אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 8691/08

החלטה בתיק בשא 8691/08

תאריך פרסום : 31/05/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית המשפט המחוזי חיפה
8691-08,690-02
16/06/2008
בפני השופט:
ד"ר עדי זרנקין

- נגד -
התובע:
הקרן קיימת לישראל
עו"ד גוטמן יריב
הנתבע:
א.כ.א. חברה לעבודות הנדסה בנאיות בע"מ
עו"ד גרשון יעל
החלטה

בת"א 690/02 דן בית משפט זה בתביעה שהגישה המשיבה כנגד המבקשת על סך של כ- 6,000,000 ש"ח שלטענתה הגיעו לה בגין ביצוע עבודות אשר ביצעה בעבור המבקשת, וכן בתביעה שכנגד שהגישה המבקשת כנגד המשיבה, וכן כנגד מנהלה, בגין פיצויים בסך 600,000 ש"ח, על איחור נטען בביצוע העבודה, וכן בגין החזר תשלומים ששלמה למשיבה ביתר.

התביעה נתבררה בפני סגן הנשיא השופט נאמן, ולאחר שמיעת הראיות קיבל בית המשפט באופן חלקי את תביעת המשיבה וחייב את המבקשת לשלם למשיבה סך של 2,357,049 ש"ח, נכון למועד מתן פסק-הדין (7/4/08), וכן חייב את המשיבה בתשלום מחצית האגרה ששולמה על ידה, וכן שכ"ט עו"ד בסך 80,000 ש"ח בתוספת מע"מ. התביעה שכנגד נדחתה.

על פסק-הדין הנ"ל הוגשו ערעורים הן על ידי המבקשת והן על ידי המשיבה וערעורים אלה תלויים ועומדים בפני בית המשפט העליון.

בקשה זו הינה בקשה לעיכוב ביצועו של פסק-הדין המחייב כאמור את המבקשת לשלם למשיבה את הסכומים שצוינו לעיל.

המשיבה הגישה את תשובתה לבקשת עיכוב הביצוע ובתאריך 10/6/08 נתקיים דיון בבקשה במעמד הצדדים.


בבקשתה טוענת המבקשת הן כי סיכויי הערעור שהגישה טובים הם, והן כי היה ולא יעוכב הביצוע, והיא תשלם את הכספים שחויבה למשיבה, הרי בשעה שיתקבל ערעורה, לא תוכל לגבות בחזרה מאת המשיבה את הכספים ששלמה, שכן מצבה הכלכלי של המשיבה הינו בכי רע, יש לה חובות ונושים רבים, היא אף הפסיקה פעילותה הכלכלית ונמחקה מפנקס רשם הקבלנים, ואף מצבו הכלכלי של מנהלה מר איברהים אנטון, קשה, נושיו מתדפקים על דלתו, ומתנהלות נגדו תביעות, והליכי הוצל"פ למכביר, ואין לו אף כל רכוש שניתן יהיה להיפרע ממנו בבוא העת.

כתנא כמסייע לטענתה של המבקשת בדבר מצוקתו הכלכלית של מנהל המשיבה מביאה המבקשת את תצהירו שנתן בבקשה לדחיית תשלום האגרה של התביעה, אשר ממנה עולה כי אכן הנ"ל משתכר כעת אל צרור נקוב, ואין לו כל רכוש ממנו ניתן יהיה להיפרע.

כלל הוא כי כאשר מדובר בחיוב כספי, הנובע מפסק-דין הנטייה הינה שלא לעכב את ביצוע של פסק-הדין, כמצוות תקנה 466 לתקנות סדר הדין האזרחי, באשר מי שזכה בדינו זכאי לממש את פרי זכייתו, ועל המבקש לעכב את ביצועו של פסק-הדין מוטל הנטל לשכנע כי קיים נימוק אשר יצדיק בקשתו.

בעניין זה, על המבקש עיכוב להראות כי סיכוייו טובים להצליח בערעור, וכי יהיה קשה מאד להשיב את המצב לקדמותו אם לא יעוכב הביצוע, והערעור יתקבל. שני תנאים אלו, דהיינו, סיכויי הערעור, והאפשרות להיפרע בחזרה מן הזוכה, תלויים זה בזה ומושפעים זה מזה וככל שמשקלו של האחד כבד יותר, כך משקלו של השני פחות הוא.

הערכת סיכויי הערעור איננה מלאכה קלה כלל ועיקר, ובייחוד אינה פשוטה היא בשעה שהשופט אשר נתן את פסק-הדין, מתבקש להעריך את מידת הסיכויים, שפסק-הדין שהוציא תחת ידו לא יעמוד בערכאת הערעור.

בעניין בו עסקינן, מלאכתי קלה מעט יותר, באשר פסק-הדין הנתון בערעור ניתן על ידי שופט אחר, סגן הנשיא השופט נאמן, אשר בינתיים פרש לגמלאות,  ולפיכך, מדרך הטבע,  בחינה ביקורתית של פסק-הדין הנ"ל קלה עלי יותר.

האמת ניתנת להיאמר כי לאחר שקראתי את פסק-הדין, והתעמקתי בבקשה, על נספחיה הרבים וכן בתגובת המשיבה הגעתי לכלל דעה כי סיכויי הערעור  אינם רבים.  טענותיה של המבקשת בערעור מתרכזות בחוות דעתו של המומחה, אשר מינה בית משפט קמא, על מנת שיבדוק את החשבון הסופי שהוגש על ידי המשיבה למבקשת, לפי ההסכם שנכרת בין הצדדים, וכן יקבע ממצאים לגבי הכמויות והמחירים הרלוונטיים לצורך החיוב. המומחה, אשר הוצע דווקא על ידי המבקשת, מונה בהסכמה, ולאחר דיונים ממושכים שערך עם הצדדים, הגיש את חוות דעתו.

נראה כי רק לאחר שהגיש את חוות דעתו סר חינו של המומחה מאת המבקשת, והיא מעלה כנגדו שלל טענות, הן כנגד מומחיותו, הן כנגד התנהלותו אל מול הצדדים והן לגבי חוסר תום ליבו תוך שהיא טוענת כי נטיית ליבו, של המומחה הייתה לטובת המשיבה וכי הוא קיפח אותה בצורה קיצונית.

אם בכך לא סגי, כי אז טוענת המבקשת כי קופחה אף על ידי כבוד השופט נאמן, אשר לטענתה היה להוט לסיים הדיון בתיק מהר ככל האפשר, בשל יציאתו לגמלאות, אפילו, במחיר גרימת עיוות דין למבקשת.  עיוות דין נטען זה, עניינו סירובו של כבוד השופט נאמן לאפשר לחקור את המומחה חקירה נוספת.

כבר אמרתי לעיל כי אינני מעריך את סיכויי הערעור כטובים ואני סבור כי המבקשת תתקשה עד מאד לשכנע את בית המשפט של הערעור להתערב בממצאים העובדתיים שנקבעו בבית המשפט קמא.

לעניין הטענה בדבר הימנעותו של השופט נאמן מלאפשר חקירה נוספת של המומחה, הרי נדרש לכך כבר בית המשפט העליון בבר"ע שהוגשה על ידי המבקשת בעניין זה, בשעה שדחה את בקשת רשות הערעור, וקבע כי נימוקיו של בית המשפט המחוזי, לדחיית הבקשה להוסיף ולחקור את המומחה, מקובלים עליו.

עניין זה של סירובו של בית המשפט קמא לאפשר את החקירה הנוספת, נמנה על נימוקי הערעור שהוגש על ידי המבקשת, ואף בא זכרו בבקשה שבפני, וככל שיגעתי לא הבנתי על שום מה נמנעה המבקשת בבקשתה מלציין בבקשתה כי עניין זה כבר נידון והוכרע בבר"ע שהוגשה על ידה.

אף כי סבור אני, כאמור, כי סיכויי הערעור אינם רבים, אינני יכול להתעלם לחלוטין מן העובדה שמצבה הכלכלי של המשיבה, וכן מצבו הכלכלי של מנהלה בעל מניותיה מר איברהים אנטון, הינם בכי רע,  וכי היה ולמרות הערכתי את סיכויי הערעור, תצליח המבקשת, בכל זאת, במידה זו או אחרת בערעורה, אפשר באמת ותתקשה עד מאד בהשבת סכום משמעותי כלשהו, על פי תוצאת הערעור. לאחר שעיינתי עיין היטב בבקשה, ובתגובה, ונתתי דעתי לכלל השיקולים שיש לתת עליהם את הדעת בעניין זה, הגעתי למסקנה כי ראוי להיעתר לבקשה באופן חלקי בלבד, כך שמתוך סכום פסק-הדין יעוכב סך של 750,000 ש"ח בלבד, ויהיה בכך, לדעתי, משום איזון נאות של כלל האינטרסים הלגיטימיים הרלוונטיים לבקשה זו.  

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ