אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק וע 254/05

החלטה בתיק וע 254/05

תאריך פרסום : 20/12/2007 | גרסת הדפסה
ו"ע
בית משפט השלום תל אביב-יפו
254-05
25/10/2007
בפני השופט:
1. עינת רביד יו"ר
2. ד"ר חנינא קכל - חבר
3. עו"ד שמואל בריצמן - חבר


- נגד -
התובע:
ונטורה חנה
עו"ד אריה בדנר
עו"ד מוריה גרין
הנתבע:
משרד הביטחון - ק. תגמולים
עו"ד אורנה פורגש
החלטה

1.      זהו ערעור על החלטת קצין תגמולים מיום 2.1.05 ולפיה אין קשר בין מצבה הנפשי של המערערת ובין תנאי שירותה במשטרה. עוד צוין בהחלטה כי על פי ממצאי הבדיקות לא קיימת אצל המערערת עדות ל - PTSD (להלן: " תסמונת בתר חבלתית" או " התסמונת").

2.      המערערת נולדה ביום 25.5.59 ועבדה במשך 20 שנה במשטרת ישראל, מרבית הזמן כמוקדנית במוקד 100. לטענת המערערת, התסמונת החלה עקב אירוע מיום 13.12.00 בו קיבלה במהלך עבודתה כמוקדנית שיחת טלפון בה הודיעו, כי חברתה הטובה נרצחה, ולאחר מכן ביקרה בזירת הרצח, כאשר הגופה כבר הוצאה משם, אך סימני הדם עוד נראו.

3.      מטעם המערערת הוגשה חוות דעתו של ד"ר ריצ'רד שיפר מיום 3.7.05, אשר קבע כי התסמונת החלה עקב האירוע אותו יש לייחס לשירותה של המערערת, והועצמה ב- 50% על רקע אישיותה הבסיסית. מטעם המשיב הוגשו שתי חוות דעת של ד"ר בקר. האחת, מיום 5.1.05 והשנייה, מיום 25.1.06, אשר בשתיהן קובע ד"ר בקר כי אין קשר סיבתי בין השרות למחלתה הנוכחית של המערערת. כמו כן הוא אינו מקבל את אבחנתו של ד"ר שיפר כי המערערת סובלת מן התסמונת הבתר חבלתית. המערערת והמומחים נחקרו.

המסמכים הרפואיים

4.      השאלה הראשונה העומדת במחלוקת בין הצדדים היא מה היא ההפרעה הנפשית ממנה סובלת המערערת.

5.      אין מחלוקת בין הצדדים כי בשנת 1994 סבלה המערערת מדיכאון. הדיכאון אובחן ולא נקשר לשרותה של המערערת במשטרה. המשיב טוען כי מחלתה הנוכחית של המערערת היא דיכאון ולפיכך זהו המשך של המחלה שהחלה בשנת 1994 ללא כל קשר לשרות. המערערת טוענת כי נרפאה מן הדיכאון שממנו סבלה בשנת 1994 ולכן מצבה הנוכחי אינו נובע ממחלת העבר, אלא מהאירוע שחוותה ביום 13.12.00 אשר לאחריו החלה לסבול מתסמינים המשויכים לתסמונת הבתר חבלתית.

6.      על מנת לבחון את מצבה הנפשי של המערערת נסקור את המסמכים הרפואיים בתיק המערערת אשר מעידים על מצבה הרפואי החל משנת 1994 ועד להגשת התביעה.

7.      דו"ח סיכום ועדה רפואית מיום 20.7.94 (מסמך 3 לת"ר). בדו"ח זה הצהירה המערערת כי איננה מתפקדת בבית ובעבודה וכי היא נמצאת בחופשת מחלה ממושכת. יחד עם זאת, ציינה כי היא לא מקבלת טיפול תרופתי. במועד ועדה זו המערערת נעדרה מהעבודה כ-6 חודשים, כאשר 3 חודשים קודם לכן החלה לקבל טיפול במכון לבריאות הנפש. הטיפול שקיבלה היה טיפול פסיכותרפויטי תמיכתי בלבד, באשר המערערת התנגדה לקבלת טיפול תרופתי.

8.      דו"ח סיכום ועדה רפואית מיום 7.12.94 (מסמך 4 לת"ר) בו מציינת המערערת כי היא מרגישה הרבה יותר טוב ושהיא מוכנה לחזור ללא שום תנאים לעבודה רגילה. כל התקופה שבין שתי הועדות המערערת לא חזרה לעבודה והיתה בחופשת מחלה רצופה של כשנה בלבד כתוצאה ממחלת הדיכאון. הועדה אמורה היתה לבחון גם אפשרות של המלצה על פרישה של המערערת. שניים מן הרופאים סברו שאין חומר רפואי חד משמעי שיכול להצביע על הצורך בפרישה ואילו הרופא השלישי סבר כי על סמך הממצאים יש להביא לפרישתה של המערערת מהמשטרה. על פי המלצת הרופאים המטפלים שהובאה בפני הועדה היה מקום לנסות לשבץ את המערערת במקום העבודה במסגרת המשטרה קרוב לביתה ובתפקיד מנהלי. האבחנה שנקבעה לה היא דיכאון מג'ורי. הועדה קבעה, כאמור בדעת רוב, כי המערערת תחזור לעבודה.

9.      ביום 11.5.99 נערך למערערת ראיון עם מפקדה (מסמך 39 לת"ר) מן המסמך עולה כי המערערת נעדרה מהעבודה ללא הודעה למפקדים או יצירת קשר במשך כחודשיים. בסיכום הראיון נכתב כי המערערת העלתה את בעיותיה האישיות, השתלשלות הארועים הקשים שעברו עליה ומצבה הנפשי. לאחר אותה שיחה הומלץ למערערת ללכת לטיפול רפואי והובהר לה כי אינה יכולה להעדר מהעבודה ללא הודעה וללא יצירת קשר עם מפקדיה.

10.  ביום 10.11.99 ניתנה חוות דעת של ד"ר אליהו גוטין, פסיכיאטר ממרכז רפואי "שיבא" (מסמך 98 לת"ר), אשר קבע כי המערערת אכן התנגדה לטיפול תרופתי וניתן לה טיפול תמיכתי. ד"ר גוטין כותב: " בעיון בתיק רפואי... ולפי אינפורמציה שנמסרת על ידיה ועל ידי בעלה, נוצר רושם שעברה מצב דיכאוני (דיכאון מג'ורי) שחלף. כעת לא זקוקה לטיפול תרופתי... בנוסף להמשיך טיפול פסיכותרפויטי תמיכתי בהתחשב ברקע אישיות פגיעה עם קווים נרקסיסטים, אי יציבות אמוציונלית. יש מקום לנסות לשבץ אותה במקום עבודה במסגרת משטרה קרוב לבית, בתפקיד לא מבצעי, פקידותי".

11.  ביום 19.11.01 (מסמך 133 לת"ר) מפורטות בתלונותיה של המערערת שנה לאחר קרות האירוע. בתלונותיה היא מתארת עייפות קשה, למרות שהיא ישנה טוב בלילה וכי לאחרונה איבדה כל חשק, לא מתפקדת כלל, לא מרגישה צורך להתרחץ. "עד מאי החזיקה מעמד ומאז לא מתפקדת כלל. בעיות סביבתיות רבות: בעלה חולה לב ועבר ארועים מוחיים, אחיה אובחן כחולה סרטן לאחרונה, חברה טובה נרצחה לפני כשנה. בנוסף תחושת חום, לחץ תמידי בגרון, בחילה, לא מסוגלת לקרוא או לצפות בטלויזיה. כאבי ראש, לעיתים כאבי בטן, כאבי שרירים מפוזרים... קוצר נשימה. בחצי שנה האחרונה עלתה קילוגרמים רבים במשקל". כתוצאה מן התלונות הופנתה לפסיכיאטר.

12.  ביום 26.12.01 נבדקה המערערת על ידי הפסיכיאטרית ד"ר קלרה מורדל (מסמך 17 לת"ר) אשר קבעה כי המערערת סובלת מדיכאון מג'ורי וזקוקה לטיפול תרופתי על ידי סרוקסט וכדור נוסף וכי איננה מסוגלת לתפקד בשלב זה וזקוקה לחופשת מחלה.

13.  המערערת נבדקה שוב על ידי פסיכיאטר ד"ר איתן הבר ביום 31.1.02 (מסמך 32 לת"ר) ובו קבע הפסיכיאטר כי המערערת סובלת מ - AFFECTIVE DISORDER PSYCHOTIC FEATURES. בהמשך הוא מתאר כי היא סובלת ממצב רוח ירוד, מתח, רגרסיה תלותית הימנעות מחברה, מחשבות אובדניות ללא כוונת מימוש. הפסיכיאטר המליץ כי לא תחזור לעבודה במהלך שלושת החודשים הקרובים וכי היא זקוקה לטיפול אינטנסיבי.

14.  המערערת נבדקה על ידי הפסיכיאטרית ד"ר גונופולסקי ביום 3.2.02 (צורף לתצהיר המערערת, נספח "ו") ובו נכתב כך: " לאחר טיפול במרפאתנו חזרה לתפקוד מלא. בדצמבר 2000 נהרגה חברה טובה שלה ע"י בעלה. חנה קיבלה את הדיווח בהיותה בתפקיד במשטרה. מאז מצבה הנפשי ירד אך עדיין הצליחה לתפקד. ירידה נוספת ממאי 2001 לאחר שחלתה  ב- EBV." בהמשך נכתב: " אפקט דכאוני, הרבה בוכה, בתוכן- הרגשות אשם סביב רצח של חברה."   

15.  המערערת הועמדה שוב בפני ועדה רפואית של המשטרה ביום 27.2.02 (מסמך 2 לת"ר) והועדה קבעה כי היא סובלת מדיכאון מג'ורי ומ - AFFECTIVE DISORDER  כאשר לנוכח הטיפול הממושך שהיא זקוקה לו ומשום שהבעיה רק מחריפה עם חלוף הזמן, הועדה מצאה שיש לשחרר את המערערת משירותה במשטרה.

16.  ממכתב שנשלח ביום 1.11.01 (מסמך 15 לת"ר) על ידי קצינת משאבי אנוש במשטרת ישראל עולה כי המערערת נעדרה משנת 1984 כ- 872 ימים מטעמי מחלה כאשר בשנת 94 נעדרה 283 ימים.  ממכתב של ד"ר בכר, רופא במשטרת ישראל, מיום 27.12.01 (מסמך 25 לת"ר) עולה כי המערערת נעדרה מעבודתה 400 ימים בשנתיים האחרונות.

17.  ביום 23.5.04 פנתה המערערת למיון פסיכיאטרי ושם נבדקה על ידי ד"ר חיים שם דוד. ד"ר שם דוד קיבל אנמנזה מן המערערת ובו היא מספרת לראשונה לרופא כי לפני 3 שנים קיבלה הודעה כחלק מעבודתה כשוטרת על רצח חברתה. עוד היא סיפרה כי הלכה לזירת הרצח וראתה את הדם. ד"ר שם דוד מאבחן אותה כסובלת מדיכאון מגו'רי במצב קשה וכן מעלה את האפשרות כי היא סובלת מתסמונת בתר חבלתית.

18.  להשלמת התמונה יש לציין כי המערערת הגישה את תביעתה לקצין התגמולים ביום 13.6.04, כשלושה שבועות לאחר פנייתה למיון הפסיכיאטרי ובתביעה טענה כי המחלה פרצה עקב היותה עובדת במוקד חרום 100 בו קיבלה טלפון מעו"ד המודיע כי לקוחו רצח את אשתו, כאשר לאחר קבלת הפרטים התברר כי הנרצחת היא חברתה הטובה ביותר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ