אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק הפ 1691/04

החלטה בתיק הפ 1691/04

תאריך פרסום : 03/08/2006 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי בתל אביב
1691-04
17/07/2005
בפני השופט:
רות לבהר שרון

- נגד -
התובע:
1. סרסור סעיד מחמוד
2. סרסור סעיד עלי
3. סרסור סעיד חסן
4. סרסור סעיד חוסני
5. סרסור סעיד אברהים
6. סרסור אלכרים עבד
7. סרסור אלחלים עבד
8. סרסור סעיד אמין

עו"ד גזייל דראר
הנתבע:
1. עיסא מוחמד איסמעיל
2. עיסא מוחמד עבד אל רחי

עו"ד פריג'
החלטה

1.         בפני בקשה לאישור פסק בוררות אשר הוגשה ביום 30/12/04. המשיבים מתנגדים לבקשה היות ולטענתם פסק הבוררות "בטל ומבוטל מעיקרו".

ביום 10/02/05 הגישו המשיבים בקשה למתן ארכה להגשת בקשה לביטול פסק הבוררות. המשיבים מעלים טענות שונות, בין היתר, כי הבוררים אשר חתומים על המסמך מכחישים את חתימתם ואת האמור בו, וכי לא נערך כל הסכם בוררות שמינה אותם לחתום על מסמך הבוררות. לטענתם, המבקשים מנסים להטעות את בית המשפט ולנצל לרעה את הליכי בית המשפט. המשיבים צרפו לבקשתם תצהיר מטעם הבורריםשנכתב בערבית שבצדו תרגום בכתב יד לא מאומת, שאינו ברור ואינו קריא. בתצהירם הם מאשרים כי המסמך הרשמי החתום מיום 29/07/85 הנו המסמך היחיד המאושר וכי הם מבטלים את המסמך מיום 29/09/02 (המכתב למינוי הבוררים). עוד הם טוענים בתצהירם כי המסמך כתוב בשפה העברית ואין הם יודעים  קרוא וכתוב בעברית.   

2.         סעיף 27 לחוק הבוררות, תשכ"ח- 1968 (להלן: "חוק הבוררות"), קובע כי המועד להגשת בקשה לביטול פסק הבורר הוא תוך 45 יום מיום שנמסר הפסק למבקש. וזו לשון הסעיף: 

" 27. המועד לבקשת ביטול [תיקון: תשל"ד]

(א) לא ייזקק בית המשפט לבקשת ביטול שהוגשה כעבור ארבעים וחמישה יום מיום מתן הפסק, אם ניתן בפני המבקש, או מהיום שנמסר למבקש, על ידי הבורר או על ידי בעל-דין, העתק הפסק, אם ניתן שלא בפניו; בית המשפט רשאי להאריך את התקופה האמורה, אף אם כבר עברה, מטעמים מיוחדים שיירשמו ובכל מקרה שהוגשה בקשה לאישור של פסק בוררות-חוץ.

(ב) ...

(ג) ...

(ד) המועדים האמורים בסעיף קטן (א) לא יחולו על בקשת ביטול על פי העילה האמורה בסעיף 24(1) והוראות סעיף קטן (ג) לא יחולו על בקשת ביטול על פי העילה האמורה בסעיף 24(10)" (ההדגשות אינן במקור) .

המועד החוקי להגשת בקשה לביטול פסק בוררות הוא 45 ימים מיום מתן הפסק, אם ניתן בפני המבקש ואם ניתן שלא בפניו- מהיום שבו נמסר לו העתק הפסק (סעיף 27(א) רישא לחוק הבוררות). המבקשים טוענים בתצהירם כי "לאחרונה" קיבלו את הפסק, ואולם מן הראוי היה שיציינו מתי קיבלו את הפסק וממי קיבלו.

בדיון שהתקיים ביום 11/07/05 הגיש ב"כ המבקשים לבית המשפט אישורי משלוח דואר רשום, ללא אישורי מסירה, לפיהם שלח העתק מפסק הבורר בדואר רשום עוד ב-2003. אם אכן קיבלו המשיבים את פסק הבורר, הרי שלכאורה חלף המועד להגשת הבקשה לביטול הפסק. ואולם לא הוצג אישור מסירה והמבקשים לא חקרו את המשיבים על תצהירם, כך שלא ניתן לקבוע שהם קיבלו את הפסק אלא במועד קבלת הבקשה לאישור פסק הבורר. 

3.         סעיף 27(א) לחוק הבוררות קובע כי הארכת המועד להגשת הבקשה לביטול פסק הבורר, תינתן לבעל דין שיוכיח כי היו לו טעמים מיוחדים אשר הצדיקו את האיחור (ראו ס' אוטונגי בוררות- דין ונוהל מהדורה שלישית מורחבת, תשנ"א- 1991, בעמוד 475 ואילך). כלומר על בית המשפט להשתכנע כי קיימים טעמים מיוחדים המחייבים להידרש להליך גופו על אף האיחור בהגשתו. עוד יצוין כי בקשת לביטול פסק בוררות לפי סעיף     24(1), כלומר הטענה כי לא היה הסכם בוררות בר תוקף, אינה מוגבלת בזמן (ראו סעיף 27(ד) לחוק הבוררות). בקשה לביטול לפי סעיף 24(10), כלומר על פי עילה שהיתה מצדיקה ביטול פסק דין סופי שאין עליו ערעור, תוגש  אמנם תוך 45 יום, מהיום בו נתגלו למבקש עובדות המשמשות יסודה לבקשה (ראו סעיף 27(ב) סיפא לחוק הבוררות).

4.         לענייננו, הטעמים שהועלו בתצהיר מטעם המשיבים מעלים סימן שאלה לגבי תוקפו של הסכם הבוררות ושל פסק הבורר. ב"כ המבקשים לא ביקש לחקור את המצהירים, ועל כן יש מקום לקבל, לפחות לכאורה, את התצהיר של הבוררים. המדובר בטענות כבדות משקל שאין בית המשפט יכול להתעלם מהן. אם תתבררנה טענות המשיבים כנכונות, אזי יש בהן כדי להשפיע על תוקפו של הסכם הבוררות. אישור הפסק במקרה זה, ללא שבית המשפט יבחן את הטענות לגופן, עלול לגרום לעיוות דין חמור.

ראו לעניין זה דברי כב' השופט מצא בע"א 9800/01 יעקב שאוליאן נ' רוחולה אפרמיאן, תק-על 2003(1), 2184:

"לגישתי, המקרה שלפנינו נמנה עם אותם מקרים יוצאים מן הכלל, שבהם ראוי לבית-המשפט להאריך את המועד מיוזמתו. הטעם המיוחד להארכת המועד בענייננו נעוץ, לא רק בחשש לעיוות-דין העלול להיגרם אם לא יוארך המועד, אלא גם - ובעיקר - בקיומו של אינטרס כללי, החורג מעניינם של בעלי-הדין, שפסק-בוררות שהוצאתו נמצאה נגועה בתרמית חמורה לא יוסיף לעמוד על כנו".

וכן:

"תרמית, כאמור לעיל, עשויה להוות עילה לביטולו של פסק-דין חלוט. הוא הדין בפסק-בוררות שהוצאתו נמצאה נגועה בתרמית: סעיף 27(ג) לחוק הבוררות מורה, כי "לא ייזקק בית המשפט לבקשת ביטול שהוגשה אחרי שפסק הבוררות אושר". זה אכן הכלל, אך סעיף 27(ד) קובע, כי הוראות סעיף 27(ג) "לא יחולו על בקשת ביטול על פי העילה האמורה בסעיף 24(10) לחוק", המסמיך את בית-המשפט לבטל פסק-בוררות בשל "עילה שעל פיה היה בית משפט מבטל פסק דין סופי שאין עליו ערעור עוד". זו העילה, שהטוען כי הבורר פעל בתרמית עשוי להסתמך עליה; ובקשה לביטולו של פסק-בוררות בעילה האמורה ראויה להידון לגופה, אף אם הוגשה אחרי שפסק-הבוררות אושר. המועד להגשת בקשת ביטול בעילה האמורה הוא ארבעים-וחמישה ימים "מהיום שבו נתגלו העובדות המשמשות יסוד לבקשה" (סעיף 27(ב) לחוק), אך נראה כי גם אם הבקשה לביטול בעילה האמורה הוגשה לאחר חלוף המועד, הרי שעצם הטענה, כי הבורר פעל בתרמית, עשויה להוות טעם מיוחד שיצדיק את הארכת המועד אף מיוזמת בית-המשפט (אוטולנגי, שם, בעמ' 477).

מטעמים אלה, ולאור חומרת נסיבותיה של פרשתנו, הייתי מאריך את המועד להגשת בקשתו של שאוליאן לביטול פסק-הבוררות הראשון, מקבל את בקשתו לגופה ומצהיר על בטלותו של הפסק".

5.         נוכח האמור לעיל מצאתי כי יש מקום להאריך את המועד להגשת הבקשה לביטול פסק הבוררות. הבקשה לביטול פסק הבורר תיקבע לדיון, הנני מחייבת את המשיבים להגיש את התצהירים כשהם מתורגמים לעברית ומאומתים כדין. 

התיק יועבר למזכירות לקביעת שופט אשר ידון בבקשה.         

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ