אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 752/07

החלטה בתיק בשא 752/07

תאריך פרסום : 26/07/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, ע"ע
בית דין ארצי לעבודה ירושלים
752-07,637-07
27/11/2007
בפני השופט:
1. הנשיא סטיב אדלר
2. שמואל צור
3. רונית רוזנפלד


- נגד -
התובע:
המכללה לביטוח ע"ש יעקב שריר
הנתבע:
שרה בר לבב
החלטה

בית הדין הארצי לעבודה

בשא000752/07

   

עע 000637/07

המכללה לביטוח ע"ש יעקב שריר                                      המבקשת

שרה בר לבב                                                                        המשיבה

בפני: הנשיא סטיב אדלר, השופט שמואל צור, השופטת רונית רוזנפלד

          נציגת עובדים גב' אסתר פרץ,       נציג מעבידים מר חיים קציניץ

בקשה לעיכוב ביצוע פסק דין

ה ח ל ט ה

השופט שמואל צור

1.         לפנינו בקשה לעיכוב ביצוע פסק  דין של  בית  הדין  האזורי  בחיפה  (השופט

אלכס קוגן ונציגי הציבור מר יוסף רוזנטל ומר אברהים חטיב; עב' 1984/04) בו נקבע כי על המבקשת לשלם למשיבה סכומי כסף שונים המגיעים לה בקשר לתקופת עבודתה אצל המבקשת וסיומה. מדובר בתשלום פיצויי פיטורים (145,968 ש"ח על תקופת העבודה הראשונה ו- 16,530.75 ש"ח על תקופת העבודה השנייה), יתרת תשלום הודעה מוקדמת (962.55 ש"ח), פדיון חופשה (8,101.33 ש"ח), דמי הבראה (3,948 ש"ח) והוצאות משפט (20,000 ש"ח).

2.         המבקשת הגישה ערעור על פסק הדין ובמקביל הגישה לבית הדין האזורי בקשה לעיכוב ביצועו. בקשה זו נדחתה בהחלטה מיום 14.11.07 ומכאן הבקשה לעיכוב ביצוע בפנינו.

3.         המבקשת טוענת כי סיכוייה לזכות בערעור טובים. לטענתה, בנסיבות העניין, לא היה מקום לקבוע כי התקיימו יחסי עובד ומעביד בין הצדדים. בקשר לזה טוענת המבקשת כי היה על בית הדין להבחין בין תקופות שונות של העסקת המשיבה. עוד נטען כי בית הדין האזורי התעלם מהפסקה של למעלה מחצי שנה בין תקופות ההעסקה השונות. כן טוענת המבקשת כי גם אם התקיימו יחסי עובד - מעביד, בניגוד לעמדתה, לא היה מקום להטיל עליה חיוב כספי כלל וממילא לא בהיקף אשר נקבע בפסק הדין. עוד טוענת המבקשת, כי סיכוייה להיפרע מן המשיבה במקרה בו יתקבל ערעורה אינם גדולים. לעניין זה מפנה המבקשת לעובדה כי המשיבה ביקשה לשלם את אגרת התביעה בתשלומים וכן שילמה הוצאות משפט בסך של 2,000 ש"ח בחמישה תשלומים תוך שנה ויותר ממועד חיובה. בנסיבות אלו, כך טוענת המבקשת, יש מקום להיעתר לבקשתה לעיכוב ביצוע פסק הדין. לחילופין מבקשת המבקשת להתנות את תשלום הסכום הפסוק בערבות בנקאית אשר תבטיח השבתו אם יתקבל הערעור.

4.         המשיבה מתנגדת לבקשה וטוענת כי לא מתקיימות במקרה דנן נסיבות מיוחדות המצדיקות את עיכוב ביצועו של פסק הדין, במיוחד כאשר מדובר בפסק דין כספי. עוד טוענת המשיבה כי סיכויי הערעור של המבקשת אינם גבוהים, שכן ערעורה מבוסס - בעיקרו - על תקיפת ממצאים עובדתיים של בית הדין האזורי, עניינים שערכאת הערעור אינה נוטה להתערב בהם. מוסיפה המשיבה וטוענת כי המבקשת לא הצביעה על נסיבות לפיהן יהיה קשה או בלתי אפשרי להיפרע ממנה אם יתקבל הערעור. בתוך כך מדגישה המשיבה כי אגרת הגשת התביעה בסך של 533 ש"ח שולמה על ידה בתשלום אחד ולא בתשלומים כפי שטענה המבקשת. עוד מציינת המשיבה כי תשלום הוצאות משפט בסך של 2,500 ש"ח (ולא בסך של 2,000 ש"ח כפי שטענה המבקשת) שולם בשיהוי בשל ניסיון הצדדים להגיע לפשרה ובכל מקום לא ניתן להסיק מעובדות אלה על מצבה הכלכלי.      

5.        הלכה פסוקה היא כי מי שזכה בדינו זכאי לממש את פרי זכייתו באורח מיידי והגשת ערעור כשלעצמה אינה מעכבת את מימושו. עיכוב ביצוע של פסק דין הוא בבחינת החריג, במיוחד כשמדובר בחיוב כספי. טעם מיוחד לעיכוב ביצוע מותנה, בדרך כלל, בהצטברות שני גורמים: האחד, הנזק היחסי שייגרם למבקש מאי היענות לבקשה גדול מן הנזק הצפוי למשיב אם יעוכב הביצוע והשני, סיכויי הערעור (ראו: רע"א 6480/00 עיריית תל-אביב-יפו ואח' נ' בצלאל אהובה ואח', תקדין, תק-על 2000(3), 2459; י' זוסמן סדרי הדין האזרחי מהדורה שביעית 1995 עמ' 859 ואילך והאסמכתאות שם). החשש בלבד שמעלה המבקש ביחס למצבו הקשה של המשיב מבחינה כלכלית - אין בו כשלעצמו כדי לעכב ביצועו של פסק דין (ראו ב"ש 978/84 שיכון עובדים בע"מ נ' דבורה ושמעון מלובנציק, פ"ד לח(4), 572 וגם ע"א 7221/01 י.ג.רובינשטיין יצור וסחר בע"מ נ' שובל (נ.י.ב) שווק מוצרים והפצתם, פ"ד נו(4) 178).

6.         לאחר שבחנו את טענות הצדדים ואת נסיבות המקרה, הגענו לכלל מסקנה כי דין הבקשה להתקבל בחלקה. אכן, קיים חשש כי יקשה על המבקשת להיפרע מן המשיבה אם ישולם כל סכום פסק הדין, ויתקבל ערעורה במלואו או בחלקו. יש לתת את הדעת לכך שמדובר בתקופה ממושכת (למעלה משלוש שנים) שמקורה בהתמשכות ההליך בבית הדין האזורי. בנסיבות העניין, מוצאים אנו לעכב את ביצועו של פסק הדין בנוגע לסכום פיצויי פיטורים העולה על 50,000 ש"ח. סכום זה מתוך פיצויי הפיטורים על המבקשת לשלם למשיבה ויתרת תשלום פיצויי פיטורים תעוכב.

7.        מוצאים אנו כי אין הצדקה לעכב את ביצוע הפסק באשר ליתרת תשלום הודעה מוקדמת, דמי הבראה ופדיון ימי חופשה. החיוב בתשלומים אלה התבסס על קביעות עובדתיות ומדובר בזכויות סוציאליות המעוגנות במשפט העובדה המגן. אשר לסכום ההוצאות שהוטל על המבקשת - מדובר בסכום בגבול הגבוה של המקובל בבתי הדין לעבודה (20,000 ש"ח) ובנסיבות העניין אנו מוצאים לנכון לעכב את תשלום מחציתו בלבד. 

8.         לסיכום : אנו מעכבים את ביצוע פסק הדין בכל הנוגע לחיוב בפיצויי פיטורים בסכום העולה על 50,000 ש"ח ולחיוב מחצית מסכום ההוצאות, זאת בתנאי שהמבקשת תפקיד את הסכום המעוכב בקופת בית דין זה תוך 21 ימים מיום המצאת החלטה זו או שתפקיד - תוך אותו מועד - ערבות בנקאית לטובת המשיבה בסכום המעוכב. אם לא יופקד הסכום כאמור או הערבות, יהיה על המבקשת לשלמו למשיבה, כאמור בפסק דינו של בית הדין האזורי. אין עיכוב ביצוע לגבי הסכומים האחרים שנפסקו. הוצאות הבקשה יובאו בחשבון במסגרת פסיקת ההוצאות בערעור.

ניתנה היום  י"ז כסלו, תשס"ח (27 נובמבר, 2007) בהעדר הצדדים.

______________      _______________       ___­­­­______________

הנשיא סטיב אדלר        השופט שמואל צור          השופטת רונית רוזנפלד

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ