אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק וע 969/04

החלטה בתיק וע 969/04

תאריך פרסום : 18/09/2008 | גרסת הדפסה
ו"ע
בית משפט השלום תל אביב-יפו
969-04
16/12/2007
בפני השופט:
1. עינת רביד יו"ר
2. ד"ר עמנואל כץ - חבר
3. עו"ד שמואל בריצמן - חבר


- נגד -
התובע:
מלכי דנה
עו"ד מילר
הנתבע:
ק. תגמולים - משרד הביטחון
עו"ד ארן
החלטה

1.      זהו ערעור על החלטת קצין התגמולים מיום 1.9.04 ולפיה לא נמצאו הוכחות המעידות כי ההפרעות בברכיים מהן סובלת המערערת ארעו ו/או הוחמרו עקב תנאי השרות. אין מחלוקת בין הצדדים ובין המומחים הרפואיים כי המערערת סובלת מכאבים פטלופמורליים בברכיים.

2.      המערערת נולדה ביום 29.9.80 והתגייסה לשרות חובה ביום 21.2.99 ושירתה עד ליום 27.11.00 כמדריכת ספורט ומדריכת קרב מגע. המערערת התגייסה בפרופיל 97 ואף השתחררה באותו פרופיל בדרגת סמל כאשר היא שירתה בחיל הצנחנים.

3.      לטענת המערערת ההפרעות בברכיים מהם היא סובלת הינן תוצאה של הקורס לקרב מגע וקורס למדריכי ספורט, אשר עברה בבסיס ההדרכה בוינגייט ואשר כללו פעילות גופנית מאומצת מן הבוקר עד הערב תוך פעילות רבה של ריצות ארוכות על חול של ים וכן תרגילים רבים אחרים כמו בעיטות, קפיצות, ריצות שדה, מסלולי מכשולים, טיפוס על קיר, טיפוס חבלים ועוד, אשר כולם גרמו לעומס על ברכיה. הקורסים נמשכו סך הכל עד 8.7.99. לאחר סיום הקורס בוינגייט שימשה המערערת כמדריכת ספורט ומדריכת קרב מגע בבסיס הטירונים של הצנחנים בסנור שם שירתה עד לתום שרותה.

4.      ד"ר שזר, המומחה מטעם המשיב, ציין כי המערערת אכן סובלת מן הכאבים בברכיים אולם למרות שלדבריה הכאבים החלו במהלך שרותה הצבאי, אין בתיק הרפואי תיעוד לכך. ד"ר שזר מציין שבתיק הרפואי, שהיה מצוי בפניו נמצאים רק מסמכים בודדים ממאי ואוקטובר 2003 בהם מדובר על כאבים בברכיים, אך מסמכים אלה הינם לאחר השרות. לפיכך קובע ד"ר שזר כי אינו יודע מתי החלו הכאבים בברכיים מבחינה רפואית ולכן אינו יכול לקבוע האם יש קשר בין הכאבים בברכיים לבין השרות הצבאי. ד"ר שזר כותב בחוות דעתו כי אם אכן הכאבים החלו במהלך המאמצים בתקופת השרות כי אז יש להכיר בגרימה. אולם משום שאינו יכול להסתמך על דברי התובעת בלבד, הרי שהוא רואה בכך סוגיה משפטית ולא רפואית.

5.      לפיכך התייצבו הצדדים בפנינו כאשר השאלה העומדת בפנינו היא אך ורק האם אכן סבלה המערערת מכאבי הברכיים כבר בעת שרותה הצבאי אם לאו. לשם כך שמענו את המערערת ואת חברתה לשרות, הגברת ורד תורג'מן. הצדדים ויתרו בנסיבות אלה על חקירת המומחים. יש לציין, כי התיק הרפואי הצבאי של המערערת לא נמצא וכפי שכתב ב"כ המשיב בסיכומיו: "הדיון בתיק זה נדחה מספר פעמים כדי לנסות ולמצוא את תיקה הרפואי של המערערת אולם כל המאמצים לא נשאו פרי".

עדויות המערערת

6.      המערערת העידה בתצהירה כי אין ברשותה כל מסמך רפואי מתקופת השרות הצבאי משום שהתיק הרפואי הצבאי נמצא ברשות הצבא, אך רשויות הצבא לא מצאו אותו. על פי עדותה, התיק הרפואי היה עמה בוינגייט והוא הועבר על ידה לבסיס בסנור, הושאר שם עם תום שרותה, אך כיום הצבא אינו מוצא את התיק.

7.      המערערת העידה כי כבר במהלך הקורס לקרב מגע ובקורס מדריכי הספורט החלה לסבול מכאבים קשים בברכיים. כתוצאה מהכאבים היא לא הורשתה לבצע פעולות מסוימות כמו למשל "מסע קורות" ממנו קיבלה פטור על ידי המדריכים. לטענתה במהלך השרות בבסיס סנור התגברו הכאבים והיא אף פנתה למרפאת הבסיס שם בדק אותה רופא היחידה ואמר שכפי הנראה יש לה נזק לסחוס. על פי תצהירה, רופא היחידה לא מצא לנכון להפנות אותה לרופא מקצועי, כי חשב שניתן יהיה לפתור את הבעיה בתרגילים פשוטים, שאותם ניתן לבצע לבד. לדבריה מאז ועד היום ולמרות ביצוע התרגילים שנתן לה הרופא וכן ביצוע פיזיותרפיה אליה הופנתה לאחר השירות, כאבי הברכיים לא חלפו.

8.      בחקירתה הנגדית של המערערת היא ציינה שהייתה אצל הרופא בסנור מספר פעמים וכי בוינגייט היא לא זוכרת שהייתה אצל הרופא. המערערת גם ציינה את שם הרופא, שלפי מיטב זיכרונה טיפל בה בסנור, ושמו ד"ר אורן בלומנפלד. המערערת גם העידה כי בסנור היו איתה חברות ומדריכות אחרות ולכן כאשר לא יכלה במסגרת תפקידה לבצע תרגילים מסוימים בגלל כאבי הברכיים, חברותיה היו עוזרות לה. עוד היא ציינה כי היא הייתה מטפלת בעצמה בתחבושות, קומפרסים, בנגל, וולטרן והכל בכוחות עצמה וכי היא פנתה לפיזיותרפיה רק בשנת 2002 אולם הפיזיותרפיה גם היא אינה מסייעת לה.

9.      המערערת הביאה לעדות גם את גברת ורד תורג'מן, שהייתה עימה בקורס בוינגייט. ורד העידה כי לאחר תקופה מסוימת בקורס, שמה לב שהמערערת התחילה לסבול מכאבים קשים בברכיים וכי ניסתה להקל על הכאבים באמצעות משחות ומסאג'ים. ורד גם זכרה כי המערערת פנתה למרפאה בבסיס בעקבות הכאבים בברכיים וכן היא זכרה כי המערערת לא יצאה למסע קורות, למרות חשיבותו.

טענות המערערת בסיכומיה

10.  טענתה העיקרית של ב"כ המערערת היא שיש להעביר את נטל הראיה למשיב בשל הנזק הראייתי שנגרם למערערת בשל איבוד תיקה הרפואי של המערערת. ב"כ המערערת טען כי התיק הרפואי נמצא לאורך כל השרות בידו ובשליטתו של הצבא. כאשר התיק הרפואי אבד על ידי הצבא, הרי שנגרעה יכולתה של המערערת להוכיח כי פגיעתה היתה בזמן השרות. עוד טוען ב"כ המערערת כי בהתאם לפסיקה תוצאה מינימלית של מחדלי המשיב הינה העברת נטל ההוכחה על כתפו להראות מה האינפורמציה אותה היינו יכולים ללמוד מהתיק החסר. ב"כ המערערת הפנה לפסיקה בעניין נזק ראייתי והעברת נטל השכנוע מן התובע אל הנתבע בפסקי הדין הבאים: ע"א 58/82 קנטור נ' מוסייב פ"ד לט (3) 253, בעמוד 260-259; ע"א 5461/91 עזבון עאזם נ' קופת חולים (לא פורסם); ע"א 9328/02 לאה מאיר נ' ד"ר דן לאור (לא פורסם).

11.  עוד טוען ב"כ המערערת כי המערערת טרם גיוסה הייתה בריאה ואף גויסה לתפקיד מדריכת כושר, הדורש רמת כושר גבוהה ומצב בריאותי תקין, אולם במהלך הקורס בוינגייט החלה לסבול מכאבים כתוצאה מהעומס והמאמצים. לכן, לטענתו, יש לקבוע קשר סיבתי בין כאבי הברכיים לבין תנאי השרות.

טענות המשיב בסיכומיו

12.  ב"כ המשיב טוען כי אין כל הוכחה בתיק כי המערערת סבלה ממגבלות רפואיות במהלך שרותה הצבאי. עוד טוען המשיב כי חברתה של המערערת ורד תורג'מן אמרה בתצהירה שהמערערת פנתה לקבל עזרה רפואית עוד בהיותה בוינגייט בניגוד למה שהעידה המערערת ולכן אין לתת משקל לתצהיר ולעדות של ורד, משום שהם "נגועים ברצון לעזור לחברה טובה מבלי שיהיה לכך כל בסיס עובדתי".

13.  עוד טוען המשיב כי ניתן היה לצפות שהמערערת תפנה לקבלת טיפול רפואי מייד עם שחרורה מן הצבא, דהיינו החל מנובמבר 2000 אולם בבדיקת התיק הרפואי עולה שהמערערת החלה בטיפולי פיזיותרפיה רק שנתיים לאחר השחרור ולא יכלה להסביר כיצד עם סיום השרות נמנעה מלפנות לרופאים. עוד טוען המשיב בעניין זה כי לו היו הכאבים נמשכים באופן רציף כי אז התביעה למשיב הייתה מוגשת בסמוך לתום השרות ולא בספטמבר 2003, כמעט 3 שנים לאחר תום השרות. עוד טוען המשיב לעניין זה כי המערערת עבדה לאחר השחרור כמאבטחת בחברת שמירה במשך כחמש שנים, עבודה שדורשת גם מאמץ גופני ועל פי עדותה, למרות כאביה לא לקחה אף יום מחלה.

14.  לפיכך סבור ב"כ המשיב כי אין להכיר בקשר שבין כאבי הברכיים לבין השרות הצבאי.

דיון והכרעה

15.  על פי סיכומי ב"כ המשיב עולה כי הוא אינו טוען עוד כי התיק הרפואי נמסר למערערת כאשר עזבה את סנור, אלא רק כאשר עזבה את וינגייט לסנור, ולכן אין להניח כי היא אחראית בדרך כלשהי להעלמות התיק הרפואי (ראו סעיף 7 לסיכומי המשיב).

16.  הועדה נתנה אמון בעדותה של המערערת כי החלה לסבול מכאבי ברכיים כבר במהלך הקורסים בוינגייט. הועדה גם נתנה אמון בעדות חברתה של המערערת כי המערערת סבלה מכאבים כבר במהלך הקורס והועדה אינה נותנת משקל לסתירה לה טען ב"כ המשיב לעניין פניה לקבלת טיפול רפואי בוינגייט. אמנם ורד העידה כי המערערת פנתה לטיפול רפואי כבר בוינגייט, ואילו המערערת העידה שלפי זיכרונה לא פנתה, אולם דבר זה דווקא מעיד על כנותה של המערערת ואינו צריך לשמש כנגדה, במיוחד כאשר התיק הרפואי אינו מונח בפנינו ועלינו להסתמך על זיכרון העדים והמערערת בלבד.

17.  הוועדה גם איננה נותנת משקל לעובדה שהמערערת לא פנתה מייד אחרי השרות לטיפול, משום שהסבירה כי טיפלה בעצמה באמצעים אחרים. עוד יש לציין כי אין מחלוקת כי המערערת סובלת כיום מכאבים בברכיים ולכן העובדה שלא פנתה לקבלת יום חופש גם במסגרת עבודתה כמאבטחת רק מוכיחה את יכולתה להתגבר על הכאבים ולתפקד באופן חלקי מבלי להעמיס על הברכיים, ואינה צריכה לעמוד כנגדה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ