אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק הפ 292/05

החלטה בתיק הפ 292/05

תאריך פרסום : 12/11/2007 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי נצרת
292-05
09/02/2006
בפני השופט:
דינה מויאל

- נגד -
התובע:
מרדכי הלר
הנתבע:
1. שלום לדורות
2. עמותה רשומה
3. עיזבון המנוח אריה אשכנזי ז"ל באמצעות מנהל העיזבון מרדכי אשכנזי

החלטה

 

 

כללי

 1. לפני בקשה לגילוי מסמך שהוגשה ע"י המבקש.
 1. ביום 7.2.95 נכרת חוזה (להלן: " הסכם א' ") בין שלום לדורות עמותה רשומה (להלן: " משיבה מס' 1") לבין אריה בן יונה אשכנזי, שנפטר מאז (להלן: "המנוח") באמצעות בנו מיופה כוחו מר מרדכי אשכנזי (להלן: מרדכי") לפיו מכר אריה למשיבה מס' 1 1/50 מזכויותיו בקרקע המצויה ברמת הגולן הידועה כגוש 20001 חלקה 3 בשטח של 200 דונם. (להלן: " החלקה"). עובר לחתימה על הסכם א' החזיק המנוח ב-50/200, ולאחריו החזיק ב-49/200 והמשיבה מס' 1 החזיקה ב-1/200 מהזכויות בחלקה. יתר הזכויות בחלקה, היינו 150/200 היו בבעלות קרובי משפחה של המנוח.  
 1. המשיבה מס' 1 ניהלה באותה תקופה מסע ציבורי נגד הנסיגה מרמת הגולן, שבמסגרתה העניקה לאלפי תומכים חלק של 1/1,000,000 מזכויותיה בחלקה.
 1. ביום 30.1.96 נכרת חוזה נוסף בין המשיבה מס' 1 לבין המנוח (להלן: " הסכם ב' "), כאשר בסעיף 11 להסכם הסכימו הצדדים כי בהתקיים תנאים מסוימים, תעביר המשיבה מס' 1 בלשכת רישום המקרקעין את זכויותיה שנותרו בחלקה על שמו של אריה (להלן: " סעיף 11"). זמן מה לאחר החתימה על ההסכם מסרו הצדדים לעו"ד מרדכי הלר (להלן: " עו"ד הלר") יפוי כח בו ישתמש רק עם התקיימו של סעיף 11 לשם העברת הזכויות על שמו של המנוח.
 1. ביום 31.7.01 נפטר המנוח, כשהוא מותיר צוואה בה מינה את מרדכי למנהל עזבונו.
 1. בין המשיבה מס' 1 לבין מרדכי שהציג עצמו כמנהל עזבונו של המנוח התגלעו מחלוקות באשר להתקיימותו של סעיף 11. מרדכי טען שסעיף 11 התקיים לפיכך יש להעביר את זכויות המשיבה מס' 1 על שם עזבון המנוח; המשיבה מס' 1 טענה שסעיף 11 לא התקיים לפיכך אין מקום להעברת הזכויות. על רקע המחלוקת דנן הוגש ביום 4.9.05 ע"י עו"ד הלר טען ביניים בו התבקש בית המשפט להכריע האם התקיים סעיף 11 והאם יש לבצע את העברת הזכויות. יצוין שבכותרת הטען ביניים ציין עו"ד הלר כי המשיב מס' 2 הינו עזבון המנוח אריה באמצעות מנהל העזבון מרדכי.
 1. ביום 30.10.05 הוגשה ע"י מרדכי תצהיר תשובה לטען הביניים בשם עזבון המנוח.
 1. בדיון שהתקיים ביום 11.12.05 טענו ב"כ המשיבה מס' 1 ועו"ד הלר שמרדכי אינו יורש ואינו מנהל העזבון, לפיכך אין לו כל מעמד בתיק לפחות עד שבית המשפט המוסמך יורה על מינוי מנהל עזבון. בתחילה סברתי שהסכם א' נחתם בין המשיבה מס' 1 לבין עזבון המנוח באמצעות מיופה הכח מרדכי לפיכך לא מצאתי שיש מקום לכפור בכשרותו של מרדכי לייצג את העזבון. במהלך הדיון, עמדתי על טעותי לפיכך קיבלתי את הטענה שיש צורך בהתייצבות העזבון באמצעות כל יורשיו או באמצעות מנהל העזבון שמונה ע"י בית המשפט ובהתאם לכך ביטלתי את החלטתי הקודמת. בשלב זה הופסקה ישיבת ההוכחות כדי לאפשר לעו"ד הלר להגיש הליך מתוקן אליו יצורף העזבון כאשר במשך זמן זה יעמוד בקשר עם מרדכי שטען שהליך מינויו כמנהל העזבון צפוי להיות מושלם בעוד כ-45 ימים.
 1. ביום 15.1.06 הודיע מרדכי לבית המשפט שביום 8.1.06 מינה אותו בית המשפט לענייני משפחה בחיפה כמנהל עזבונו של המנוח ואף צרף החלטה כאמור.
 1. עוד הגיש מרדכי בקשה לגילוי מסמך מוגדר. בבקשה טען שביום 8.12.05 פנה למשיבה מס' 1 בהתאם לסעיף 14 להסכם א' להמציא לידי העזבון את רשימת התורמים והתרומות שרכשו אגרות זכות במסגרת הקמפיין "הטאבו שלי בגולן", כאשר דרישה זו הועברה באמצעות מכשיר הפקסימיליה וכן נשלחה בדואר רשום ביום 25.12.05 וטרם נענתה. המבקש טען שבמסגרת חקירתו מיום 11.12.05 נשאל ע"י ב"כ המשיבה מס' 1 באשר לאגרות זכות ומכירתן, ושאלות מעין אלה עלולות לעלות בהמשך חקירתו. לפיכך, כדי שיעלה בידו להכין עצמו כראוי להמשך החקירה, מבקש להעביר לידי העזבון את הרשימה לאלתר. עוד ביקש להורות למשיבה מס' 1 להגיש לתיק בית המשפט את 'דוגמת אגרת הזכות' שהוצגה בפניו במהלך חקירתו.
 1. המשיבה מס' 1 בתגובתה לבקשת המבקש טוענת שיש לדחות את בקשת המבקש. המשיבה מס' 1 טוענת שהמבקש פועל שלא כדין וללא סמכות עת הציג עצמו כמנהל העזבון. המשיבה מס' 1 טוענת שבקשת המבקש אינה רלבנטית כלל לתביעה דנן ומטרתו לאסוף ראיות ומסמכים לעניינים אחרים. המשיבה מס' 1 טוענת שבחקירה מיום 11.12.05 לא נשאל המבקש באשר לשמות התורמים כך שאין שחר לדרישתו, כמו כן התובענה דנן עוסקת בשאלה האם התקיימו התנאים עפ"י הסכם ב' וכי דרישתו של המבקש נוגעת להסכם א' שאינו קשור לתובענה דנן. המשיבה מס' 1 טוענת שאם ביצעה הפרות הקשורות להסכם א', מקומן להידון במסגרת הליך נפרד. המשיבה מס' 1 טוענת שנודע לה לראשונה על פנייתו של המבקש רק ביום 11.1.06. המשיבה מס' 1 טוענת שתמוה בעיניה שבקשה בענין לא הועלתה כלל ע"י המבקש בדיון שהתקיים ביום 11.12.05.
 1. המשיבה מס' 1 טוענת שהמבקש טרם העביר לידיה עותק מהצו למינוי מנהל עזבון.
 1. המשיבה מס' 1 טוענת שבקשתו של המבקש הינה בקשה לפי תקנה 113 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984 (להלן: " התקנות") כאשר תנאי מוקדם להגשת בקשה עפ"י תקנה זו היא כי המבקש פנה אל בעל דינו ולא נענה בפרק הזמן הקצוב בתקנות, כאשר תנאי זה לא התקיים. כמו כן היה על המבקש להפנות לבית המשפט פניה בה יפרט על איזה בסיס טען כי אכן מסמך זה נמצא בידי המשיבה מס' 1.
 1. לטענת המשיבה מס' 1 אין להעתר לבקשה בשלב זה בפרט שמדובר בהליך של טען ביניים.
 1. ביום 22.1.06 הגישה המשיבה מס' 1 תוספת לתגובתה, בה טוענת שלמרות פניותיה למבקש סרב זה להעביר לידיה את הנספחים לבקשה שהוגשה על ידו וכן הנספחים למכתבו מיום 11.1.06. לטענת המשיבה מס' 1 גם מטעם זה יש לדחות את הבקשה.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ