אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 733/08

החלטה בתיק בשא 733/08

תאריך פרסום : 04/06/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, פש"ר
בית המשפט המחוזי חיפה
733-08,842-08,946-08,628-03
28/01/2008
בפני השופט:
חני הורוביץ

- נגד -
התובע:
אלבז אסתר
עו"ד יואל גולדברג ואח'
הנתבע:
1. עו"ד נפתלי נשר
2. נאמנות בית הקרנות בע"מ
3. הכונס הרשמי

החלטה

1.         בפניי שלוש בקשות: בקשת החייבת (מיום 10.1.07) לאישור מכירת זכויותיה בחנות לקונה אלון שושן (להלן: שושן) תמורת סך של 110,000 $, שהיא הצעה משופרת (בש"א 733/08); בקשת הנאמן למתן הוראות (בש"א 946/08) שהוגשה ב-14.1.08, בעניין שיק ע"ס 181,869 ש"ח שנתקבל במשרדו של הנאמן מחברת נאמנות בית הקרנות בע"מ (להלן: הנאמנות), שהנה הבעלים של החנות בה לחייבת זכויות דיירות מוגנת, לצורך רכישת זכויות החייבת בחנות ולחלופין, האם עליו להמשיך בהליכי מכירת החנות ולערוך התמחרות בין המציעים השונים; הודעה ובקשה שהוגשו יום קודם, ב-13.1.08, מטעם הנאמנות (בש"א 842/08), לפיהן יש להורות לנאמן להעביר את החזקה בחנות לידי הנאמנות, לאחר שזו רכשה את זכויות החייבת בה כדין.    

2.         הבקשות כולן מתייחסות להחלטה מיום 8.1.08, (בש"א 20033/07) בה קבעתי כדלקמן: "ניתנת לחייבת ארכה להפקיד את הסך השווה ל-48,000 $ בקופת פשיטת הרגל עד 15.1.08. לא יופקד הסכום, יהיה רשאי הנאמן להמשיך בהליכי מכירת זכויות הדיירות המוגנת של החייבת בחנותה שבבית הקרנות" (ההדגשה אינה במקור - ח.ה.).

בהחלטה קודמת (מיום 9.12.07), שעיגנה הסדר עם הנושים, הוריתי כי "בכפוף לכך שהמבקשת [החייבת] תפקיד בקופת הכונ"ר סך השווה ל-48,000 $, בהתאם לשער היציג במועד ההפקדה, תשוחרר החנות ותוחזר למבקשת. ב"כ המבקשת יהיה רשאי להשלים את חוזה המכר עם הקונה. בהתאם להסכמת הצדדים בדיון, כל החובות בשל מיסי עירייה ודמי שכירות לבעלת המבנה, יחולו על המבקשת..."

3.         דיון בבקשות התקיים ב-21.1.08.

            אין חולק, כי סכום ההסדר לא הופקד בקופת הפש"ר. מי שהעבירה שיק לנאמן לפקודת קופת הפש"ר בסכום זהה הייתה הנאמנות, כפי שאבהיר. 

טענות הצדדים

4.         הנאמנות טוענת כי ביום 11.12.07 לערך, התקבלו אצלה מטעם החייבת הצהרת דייר יוצא והצהרת דייר נכנס (מוצע), בצירוף מכתבו של ב"כ החייבת, לפיו נדרשת הסכמתה של הנאמנות להעברת זכויות הדיירות המוגנת של החייבת בנכס, תמורת סכום כולל של 80,000 $.

הנאמנות טוענת כי מכוח סעיף 86 לחוק הגנת הדייר (נוסח משולב) תשל"ב-1962 היא רשאית להודיע בתוך 30 יום אם רצונה להחזיר לעצמה את החזקה במושכר ע"י רכישת זכויות הדיירות המוגנת של החייבת במחיר המוצע.

ואומנם ב-13.1.08 התקבל במשרדו של הנאמן שיק ע"ס 181,968 ש"ח מהנאמנות (שהם לטענתה, 48,000 $) - חלקה של החייבת בתמורה, שממילא היה אמור להיות מועבר על ידה לקופת פשיטת הרגל. הנאמנות טוענת כי בכך רכשה, הלכה למעשה, את זכויות הדיירות המוגנת של החייבת בנכס. בבש"א 842/08 כאמור, אף עתרה הנאמנות לכך שאורה לנאמן להעביר לה את החזקה בחנות.

כאן המקום לציין כי הן הנאמנות והן הנאמן העלו בבקשותיהם חשדות בדבר המחיר שסוכם בין החייבת למציע, שושן, בסך 80,000 $. לדבריהם, מחיר זה נקבע למראית עין ואיננו משקף את התמורה האמיתית שהייתה צפויה להתקבל בעסקה. במילים אחרות, "בין הצדדים סוכם על מחיר גבוה יותר, שלא ידווח עליו באופן רשמי, ולא יועבר לטובת הנושים בקופת פשיטת הרגל" (דברי הנאמן בבקשתו). והראיה, שהקונה שושן אכן היה נכון לשפר הצעתו ולהעמידה על 110,000 $, מייד כשנתברר שישנם רוכשים נוספים ובכלל זה, בעלת הבית בעצמה.

הנאמן הוסיף והטעים כי הוגשה לו הצעה גבוהה מהצעתו המשופרת של שושן. מדובר בהצעתה של "חן מרגליות השקעות וסחר בע"מ" לרכישת הזכויות בחנות תמורת 120,000 $.

5.         בתגובה מיום 20.1.08 טענה החייבת כי חששם של הנאמנות והנאמן לעסקה "בלתי כשרה", שנרקמה כביכול בינה לבין שושן, בלתי מבוסס לחלוטין. "בעל הבית...[הנאמנות] , ניסה לנצל הבטחת הקונה שושן לחייבת כי ירכוש ממנה הציוד שעוקל בחנות בצירוף העסקתה במידה ויחליט להשמיש החנות, כחנות למכירת בגדי ים ואז ינצל נסיונה הרב בתחום זה וקשריה עם חברת גוטקס לצורך המוניטין בחנות". עמדת החייבת היא אפוא כי לאחר שהקונה שושן הסכים להגדיל הצעתו המקורית ל-110,000 $, אין סיבה שלא לאשרה.

6.         הנאמן טען בדיון כי "מאחר והסכום לא הופקד עד היום, אנו נמצאים במצב שבו החייבת ובא כוחה אין להם שום זכויות בנכס. ההסדר שאושר למעשה לא התקיים ולכן,... על פי ההחלטה מיום 8/1/08 הנאמן רשאי להמשיך במכירת הזכויות בדיירות המוגנת, רק אז בית משפט זה צריך להמשיך ולדון בהתמחרות" (צ"ל, כפי הנראה, בהסדר - ח.ה.).

 עוד טוען הנאמן כי פעולותיה של החייבת, עת העבירה תצהיר דייר יוצא לנאמנות שלא באישורו, היו שלא כדין. פעולות אלה שביצעה החייבת, אינן יכולות לחייב את הנושים, שהסכימו לתנאיו של הסדר אחר. כמו כן "אין בהצעת החייבת המקורית, או בטענות נאמנות בית הקרנות, כדי למקסם את התמורה שיקבלו הנושים בתיק הפש"ר". אי לכך ומאחר וישנם רוכשים פוטנציאלים, המציעים לרכוש את הנכס במחיר גבוה מזה שהציע הקונה שהביאה החייבת ו/או הנאמנות, יש לאפשר לנאמן (ולא לחייבת) לנהל התמחרות בין המציעים לטובת השבחת קופת הפש"ר. כיוון שהחייבת לא עמדה בתנאי ההסדר, הרי שזה איננו קיים עוד.

דיון ומסקנות

7.         בית המשפט בהליך פשיטת הרגל אישר את ההסדר לצורך קבלת הפטר. במסגרתו, היה על החייבת להפקיד את הסכום כמפורט בהחלטה שצוטטה לעיל ובתנאים המפורטים לעיל, הייתה החייבת זוכה להפטר והחנות שנתפסה על ידי הנאמן, הייתה משוחררת לידיה. במקרה זה, הייתה החייבת זכאית למכור את החנות בהתאם לשיקול דעתה, בכפוף להוראות הדין. אציין, כי החייבת טענה באותו שלב כי הצליחה לגייס באמצעות ילדיה או אחרים את סכום ההסדר. כל המחלוקת בין החייבת לבין בעלת הבית - הנאמנות, עניינה היה ממילא מחוצה למסגרת הליך זה.

8.       משלא הופקד סכום ההסדר, גם לא לפי הארכה שניתנה לחייבת, הרי שהחייבת לא הייתה רשאית למכור את החנות בעצמה. במכתבו של ב"כ החייבת לנאמנות, הבהיר כי הצעת המכר הינה בכפוף לכך שהחייבת תקבל הפטר.

מכל מקום, החייבת לא הייתה רשאית להציע את זכויותיה בחנות ולכן אין מקום לקבל את הצעת הנאמנות לרכוש את החנות בהתאם לסכום שהוצע. על הנאמן להחזיר לנאמנות את השיק שקיבל ממנה.

כיום, אין חולק, כי ניתן למכור את החנות בסכום גבוה בהרבה, לטובת כל הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ