אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 6072/06

החלטה בתיק בשא 6072/06

תאריך פרסום : 01/11/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום חיפה
6072-06,4688-05
09/05/2006
בפני השופט:
א. אליקים

- נגד -
התובע:
1. שירום שי
2. שירום אורלי

עו"ד א.גת
הנתבע:
בנק דיסקונט למשכנתאות בע"מ
עו"ד י. ברינט
החלטה
  1. התובע-המשיב הגיש תביעה  בסדר דין מקוצר כנגד הנתבעים-המבקשים בדרישה לתשלום סך של  497,897.12 ש"ח  בטענה של אי החזר הלוואה שניתנה לנתבעים למימון רכישת דירת מגורים בצפת.
  1. הנתבעים- המבקשים הגישו בקשה לקבלת מסמכים הנוגעים למשכנתא שבקשה באותו פרויקט משפחת בן אבו שאינה צד בהליך זה, המשיב בתגובתו התנגד לבקשה.
  1. למען הסדר יצויין כי בקשה זהה הוגשה ביום  08.12.05 אולם היא נדחתה ע"י כב' הרשם מבלי שנידונה הבקשה לגופה וזאת בשל השלב בו הוגשה.
  1. הנתבעים במסגרת הבקשה למתן רשות להתגונן הבהירו כי הלוואת המשכנתא בגינה הוגשה התביעה התייחסה לפרויקט של 6 דירות קוטג' ברמות רזים בצפת, שנבנו בשלוש שורות כאשר בכל שורה שתי דירות. לטענת הנתבעים הוצעה להם דירה הממוקמת בשורה השנייה בצד שמאל, אלא שלטענת הנתבעים הוצג בפניהם מצג ע"י התובע ו/או הקבלן כי על הדירה רובצת משכנתא שניתנה לגב' אושרת בן אבו ובעלה ולכן נאלצו לכאורה הנתבעים לקחת הלוואת משכנתא להסרת אותה משכנתא של משפחת בן אבו. 

מבירור מאוחר יותר שערכו הנתבעים, הם גילו לטענתם כי משפחת בן אבו  רכשו את הדירה הימנית ולא השמאלית ולכן המשכנתא רבצה על הדירה הימנית ולא כפי שהוצג לנתבעים.

  1. המבקשים טוענים כי קבלת המסמכים הינה חיונית להוכחת טענות הגנתם, שכן הם טוענים שהתובע רימה והטעה אותם וכפה עליהם את ההלוואה במצגי שווא,  למרות שהדירה הייתה נקייה מזכויותיהם של בן אבו ולכן הנתבעים לא היו צריכים לפרוע את המשכנתא של בן אבו ולא היו צריכים כלל לקבל משכנתא לצורך רכישת הדירה. 
  1. המשיב טוען כי דין הבקשה להידחות בין השאר משום שהמשיב טוען כי המציא את כל מה שנמצא, כי מדובר במסמכים שאינם רלוונטים כלל לצורך הכרעה במחלוקת ומכל מקום מדובר לטענתו במסמכים אשר לגביהם חלה סודיות בנקאית.
  1. מעיון במסמכים השונים שצורפו לכתבי הטענות כבר בשלב המקדמי ניתן לראות כי הדירות בפרויקט נבנו על חלק מחלקה 8 בגוש 13698. לפי רישומי המקרקעין נרשמו הערות אזהרה בגין הלוואות משכנתא שלקחו הנתבעים ומשפחת בן אבו.
  1. לצורך הכרעה בבקשה חשוב לזכור כי משפחת בן אבו אינה צד להליך ואין טענה כי היא מעורבת בקנוניה ביחד עם התובע.
  1. ההלכה בענין חשיפת מסמכי בנק הכרוכים בסודיות בנקאית של צד שאינו צד להליך נקבעה ע"י כב' הש' פרוקצ'יה בבע"מ 3542/04 פלוני נ' פלונית תק-על 2005(2), 3382 " בהלכה הפסוקה הוכרה זכותו של לקוח לסודיות המידע בדבר חשבונותיו ופעילותו העיסקית ביחסיו עם התאגיד הבנקאי. ההגנה הנתונה ללקוח בנק מפני חשיפת מידע בנקאי נובעת הן מהזכות לפרטיות הנתונה בדין והן מעקרון תום הלב המצוי, כתנאי מפורש או משתמע, בחוזה שבין הלקוח לבנק, כמו גם מן הנוהג הבנקאי, מיחסי שליחות וחובת אמון כללית שבנק חב ללקוחו (בן אוליאל, דיני בנקאות (חלק כללי), עמ' 108-9; פרשת סקולר, שם) (השווה סעיף 38 לפקודת הראיות). ההגנה על סודיות המידע הבנקאי אינה מוחלטת אלא יחסית בלבד, והיא ניתנת להסרה מקום שגילויו עדיף על הצנעתו בשל תרומתו לבירור האמת וחשיבות מיצוי הדין (שטיין, שם, עמ' 51-2). לבית המשפט זכות מוכרת לצוות על המצאת מסמכים בנקאיים חרף החובה לשמור על סודיותם, אם שוכנע שהחומר רלבנטי לבירור המשפט, וכי אין דרך אחרת להגיע לחקר האמת אלא בגילויו. בדרך האיזון בין זכות הפרטיות לצורכי המשפט יש לברר את העניינים הבאים:

(1)      מה מידת החשיבות והחיוניות של המידע?

(2)      האם הונחה תשתית עובדתית ליכאורית המצדיקה את גילוי המידע?

(3)       האם בידי המבקש לחשוף את המידע הנדרש בדרך של הישענות על ראיות חילופיות שלא תהיינה כרוכות בפגיעה בפרטיות?

(4)      מהו היקף הגילוי הנדרש לצורך עשיית צדק?

... שונה הדבר כאשר המידע המוגן שייך לצד שלישי שהינו זר להתדיינות. במקרה זה, אין מדובר בבעל דין שיש לו ענין בהליך. לעומת זאת, הפגיעה הכרוכה בהצגת חומר פרטי השייך לו עלולה להיות קשה ומזיקה. לפיכך, מצבים המתירים פגיעה בפרטיות של צד שלישי על דרך הצגת מידע מוגן הנוגע אליו במשפט-לא-לו הם נדירים ויוצאי דופן ביותר. דרישה לגילוי מידע מוגן של אדם שאין לו ענין במשפט תחייב מידת שכנוע רבה בדבר נחיצותו וחיוניותו....   בנסיבות אלה, נקודת האיזון מוסטת לכיוון הוספת משקל להגנה על הפרטיות, והתנאים לפגיעה בה מחמירים במיוחד. יש צורך, מצד אחד, לבסס את הרלבנטיות של החומר המבוקש, את החיוניות שבהצגתו לצורך המשפט, ואת העדרן של חלופות אחרות העשויות ליתן מענה לצורכי ההליך השיפוטי. במקרים מתאימים יש צורך בהוכחת חשש ממשי לקנוניה (סקולר, עמ' 774). בירורם של עניינים אלה יקשה בלא שמיעת עמדתו של הצד השלישי בטרם יורה בית המשפט על הצגת מידע מוגן הנוגע אליו".

  1. יישום ההלכה לענינו מראה כי אין מקום להענות לבקשה בשלב זה וזאת משלושה נימוקים עיקריים:

-הראשון- עומדת למבקשים דרך חלופית לקבלת המידע הספיציפי באשר למשכנתא שהוטלה על דירת משפחת בן אבו, בין בדרך של פנייה לרשם המקרקעין ובין בדרך זימונם של בני משפחת בן אבו לעדות.  גם קיימת אפשרות לקבל המסמכים שהוגשו במסגרת התיק שהתנהל בבית המשפט המחוזי בנצרת (נספח ז' לבקשת הרשות להתגונן).

-השני- לפי המסמכים שצורפו לכתבי הטענות ניתן לראות כי ברשות הנתבעים חומר רב בנושא, כך שלכאורה בשלב זה מתקבל הרושם כי אם נפגעת הגנת המבקשים הפגיעה בה אינה מצדיקה פגיעה בפרטיות של צד זר למשפט.

-השלישי- לא הוצגה בפניי עמדת משפחת בן אבו, יתכבדו המבקשים ויפנו ישירות למשפחת בן אבו והרי אין מניעה כי הענין יוסדר בינהם ללא צורך במתן צווי בית משפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ