אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק וע 556/04

החלטה בתיק וע 556/04

תאריך פרסום : 29/01/2008 | גרסת הדפסה
ו"ע
בית משפט השלום תל אביב-יפו
556-04
16/07/2006
בפני השופט:
1. עינת רביד - יו"ר
2. עו"ד שמואל אלטלף - חבר
3. עו"ד נחמן גולדברג - חבר


- נגד -
התובע:
1. אחמד עבד אלפתאח
2. אימן סוחסאח
3. עימאד עלוי
4. סמיר עלוי
5. עמאד חסן אבו רומי

עו"ד ג'יאת נאסר
הנתבע:
1. עמוס ירון - מנכ"ל משרד הבטחון
2. משרד הבטחון
3. מנהלת קו התפר (הגדר)
4. המפקד הצבאי באזור יהודה ושומרון

עו"ד ניצן בן ארויה
החלטה

1.    עניינו של ערעור זה בתוואי גדר הבטחון, המוקמת במזרח ירושלים בקצה שכונת א-שייח', הקרוייה גם קובסא. שכונת א-שייח' נמצאת צפונית ומערבית לעיירה אל-עזרייה, חלקה הקטן בתחום המוניציפאלי של ירושלים ושאר השכונה דרומית ומזרחית לגבול המוניציפאלי של ירושלים. העיירה אל-עזרייה נמצאת במבואותיה של מעלה אדומים, בשטח הרשות הפלסטינאית. על פי תוואי הגדר כיום, אל-עזרייה, המונה כ- 30,000 תושבים מצויה כולה בצידה המזרחי של הגדר. שכונת א-שייח, שהיא, כאמור, סמוכה מאד לגבול המוניציפאלי של ירושלים מצויה גם היא, כמעט כולה (למעט כשמונה מבנים), בצידה המזרחי של הגדר.

מן התוואי הנוכחי נובע, כי המערערים, בעלי תעודות זהות כחולות, הרשאים להיכנס לירושלים ואשר מעותדים להתגורר בצד המזרחי של הגדר, יוכלו להכנס לתחום העיר ירושלים רק דרך מעברים ולא ישירות בחציית הכביש הסמוך למגוריהם, כפי שהדבר כיום. תכלית הערעור בפנינו להביא לשינוי תוואי הגדר, באופן שחלקו של התוואי המתוכנן כיום יועתק, כך שמבנים ואדמות השייכים למערערים יימצאו בחלקה "הירושלמי" של הגדר ולא מחוץ לה. מטרת העתקה זו של התוואי ליצור רצף טריטוריאלי בין המבנים והאדמות של המערערים לבין חלק קטן מן המבנים והקרקעות של תושבי שכונת א-שייח (כשמונה מבנים), המצויים כבר כיום, על פי התכנון, בתחום הירושלמי של תוואי הגדר. לו יתוקן התוואי כרצון המערערים יוותרו המבנים השייכים למערערים בתוך תחום "ירושלים" של הגדר והם לא יאלצו לעבור דרך מעברים, כדי להגיע לירושלים.

בתוואי נשוא דיוננו בא לידי ביטוי עד כמה מורכבת ועדינה הכנת התוואי באזור "עוטף ירושלים", המחייבת בחינה של כל בית ובית תוך צורך מתמיד לאזן בין אינטרסים שונים, לא רק בין המערערים לבין המשיב, אלא גם בין תושבי אותה שכונה.

2.    הצו עליו ערערו המערערים הוא: צת- 23/03, מיום 24.8.03. יש לציין כי במהלך הערעור בפנינו תוקן הצו והערעור כיום הוא על צו התפיסה המתוקן, שהוצא ביום 5.2.06.

3.    המערערים אינם מלינים על ההכרח ביצירת מכשול פיזי, שתכליתו מניעת כניסתם של מפגעים משטחי יהודה ושומרון לתוך ירושלים, אולם טוענים, כי תוואי הגדר העובר סמוך מאוד לביתם, מהווה פגיעה בלתי חיונית ובלתי מידתית בזכויות היסוד שלהם ובחייהם.

הרקע

4.    בימים אלה הולכת ונשלמת חומה בגובה של כ-8 מטרים מסביב לעיירה אל- עזרייה. מדובר בחלקו המזרחי של תוואי הגדר ב"עוטף ירושלים", העובר דרומית לאל- זעים, דרך אזור אל-עזרייה ואבו דיס ועד צור באהר ואום טובה. אין מחלוקת, כי בעיירה אל-עזרייה מתגוררים גם פלסטינאים וגם בעלי תעודות זהות כחולות או בעלי תושבות, הרשאים להכנס לירושלים. מספר האנשים הרשאים להכנס לירושלים מן העיירה מוערך בכ- 7,000 איש. 

עוד הולך ונבנה בימים אלה מעבר "ראס אבו סביתאן" ("מעבר הזיתים"), המיועד לשמש כמעבר כניסה מכיוון מזרח לתוך ירושלים, לשכונת א-טור, לכיוון הר הזיתים. המעבר, ממוקם צפונית לעיירה אל-עזרייה, בין אל-עזרייה לבין א-טור. אל-עזרייה, תהיה, כאמור, מחוץ לגדר ההפרדה ואילו שכונת א-טור הינה בתוך תחום ירושלים של הגדר. מעבר זה מיועד לשמש כמעבר כניסה, בו יעברו מחזיקי תעודות זהות ישראליות המתגוררים מחוץ לגדר. על פי עדותו של תא"ל (במיל') דני תירזה (להלן - " תירזה"), מסקנת סקר, שנערך בעבור המשיבים, היא שבמעבר ראס אבו סביתאן יעברו כ- 6,060 אנשים ביום.

5.    אל-עזרייה, כולה, הינה עיירה הנמצאת מחוץ לתחום שיפוטה של ירושלים ובשטח הרשות. השכונה הנדונה בתיק זה, קובסא או א-שייח, היא שכונה הממוקמת בין אל עזרייה לבין א-טור, על הגבול המוניציפאלי או במרחק מטרים ממנו. על פי העדים, שהופיעו בפנינו, א-שייח' אינה חלק משכונת אל- עזרייה, אלא היא באזור התפר שבין ירושלים לעיירה (ר' למשל תצהיר המערער 3 סעיף 4). העדים העידו ותירזה אף אישר בחקירתו, כי קיימות גדרות בין השכונה לבין אל עזרייה (עמ' 93-94 לפרוטוקול). תושביה של השכונה רואים עצמם כמחוברים לירושלים ולא לאל עזרייה.

חשוב לציין, כי מדובר בתחום אורבני מובהק, שבו בנויים בתים, אשר חלקם אף בני מספר קומות. חלק מן הבתים צמודים מאד זה לזה ולחלקם צמודים שטחים פתוחים גדולים יותר. בין חלק מן הבתים עוברות דרכים צרות, בהם יכולה לעבור מכונית. כאמור, גבולה המוניציפאלי של ירושלים עובר בסמוך מאד לאותם בתים (במרחק של ממטרים ספורים עד עשרות מטרים) וחציית כביש צר מכניסה את התושבים לשכונת א-טור בירושלים.

6.    בתיק זה בא לידי ביטוי הנאמר בספרם של קובי מיכאל ואמנון רמון, " ירושלים גדר סביב לה", הוצאת מכון ירושלים לחקר ישראל, 2004: " בירושלים, שהיא מן הערים המורכבות והמסובכות בעולם, הפכה מלאכת תכנון הגדר והקמתה לעניין קשה ובעייתי במיוחד. עיקר הקושי נעוץ בכך שגדר ההפרדה המוקמת באזור זה- פחות או יותר על גבול שטח השיפוט העירוני של ירושלים - אינה מפרידה במקרים רבים בין אוכלוסיה ערבית לבין אוכלוסיה יהודית, אלא בין אוכלוסייה ערבית המתגוררת בגדה המערבית לבין אוכלוסיה ערבית המתגוררת בשכונות הערביות הנמצאות בתחום המוניציפאלי של ירושלים. הפרדה זו היא בעייתית במיוחד מחמת הזיקות המשפחתיות, החברתיות והכלכליות שבין שתי האוכלוסיות." (עמ' 6).

העובדות וההליכים

7.    תוואי הגדר ב"עוטף ירושלים" באזור זה, נבנה בדרך של חומה גבוהה בגובה של 8 מטרים, העוקבת, בדרך כלל, אחר גבולותיה המוניציפאליים של ירושלים. תוואי הגדר המקורי, בסמוך לאל עזרייה, עבר לאורך הגבול המוניציפאלי, דהיינו חצה את שטח מנזר "האחיות קמבוני נגרציה", פנה שמאלה לאורך הכביש הסמוך למנזר (דרך הכהנים או רח' א-שייח') והתחבר לכביש נוסף בצומת ופנה שמאלה, תוך שהוא מקיף את כל אל עזרייה ומשאיר את כל בתי אל עזרייה וקובסא מחוץ לגדר (ר' הקו הירוק בתצלום אויר "עתירות שכונת א-שיאח'", אשר הסימונים עליו מעודכנים ליולי 2005 - להלן: " התצ"א"). רובו של התוואי ב"עוטף ירושלים" ובאזור זה נדון בעתירות שונות בבית המשפט הגבוה לצדק (ר' למשל, בג"ץ 6375/05 ובג"ץ 6353/05) אך ככל הידוע לועדה טרם ניתנו פסקי דין שם. לאחרונה (18.6.06) ניתן פסק דין בבג"ץ 1300/06 העוסק גם הוא בתוואי באיזור שכונת א-שייח, אך בזה העובר דרומית לבתי המערערים וכב' הנשיא ברק דחה את העתירה תוך שהוא קובע כי שינוי צו התפיסה הדרומי לא יסייע למערערים ולא יכניסם לתחום ירושלים, כבקשתם,  ולכן סוגייתם צריכה להתברר בפני ועדה זו (בג"ץ 1300/06 רבחי אבו זיאד ואח' נ' משרד הבטחון ואח'). במסגרת הדיונים השונים בבג"ץ הגיע המשיב להסדר ולפיו התוואי המקורי המתואר לעיל, אשר עבר לאורך הכביש, תוקן, כך שהוכנסו מספר בתים לתוך תחום "ירושלים" של הגדר והתוואי בחלקו הוזז לתוך בתי השכונה, חותך אותה בקצה לשניים, ואינו עובר יותר על הכביש. בעקבות כך הוסרו חלק מן העתירות בבג"ץ. גם המערערים בפנינו החלו כקבוצה של 12 מערערים, אולם גם עם חלקם הגיע המשיב להסדר תוך כדי הדיון ואף הוצא צו תפיסה מתוקן ביום 5.2.06, כך שנותרו חמשת המערערים שבפנינו המבקשים לשנות את התוואי המתוקן הנוכחי.

8.    התוואי העומד כעת לדיון בפנינו מתחיל לאורך הכביש הסמוך למנזר (דרך הכהנים או רח' א-שייח'). החומה תתבסס על הגבהת חומה קיימת של המנזר. בנקודה שבין בית 18 ו- 20 לתצ"א על הכביש, ימוקם שער למעבר צליינים (מעבר לזרוס), לאחר מכן החומה ממשיכה לאורך הכביש עד בית 16 לתצ"א. בשלב זה החומה פונה שמאלה לתוך בתי השכונה. החומה עוברת בין בית 15 לבין בית 16 לתצ"א, כך שבית 16 והבתים שלצידו ודרומית ומזרחית לו נותרים "מחוץ" לגדר ואילו בית 15 וכן הבתים 12, 14, 13, ו - 8 לתצ"א נמצאים "בתוך" הגדר, דהיינו בתחום "ירושלים" של הגדר. החומה ממשיכה ופונה ימינה לאורך הבתים והחצרות שלהם ומתחברת, לאחר עיקול מסוים, המכניס את בית 8 לתחום "ירושלים", לכביש וממשיכה לאורך הכביש.

9.    המערערים מבקשים כי התוואי ישונה כך שבתיהם יוכנסו לתוך הצד המערבי של הגדר. לשם כך, הם תוקפים מחד את התוואי הקיים ואשר תואר לעיל ומאידך מציעים מספר תוואים משלהם, אשר הקצר בהם הוא, שהגדר תחצה את דרך א-שייח בקצה חלקתו הגדולה יחסית (כדונם וחצי) של המערער 5, עמאד חסן אבו רומי (בית מס' 22 לתצ"א) (להלן: " אבו רומי"), תמשיך לאורך דרך הקיימת בתוך השכונה, תצמד לגדרות הבתים 23, 24 ו- 25 לתצ"א, תפנה שמאלה מאחורי ובצמוד לבית 25 ותתחבר לגדר בהמשך ליד בית 11.

10. המערערים הם בעלים של מבנים בהם מתגוררות 13 משפחות שכולן נושאות תעודות זהות כחולות.

המערער 3, עמאד עזת עלוי (להלן: " עלוי"), בעל ת.ז. ישראלית, גר במבנה 24 לתצ"א. זהו בניין בן שתי קומות, כאשר בכל קומה קיימות שתי דירות . סה"כ ארבע דירות. הבניין נבנה ע"י עלוי ואחיו לפני 10 שנים. לעלוי שלושה ילדים. הוא ואחיו נולדו בירושלים ואמו גרה בשכונת ואדי אלגוז בירושלים. עלוי עובד כמנהל מלון ג'רוזלם גולד, ליד התחנה המרכזית בירושלים. אשתו עקרת בית. שלושת ילדיו הקטינים לומדים בבית ספר אבראהימיה במזרח ירושלים. כל יום מסיעה אשתו את ילדיו לבית הספר בבוקר ומחזירים אחה"צ, נסיעה של חמש דקות בלבד. לאחיו של עלוי 4 ילדים והוא עובד בבנק דיסקונט במזרח ירושלים ברח' סולטן סולימאן. אשת האח עובדת כמנהלת גן ילדים בשכונת שרפאת בירושלים בין קניון מלחה לשכונת גילה. ילדיו של האח לומדים בבית ספר של נזירות בבית חנינא, כאשר האח מסיע אותם בבוקר ואשתו מחזירה בשעות אחה"צ. עלוי ואחיו מטפלים באמם בת ה- 70 המתגוררת לבדה בואדי אלגוז.

המערער 1, אחמד עבד אלפתאח, בעל ת.ז. ישראלית, גר במבנה 23 לתצ"א. זהו בניין בן 3 קומות. בבניין מתגוררות שלוש משפחות נוספות המחזיקות ת.ז. כחולות. בקומה שלישית מתגורר המערער 2, אמין סוחסאח ומשפחתו ובקומה שלישית אחיו. המערער 1 עובד כמורה בסוואחרה המערבית מטעם משרד החינוך ואשתו מורה באבו טור. שלושת ילדיו לומדים במזרח ירושלים. הוריו מתגוררים בנפת עכו.

המערער 5, אבו רומי, בעל ת.ז. ישראלית, גר במבנה 22 לתצ"א. הבית נמצא על חלקה שירש המערער מאביו ועליה שני מבנים, אשר באחד מהם מתגורר המערער.אבו רומי עובד כנהג בחברת אגד בירושלים ואשתו עובדת כמורה במשרד החינוך בבית ספר בשכונת עיסוויה בירושלים. שלושת ילדיו לומדים בבתי ספר במזרח ירושלים ואחד מבניו מטופל בשל בעיות רפואיות בבי"ח שערי צדק בירושלים. אמה של אשתו מתגוררת בעין רפא וזקוקה לסיועה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ