אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק הפ 382/00

החלטה בתיק הפ 382/00

תאריך פרסום : 22/03/2007 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
382-00
15/09/2005
בפני השופט:
ר. ג'רג'ורה

- נגד -
התובע:
1. מאזן עלי סאלח
2. עארף עלי סאלח
3. סיהאם עלי סאלח
4. סלימה עלי סאלח
5. סאמי עלי סאלח
6. ספיה עלי סאלח
7. אינשראת עלי סאלח
8. מנזולה עלי סאלח
9. נזירה סעיד סאלח
10. סאידה עלי סאלח
11. ראידה עלי סאלח

עו"ד עופר ריבקין ואח'
הנתבע:
1. עאדל עלי סאלח
2. יוסי אורון קרטה
3. דבורה סילבר

עו"ד גב' פרחה ג'ובראן
החלטה

ביום 21.7.03 ניתן פסק דין בתיק זה. המשיבים מס' 2 ו- 3 הגישו ערעור על פסק הדין לביהמ"ש העליון. ביום 27.10.04 קיבל ביהמ"ש העליון את הערעור והחליט לבטל את פסה"ד ולהחזיר את התיק לבימ"ש זה. וכך קבע ביהמ"ש העליון:

"לנוכח מסקנתנו לא נידרש לשאלות המהותיות שבהן נחלקו בעלי הדין בערכאתנו: כלום הונח בסיס דיוני וראייתי לתביעה, כי דין העיסקה להבטל בשל התיחסותה לחלק מסוים מזכות הבעלות בנכס ? וכלום יש עוד להכריע בטענות המשיבים (בערעור שהם המבקשים והמשיב מס' 1 בעתירה שבפניי-ר.ג'), כי ההתקשרות בחוזה המכר הייתה פרי של אילוץ ? ביחס לסוגיות אלו, וכלל סוגיות אחרות שיבקשו הצדדים להעלות לפניו, יאפשר להם ביהמ"ש המחוזי להביא ראיות ולהשמיע טענות משלימות"

פסק הדין שבערעור הובא בפניי בראשית חודש דצמבר 2004. קבעתי ישיבה ליום 9.2.05 כדי לקבוע את אופן ניהול התיק בעקבות פסה"ד של ביהמ"ש העליון. בישיבה זו לא הופיע ב"כ המבקשים בגלל מחלתו ובשמו הופיעה עו"ד גב' ג'ובראן.

ב"כ הצדדים חלוקים ביניהם מה על בימ"ש זה לעשות לאור החלטת ביהמ"ש העליון, שלדעתי, עם כל הכבוד, אינה ברורה. לאחר ששמעתי את טענות ב"כ המשיב מס' 1, וטענות ב"כ המשיבים מס' 2 ו- 3, בהעדר הופעה מטעם ב"כ המבקשים לאור מחלתו, הוריתי לב"כ הצדדים על הגשת סיכומים בכתב וקבעתי את התיק לקדם משפט ליום 19.5.05. בישיבה זו לא הופיע ב"כ המבקשים מאחר "וביתו נפרץ והוא ואשתו הורדמו, והוא זקוק למנוחה". ב"כ המשיבים מס' 2 ו- 3 לא הופיעו לדיון בעקבות הודעתה של עו"ד גב' ג'ובראן שלא יופיעו לדיון לאור הארוע עם ב"כ המבקשים.

מעיון בתיק באותה ישיבה התברר שתגובת המשיבים מס' 2 ו- 3 הוגשה לביהמ"ש ביום 19.5.05. בנסיבות אלה קבעתי בהחלטתי מיום 19.5.05 כי ישיבה נוספת תקבע לאחר שתנתן החלטה במחלוקת בין ב"כ הצדדים על אופן ניהול התיק בבימ"ש זה.

עיינתי בפסק דינו של בימ"ש העליון ושקלתי את טענות ב"כ הצדדים. אקדים ואומר שלא הונחו בפניי "כלל סוגיות אחרות שבקשו הצדדים להעלות" בפני בימ"ש זה. מההחלטה של ביהמ"ש העליון עולה שעלי לשמוע טענות או ראיות בשתי סוגיות שנקבעו בפסק הדין של ביהמ"ש העליון, ואני מצטט:

1.       האם הונח בסיס דיוני וראייתי לקביעה, כי דין העיסקה להיבטל בשל התייחסותה לחלק מסוים מזכות הבעלות בנכס ?

2.       האם יש עוד להכריע בטענת המשיבים (המבקשים והמשיב מס' 1 - ר.ג'), כי ההתקשרות בחוזה המכר הייתה פרי של אילוץ ?

בשתי סוגיות אלו אין מחלוקת כי מותר לב"כ הצדדים להביא ראיות ולהשמיע טענות משלימות. בנוסף לסוגיות אלו קבע ביהמ"ש "... וכלל סוגיות אחרות שיבקשו הצדדים להעלות לפניו ויאפשר להם ביהמ"ש להביא ראיות ולהשמיע טענות משלימות".

עם כל הכבוד ובכל הענווה, לא ברור מהחלטת ביהמ"ש אם "כלל סוגיות אחרות" מתיחס אך ורק לטענות ולסוגיות שהועלו בעתירה המקורית או לאפשר העלאת סוגיות חדשות שלא בא זיכרן בעתירה.

לדעתי, הכוונה היא אך ורק לסוגיות האחרות שהועלו בעתירה ולא לסוגיות חדשות שלא בא זכרן בעתירה המקורית. חיזוק למסקנה זו אני מוצא בקביעתו של ביהמ"ש העליון לפיה היא לא יידרש "לשאלות המהותיות שבהן נחלקו בעלי הדין בערכאתנו". מאחר ואותן שאלות "מהותיות" שבהן נחלקו בעלי הדין בערכאת הערעור לא הובאו לידיעתי, אני מניח שהכוונה היא לנימוקי הערעור שהעלו נגד קביעותיו של פסה"ד ורק בנקודות אלה אני מתיר את הבאת הראיות. אינני סבור כי יש מקום לבנות "עתירה חדשה".

על כן ולאור כל האמור לעיל אני קובע ישיבת קדם משפט נוספת ליום 25.9.05 בשעה 09:00. עד יומים לפני ישיבה זו ימציא ב"כ המשיבים מס' 2 ו- 3 לביהמ"ש העתק מהודעת הערעור שהוגש לביהמ"ש העליון ויפרט, בהודעה נפרדת, את אותם עניינים שהוא מתבקש להעלות בפני בימ"ש זה.

כל אחד מב"כ המבקשים והמשיב מס' 1 אף הם יודיעו לביהמ"ש תוך הזמן כמפורט לעיל, איזה סוגיות נוספות הם מבקשים להעלות בפני בימ"ש זה כפי שעולה מהודעת הערעור. באותן הודעות יפרטו ב"כ הצדדים אם ברצונם להביא ראיות נוספות, ובאיזה נושאים הם מבקשים להשמיע טענות משלימות.

ב"כ הצדדים יתאימו את עצמם למועד שנקבע ולא תשמע בקשה לדחיית המועד שנקבע מהנימוק שהמועד אינו מתאים למי מב"כ הצדדים אלא אם תוגש הבקשה, עם תאריכים מותאמים עם ב"כ כל הצדדים, לפחות יומיים לפני מועד הדיון.

לסיום, אני מבקש להבהיר שבית המשפט העליון לא דן בערעור לגופו של העניין מאחר, כך נקבע, "בית המשפט המחוזי שגה בכך שנתן פסק דין מבלי לעיין בסיכומי הטענות בכתב שהוגשו לבית המשפט מטעם המערערים בפקס.... הרי משהועמד השופט על כך שהסיכומים הוגשו, לא היה זה מן המידה להתעלם מקיומם...".

כפי שקבעתי בס' 3 לפסק הדין, ועל אף המאמצים שנעשו כדי לקבל סיכומי ב"כ המשיבים מס' 2  ו-3 וסיכומי ב"כ המשיב מס' 1, (ראה בהקשר זה המזכר של מזכיר בית המשפט מיום 1.6.03) לא הוגשו הסיכומים והיו מונחים בתיק אך ורק סיכומי ב"כ המבקשים, לכן לא ברור לי על סמך מה טענו באי כח המשיבים שהסיכומים נשלחו בפקס לבית המשפט.

עד היום אין בתיק ביהמ"ש סיכומים שנטען בביהמ"ש העליון כי הוגשו לתיק בימ"ש זה.

ניתנה היום י"א באלול, תשס"ה (15 בספטמבר 2005) בהעדר ב"כ הצדדים. המזכירות תמציא להם העתק החלטה זו בפקס ובדואר רשום כמקובל.

ר. ג'רג'ורה, שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ