרבות בש"פ 5431/98 רוסלן פרנקל נ' מ"י ופסיקה נוספת שצוטטה בבקשה לגבי עבירות כלכליות.

יצויין כי למשיב הרשעות קודמות בעבירות איומים והיזק לרכוש משנת 1999 והטרדה באמצעות מתקן בזק משנת 2008.

לגבי העילה של שיבוש הליכי המשפט, מציינת המבקשת כי מהאזנות הסתר בתיק עולה כי המשיב, יחד עם אלימלך ומשה, שהינו הגיס שעל שמו נרשמה אחת החברות, פעלו לשיבוש החקירה בכך שתדרכו זה את זה לגבי המידע הכוזב שיש למסור לחוקרים כדי להסתיר את העובדה שמדובר בחשבוניות פיקטיביות ולהציג גרסה כוזבת כאילו מדובר בפעילות עסקית אמיתית. בהאזנה עלו גם פעולות שיבוש והדחה של המשיב ביחס לעד תביעה שטרם העיד בתיק הקודם, אותו תדרך המשיב ביחס לתוכן עדויותיהם של עדים אחרים. לפיכך, מדובר במשיב שאין לתת בו אמון, ויש חשש גבוה כי באם ישוחרר ימשיך בפעילות המיועדת לשבש את ההליך המשפטי.

כן טוענת המבקשת, כי לנוכח כובד האישומים התלויים נגדו, בשני כתבי האישום, והעונש לו הוא צפוי באם יורשע בדינו, יש חשש ממשי שהמשיב ינסה להימלט מאימת הדין.

עוד מציינת המבקשת, לעניין חלופת המעצר שתוצע, כי מדובר בעבירות שנקל לבצען גם מבין כתלי מעצר הבית, בין אם באמצעות עט, נייר ומחשב (עבירות מס), ובין בשיחות טלפון (עבירות שיבוש והדחה).

כל טענות המבקשת לעניין עילות המעצר הינן כבדות משקל וב"כ המשיב לא חלקה עליהן.

עם זאת, בעבירות כלכליות, שאינן מקימות חזקת מסוכנות סטטוטורית, ובעבירות מס בפרט, המעצר עד תום ההליכים הינו סנקציה קיצונית המופעלת רק במקרים חריגים, וזאת גם בהתחשב באורכו הצפוי של המשפט, שבתיקים בסדר הגודל של תיק זה מבחינת מספר העדים והיקף המסמכים, אין כל סיכוי סביר שיסתיים תוך 9 חודשים או אפילו כפליים מתקופה זו.

לפיכך יש לבחון חלופת מעצר של מעצר בית בפיקוח מהימן עם איזוק אלקטרוני והגבלות נוספות, שיהיה בהן לתת מענה סביר למסוכנות הקיימת, בפרט בשים לב לכך שגם מתוך בית המעצר ניתן לקיים שיחות טלפון, כך שהחשש לשיבוש הליכי משפט והדחת עדים, יעמוד בעינו גם אם המשיב יעצר עד תום ההליכים. כמו כן, ניתן להוציא צו עיכוב יציאה מן הארץ, לאיון סביר של החשש להימלטות מן הדין.

שירות המבחן ציין בתסקיר המעצר כי המשיב בן 41, נשוי בשנית ואב לשני ילדים בגילאי 10-16 מנישואיו הראשונים. עד למעצרו עבד בחברה קבלנית שבבעלותו. משפחת המוצא של המשיב הינה נורמטיבית ללא מעורבות בפלילים. הפסיק לימודיו התיכוניים אחרי 10 ש"ל והצטרף לחברה הקבלנית של אביו. שרת בצה"ל כטבח ולאחר שחרורו, ובמשך השנים, עבד כקבלן עצמאי. נישא לראשונה בגיל צעיר, המערכת הזוגית ידעה עליות ומורדות ולפני 6 שנים נפרדו בני הזוג סופית. מזה שלוש שנים נשוי בשנית, אשתו בת 31 אם לבן מנישואיה הראשונים ועובדת עמו בעסקיו. המשיב מסר לשה"מ כי לפני כ-10 שנים נטל הלוואה בשוק האפור, אותה לא הצליח להחזיר. במשך השנים היה חשוף לאיומים ופגיעות מצד נושיו, אשר לדבריו השתלטו על עסקיו ולקחו את ביתו. עקב חשש מהם, לא פנה למשטרה. בהמשך לקח הלוואות נוספות מגורמים אחרים בשוק האפור. לדבריו גם במהלך מעצרו יש פניות של נושיו לאשתו. המשיב מסביר את הסתבכויותיו על רקע הפחד מנושיו ולחציהם הכספיים עליו.

שה"מ התרשם כי המשיב חווה עצמו כקרבן, מציג את מצבו באופן מגמתי ומתקשה לקחת אחריות על הבחירות שעשה במהלך השנים, שהביאוהו למצב הנוכחי. להתרשמות שה"מ, קיים סיכון להישנות ביצוע העבירות אם ישוחרר, גם למעצר בית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ