אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 7082/07

החלטה בתיק בשא 7082/07

תאריך פרסום : 25/10/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום חיפה
7082-07,6951-07
03/06/2007
בפני השופט:
אברהם אליקים

- נגד -
התובע:
1. בנק הפועלים בע"מ
2. יסמין שרמן עו"ד

עו"ד יסמין שרמן
הנתבע:
1. פריפר גליון עליון בע"מ
2. גדעון רוה
3. רחל רוה עו"ד

עו"ד רחל רוה
החלטה
 1. בפני בקשתם של הנתבעים-המבקשים לדחיית/מחיקת התביעה על הסף, בטענה כי לגבי חלק מהסעדים המבוקשים קיים מעשה בית דין וכי אין לקיים הליך למתן סעד הצהרתי כשעומד לתובעים סעד ממשי אחר.
 1. התובעים-המשיבים התנגדו לבקשה בתגובה מפורטת שהוגשה על ידם.
 1. אקדים ואבהיר כי שני הצדדים בחרו משום מה שלא לצרף את כל הנספחים המהותיים לכתבי טענותיהם תוך התעלמות מתקנה 75 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 הקובעת "בעל דין ירשום בכתב טענותיו, או ברשימה מצורפת אליו, מהם המסמכים שעליהם הוא מסתמך ויצרפם לכתב הטענות". הכיצד לא צורף לכתב ההגנה ולו מסמך אחד, הכיצד מתוארים בכתב התביעה סדרה רבה של הליכים והחלטות של גורמים שיפוטיים ואף אחד מהם לא צורף לכתב התביעה ואבהיר כבר עתה כי חובה היה להציג בפני בית המשפט את כל המסמכים הנ"ל, הן לצורך בירור התביעה והן לצורך בירור הבקשה המקדמית.
 1. התובעים הגישו לטענתם ביום 8.7.04 בקשה לביטול מינוי כינוס הנכסים ותפיסת הרכב, הבקשה וההחלטה לא צורפו. משתמע מבש"א 7082/07 כי הוגש ערעור על החלטה זו, הערעור וההכרעה בו לא צורפו, (לכאורה מסמך כלשהו היה אמור להיות מצורף ע"י הנתבעים כנספח א' לבקשתם-אלא שבפועל לא צורף מסמך בנושא).  התובעים הגישו לטענתם ביום 4.8.04 ה"פ 1080/04 לבית המשפט המחוזי בנצרת, הבקשה וההחלטה על העברתה לבית משפט שלום בצפת כה"פ 1013/04 לא צורפו. התובעים מתארים כי ביום 21.11.04 נדחתה בקשתם בהוצל"פ עליה הוגש בר"ע 1245/04, הבקשה, ההחלטה והבר"ע לא צורפו. התובעים טוענים כי ביום 13.12.04 ניתנה החלטה ע"י כב' הש' ארבל, החלטה זו לא צורפה. התובעים טוענים כי באותו יום ניתנה החלטה בהוצל"פ, בה אושרה מכירת הרכב, על החלטה זו מלינים התובעים, אך  גם היא לא צורפה.
 1. בהעדר נתונים ומסמכים מלאים לא אוכל לדון בטענות בדבר קיומו של מעשה בית דין ולכן מרכיב זה בבקשתם של הנתבעים נדחה בשלב זה.
 1. לאור תגובת התובעים לבקשה אשוב ואבהיר כי הבקשה לפיצול סעדים נמחקה ללא המתנה לתגובה או להסבר שכן מדובר בבקשה כללית וסתמית. על המבקש פיצול סעדים לפרט מהו הסעד אותו הוא רוצה לתבוע בשלב מאוחר יותר ולנמק מדוע לא ניתן לבררו כבר עתה ופרטים אלו לא אוזכרו בבקשה לפיצול סעדים.
 1. באשר לבקשה למחיקה על הסף, התובעים בתביעתם מבקשים מבית המשפט סעד הצהרתי ב-13 נושאים שונים, שני האחרונים כלליים וחסרי כל תוכן ספציפי. בחנתי לעומק את השתלשלות העובדות המתוארות בכתב התביעה והנני סבור כי על התובעים להתכבד ולתת תוכן ממשי וביטוי כספי לסעדים הנתבעים. משיקולי יעילות הדיון אין כל הצדקה לקיים הדיון בתביעה שאלו סעדיה ואחר כך בגין אותה מחלוקת לשוב ולדון בתביעה נוספת בנושאים זהים או דומים-אם תתקבל התביעה הראשונה. יתכבדו התובעים ויתנו תוכן ממשי וביטוי כספי לכל טענה ותביעה שבכוונתם לטעון ולתבוע כלפי הנתבעים. אפנה בנושא זה לפסק דינו של כב' הש' גרוניס ברע"א 1910/04 אילונית פרוייקטים תיירותיים בע"מ נ' בנק דיסקונט לישראל בע"מ פ"ד נח(6), 193 בעמ' 198-199"גישה זו מהווה חלק מגישה רחבה יותר לפיה אין בית המשפט ניזקק בהכרח לכל תביעה לסעד הצהרתי המובאת לפניו (ראו והשוו ע"א 460/63 שדדי ואח' נ' יכיני מושב עובדים בע"מ ואח', פ"ד יח(1) 427; ע"א 227/77 בנק ברקליס דיסקונט בע"מ נ' ברנר, פ"ד לב(1) 85; ע"א 351/82 אלון נ' עו"ד מ. אסטרייכר ואח', פ"ד מא(2) 673; וכן ע"א 617/84 וולקוביצקי נ' החברה לפיתוח קסריה בע"מ, פ"ד מ(3) 778). על מבקש הסעד ההצהרתי להצביע על אינטרס לגיטימי שלו בקבלת הסעד ועל כך שלא ייפגע למעלה מן המידה אינטרס של הצד שכנגד וכן של ציבור המתדיינים (למשל, לאור התחזית שיידרש הליך נוסף, הפעם לסעד אופרטיבי, בכדי להשלים את המלאכה)".
 1. מיותר לציין כי בית משפט אינו מקום לבירור שאלות בעלות משמעות תאורטית בלבד ומשנדחתה הבקשה לפיצול סעדים, דהינו נדחתה האפשרות לקבל בעתיד סעד אופרטיבי, אם לא תתוקן התביעה, לתביעה בנוסחה המקורי אין כל משמעות מעשית. (לא במקרה כבר בעת ההחלטה על מחיקת הבקשה לפיצול סעדים, הפניתי התובעים לאפשרות של תיקון תביעתם). אם בכוונת התובעים לאחר שתתקבל תביעתם-באם תתקבל- לפנות בתביעה כספית לשם הוכחת נזקיהם, הרי שעליהם להתכבד ולהציג מלוא טענותיהם כבר עתה. ר' פסק דינו של כב' הש' ריבלין בע"א 3182/02 אשד (1980) מהנדסים ויועצים תעשייה ניהול ומכון בע"מ נ' המגן חברה לביטוח בע"מ פ"ד נח(2), 179 בעמ' 184-185 הקובע באשר לסעד הצהרתי "הענקתו של הסעד נתונה לשיקול דעתו של בית המשפט. לעניין זה, קיימת חשיבות לשאלה האם יכול היה המבקש להשיג את מבוקשו בדרך אחרת, והאם מתן הסעד ההצהרתי יוביל לניהול התדיינויות כפולות ומיותרות, שאז יטה בית המשפט שלא להעניק למבקש סעד הצהרתי (מ' קשת, הזכויות הדיוניות (כרך א, 2002) 523-522; ע"א 227/77 בנק ברקליס דיסקונט בע"מ נ' יצחק ברנר פ"ד לב(1) 85, 92-93; ע"א 6/79 ניב ואח' נ' משלי פ"ד לד(2) 53, 55-56)".
 1. לאור כל האמור לעיל, הנני סבור כי יש להכריע בכל המחלוקות שטרם הוכרעו בין הצדדים במסגרת תביעה אחת ולכן על התובעים לתקן תביעתם תוך 30 יום מהיום ולכלול בה את כל הסעדים שבכוונתם לתבוע ובמידה ומדובר בסעדים כספיים, יתכבדו התובעים וישלמו האגרה כחוק (או יגישו בקשה לפטור בהתאם לתקנות).
 1. יוגש כתב תביעה מתוקן, יצורפו אליו כל המסמכים לפני תקנה 75 הנ"ל וכך גם יפעלו הנתבעים בעת הגשת כתב הגנה מתוקן מטעמם תוך 30 יום לאחר מכן, הנני מצפה כי כתב התביעה המתוקן יכלול רק מחלוקות שטרם הוכרעו.
 2. לא יוגש כתב תביעה מתוקן עד ליום 5.7.07 תמחק התביעה.
 1. הוצאות הבקשה ידונו לאחר הגשת כתב תביעה מתוקן וכתב הגנה מתוקן או במסגרת ההחלטה למחיקת התביעה במידה ולא תתוקן התביעה.
 1. תזכורת פנימית ליום 6.7.07.

ניתנה היום י"ז בסיון, תשס"ז (3 ביוני 2007)

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים

_________________

אברהם אליקים, שופט

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ