אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 6833/08

החלטה בתיק בשא 6833/08

תאריך פרסום : 17/02/2009 | גרסת הדפסה
ת"א, בש"א
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
6833-08,1240-08
04/07/2008
בפני השופט:
הרשם אבי זמיר

- נגד -
התובע:
יעקב מורשת
עו"ד וקסלמן ורבר
הנתבע:
1. לאון גולדשטיין
2. אילן גולדשטיין

עו"ד ספרן ורוטברד
החלטה

הנתבע עותר למחיקת הכותרת "בסדר דין מקוצר" ולהעברת התביעה למסגרת הליך רגיל.

על פי כתב התביעה, הנתבע הוא המנהל היחיד והבעלים של כל מניותיה המוקצות של חברת מורשת אינווסטמנט האוס בע"מ, שהיא הבעלים של 6000 מניות בחברת הילת-שוהם בע"מ (20% ממניותיה המוקצות).  על פי הנטען, הנתבע גם משמש כדירקטור בחברת הילת-שוהם וכמנהלה הכללי.

התובעים טענו, כי הם בחנו את האפשרות לרכישת מניותיו של הנתבע ומניות בעלי מניות נוספים בחברת הילת-שוהם,  וזאת באופן שיוכלו לרכוש בסופו של דבר את השליטה בחברה זו.  המשא ומתן לעריכת עיסקה זו התנהל באמצעות הנתבעים הפורמליים, כמתווכים.

התובעים טענו, כי הנתבע ביקש להימנע מלבצע עיסקת מכר רגילה בין חברת מורשת (המחזיקה במניות הילת-שוהם) לבין התובעים, מהטעם שמסמכי היסוד של חברת הילת-שוהם מקשים על חברת מורשת למכור את מניותיה באופן ישיר לתובעים. הנתבע הציע לערוך מערך של הסכמים בין הצדדים, שיהיו הסכמים למראית עין בלבד, שנפקותם המעשית תהיה זהה לנפקות עיסקת רכישת מניות ישירה.

בהתאם לכך, נערכו שני הסכמים-

(א)    הסכם ההלוואה (נספח ד' לכתב התביעה)- שנערך בין התובעים, הנתבעים הפורמליים וחברת Global Enterprises LLC , השייכת למי מהנתבעים הפורמליים (שכונו יחד- "המלווה"), לבין הנתבע (שכונה- "הלווה"). בהסכם ההלוואה נקבע כי המלווה יעמיד ללווה הלוואה בסך של 5,000,000 ש"ח , שתפרע על ידי הנתבע-הלווה על דרך העברת מניות חברת מורשת בחברת הילת-שוהם למלווה, כשהריבית תשולם למלווה רק מתוך דיבידנדים שיקבל הנתבע-הלווה מכח מניותיו בחברת מורשת.  בסעיף 5 להסכם ההלוואה נקבע כי להבטחת התשלום המלא של ההלוואה ישעבד הנתבע לטובת המלווה את מניות חברת מורשת, בשיעבוד קבוע, תוך 14 יום ממועד החתימה על ההסכם.  התובעים טענו, כי ברור היה לצדדים להסכם, שהכספים שיוזרמו במסגרת העיסקה הם הכספים שלהם, וכך אכן היה בפועל.

(ב)     הסכם התיווך (נספח ה' לכתב התביעה)- גם הסכם זה נערך בין התובעים, הנתבעים הפורמליים וחברת Global Enterprises LLC (שכונו בהסכם זה-"המשקיעים") לבין הנתבע (שכונה-"המתווך"). במסגרת הסכם זה, התחייב הנתבע ליתן למשקיעים שירותי תיווך לרכישת המניות בחברת הילת-שוהם, תמורת תשלום מיידי של סכום של 2,400,000 ש"ח , שאינו מותנה בכל עיסקה שהיא, וכן בדמי תיווך בשיעור 2% בצירוף מע"מ מסך התמורה בגין עיסקאות עתידיות של המשקיעים במניות חברת הילת-שוהם. בנוסף, נקבע בהסכם כי במידה שהמשקיעים ירכשו מעל 45% ממניות חברת הילת-שוהם, הנתבע יהיה זכאי לסכום של 2,400,000 ש"ח נוספים.

התובעים טענו, כי שני ההסכמים נחתמו ביום 16/8/07 על ידי הנתבעים הפורמליים והנתבע, והם עצמם לא חתמו באותה העת על ההסכם, שכן הם שהו בחו"ל, ונותרו עדיין מספר פרטים הקשורים בעיסקה שלא היו ברורים להם, בייחוד מאחר שההסכמים עם הנתבע נערכו למראית עין בלבד, ופרטי העיסקה המלאים לא השתקפו במסמכים עצמם.   אלא שעם שובו של התובע 2 לישראל, הוא קיים פגישות עם הנתבע והנתבע הפורמלי 2, ובעקבות מצגיו של הנתבע במסגרת אותן פגישות, הודיע התובע 2 כי התובעים מעוניינים להצטרף להסכם ולקיימו (על פי הנטען, הנתבע "הבטיח" כי אם התובעים לא ירכשו בסופו של דבר את השליטה בחברת הילת-שוהם, הוא ישיב את הסכום של 2,400,000 ש"ח , ששולם לו על פי הסכם התיווך.  התובעים טענו, כי הם אכן פעלו לקיום חלקם על פי ההסכמים, והעבירו את התמורה לנתבע (באמצעות נאמן), אלא שהנתבע הפר את התחייבותו, ונמנע מלרשום שיעבוד קבוע ראשון בדרגה על מניות חברת מורשת, תוך שהוא מעלה דרישות וטענות שונות כלפי התובעים.  בעקבות כך, ביקשו התובעים מהנתבע שישיב להם את כספם, אך הנתבע דחה גם דרישה זו וטען, כי התובעים כלל לא היו צד להסכמים שנערכו עימו, ולא שילמו לו כספים כלשהם.

לאור זאת, הודיעו התובעים על ביטולם של ההסכמים.  לטענתם, בעקבות הודעת הביטול, הנתבע מחוייב לשלם להם את הכספים ששילמו.

בסעיף 62 לכתב התביעה טענו התובעים, כי למרות שחתימתם אינה מופיעה על גבי ההסכמים, הרי שהם צדדים להם, ושילמו את כל הכספים שהיו מחוייבים לשלם.

התובעים טענו, כי הנתבע מנסה ליטול לעצמו את הכספים ששילמו, באופן המהווה עשיית עושר ולא במשפט על חשבונם.

לפיכך, עתרו התובעים לחייב את הנתבע בהשבת הכספים ששילמו לו בתוספת הפרשי הצמדה וריבית, בסך 6,915,680 ש"ח.

בבקשה הנוכחית נטען, כי התובעים לא חתמו על שני ההסכמים נשוא התביעה, ולכן הם אינם מקיימים אחר דרישת הכתב לצורך תביעה בסדר דין מקוצר.  הנתבע טוען, כי התובעים למעשה מכחישים את תוכן ההסכמים, וטוענים כי היו מצגים בעל פה ששינו את תוכנם. בנוסף, הנתבע טוען, כי העילה החלופית של עשיית עושר ולא במשפט, אינה ראויה להתברר בהליך של סדר דין מקוצר, שכן היא אינה עילה חוזית ואינה נסמכת על ראיה כתובה.  בנוסף, לטענתו, גם העילה בדבר מצגים בעל פה אינה ראויה להתברר בסדר דין מקוצר, שכן היא עילה נפרדת שאינה נתמכת בראייה בכתב.

בתגובתם, טוענים התובעים כי הם לא התכחשו לתוכן ההסכמים, אלא להפך, הם הודיעו לנתבע על נכונותם להצטרף להסכם ולקיימו, והעדר חתימתם על גבי ההסכמים אינה גורעת מגמירות דעתם.  לטענתם, באיזכור שמותיהם בכותרת ההסכמים, יש בכדי לגבש ראשית ראיה להכשרת התביעה לבירור בסדר דין מקוצר, וכך גם במסמכים נוספים, שצורפו כנספחים לכתב התביעה.

התובעים טוענים, כי העילה של עשיית עושר ולא במשפט נוספה לכתב התביעה רק לשם הבהרה, ולאור עמדת הנתבע לפיו אין לו קשר חוזי עימם. לטענתם, גם אילו היה יסוד לטענת הנתבע בהקשר זה, הרי שאין בכך בכדי להצדיק מחיקת כותרת.  התובעים מבקשים, כי ככל שיימצא כי קיים יסוד לטענת הנתבע, תינתן להם האפשרות למחוק את העילות של עשיית עושר ולא במשפט והעילה המבוססת על מצגים בעל פה. 

בתשובתו לתגובה, טוען הנתבע כי התובעים "התחמקו" מלטעון באופן פוזיטיבי, כי הם התקשרו עם הנתבע.  לטענת הנתבע, קיום ההסכמים בפועל, אינו מוכיח שהתובעים אכן היו צד להם, שכן אין לדעת מהי טיבה של המערכת ההסכמית בין התובעים לנתבעים הפורמליים.

על פי תקנה 202(1)(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, תביעות בהליך של סדר דין מקוצר ראויות להתברר כאשר היא נסבה על חוב כספי קצוב, מכח חוזה או התחייבות, מפורשים או מכללא, שיש עליהן ראיות בכתב.

מנוסח התקנה, ניתן להיווכח כי דרישת הראיה בכתב נסבה על התביעות עצמן, ולא על החוזה או ההתחייבות.

ואכן, הכלל הוא כי- "החוזה או ההתחייבות אינם חייבים להיות בכתב דווקא, שכן יכולים הם להשתמע מכללא, או ניתן להסיקם מהתנהגות הצדדים, או ממכלול נסיבות המקרה...לשון אחר, אפשר שהראיה בכתב אינה בבחינת עדות ישירה לקיומם של התחייבות או חוזה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ