אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"י 2711-11-13

החלטה בתיק מ"י 2711-11-13

תאריך פרסום : 22/01/2014 | גרסת הדפסה
מ"י
בית משפט השלום בקריות
2711-11-13
04/12/2013
בפני השופט:
יוסי טורס

- נגד -
התובע:
אליהו דהן
הנתבע:
1. מוטי זגורי
2. תחנת משטרה-משטרת זבולון

החלטה

1.       לפני בקשה להחזרת תפוס במסגרתה עותר המבקש להשיב לו סכום כסף אשר נתפס בחזקתו ומוחזק בידי המשטרה.

2.       המבקש טוען כי הוא בעל משאית ובמסגרת חיפוש עבודה, הבחין במודעה באינטרנט, אותה פרסם משיב 1 (להלן - המשיב) . הוסבר כי במסגרת הסכם לביצוע קו חלוקה, מסר הוא למשיב סך של 10,000 ש"ח (7000 ש"ח במזומן ושיק ע"ס 3000 ש"ח), כפי שהתבקש. לטענתו, המשיב ביקש סכום זה כדמי בטחון, שמא יגרם נזק לסחורה. המבקש טוען כי זמן קצר לאחר מסירת הכסף, חשד כי דבר מה אינו כשורה וכי נפל קורבן למעשה מרמה. על כן ביקש הוא את הכסף חזרה. כאשר המשיב סרב להשיב את הכסף, התפתח בין השניים עימות אלים, במהלכו נטל המבקש את הסכום של 7000 ש"ח במזומן, מכיס מכנסיו של המשיב. עוברי אורח הזמינו את המשטרה, וכאשר הגיעו שוטרים, עצרו את המבקש, כאשר הכסף בחזקתו.

3.       במהלך הדיון טען המשיב כי מדובר בכסף השייך לו, שכן הוא קיבל אותו מהמבקש בשל עסקה בה נקשרו השניים. המשיב הבהיר כי הוא בעל קו חלוקת סיגריות לרשות הפלסטינאית וכי הסך של 10,000 ש"ח נדרש על מנת "להשתתף בהשתתפות עצמית בסך 10,000 ש"ח." .

המשיב טען עוד כי קיבל מהמבקש רק 4000 ש"ח במזומן, אולם מחומר הראיות עולה כי קיימות ראיות לכאורה, שמדובר בסכום של 7,000 ש"ח וביחס לסכום זה תתייחס החלטה זו.

4.       נציג המשטרה הגיש לעיוני את תיק החקירה וכן דו"ח מסכם של החוקר המטפל ועיינתי בו לרבות במסקנה העולה בסופו.

5.       במהלך הדיון, השיב המשיב לשאלתי כי יוכל "להמציא לבית המשפט ראיות שהעסקה שביקשתי לעשות עם המבקש היא עסקה אמיתית, אני אמציא לבית המשפט תצהירים של נהגים שעובדים איתי בהסדר זה, לרבות הפקדת פיקדון במזומן על נזק שיתכן ויגרם.  אני אמציא גם תעודות על כך שיש לי תיק פעיל במס הכנסה ובמע"מ. כמו כן אמציא תעודות משלוח לדוגמא על מנת להראות כי אני מספק משלוחים באמצעות נהגים שהם קבלני משנה שלי, כל זאת אמציא בתוך 10 ימים" . פרטים אלו התבקשו לאור התמיהות שעולות מהעסקה הנטענת, ממסקנתו של החוקר וכן לאור עברו הפלילי של המשיב, הרצוף עבירות מרמה וסחיטה באיומים (מעבר לעבירות רבות אחרות).

6.       לאחר הדיון, הגיש המשיב בקשה למתן אורכה להמצאת המסמכים ונערתי לבקשה תוך שקבעתי כי מסמכים כאמור יוגשו עד יום 28.11.13 , אולם הם לא הוגשו עד כה.

דיון

7.       לאחר שעיינתי בחומר החקירה ובטענות הצדדי, סברתי כי דין הבקשה להתקבל.

8.       צו כאמור בסעיף 34 לפקודת סדר הדין הפלילי [מעצר וחיפוש][נוסח חדש], התשכ"ט - 1969 (להלן- הפקודה) אינו קובע בעלות בחפץ, אלא הוא מהווה הכרעה זמנית גרידא בדבר הבעלות בחפץ. יפים לעניין זה דברים שנאמרו ביחס לצו לפי סעיף 36 לפקודה  (הנכונים גם לעניין צו לפי סעיף 34 לפקודה)  "קביעתה של הערכאה הדיונית בבקשה לפי סעיף 36 לפקודה היא לעולם החלטה זמנית, במובן זה שהנפגע מההחלטה רשאי לעתור בהליך אזרחי בו יוכיח בעלותו בתפוס. קרי, ההחלטה בבקשה לפי סעיף 36 לפקודה אינה מהווה מעשה בית דין שעשוי להכריע סופית בדבר זכויות הצדדים בתפוסים"  (בש"פ 2013/13 מדינת ישראל נ' עודד גולן (16.10.13)). יחד עם זאת, ראוי להדגיש כי הוצאתו של חפץ מחזקתו של אדם, מהווה פגיעה בו, אף אם היא הוצאה זמנית, עד הכרעת הערכאה האזרחית שכן "יש לזכור, כי עצם מסירת החפץ לידי התובע בו זכות, משמעותה העברת נטל השכנוע אל שכמו של האדם המבקש לאחר מכן להוציאו מידי המחזיק"(בש"פ 2671/01 סיני נ' מילרה, פד"י נה(4) 176).  לעניין כמות הראיות הנדרשת לצורך שכנוע בדבר בעלות בחפץ, נקבע כי אין מדובר בראיות כנדרש במשפט אזרחי, אלא די בראיות לכאורה, שכן מדובר בצו בעל אופי מנהלי (בש"פ 2671/01 הנ"ל).

9.       הכסף מושא בקשה זו נתפס על גופו של המבקש. אמנם הוא הוצא זמן קצר קודם לכן, בכוח, מחזקתו של המשיב, אולם נסיבות העניין מובילות למסקנה כי נכון להעבירו לרשות המבקש, כבר עתה. הסכום אינו נחוץ למשטרה כראיה והיא אינה מתנגדת להעברתו. נסיבות העסקה בין השניים מעלות חשד, שמא נפל המבקש קורבן למעשה מרמה, במסגרתו לא הוצעה לו עבודה אמיתית, אלא נעשה ניסיון לקבל ממנו במרמה סכום כסף, ללא כוונה לספק לו עבודה בתמורה. עברו הפלילי של המשיב והעובדה כי לא ניצל את ההזדמנות להמציא מסמכים מהם ניתן היה להסיק שאכן מדובר באיש עסקים, הנוהג לגבות סכומי פיקדון דומים, תומכים במסקנה, לפיה קיימות ראיות לכאורה, לפיהן אין מדובר בעסקה תמימה וכשרה. 

10.   ואולם אף אם אלך לשיטתו של המשיב, נראה שנכון להרות על העברת הסכום לידי המבקש דווקא. אליבא דמשיב, אין מדובר בסכום ששולם בתמורה לנכס או שירות שקיבל המבקש, אלא כדמי פיקדון, למקרה שהסחורה שהייתה מופקדת בידי המבקש, הייתה נפגעת. דמי פיקדון, כשמם כן הם, ועל כן, בסיום יחסי העבודה ומשלא נגרם נזק לסחורה, אמורים היו הם להיות מושבים למבקש. על כן, אף אם אניח לטובתו של המשיב שהיה בכוונתו להציע למבקש הצעת עבודה אמיתית, אין  עוד הצדקה שיחזיק בדמי פיקדון, שהרי אין בכוונתו למסור למבקש סחורה כלשהי וממילא, כך לכאורה, שהיה עליו להשיב הסכום למבקש, עם דרישה ועם סיום יחסי העבודה (שלא יצאו כלל לפועל).

11.   לאור כל זאת, סברתי כי נכון להורות על העברת הסך של 7,000 ש"ח המוחזקים בידי המשטרה לידי המבקש וכך אני מורה. מובן כי אין בקביעתי להכריע בדבר זכויות הצדדים ונושא זה יידון , אם תוגש תביעה אזרחית. כל שנאמר כאן הוא לצרכי בקשה זו, והנו קביעות לכאוריות שאינן קובעות בעלות בנכס.

12.   המשטרה תמסור, אפוא, לידי המבקש את הסכום הנ"ל, אך לא לפני יום 20.12.13 על מנת לאפשר למשיב לערור על ההחלטה.

13.   המזכירות תמציא עותק ההחלטה לצדדים. נציג המשטרה מתבקש לסור ללשכתי לקבל את תיק החקירה.

ניתנה היום, א' טבת תשע"ד, 04 דצמבר 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ