אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק וע 1207/04

החלטה בתיק וע 1207/04

תאריך פרסום : 15/01/2008 | גרסת הדפסה
ו"ע
בית משפט השלום תל אביב-יפו
1207-04
19/11/2006
בפני השופט:
1. עינת רביד יו"ר
2. ד"ר עמנואל כץ חבר
3. עו"ד שמואל בריצמן חבר


- נגד -
התובע:
שיש מאיר
הנתבע:
משרד הביטחון - ק. תגמולים
עו"ד תמר שחף
החלטה

זהו ערעור על החלטת קצין התגמולים מיום 18.11.04 אשר הכיר במחלת האסתמה של המערער ככזו שהחמירה בשיעור של רבע, מדרגת הנכות הכוללת, על חשבון השירות. לטענת המערער יש להכיר בו כמי שנכותו נגרמה עקב השירות, ולא רק החמירה.

ההליך והעובדות

1.      המערער נולד בשנת 1962 והתגייס לצה"ל בתאריך 31.03.1981 בפרופיל 97, ושובץ לחיל הים. המערער עדיין שירת בעת הגשת הערעור. המערער החל את שירותו בספינת טילים, עבר קורס קצינים והמשיך לשרת בצבא קבע כקצין כוח אדם ומשאבי אנוש בחיל הים. בתקופת עבודתו בחיפה מיולי 1994 ועד אוגוסט 1998, עבד במשרד שהיה צמוד לעמדת ניקוי בחול של ספינות חיל הים, ונחשף במהלך כל אותה התקופה לאבק שהגיע מעמדת הניקוי שכלל אף תרסיסים ואדים של חומרים כימיים ובכללם אפוקסי, אנטי-פאוילינג, וצבעים.

2.      לכתב הערעור אשר הוגש על ידי המערער צורפו מכתביהם של שלושה רופאים, אשר טיפלו בו בעת שירותו בבסיס בחיפה. במכתבו של ד"ר נעם אסנה מחודש מרץ 2002 נכתב, כי בין השנים 1995-1997 בהן שימש כרופא בבסיס חיל הים בחיפה, פנה המערער מספר פעמים למרפאה עקב אירועים חוזרים של קוצר נשימה ובבדיקתו נשמעו צפצופים מעל שני שדות הריאה, וכי המערער טופל באמצעות אינהלציות מרחיבי סימפונות ללא סטרואידים ללא צורך בחמצן, ולאחר טיפול זה נצפתה הטבה במצבו (מסמך 23 בתיק הרפואי). במכתבו של ד"ר ניר זיידר מיום 08.11.01, נכתב כי בתקופה שבין יוני 1995 ועד דצמבר 1996 בה שירת בתפקיד קר"פ בבסיס חיפה, פנה אליו המערער לפחות 3 פעמים בתלונות של קוצר נשימה (מסמך 21 בתיק הרפואי). במכתבו של ד"ר כרמון ארז מיום 04.04.02 נרשם, כי הוא מכיר את המערער מתקופת שירותו בקצין רפואה בכיר בבסיס חיפה בשנת 1998, וכי המערער מוכר לו מפניות חוזרות עקב תלונות של קוצר נשימה, וכי בחלק מהמקרים טופל באינהלציות ובאחת הפעמים הופנה לחדר מיון (מסמך 26 בתיק הרפואי).

3.      בחודש אוגוסט 1998 עזב המערער את הבסיס בחיפה, ועבר לשרת בקריה בתל אביב. בחודש מאי  2000, לאחר שבוצע לו מבחן תגר נשימתי במכון למחלות ריאה בבית החולים ע"ש א. סוראסקי, אובחן המערער כחולה אסתמה. בשנת 2002 הורד הפרופיל הרפואי של המערער והועמד על 45, וזאת לאור האסתמה ממנה סבל. (מסמך 19 בתיק הרפואי).

4.      המערער הגיש תצהיר, והצדדים הגישו חוות דעת מטעם, וזאת כפי שיפורט להלן, המערער והמומחים נחקרו.

טענות הצדדים וחוות הדעת הרפואיות

5.      לטענת המערער יש להכיר בקשר של גרימה בין החומרים אליהם נחשף בין השנים 1994-1998 עת עבד בצמוד לעמדת ניקוי הספינות, למחלת האסתמה ממנה הוא סובל כיום, ולא רק בקשר של החמרה.

6.      המשיב דוחה טענותיו של המערער. לטענת המשיב אומנם נגרמה למערער אסתמה במהלך השירות אך היא הייתה קלה ביותר, כאשר ההחמרה במחלה חלה בשנת 2000 ונבעה מדלקת ריאות ו/או GERD ולא מתנאי השירות.

7.      טענות המשיב נתמכו בחוות דעתו של ד"ר אשר מזר, מומחה למחלות פנימיות ומחלות ריאה. בחוות דעתו מיום 15.04.04 קבע ד"ר מזר כי כאשר מתפתחת אסתמה בגיל מבוגר אין קשר לרקע אלרגי או משפחתי ויש לבדוק שלושה גורמים אתיולוגיים אפשריים שהם לדעתו : 1. חשיפת המערער לעמדת ניקוי הספינות. 2. אירוע דלקת ריאות אשר אובחן למערער בסוף 99 תחילת 2000, הידוע, לטענתו, כגורם אתיולוגי השכיח ביותר לגרימת והחמרת האסתמה בגיל מבוגר. 3. GE REFLUX (GERD)- שגם הוא ידוע כגורם שכיח לגרימת והחמרת מחלות ריאה חסימתיות. לטענת ד"ר מזר מהמסמכים הרפואיים שהונחו בפניו עולה כי מחלת המערער החלה במהלך שירותו בחיל הים ואף החמירה עקב החשיפה הסביבתית במהלך השירות, אך בתקופת השירות היא הייתה קלה . ד"ר מזר בודק האם השינוי בחומרת המחלה בשנת 2000 קשורה לחומרים אליהם נחשף המערער במהלך השירות או לגורמים חדשים שגרמו לתפנית. ד"ר מזר קובע כי ההחמרה המשמעותית של המערער נבעה מדלקת הריאות, שהנה גורם שכיח ביותר לגרימה והחמרת מחלת האסתמה. עוד מוסיף ד"ר מזר כי אף ה- GERD, אשר הוזכר במכתבו של  פרופ' קיויתי, ידוע כגורם החמרה שכיח במחלות הריאה. על בסיס קביעותיו הנ"ל קבע ד"ר מזר, כי משקלם של שני הגורמים האחרונים, קרי דלקת הריאות וה- GERD הנו כבד יותר והשפיע על החמרת המחלה והפיכתה מאסתמה סמויה אפיזודית לאסתמה כרונית, ועל כן המליץ לזקוף רק 25% מנכות המערער על חשבון תנאי השירות.

8.      טוען המערער כי יש להכיר בקשר של גרימה בין מחלתו לתנאי השירות. טענתו נתמכה בחוות דעתם של ד"ר מרדכי יגלה, מומחה לרפואה פנימית ומחלות ריאה, מיום  16.12.04, ומיום 27.10.03. ובמכתבי הערכה תעסוקתיים של פרופ' שמואל קיויתי, מנהל המרכז לאלרגיה ואסתמה במרכז הרפואי ע"ש א. סוראסקי, מיום 11.11.03, ומיום 30.12.04.

9.      בחוות דעתו של ד"ר יגלה מיום 16.12.04, הוא מסכים עם קביעותיו של ד"ר מזר, כי המערער חלה באסתמה במהלך שירותו הצבאי וכי אכן מחלת האסתמה של המערער החמירה בשנת 2000. עוד הוא מסכים כי במחלת אסתמה בגיל מבוגר יש לחפש אחר הגורמים האתיולוגיים- המחוללים, של מחלת האסתמה. טוען ד"ר יגלה כי גורם אתיולוגי הוא גורם מחולל, ומכיוון שהאסתמה של המערער החלה בעת שירותו הצבאי, אזי לא ניתן להתייחס למצבים שקרו או אובחנו לאחר מכן כגורמים מחוללים, לכל היותר ניתן להתייחס אליהם כגורמים מחמירים. ד"ר יגלה  חולק על קביעתו של ד"ר מזר, אשר לטענתו לא נתמכה בכל אסמכתא, לפיה מחלה זיהומית גורמת ואף מחמירה משמעותית את מחלת האסתמה, שכן לשיטתו מחלה זיהומית יכולה להחמיר באופן זמני את מחלת האסתמה, אך לא לגרום לה. בהתייחס לקשר בין מחלת ה-GERD לאסתמה, ציין ד"ר יגלה כי הקשר בניהם הנו מורכב, שכן מחלת הריאות והטיפולים בה יכולים לגרום ל-GERD, אשר יכול להחמיר את המחלה החסימתית. ד"ר יגלה סבור כי ה-GERD, שהופיע אצל המערער בשנת 2000 הנו סיבוך של האסתמה והטיפולים הנלווים לה, ולא כמצב שהופיע פתאום והחמיר את האסתמה.

10.  במכתב ההערכה התעסוקתי מיום 11.11.03, קובע פרופ' קיויתי, כי מחלת האסתמה התפתחה כתוצאה מחשיפת המערער לחומרים אשר פורטו לעיל, ואשר אליהם נחשף המערער כאמור במהלך עבודתו בבסיס בחיפה בין השנים 1994-1998. עוד מציין פרופ' קיויתי, כי אסתמה מסוג זה שיש למערער יכולה להמשך למרות הרחקת הגורם להתפרצותה, ולהפוך למחלה כרונית הדורשת טיפול ממושך, וזה אכן המצב בו מצוי המערער. במכתב הערכה התעסוקתי של פרופ' קיויתי מיום 30.12.04 התייחס פרופ' קיויתי להשפעה של מחלה זיהומית על מחלת האסתמה, וקבע כי נכון לאמר כי מחלה זיהומית בגיל מבוגר גורמת להחמרה, אך לא להתפרצות של אסתמה. אין המדובר בגורם אתיולוגי- לא עקב המחלה הזיהומית הופיעה האסתמה, אלא היא הייתה שם והחמירה לאחר המחלה הזיהומית. בהתייחס ל- GERD ציין פרופ' קיויתי כי ה- GERD יכול להחריף אסתמה אך הוא אינו גורם להתפרצות האסתמה. פרופ' קיויתי מציין כי שעה שד"ר מזר הכיר בכך שהמחלה נגרמה עקב החשיפה התעסוקתית של המערער עקב השירות, אין זה משנה אם החמירה לאחר מכן על ידי גורמים אחרים, שכן דינה של אסתמה להחמיר על ידי מחלות זיהומיות וחומצה קיבתית, וכי ברור הוא כי לולא התפתחות המחלה בזמן השירות והחשיפה התעסוקתית, הרי היא גם לא הייתה כלל מחמירה.

11.  בחוות דעתו המגיבה של ד"ר מזר מיום 11.04.05, בה התייחס לחוות דעתם של ד"ר יגלה ופרופ' קיויתי, הוא מציין כי אף שמחלת האסתמה של המערער התגלתה לראשונה בתקופת השירות בחיפה על רקע חשיפה סביבתית, הרי שאותה העת המחלה הייתה אפיזודית והתבטאה במספר התקפי קוצר נשימה חריפים, שהצריכו רק טיפול באינהלציות ולא לטיפול קבוע . כאשר המפנה במחלה אירע בשנת 2000, עת כבר לא שירת בחיפה, אז נקבע כסובל מאסתמה כרונית. ההחמרה נובעת לשיטתו משני הגורמים הידועים כגורמים המחמירים את המחלה: דלקת ריאות ו- GERD.מאחר ועד אז סבל רק מאסתמה אפיזודית, ואילו תנאים אלו הם שהחמירו אותה לאסתמה כרונית, הומלץ על ידו לזקוף נכות בשיעור של 25% על חשבון השירות.

דיון והכרעה

12.  לאחר שמיעת העדויות בתיק, ועיון בטענות ובראיות הצדדים, מצאנו כי יש לקבל את הערעור ולקבוע כי מחלת האסתמה ממנה סובל המערער נגרמה עקב השירות, וזאת מהנימוקים המפורטים להלן.

13.  הצדדים מסכימים בניהם היא מחלת האסתמה פרצה תוך כדי השירות של המערער ועקב שירותו, עיקר המחלוקת בניהם היא באשר לשאלה האם יש לזקוף את מלוא הנכות של המערער על חשבון השירות, או שמא יש להתייחס לכך כי רק בשנת 2000 הוא הוכר כחולה אסתמה כרוני וכי בשנים 1999-2000, היו גורמים אחרים, אשר השפיעו על כך כי המחלה פרצה ביתר חומרה, ועל כן יש לזקוף לטובת השירות רק רבע מנכותו של המערער.

14.  מצאנו להעדיף במקרה זה את חוות דעתו של פרופ' קיויתי, אשר אף מתיישבת עם הפסיקה בנושא כפי שיובהר בהמשך, בה הוא קובע כי " במכתבו מציין ד"ר מזר בכבודו ובעצמו כי המחלה החלה בתקופת השירות הצבאי בחיל הים בחיפה, ואף מציין כי סביר להניח שנגרמה או החמירה עקב החשיפה התעסוקתית במהלך השירות. כלומר מכיר ד"ר מזר בעובדה שהמחלה הנה תולדה או התוצאה של החשיפה התעסוקתית. לגמרי לא משנה אם המחלה החמירה לאחר מכן על ידי גורמים אחרים, שכן זה דינה של אסתמה המחמירה על ידי מחלות זיהומיות וכן חומצה קיבתית. כך שניתן לאמר וזאת על פי מכתבו של ד"ר מזר, כי המחלה החלה בזמן השירות הצבאי. מרגע זה ואילך המחלה יכולה להתנהג כאסתמה רגילה הנתונה להשפעה של גורמים רבים. ברור הוא כי לולי התפתחות המחלה בזמן השירות והחשיפה התעסוקתית הרי היא גם לא היתה כלל מחמירה".

15.  אף בעדותו מיום 16.01.06 בתשובה לשאלה אשר הופנתה אליו על ידי יו"ר הועדה האם הוא עדיין עומד על כך כי יש לזקוף את מחלת המערער כולה על חשבון השירות ולא רק רבע ממנה, וזאת לאור טענת המשיב שדלקת הריאות החמירה את מצבו של המערער, השיב פרופ' קיויתי:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ