אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 10724-01-13

החלטה בתיק מ"ת 10724-01-13

תאריך פרסום : 24/06/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום כפר סבא
10724-01-13
29/01/2013
בפני השופט:
דורון חסדאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מתמחה מר אביעד דור-חי
הנתבע:
מעתצם פדילה (עציר)
עו"ד אושרת סיבוני ממשרד עו"ד שרמן
החלטה

רקע כללי

1.         כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו ביצוע עבירות איומים, תקיפת שוטר כדי להכשילו בתפקידו ושימוש בכוח או באיומים למנוע מעצר.

2.         בד בבד הוגשה בקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים ודיון בה לאחר דחיה נקבע ליום 16.1.13.

3.        נוכח כפירת ב"כ המשיב בקיומן של ראיות לכאורה ,טענו ב"כ הצדדים בענין זה כמפורט בעמ' 8-2 לפר' . ישיבה נוספת נקבעה ליום 24/1/13 ע"מ לצפות בסרט שהופק ממצלמות שנלקחו ע"י השוטרים מחצר בית המשיב  ( ר' עמ' 12-10 לפר' ) .

ראיות לכאורה - המסגרת המשפטית

4.         בשלב בחינת בקשת המעצר עד תום ההליכים, בוחן בית המשפט אם קיימת תשתית ראייתית לכאורית להוכחת אשמתו של הנאשם בעבירות המיוחסות לו. בחינה זו אינה דורשת הוכחה ברמת הסתברות של מעל לכל ספק סביר, אלא מסתפקת בבחינת הכוח ההוכחתי הפוטנציאלי הטמון בחומר החקירה הגולמי. ראיות לכאורה בהקשר זה הן ראיות שלגביהן קיים סיכוי סביר שעיבודן במהלך המשפט - תוך כדי העברתן בכור ההיתוך של החקירות ומבחני הקבילות והמשקל - יוביל בסופו של המשפט לביסוס אשמתו של הנאשם מעבר לכל ספק סביר. רק אם הבחינה הלכאורית מגלה ליקויים יסודיים או קשיים אינהרנטיים, באופן שהחומר הגולמי כפי שהוא נתפס כיום לא יוכל בעתיד לגבש תשתית ראייתית אשר יש סיכוי סביר שניתן לבסס עליה הרשעה, יקבע בית המשפט כי אין ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של הנאשם, ובמצב דברים זה אין מקום למעצרו עד תום ההליכים (בש"פ 6742/11 אלמכאווי נ ' מדינת ישראל (26.9.2011); בש"פ 8087/95 זאדה נ ' מדינת ישראל, פ"ד נ  133 (2).  .בשלב בחינת הראיות לכאורה אין בית המשפט נדרש לבחון את מהימנות עדים או את משקלן של העדויות, אלא-אם-כן מדובר בפירכות מהותיות וגלויות לעין, המצביעות מעצמן על כרסום ממשי בקיומן של ראיות לכאורה. (ר' בש"פ 352/11 ברי נ' מדינת ישראל (25.1.2011); בש"פ 2361/09 מצארווה נ' מדינת ישראל ( 5.5.2009 ); בש"פ 3742/008 עובייד נ' מדינת ישראל (20.5.2008)). )   ר ' גם : בש"פ603/13 מדינת ישראל נ ' מחמלי(  (25/1/13 ))..

בשלב הדיון בבקשת המעצר , אין בית המשפט נזקק לשאלות של מהימנות העדים והוא אינו נדרש באופן מדוקדק להערכת משקלן של העדויות השונות, די לצורך שלב זה בהודעות   אשר אינן מופרכות על פניהן , על מנת להקים את התשתית הראייתית הדרושה. (ר' בש"פ 12038/04 הייב נ. מ"י (11.1.05) ; בש"פ 2159/03 חזיזה נ. מ"י (25.3.03)).

הלכה היא כי בשלב זה של דיון במעצר, אין בית המשפט קובע "ממצאים מרשיעים או מזכים" ואין הוא עוסק בסיכום הראיות  ובהכרעה. 

(ר' בש"פ 7159/04 אבו ג'ילדן נ' מדינת ישראל (17.8.04)).

5.         בבש"פ 7033/07 יוחייב נ' מדינת ישראל (26.8.07) נפסק, בין היתר, כי יש לבחון האם        הסתירות או הפירכות עליהן הצביעה העורר מפחיתות באופן מהותי ממשקלן הלכאורי של הראיות (ר' ב"ש 322/80 מדינת ישראל נ' אוחנה, פ"ד לה (1) 359).

אחד השיקולים המנחים להורות על חלופת מעצר הוא, היעדר עוצמה מספקת של הראיות הלכאוריות כדי להצדיק מעצר בפועל, שאז ניתן להסתפק בחלופת מעצר. (ר' בש"פ 6955/05 לולחי נ' מדינת ישראל (25.7.2005) ; בש"פ 7525/08 כהן נ' מדינת ישראל (  9.9.2008)).         (ר' גם : בש"פ 3107/09 קוספרובסקי נ, מדינת ישראל (7.5.09 )).

6.         בבש"פ 2157/09 אלמוני נ' מ"י (19.3.09)) נפסק בין היתר , כי  על  המשטרה לבצע את כל פעולות החקירה הסבירות, בנסיבות העניין, עת מוצגות בפניה טענות וראיות מצד חשוד או עד, שיש בהן כדי להשליך על התיק שבפניה, אף אם אלה אינן עולות בקנה אחד עם התלונה שהובילה לפתיחת החקירה. היינו, על המשטרה לאסוף את חומר החקירה הרלבנטי לתלונה, לרבות חומר חקירה התומך בעמדת הנאשם ( ר' : ע"פ 721/80 תורג'מן נ' מדינת ישראל, פ"ד לה(2) 466,472 ).

  בפרשת תורג'מן לעיל נפסק בין היתר כי  :

"מטרת החקירה המשטרתית אינה מציאת ראיות להרשעתו של חשוד, אלא מציאת ראיות לחשיפת האמת , בין אם אמת זו עשויה להוביל לזיכויו של חשוד, ובין אם היא עשויה להוביל להרשעתו"  ( ר' גם : פרשת זאדה לעיל בעמ' 148 ) .

תיק החקירה ראיות לכאורה

7.         סמ"ר שלומי שוורץ בדו"ח פעולה/תפיסה וסימון מיום 3.1.13 שעה 17:50, מציין בין היתר, כי הגיע יחד עם שוטרים אחרים לביתו של המשיב על מנת לערוך חיפוש על פי צו בית משפט בגין החזקת אמל"ח כי יחד עם השוטר אלכס הגיע לחלקו הצפון מזרחי של הבית וביצע סגירה היקפית. כ- 5 דקות מתחילת הביצוע אלכס קרא לו להיכנס למתחם ולהתחיל בחיפוש. בשלב ראשון חיפש בשלד הבניין ולא מצא דבר, בשלב שני הצטרף לחיפוש בבית. השוטר מציין כי בחדר שמול הכניסה הוא תפס מכשירי חשמל / אלקטרוניקה שונים וכי על מסך הטלוויזיה נראו תמונות של המצלמות מסביב לבית. השוטר מציין כי במהלך החיפוש לא נעשה שימוש בכח על ידו וכי כל המוצגים הועברו לחקירות.

8.         רס"מ בוסני שרון בדו"ח פעולה מיום 3.1.13 מציין, כי הגיע לבית המשיב כשהוא מזוהה כשוטר בכובע זיהוי משטרתי. בשלב ראשון ביצע סגירה מצד מערב של הבית עד ששמע צעקות מצדו המזרחי של הבניין, הוא רץ לכיוון הצעקות, הבחין בשני שוטרי יס"מ שתופסים את המשיב כשהוא זז וצועק, השוטרים ניסו לכבול את המשיב אך הוא זז כל הזמן והתנגד למעצר. ברגע שהצליחו לרתק אותו על הרצפה המשיך להשתולל והתנגד למעצר ולכן הוא תפס את רגליו ומנע את השתוללותו אך המשיב המשיך להשתולל עד שהשוטר דודי הפסיק את השתוללותו בכך שהשתמש במכשיר הטייזר. השוטר מציין, כי בהמשך הוא עלה לקומה השלישית של בניין השלד ובחדר הדרומי הבחין במוהנד עירקי וכן בטלוויזיה שעל המרקע הבחין במסך מפוצל של המצלמות במעגל סגור שמסביב לביתו של המשיב. עוד מציין השוטר, כי במהלך חיפוש בקומה השלישית נתפסה גרב לבנה ובתוכה מס' כדורים לנשק בקוטר 9 מ"מ וכן נתפסו על ידי שוטרי יס"מ מצלמות האבטחה.

9.         פקד דודי רוזנטל בדו"ח פעולה מיום 3.1.13 שעה 18:30 ציין כי הגיע לבצע צו חיפוש. בתחילה הגיע יחד עם השוטרים לדלת הברזל שנמצאת בצד המזרחי של המבנה תוך שהוא חובש כובע משטרתי לזיהוי, הדלת היתה נעולה, התחיל לקרוא למשיב שיפתח את הדלת תוך כדי שהוא הולך לאחור ואז בשלב זה הבחין במשיב ובמוהנד עירקי מציצים מהמרפסת של שלד הבנין בקומה האחרונה, צעק למשיב שירד למטה ושיפתח את הדלת וזה בתגובה השתהה ולא הגיב, הוא המשיך לצעוק לו שירד למטה ואז המשיב צעק לו "אני פותח". לאחר כחצי דקה המשיב ירד למטה והשוטר ביקשו פעם נוספת לפתוח את הדלת אך הוא לא פתח ואז הוא הורה לצוות היס"מ לפרוץ את הדלת. עם פתיחתה נכנס למבואה של המדרגות ואמר למשיב שהם הגיעו לבצע צו חיפוש והוא מעוכב ויהיה רגוע.

לדברי השוטר, המשיב צעק עליהם "מי אתם בכלל שתיכנסו אליי הביתה? אני אהרוג אתכם אני אזיין אתכם " ובשלב הזה נתן המשיב מס' מכות בסנטר של השוטר שניר שלום בעקבות כך שהשוטר שניר צעק לו "אתה עצור" ותפס את המשיב בידו ובתגובה המשיב התחיל להשתולל ולהתנגד תוך כדי שהוא ממשיך לצעוק "אני אהרוג אתכם אני אזיין אתכם אתם גמורים אתם לא יודעים מי אני" בתגובה לכך וכאשר השוטרים ניסו להשתלט על המשיב שהינו לדברי השוטר בחור גדול וחזק הוא הוציא את הטייזר מהנרתיק וצעק למשיב להירגע או שהוא ירה בו טייזר ובתגובה אמר לו המשיב "כוס אמק טייזר" והמשיך להשתולל ובשלב זה הוא ירה בו את הטייזר, המשיב נפל לכיוון שמחוץ לדלת השוטרים תפסו אותו בידיו, הוא המשיך להשתולל ולא נרגע, השוטרים הצליחו לרתק אותו לרצפה הוא המשיך להתנגד ולהשתולל ולכן בשלב זה הוא השתמש פעם נוספת בטייזר ואז השוטרים הצליחו לאזוק את המשיב והרימו אותו מהרצפה ובשלב זה נפסק השימוש בכוח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ