אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 10020-02-11

החלטה בתיק מ"ת 10020-02-11

תאריך פרסום : 11/11/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
10020-02-11
26/03/2012
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מוהנד טאהא (עציר) -
עו"ד יריב בן דוד
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד מסעד אליאס מסעד
החלטה

1.         זוהי בקשה לעיון חוזר על רקע החלטת בית המשפט העליון בבש"פ 853/12 מיום 2.2.12 בדיון על פי סעיף 62 לחסד"פ במסגרתה הורה על הארכת מעצרם של המבקש ואחרים ב- 90 ימים. יחד עם זאת, קבע בעניינו של המבקש:

            "על אף האמור לעיל, השתכנעתי כי יש מקום לבחון בשלב זה את אפשרות שחרורו של המבקש לחלופת מעצר שעברו הפלילי דל יחסית ואשר חלקו במעשים המתוארים, כעולה מטענות בא-כוחו ומבלי להכריע בדבר, פחות משל האחרים... יערך תסקיר אשר יונח על שולחנו של ביהמ"ש המחוזי... אשר יבחן אפשרות שחרורו של המבקש לחלופת מעצר".

2.         כתב האישום מייחס למבקש באישום השני עבירות של חבלה בכוונה מחמירה והדחה בחקירה. לפי עובדות האישום השני, בהמשך לאירוע מושא האישום הראשון ובאותו היום, נעשה ניסיון לערוך סולחה בין הצדדים. ניסיון זה הוביל לקטטה בה תקפו המבקש ואחרים את המתלוננים ובהם קטין, בבעיטות וכן באמצעות אלות, מקלות, סכינים, גרזן ואבנים. כתוצאה מהאלימות הקשה נגרמה לקטין חבלת ראש קשה. עוד באישום השלישי מיוחס למבקש כי ניסה ליצור לעצור אליבי באמצעות הנעת אדם למסור הודעת שקר לפיה היה עם אחר בעת קרות האירוע (להלן כתב האישום בתמצית).

3.         בתאריך 12.4.11 (כב' השופטת יעל רז לוי) הורתה על מעצרו של המבקש עד לתום ההליכים תוך ציון כי שירות המבחן נמנע מלבוא בהמלצה לחלופה שהוצגה הואיל והתרשמות השירות הייתה כי אין ביכולתו של הערב להוות גורם סמכותי ומציב גבולות עבור המבקש וכן המדובר בחלופה הנמצאת בקרבה גיאוגרפית למקום מקורי המתלונן, היינו בעיר באר שבע וכן קביעת השירות כי קיימת רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות מהמבקש.

4.         בתאריך 15.12.11 במסגרת בש"פ 7981/11 האריך בית המשפט העליון את מעצרו של המבקש ואחרים לפי סעיף 62 לחסד"פ לתקופה של 90 ימים.

5.         בתאריך 2.2.12 במסגרת בש"פ 853/12 האריך בשנית בית המשפט העליון את מעצרו של המבקש ואחרים על פי סעיף 62 לחסד"פ לתקופה של 90 ימים (ראה לעניין זה סעיף 1 לעיל).

6.         ב"כ המבקש עותר להורות על שחרורו של המבקש לחלופת מעצר בדמות במעצר בית בבית אחיו קאיד ותחת פיקוחם של אימו הגב' מרים טאהא, אלמנה בת 50, אחותו הגב' דיבה המתגוררות בבאר שבע (להלן החלופה בבאר שבע), לחילופין מעצר בית בעיר רהט אצל הגב' בסאמה דבבסה בת 45, נשואה ואם לעשרה ילדים המתגוררת בשכונה 38/37 בעיר רהט, עקרת בית, גיסתו של המבקש וכן בפיקוחו של אחיו קאיד טאהא (להלן החלופה ברהט).

            שירות המבחן בתסקיר מיום 29.2.12 ציין "בבואנו להעריך מחדש את רמת הסיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות הבאנו בחשבון את עמדותיו של מוהנד בהן לא חל שינוי ותפיסתו העצמית הקורבנית. בנוסף, לקחנו בחשבון את דברי המתלוננים. בשקלול כל הגורמים אנו סבורים כי קיימת רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות".

עוד מהתסקיר עולה שהשירות שוחח עם אימו של המבקש הגב' מרים טאהא וכן עם אחותו הגב' דיבה וכן עם אחיו קאיד טאהא ולאחר שקלול כל הגורמים סבור השירות כי אין בחלופה המוצעת כדי לצמצם את רמת הסיכון. בנוסף לכך החלופה המוצעת הינה בבאר שבע מקום מגוריהם של המתלוננים.

בתסקיר מיום 18.3.12 בחן השירות חלופה נוספת בדמות מעצר בית בביתה של קרובת משפחה הגב' בסמה דבאבסה וכן בפיקוחם של אחמד דבאבסה וכן אחיו של המבקש קאיד טאהא בעיר רהט.

באשר לגב' בסמה דבאבסה ציין השירות כי לא עלה בידם לשוחח עימה בשל העובדה כי אינה דוברת עברית ובשל המצב הביטחוני לא עלה בידם לדאוג לתרגום.

באשר למפקח אחמד דבאבסה, בן 44, נשוי, גיסם של משפחת המבקש, עובד כקבלן שיפוצים, לדבריו מכיר את המבקש היכרות שטחית. עוד לדבריו קאיד ביקש את עזרתו כגורם מפקח נוסף לחלופה עבור אחיו המבקש. השירות מביע ספקות באשר ליכולתו להוות גורם מרתיע וסמכותי עבור המבקש.

באשר למפקח קאיד אחיו של המבקש, מציין השירות כי שב ושוחח עימו "הבאנו בחשבון את הפער בין הגרסאות, קרי המידע שהציג בפנינו בעבר לבין השיחה כיום, דבר שהקשה להתרשם מאמינותו. בנוסף לרישום הפלילי העומד לחובתו וכן חוסר הבהירות באשר למערכת היחסים עם הגב' בסמה דבאבסה".

לסיכום, השירות מציין "בנוסף לשיקולים אלו, הבאנו בחשבון את רמת הסיכון הגבוהה ממנה התרשמנו  בתסקירנו הקודם... נראה שאין בחלופה המוצעת בביתה של הגב' בסמה דבאבסה כדי לצמצם את רמת הסיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות".

7.         כאן המקום לציין את הערכת השירות בתסקיר שהוגש ביום 7.4.11 בנוגע לרמת המסוכנות הנשקפת מהמבקש "אנו סבורים על פניו קיימת רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות, יחד עם זאת לאור העדר מידע מהמתלוננים וכן מהגורמים המתאימים במשטרת ישראל, אנו מתקשים להעריך רמת סיכון זו ביתר דיוק... למרות קשיינו להעריך ביתר דיוק את רמת הסיכון, נראה לנו כי אין ביכולתה של החלופה לצמצם את רמת הסיכון על רקע מעורבותו של קאיד בסכסוך וכן בשל הקרבה הגאוגרפית למקום מגוריהם של המתלוננים כשחלופה המוצעת הינה בעיר באר שבע מקום מגוריהם של המתלוננים".

8.         בתאריך 18.3.12 התייצבה בפני הגב' בסמה דבאבסה והביעה נכונותה והסכמתה לשמש חלופת מעצר עבר המבקש. עוד מסרה, כי היא גיסתם של משפחת המבקש, נשואה, בת 45, אימא ל- 10 ילדים, מתגוררת ברהט. עוד מסרה כי הייתה בשירות המבחן, אולם בשל העדר מתורגמן לשפה הערבית, לא המשיכה את השיחה עם קצינת המבחן. עוד מסרה כי היא מבינה את משמעות אחריותה כערבה וכמפקחת.

            עוד הופיע בפני אחיו של המבקש, קאיד טאהא בן 40, גרוש, מתגורר בבאר שבע, לדבריו כיום לא עובד, מסר שלחובתו עבר פלילי מלפני 5 שנים, עוד מסר כי בעבר שימש ערב ומפקח עבור אחיו פארס טאהא במסגרת בש"פ 220/09 חרף הרישום הפלילי (החלטת בית המשפט העליון בבש"פ 220/09 הוגשה לעיוני).

9.         ב"כ המשיבה עותר לדחות את הבקשה ולהותיר את המבקש במעצר עד תום ההליכים נוכח העדר המלצה משירות המבחן לחלופות שנבחנו וכן נוכח רמת המסוכנות להתנהגות פורצת גבולות מצד המבקש וכן נוכח התרשמות השירות כי הערב קאיד אינו מתאים לפקח על המבקש, שיחת שירות המבחן עם המתלוננים שעדיין מרגישים מאוימים על ידי בני משפחת המבקש.

10.        לאחר שעיינתי בתסקירים המפורטים לעיל, ובחנתי את הערבים שהוצגו בפני כחלופה, התרשמתי באופן חיובי מהערבים וכן שוכנעתי שיש ביכולתם לשמש חלופה נאותה עבור המבקש. הגברת בסמה דבאבסה הינה אשה בת 45, בוגרת, הינה גיסתם של בני משפחת המבקש, מבינה את משמעות היותה כערבה וכמפקחת עבור המבקש.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ