אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 8120/05

החלטה בתיק בשא 8120/05

תאריך פרסום : 27/07/2006 | גרסת הדפסה
בש"א, פש"ר
בית המשפט המחוזי בתל אביב
8120-05,2146-04
03/08/2005
בפני השופט:
אלשיך ורדה

- נגד -
התובע:
דלויט טוש (ישראל) ברייטמן אלמגור נאמנויות בע"מ
עו"ד גיא גיסין
הנתבע:
1. בנק דיסקונט בע"מ
2. נסיעות ספלנדיד בע"מ (בפירוק)
3. כונס הנכסים הרשמי

עו"ד יובל ברגיל
עו"ד אביב פריצקי
עו"ד רוני הירשנזון
החלטה

מונחת בפני בקשתו של דלויש טור (ישראל) ברייטמן אלמגור נאמנויות בע"מ (להלן: המבקש) המשמש כנאמן לבעלי אגרות חוב אשר סייעו במימונה והיו בקשרים עסקיים עם חברת נסיעות ספלנדיד בע"מ (להלן: החברה), בעלת המותג Car&Go. עיקר הבקשה מופנית כנגד בנק דיסקונט בע"מ (להלן: הבנק), נושה בלתי מובטח בתוכו התנהל חשבון הבנק של החברה.

חרף טענותיו של הבנק, אשר נידונו בהחלטת ביניים מיום 31.5.05 (וכן ידונו בגוף החלטתי זו), הרי שעניין לנו במחלוקת משפטית, אשר תשתיתה העובדתית אינה שנויה במחלוקת אמיתית בין הצדדים. לאחר שעיינתי בעמדות הצדדים וכונס הנכסים הרשמי, ניתנת החלטתי זו.

1.         בעת פעילותה, עסקה החברה בין היתר בפעילות של ליסינג מימוני; קרי, כלי רכב ספציפיים הוחכרו ללקוחות ספציפיים, אשר שילמו בעדם דמי חכירה וניתנה להם אופציה לרכוש את הרכב בסוף תקופת השכירות.

בכדי לגייס הון, הנפיקה החברה (באמצעות חברות בת, ביניהן קאר אנד גו (סדרה ב') בע"מ, הקשורה לבקשה הנוכחית). סדרות של אגרות חוב, כאשר המבקש משמש כנאמן ונציג של המחזיקים באחד מן הסוגים דנן. לפי העסקה שנחתמה בין הצדדים, ואשר גובתה כראוי במסמכים שהוצגו בפני (ועצם קיומה אף אינו שנוי במחלוקת אמיתית), נוהלו הקשרים בין הגורמים השונים באופן הבא:

א.      בעלי האג"ח (קרי, הממנים) זכו בבטוחה בדמות שיעבוד ספציפי על הרכב, אשר נרכש בעזרת המימון שהעבירו לחברה. במסגרת זו, הומחו למבקש (כנציגם של בעלי האג"ח) כל הזכויות של החברה בהסכם שכרתה עם הלקוח.

ב.      סעיף 16.3.1 להסכם ההמחאה והניהול קבע, כי בעת שיבקש הלקוח לממש את אופציית הרכישה, חייבת החברה להפקיד את ערך האופציה ששולם בידי הלקוח, לחשבונו ולטובתו של המבקש.

ג.        בכפוף לכך, הוטל על המבקש להסיר את השעבוד, והרכב הועבר לבעלותו של הלקוח.

2.         הבקשה שבפני, עניינה בסכומים פרי מימוש האופציות בעבור שני רכבים, אשר במקום שיופקדו על-פי ההסכם, הופקדו לחשבונה הרגיל של החברה בבנק המשיב, אשר היה מצוי (כך לטענת הבנק שלא נסתרה) ביתרת חובה. למעשה, חרף כל טענותיו למחלוקת עובדתית, מודה הבנק כדלקמן, בסעיף 5 לתגובתו:

" מעיון בדפי החשבון של החברה במועדים הנזכרים בבקשה, עולה כי אמנם הופקדו הסכומים הנזכרים בבקשה בחשבון החברה אצל המשיב (הבנק - ו.א), ואולם באותם מועדים משכה החברה מחשבונה אצל המשיב סכומים העולים על הסכומים הנזכרים בבקשה"

יוצא, כי עניין לנו למעשה במחלוקת בדבר הזכאות לסכומים אשר, אין מחלוקת כי שולמו בידי לקוחות החברה, במסגרת מימוש אופציית רכישה לפי ההסכמים, ובעבור רכבים משועבדים למבקש.

3.         אלא שהבנק מתנגד להשבת הסכומים, וזאת במגוון טענות. כך למשל, טוען הוא כי נמשכו סכומים בידי החברה באותו יום עצמו (באשר עסקינן לחשבון אשר לפי טענת הבנק עצמו, עליה אין חולק, בוצעו בו מאות פעולות בכל חודש, במסגרת האובליגו שאושר לחברה), ואי לכך, ראוי לנקוט בגישת "ראשון נכנס - ראשון יוצא". כן טוען הוא לערבוב הנכס נשוא השעבוד עם נכסים השייכים לו, לזכותו הגוברת מכח דיני עסקאות נוגדות במטלטלין, וכן טענות נוספות, אשר ידונו בהמשך החלטתי זו.

4.         ראשית, ואף בטרם תידונה הטענות הספציפיות לגופו של עניין, מן הראוי להדרש למערכת היחסים הכללית בין הצדדים המעורבים, ולהעיר לעניינה הערות מספר.

נוכח ההסכמים שהוצגו, עולה במפורש כי דברים אמורים בהסכם כללי, שעניינו המחאת זכות שעשתה החברה לטובת המבקש, וחלה על זכויותיה פרי ההסכמים עם לקוחות הליסינג, ובעיקר אמורים הדברים בתשלום דמי האופציה. אי לכך, תמוהה היא טענת הבנק, המנסה להגדיר זאת כ"רצף של עסקאות מכר המסתיימות עם תשלום כל אחד מהתשלומים".
נקל לראות, כי עניין לנו בהסכם מסגרת כללי, אשר ממחה זכויות ספציפיות וידועות מראש, באופן חד-משמעי, ברור ובתמורה. ההמחאה נעשית, באורח חד-משמעי, בהסכם עצמו, ואין בעובדה כי התמורה הכספית אשר תתפס בהמחאה תעשה בעתיד, בכדי להפוך את ההסכם לרצף מקוטע של עסקאות עתידיות. 

די בכך בכדי לקבוע, כי טענתו של הבנק כנגד המחאת הזכות, טוב היה לה אלמלא נטענה כלל ועיקר;  וזאת בלשון המעטה.

5.         המסקנה המשפטית הנובעת מכל האמור לעיל הינה פשוטה:

המחאת הזכות מקנה זכות קניינית למבקש, כי כספי האופציה יועברו לזכותו (בדרכים המתוארות בחוזי ההמחאה והניהול), ובמילים אחרות: כספים אלו שייכים לו, ואין עסקינן אך ורק בזכות אובליגטורית שלו כנגד החברה.

לעומת זאת, בין החברה לבין הבנק, קיימת מערכת של חבויות וחבויות-נגד אובליגטוריות, כמקובל ביחסים רגילים בין בנק ללקוח המנהל חשבון; בעניין זה יובהר, כי צודק כונס הנכסים הרשמי בטענתו, כי כאשר נקבע לחברה פלונית אובליגו מאושר, בלא שהדבר יגובה בשעבוד, הרי שהכספים בחשבון הינם כספי החברה, ואלו כפופים, לכל היותר, לחבויות אובליגטוריות כאלו ואחרות לטובת הבנק. זאת, להבדיל אולי ממצב בו בוטלה מסגרת האשראי וחוב החברה הועמד לפרעון מיידי (דבר העשוי להקים לבנק זכויות קיזוז וסעדים אחרים, אשר אין צורך להדרש אליהן ואל תחרות הזכויות שהן עשויים ליצור במסגרת בקשה זו).

6.         מן האמור לעיל נובע, כי סכומי הכסף הספציפיים דנן היו, בעת הפקדתם, נשוא לזכויות קניין של המבקש, אשר גוברות לכאורה על זכויות אובליגטוריות שקמו לבנק על כספי החשבון בשלב מאוחר יותר. מצב זה אינו שונה בהרבה ממצב מקביל, בו היה נכס מוחשי של פלוני מופקד בטעות בחשבון הבנק; עצם הפקדתו בין כספים ונכסים אשר לבנק קיימות זכויות וטענות אובליגטוריות כלפיהם, אין די בה בכדי לקעקע את הזכות הקניינית, אלא אם חלה תקנת שוק ספציפית - טענה, שנטל הוכחתה מוטל על הטוען לה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ