אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק הפ 30189/96

החלטה בתיק הפ 30189/96

תאריך פרסום : 05/10/2006 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
30189-96,30190-96
19/07/2005
בפני השופט:
י. גריל

- נגד -
התובע:
1. עיזבון המנוח אחמד קאסם דבאח ז"ל ע"י בנו ואחד מיורשיו
2. מר עוני אחמד דבאח

עו"ד מ. דבאח
הנתבע:
מדינת ישראל/מינהל מקרקעי ישראל
עו"ד ע. גוט - פמ"ח
החלטה

א.         ביום 5.6.05 הגיש ב"כ המבקשים עוה"ד מ. דבאח בקשה לבית משפט זה להורות על הזמנתו של מר מושקה נעים, מי ששימש בעבר כמפקח על המחצבות במשרד הפנים, לצורך מתן עדות בין אם בפני השמאי שנתמנה מטעם ביהמ"ש בתיק זה, מר שמואל פן, ובין אם בפני ביהמ"ש.

מציין עוה"ד מ. דבאח שב"כ המדינה שיגר לשמאי שנתמנה מר ש. פן מסמכים ובהם גם תצהיר של הגב' יוכבד ששון (שהעתק הימנו מצורף לבקשתו של עו"ד דבאח) שעבדה בתפקיד סגן מנהל מחלקת עיסקאות ואחראית בנושא המחצבות במינהל מקרקעי ישראל. הגב' ששון מתייחסת בסעיף 5 של תצהירה למידע שנמסר לה על ידי מר מושקה נעים. עו"ד מ. דבאח נפגש עם מר מושקה נעים והלה סיפר לעו"ד דבאח על אשר התרחש בתקופה הרלוונטית בענייני מחצבות.

כותב עו"ד מ. דבאח בבקשתו שעל סמך דבריו של מר מושקה נעים הכין עו"ד מ. דבאח תצהיר בניסוחו של מר מושקה נעים, ואולם, מכיוון שנדרש, כך נטען, תשלום גבוה מידיי, ביקש עו"ד מ. דבאח מן השמאי מר פן להזמין בפניו את מר מושקה נעים. מר פן ציין בפני עו"ד מ. דבאח שהדרך הנכונה היא לפנות לבית המשפט על מנת שיורה למר נעים להעיד בפני השמאי או בפני ביהמ"ש ומכאן הבקשה.

ב.         בהחלטה מיום 20.6.05 התבקש ב"כ המבקשים עו"ד מ. דבאח להבהיר מה הנתונים המצויים בידיעתו של העד מר מושקה נעים והנדרשים לצורך השומה, ובמה רלוונטית עדותו באשר לחוות דעתו של השמאי.

ביום 27.6.05 פירט עו"ד מ. דבאח בהודעתו שמר נעים עבד מאז 1970 כמפקח מכרות מטעם משרד המסחר והתעשיה במחוז הצפון, ומאז 1980 עד 1990, עבד במינהל מקרקעי ישראל כמפקח על המכרות והנפיק היתרים לחציבה באתרי הפקעה.

כותב עו"ד מ. דבאח שלדעתו עדות מר מושקה נעים תשפוך אור על מדיניות מינהל מקרקעי ישראל בענין מתן היתרים למחצבות, לרבות המחצבה נשוא הדיון, ומר נעים, כך נטען, הוא היחיד שמכיר את הנושא מתוך ידיעה אישית ועבודה בשטח, והעובדה שהמחצבות פעלו כדין ובהסכמת המינהל היא רלוונטית לצורך הערכת שווי המחצבה.

ג.          בתגובתו מיום 13.7.05 מתנגד ב"כ המינהל עוה"ד ע. גוט לבקשה בדבר הזמנתו של מר מושקה נעים, זאת מן הטעם שמן האמור בסעיפים 3 ו-5 של הודעת ב"כ המבקשים מיום 27.6.05 עולה שמטרת הזמנתו של העד מר מושקה נעים היא פתיחה מחדש של הדיון בסוגיית חוקיות השימוש בחלק מן הקרקע לחציבה, והשפעתה על שומת המקרקעין.

ב"כ המינהל מעיר שטענת המבקשים לפיה החציבה בחלק מן הקרקע היתה כדין ובעידוד המינהל נדונה בפני בית המשפט, עדים מטעם המבקשים העידו בענין זה ובית המשפט הכריע בסוגיה ולא הובהר בהודעת ב"כ המבקשים במה תחדש או תשנה עדותו של מר נעים בסוגיה זו.

עוד טוען ב"כ המינהל שהתצהיר של הגב' יוכבד ששון נערך והועבר לידי ב"כ המבקשים עוד בשנת 1997 ובמשך 8 שנים לא הזמין ב"כ המבקשים את מר נעים, כמו כן אין ב"כ המבקשים נותן כל הסבר להגשתה של בקשתו בעיתוי הנוכחי. גם נוכח האיחור הניכר, והעדר כל צידוק ראוי לכך - יש לדחות את הבקשה.

יתר על כן: טוען עוד ב"כ המינהל שאם ייפתח מחדש הדיון בסוגית חוקיות החציבה תעמוד המשיבה על זכותה להביא עדים וראיות נוספים בסוגיה זו מטעמה, לחקור עדים ולהשלים את טיעוניה בסוגיה.

עד כאן תמצית עמדת ב"כ המינהל כפי שהוגשה לבית המשפט ביום 13.7.05.

ד.         לאחר שנתתי דעתי לנימוקי בקשתו של ב"כ המבקשים מחד גיסא, ותגובת ב"כ המינהל מאידך גיסא, אני סבור שראוי לדחות את הבקשה.

כאמור, תצהירה של הגב' יוכבד ששון נושא תאריך 8.7.97. כפי שכותב ב"כ המינהל בסעיף 5 של תגובתו מיום 13.7.05, התצהיר נערך והועבר לידי ב"כ המבקשים עוד בשנת 1997, ומכאן שהאמור בסעיף 5 של תצהיר הגב' יוכבד ששון בדבר המידע שנמסר לה על ידי מר מושקה נעים, היה בידיעת ב"כ המבקשים מזה תקופה ארוכה מאד.

לא הובא הסבר מצד ב"כ המבקשים מדוע הפניה בענין העדתו של מר מושקה נעים מוגשת רק כיום.

ה.         יתר על כן: בהחלטת בית המשפט מתאריך 22.7.04 נדונה בהרחבה השאלה בדבר חוקיות השימוש שנעשה במחצבה והשפעת חוקיות השימוש על ההערכה הכספית של המקרקעין בשים לב לטיב השימוש במחצבה.

כדי להבהיר את הדברים אביא להלן מתוך האמור בפיסקה י"ז של ההחלטה מיום 22.7.04:

"העקרון הבסיסי לפיו יש לחשב את הפיצוי הוא בחינת המחיר אשר היה מתקבל עבור הקרקע במכירה מרצון לקונה מרצון. עקרון זה מצא את ביטויו גם בהוראת סעיף 12 (ב) לפקודת הקרקעות.  מקובל עליי שלצורך שומת הפיצוי לא ניתן להתייחס למלוא פוטנציאל החציבה המצוי בקרקע, שהרי אין כל סבירות שקונה מרצון היה מוכן לשלם עבור הקרקע סכום שכזה, אשר אינו מביא בחשבון את הסיכון הכרוך בפיתוח עסקי החציבה, את הסיכון בדבר שינויים אפשריים בביקוש למחצבים אלה, ואת העלויות הכרוכות בפעילות זו.

כמו כן, אין מחיר זה משקף את הסיכון הקיים תמיד בדבר שינוי מדיניות השלטונות בעניין מתן רשיונות חציבה - אשר כפי שראינו ניתנו אך לתקופות קצובות של שנה.  מנגד, אין אני מוכן לקבל, שפעילות חציבה כאמור הנעשית ללא היתר כדין לאורך תקופה ארוכה, אך תוך השלמת השלטונות עמה, לא היתה מובאת בחשבון בין צדדים לאותו הסכם היפותטי.

אכן, נתון זה, בהצטרפו למצב התכנוני של השטח, יש בו כדי להגביר מאד את הסיכון שבעיסקה כזו עבור הקונה, ויש להניח כי סיכון זה היה משפיע מאד על המחיר שהיה מתקבל בגין הקרקע. השפעה זו צריכה כמובן לקבל ביטוי בהערכת השמאי. עם זאת, התעלמות גורפת מפעילות החציבה האמורה יש בה לדעתי כדי לסלף את העקרון הבסיסי אותו ציינתי לעיל בדבר התחשבות במחיר שהיה מתקבל בעסקה רצונית"

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ