אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 927/06

החלטה בתיק בשא 927/06

תאריך פרסום : 06/08/2009 | גרסת הדפסה
בש"א
בית דין ארצי לעבודה ירושלים
927-06
28/12/2006
בפני השופט:
1. הנשיא סטיב אדלר
2. שמואל צור
3. ורדה וירט- ליבנה


- נגד -
התובע:
1. חברת נווה איתנים בע"מ
2. איתן חלה

הנתבע:
צוקאן גיאורגה
החלטה

בית הדין הארצי לעבודה

בשא000927/06

   

28/12/2006

1.         חברת נווה איתנים בע"מ

2.         איתן חלה                                                                           המבקשים

צוקאן גיאורגה                                                                               המשיב

בפני: הנשיא סטיב אדלר, השופט שמואל צור, השופטת ורדה וירט- ליבנה

          נציג עובדים מר יצחק הרפז,                 נציג מעבידים מר עמירם זמני

ה ח ל ט ה

השופט שמואל צור

1.         בבית הדין האזורי בתל-אביב התבררה תביעה שהגיש המשיב, עובד זר מרומניה, נגד המבקשת מס' 1 בה הועסק (להלן - החברה) ונגד מנהלה באופן אישי, הוא המבקש מס' 2 (להלן- המבקש) לתשלומים שונים בגין תקופת עבודתו אצלם וסיומה. המשיב התפטר מעבודתו והשאלה המרכזית שעמדה לדיון היתה האם הוא זכאי לפיצויי פיטורים בשל הרעת תנאי עבודה או בשל "נסיבות אחרות שביחסי עבודה לגבי אותו העובד שבהן אין לדרוש ממנו כי ימשיך בעבודתו...", לפי סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורים, תשכ"ג-1963.

2.         בית הדין האזורי (השופטת נטע רות; עב 9721/04) קיבל את גרסת המשיב כי התפטרותו נעשתה בשל הרעת תנאי עבודה או בשל נסיבות בהן לא ניתן היה לדרוש ממנו להמשיך בעבודתו. בקשר לזה קבע בית הדין כי התפטרות המשיב נעשתה על רקע של אי תשלום שכר משך מספר חודשים. כן נקבע כי לא שולמו למשיב, בנוסף לשכרו, זכויות המגיעות לו לפי חוקי המגן וצווי ההרחבה. המשיב התריע בפני הממונים עליו על הצורך בתיקונם של דברים, הוא פנה מספר פעמים לקבל את שכרו אך נענה בשלילה ואף הובהר לו כי שכרו לא ישולם בעתיד. בנסיבות אלה, כך קבע בית הדין, התקיימו נסיבות שהצדיקו את התפטרותו של המשיב מעבודתו תוך זכאות לפיצויי פיטורים. כמו כן חייב בית הדין את המבקשות לשלם למשיב שכר עבודה בצירוף פיצויי הלנת שכר מלאים החל מיום 15.9.04 ועד למועד התשלום בפועל, דמי הבראה, פדיון ימי חופשה, תשלום עבור ימי חג והחזר תשלום עבור אשרת עבודה. תביעת המשיב לתשלום הוצאות נסיעה נדחתה.

3.         המבקש והחברה הגישו ערעור על פסק הדין ובמקביל הגישו לבית הדין האזורי בקשה לעיכוב ביצועו. בקשה זו נדחתה בהחלטה מיום 25.9.06 ומכאן הבקשה לעיכוב ביצוע שהוגשה לנו.    

4.         המבקשים טוענים כי סיכוייהם להיפרע מן המשיב אם יתקבל ערעורם קלושים, שכן המשיב הוא עובד זר אשר ישוב למולדתו. לטענתם, בנסיבות אלה קיים חשש רציני כי אם ישולם למשיב סכום פסק הדין יהיה קשה או בלתי אפשרי להשיב את המצב לקדמותו אם יתקבל הערעור. מוסיפים המבקשים וטוענים כי טובים סיכוייהם לזכות בערעור, שכן בית הדין האזורי לא ייחס חשיבות לעדויות שהובאו מטעמם. כן נטען כי פסק הדין ניתן נגד המבקש באופן אישי, אשר כלל לא היה מעסיקו של המשיב. בנסיבות אלה, כך טוענים המבקשים, הותרת קביעותיו של בית הדין האזורי על כנן בהיעדר ראיות של ממש תפגע קשות במצבו הכלכלי של המבקש אשר נמצא במשבר כלכלי וחסר כל מקורות הכנסה.    

5.         המשיב מתנגד לעיכוב ביצוע פסק הדין. לטענתו, המבקשים לא הראו כל טעם מיוחד מדוע יש מקום לחרוג מהכלל על פיו מי שזכה בדינו זכאי לממש את פרי זכייתו ובמיוחד כאשר מדובר בתביעה כספית. עוד טוען המשיב כי הנזק הכספי אותו גרמו לו המבקשים לאורך כל תקופת עבודתו בכך שלא שילמו לו שכר עבודה וזכויות סוציאליות עולה על הנזק שיגרם למבקשים אם יתקבל ערעורם. מוסיף המשיב וטוען כי סיכויי הערעור של המבקשים אינם גבוהים, שכן פסק דינו של בית הדין האזורי מתבסס על קביעות עובדתיות שאין ערכאת הערעור נוטה להתערב בהן. עוד טוען המשיב כי אין ממש בטענה כי המבקש לא היה מעסיקו. לטענתו, המבקש העסיק אותו גם בעבודות פרטיות בביתו ובאולם השמחות שבבעלותו, וניצל את כוח עבודתו מבלי ששילם לו את כל השכר המגיע לו.

6.        הלכה פסוקה היא כי מי שזכה בדינו זכאי לממש את פרי זכייתו באורח מיידי והגשת ערעור אינה מעכבת את מימושו. עיכוב ביצוע של פסק דין הוא בבחינת החריג, במיוחד כן שכמדובר בחיוב כספי. החשש בלבד שמעלה המבקש ביחס למצבו הקשה של המשיב מבחינה כלכלית אין בו - כשלעצמו- כדי לעכב ביצועו של פסק דין (ראו ב"ש 978/84 שיכון עובדים בע"מ נ' דבורה ושמעון מלובנציק, פ"ד לח(4), 572 וגם ע"א 7221/01 י.ג.רובינשטיין יצור וסחר בע"מ נ' שובל (נ.י.ב) שווק מוצרים והפצתם, פ"ד נו(4) 178). בנוסף, טענה בדבר מצבו הכלכלי של הזוכה וחוסר נכונותו של זה להשיב את אשר זכה בו באם יפסיד בערעור, אינה יכולה להיטען בעלמא וצריכה להיות מבוססת (ב"ש 978/84 שיכון עובדים בע"מ נ' דבורה ושמעון מלובנציק, פ"ד לח(4),572).

7.         במקרה הנדון יש מקום לתת תוקף לכלל בדבר הזכות ליהנות מפירות הזכיה מכח פסק הדין למעט עניין אחד. אכן, קיים חשש כי יקשה על המבקשים להיפרע מן המשיב אם ישולם לו כל סכום פסק הדין ויתקבל ערעורם, במלואו או בחלקו. עם זאת, מדובר בפסק דין שהוא, בעיקרו, עובדתי וסיכויי הערעור עליו אינם גבוהים. אשר לחיובו האישי של המבקש - מפסק הדין של בית הדין האזורי עולה כי אין מדובר בחיוב מכח הרמת המסך אלא בחיוב הנובע מן העובדה שהמבקש העסיק את המשיב במישרין   וחייב לו כספים בקשר להעסקה זו.

8.         עם זאת, בנסיבות העניין סבורים אנו כי קיימת הצדקה לעיכוב ביצוע תשלומם של חלק מפיצויי הלנת פיצויי פיטורים שהושתו על המבקשים. החיוב בפיצויי הלנה מלאים הינו בעל אופי עונשי הנגזר בין השאר ממדיניות משפטית. מדובר בענייננו בסכום גבוה. יש לתת את הדעת גם לכך שמדובר בתקופת הלנה ממושכת (למעלה משנתיים ימים), שעיקרה בהמשכיות ההליך בבית הדין האזורי. על כן, האיזון הראוי בין האינטרסים של הצדדים בשלב זה יהא לעכב את ביצוע תשלום פיצויי ההלנה שמעבר לגובה של הפרשי הצמדה וריבית כחוק על הסכומים שנפסקו בפסק הדין של בית הדין האזורי. תנאי לדבר הוא שהמבקשים יפקידו בבית הדין ערובה בגובה סכום פיצויי ההלנה המעוכבים, להנחת דעתו של רשם בית דין זה, זאת תוך 21 ימים מיום המצאת החלטה זו לידי המבקשים. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ